Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rugaciunea de vineri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#37
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Posticeman007, on Jun 22 2007, 19:20, said:

In Biblie sunt spusele profetilor sub  inspiratie divina daca ai fi intrebat vre-un crestin.

Iar sunnah sunt povestile si cometariile la ceea ce a zis si a facut Mohamed
Iar coranul e dictat de Mohamed cica in transa...dar nu aveti nici o dovada decat spusele unui individ care s-a dovedit mai mult un conducator de osti decat un personaj religios daca avem in vedere moralitatea indoielnica a faptelor sale.

iar Rugaciunea de vineri se afla in Sunnah ceea ce a spus Mohamed si nu Coran presupusul Allah, iar modul cum ii copiati faptele lui Mohamed demonstreaza cum venerati un om.

Ohhh, ce imi vad ochii  :o  Dar nu stiu de ce ma mai mir. Deci Sunnah este o completare a Qu'ran-ului, dupa cum au explicat si Sarsura si Selam. Da, rugaciunea colectiva de vineri isi are sursa acolo, care este problema? Faptul ca tinem cont si de Sunnah in cadrul unui mod de viata corect din punct de vedere islamic nu inseamna ca il veneram pe Profetul Muhammed SAAWS, el este respectat in aceeasi masura ca si profetii care au venit inaintea sa.

#38
Abdul Rahman

Abdul Rahman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.02.2007

In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !



"iceman007" said:

In Coran nu apare ca lege a lui Allah sa va rugati vinerea in moschei.

Draga cititorule, cu permisiunea fratilor si surorilor mele intru credinta, as dori sa-ti spun ca in Sfantul Coran este prevazuta obligatia de a efectua rugaciunea de vineri :

Quote

O, voi cei care credeti ! Cand se cheama la Rugaciune [As-Salat], in ziua de vineri, grabiti-va la pomenirea lui Allah si lasati negotul ! Aceasta este mai bine pentru voi, daca [voiti sa] stiti. (surat Al-Jumu'a 62 : 9)

In ceea ce priveste distinctia dintre Coran si Sunnah, fratii si surorile mele au explicat foarte bine si ei stiu multe despre acest subiect. Doresc, de asemenea, cu permisiunea lor, sa mai punctez si eu cateva lucruri succint.

Sari'a prescrie un cod complet de legi pentru ghidarea omenirii, astfel incat Binele si Frumosul, Pacea si Armonia sa triumfe, iar Raul sa dispara in sha Allah.

Coranul este principala sursa. El asigura principiile, in timp ca sunna furnizeaza detaliile aplicarii lor. Spre exemplu, cum am vazut, Coranul spune ca trebuie mers vineri la Rugaciune si ca trebuie lasata la o parte orice activitate de comert in cele 1-2 ore, insa nu arata cum se efectueaza Rugaciunea de Vineri. De asemenea, Coranul spune ca trebuie sa tinem post (siyam), insa nu ofera detalii. Toate aceste detalii sunt oferite tocmai de Sunna Profetului (s.a.s.).

Asadar, Coranul este principala Carte de calauzire, iar Profetul (s.a.s.) nu ne-a spus doar cum sa urmam calauzirea, ci a practicat-o el insusi.

Sunna inseamna un sistem, o directie sau un sistem. Putem la fel de bine sa vorbim de Sunna profetului Avraam (a.s.) ori de cea a profetului Iisus (a.s.) Toti au fost profeti si au avut un comportament exemplar, iar noi, ca si musulmani, avem in toti acestia pilde demne de urmat.

Fara a intra acum in detalii, Sari'a mai are si alte doua surse secundare care, ele insele se bazeaza atat pe Coran, cat si pe Sunna. Este vorba de Ijma' si de Qiyas

In masura in care intereseaza amanunte, cu placere le vom oferi, eventual intr-un topic separat, sa nu ne departam prea mult de tema celui de fata.

Cu respect, Abdul Rahman

Edited by Megara, 23 June 2007 - 11:42.
culori


#39
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Posticeman007, on Jun 26 2007, 19:44, said:

avand in vedere postarea fratelui tau in credinta...mi-am facut o imagine asupra musulmanilor convertiti care habar nu au cele mai elementare invataturi ale celei de a doua religii pe care au adoptat-o cum nu au avut nimic in clin si in maneca cu prima religie... sa te rogi vinerea si sa nu stii ca e parte a cartii tale de capatai asta e strigator la cer:) Si unii mai afirma ca au citit coranul in araba:)
cred ca stii...numele tatalui lui Mohamed era Abdullah (sluga lui Allah), cu toate ca islamul nu se nascuse inca...de ce oare??? :o

Ohhh, ce vad iarasi... nu sari la concluzii, iceman000, am spus tot timpul ca eu citesc inca din Qu'ran, am numai citeva luni de cind m-am convertit la Islam. Doar nu vrei sa invat in citeva luni cit invata altii in ani intregi. Si sa stii ca nu-s reprezentativa pentru fratii si surorile mele, fiecare e unic si are propriul sau ritm de asimilare. Spre deosebire de unii carora li se tot spune, dar nu se ostenesc sa citeasca macar, ce sa mai zic de bagat ceva la cap. Oricum, nu esti tu in masura sa ma judeci si sa emiti tot felul de pareri despre mine sau despre ce stiu din religie sau nu. Sa nu uitam ca tu esti roman si nu ai invatat sa scrii corect nici macar romaneste pina acum :P. Ce sa mai zicem de araba din care ne tot dai lectii.

P.S.: scrie-le un mail la astia de la answeringislam dot com, ca te-au indus in eroare cu respectiva 'nelamurire' referitoare la rugaciune de vineri :P. Vezi ca nu-s infailibili?! Cine s-ar fi asteptat la asa o scapare.

Edited by Sarrita81, 26 June 2007 - 20:00.


#40
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View PostAbdul Rahman, on Jun 23 2007, 10:58, said:

Coranul este principala sursa. El asigura principiile, in timp ca sunna furnizeaza detaliile aplicarii lor. Spre exemplu, cum am vazut, Coranul spune ca trebuie mers vineri la Rugaciune si ca trebuie lasata la o parte orice activitate de comert in cele 1-2 ore, insa nu arata cum se efectueaza Rugaciunea de Vineri. De asemenea, Coranul spune ca trebuie sa tinem post (siyam), insa nu ofera detalii. Toate aceste detalii sunt oferite tocmai de Sunna Profetului (s.a.s.).
Cu alte cuvinte, ca o analogie, e cum ar fi în la noi diferența dintre o lege și regulamentul de aplicare.  Am înțeles corect?

#41
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostStrict, on Aug 20 2007, 00:40, said:

Cu alte cuvinte, ca o analogie, e cum ar fi în la noi diferența dintre o lege și regulamentul de aplicare.  Am înțeles corect?
Da, cam asa ceva...Allah doar aminteste, in Coran, bazele religiei. Si in Sunna(*traditia Profetului, si povestirile cu acesta, avand un sir de relatatori. Coranul este strict Cuvantul lui Allah, iar Sunna recomandarea Profetului), este detaliat cum se aplica, cand, de catre cine etc. Sunna mai contine si povestiri, care ne ajuta sa procedam corect. Un exemplu ar fi, cand un om a venit la Profet, si l-a intrebat de unde sa inceapa Pelerinajul. Profetul a spus sa inceapa cum a inceput Allah, adica dupa cum a mentionat Allah in Coran( adica de la As-Safa la Al-Merwa, si nu invers)

Pace voua   :peacefingers:

Edited by Selam, 20 August 2007 - 00:28.


#42
bisolit

bisolit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.06.2006

"Selam" said:

Un exemplu ar fi, cand un om a venit la Profet, si l-a intrebat de unde sa inceapa Pelerinajul. Profetul a spus sa inceapa cum a inceput Allah, adica dupa cum a mentionat Allah in Coran( adica de la As-Safa la Al-Merwa, si nu invers)

Dragul meu frate, cu tot respectul, as dori in completarea acestei informatii oferite de tine, sa punctez cateva aspecte, din dorinta de a pastra fidelitatea informatiilor :

1. Pelerinajul nu se incepe din zona colinelor, ci de la granita de spatiu (mikat), diferita in functie de directia geografica de unde vin pelerinii;

2. Allah Preainaltul nu a inceput de nicaieri Pelerinajul, pentru ca El nu are nevoie de asa ceva, ci noi, oamenii.

3. Singurul verset din Coran care face referire la cele doua coline, aflate acum in interiorul Moscheii Sfinte, este in surat Al-Baqara : 158, insa in el nu se mentioneaza directia de mers. Aceasta directie este dictata de modul cum profetul Muhammed (s.a.s.) insusi a efectuat Pelerinajul.

P.S.: imi cer scuze ca am vazut prea tarziu numele de "bisolit" care apare la cel care a scris mesajul. Este vorba de contul sotiei mele care ramasese activat pe acelasi calculator  :blush:  :blush:  :blush:
Al meu este "Abdul Rahman"

Cu respect, fratele tau intru Islam,
Abdul Rahman

Edited by bisolit, 20 August 2007 - 13:00.


#43
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postbisolit, on Aug 20 2007, 13:57, said:

Dragul meu frate, cu tot respectul, as dori in completarea acestei informatii oferite de tine, sa punctez cateva aspecte, din dorinta de a pastra fidelitatea informatiilor :

1. Pelerinajul nu se incepe din zona colinelor, ci de la granita de spatiu (mikat), diferita in functie de directia geografica de unde vin pelerinii;

2. Allah Preainaltul nu a inceput de nicaieri Pelerinajul, pentru ca El nu are nevoie de asa ceva, ci noi, oamenii.

3. Singurul verset din Coran care face referire la cele doua coline, aflate acum in interiorul Moscheii Sfinte, este in surat Al-Baqara : 158, insa in el nu se mentioneaza directia de mers. Aceasta directie este dictata de modul cum profetul Muhammed (s.a.s.) insusi a efectuat Pelerinajul.

P.S.: imi cer scuze ca am vazut prea tarziu numele de "bisolit" care apare la cel care a scris mesajul. Este vorba de contul sotiei mele care ramasese activat pe acelasi calculator  :blush:  :blush:  :blush:
Al meu este "Abdul Rahman"

Cu respect, fratele tau intru Islam,
Abdul Rahman
Fii binevenit, frate Abdul Rahman  :D  
Asa este, pelerinajul incepe de la "mikat"-reper, cu imbracarea ihramului daca nu ma insel...
Nu am spus ca Allah a facut pelerinajul(oare as putea gandi o asemenea blasfemie?), cred ca ai inteles gresit, din vina mea si imi cer scuze, pentru ca m-am repezit. Ideea pe care voiam sa o subliniez este ca Allah, in acel verset, ("As -Safa si Al-Marwa sunt dintre randuielile lui Allah...") foloseste ordinea "As-Safa si Al-Marwa" in loc de "Al-Merwa si As-Safa"....deci la asta m-am referit cand am zis  "cum a inceput Allah"  :) adica la ordinea folosita de Allah.
Sunt sigur ca si Profetul, la perindarea intre As-Safa si Al-Merwa, a inceput cu As-Safa.

Te stimez, si multumesc ca mi-ai atras atentia frate Abdul Rahman   ^_^

Edited by Selam, 20 August 2007 - 13:20.


#44
zarif

zarif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2014
Buna ziua.numele meu este zarif din constanta.inca de la bunici si parinti stiu ca vinerea nu se face treaba.aceasta s_a respectat in familia mea de-a lungul timpului dar nu a fost un lucru discutat incat sa stiu mai multe detalii.eu personal respect acest lucru doar daca imi aduc aminte sau daca chiar nu am vreo treaba urgenta de facut.dar daca   este ceva urgent o fac si sper spunandu-mi ca Allah nu ma pedepseste doar pt atata lucru si ca in lume sunt multe alte pacate mai grave.as dori sa aflu si sa imi completez convingerile in legatura cu asta.este un pacat sa faci treaba vinerea?care este intervalul de repaus?cum se procedeaza exact: nu se face treaba doar vineri cat dureaza slujba sau pauza trebuie sa fie de joi de la asfintitul soarelui si pana vineri?acest lucru a inceput sa ma framante in mod progresiv de ceva timp deoarece s-a intamplat ca in zile de vineri sa fac treaba si sa imi fie intrerupta intamplandu-se ceva neplacut sau chiar rau (ex. Se strica ceva sau nu iese planul.azi spre exemplu mi-a luat foc tabloul electric in timp ce faceam treaba prin casa).care sunt obiceiurile transmise prin viu grai din generatie in generatie si ce spune Coranul?fac apel la dvs in speranta ca ma puteti sfatui si indruma pe calea cea dreapta.va multumesc anticipat. Insha'Allah.

Edited by zarif, 06 June 2014 - 14:11.


#45
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postzarif, on 06 iunie 2014 - 14:08, said:

acest lucru a inceput sa ma framante in mod progresiv de ceva timp deoarece s-a intamplat ca in zile de vineri sa fac treaba si sa imi fie intrerupta intamplandu-se ceva neplacut sau chiar rau (ex. Se strica ceva sau nu iese planul.azi spre exemplu mi-a luat foc tabloul electric in timp ce faceam treaba prin casa).care sunt obiceiurile transmise prin viu grai din generatie in generatie si ce spune Coranul?fac apel la dvs in speranta ca ma puteti sfatui si indruma pe calea cea dreapta.va multumesc anticipat. Insha'Allah.

Domnule Zarif, de ce am impresia ca nu ai nimerit locul de care ai nevoie ?
Daca mergeai 2-3 statii de autobuz in Constanta, ajungeai la un loc unde puteai intreba direct.
Si primeai raspunsul care il stii deja....

Edited by vio69a, 06 June 2014 - 23:23.


#46
zarif

zarif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2014
doamna vio69a, nu cred ca am pus undeva intrebarea "unde sa caut raspunsuri". doar am cerut niste informatii si sfaturi concrete de la o comunitate a carei religie o impartasesc asemenea, deoarece din pacate nu mai am pe nimeni apropiat caruia sa-i cer aceste lucruri. La moschee primesc raspunsuri din punctul de vedere al unui singur om. tocmai de aceea am indraznit sa apelez si la aceasta forma de informare, deoarece aici se perinda multa lume din a caror idei imi pot culege raspunsurile. multumesc.

Edited by zarif, 08 June 2014 - 14:18.


#47
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postzarif, on 06 iunie 2014 - 14:08, said:

Buna ziua.numele meu este zarif din constanta.inca de la bunici si parinti stiu ca vinerea nu se face treaba.
din ce stiu eu vinerea este ziua adunarii[quran 62:9]
insa tot din ce stiam, renuntarea la lucru are loc pe perioada adunarii de rugaciune

#48
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postzarif, on 08 iunie 2014 - 14:16, said:

doamna vio69a, nu cred ca am pus undeva intrebarea "unde sa caut raspunsuri". doar am cerut niste informatii si sfaturi concrete de la o comunitate a carei religie o impartasesc asemenea, deoarece din pacate nu mai am pe nimeni apropiat caruia sa-i cer aceste lucruri. La moschee primesc raspunsuri din punctul de vedere al unui singur om. tocmai de aceea am indraznit sa apelez si la aceasta forma de informare, deoarece aici se perinda multa lume din a caror idei imi pot culege raspunsurile. multumesc.

Nu, eu ti-am recomandat unde sa cauti raspunsuri.
Singura comunitate musulmana aici, este reprezentata din doua persoane, care cu schimbul sunt suspendate cateva zile
Scrie "forum musulman " pe google ...si gasesti comunitatea unde poti avea raspunsuri la toate intrebarile.
Aici risti, maxim, sa fi facut terorist.

Edited by vio69a, 08 June 2014 - 14:39.


#49
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013

View Postzarif, on 06 iunie 2014 - 14:08, said:

Buna ziua.numele meu este zarif din constanta.inca de la bunici si parinti stiu ca vinerea nu se face treaba.aceasta s_a respectat in familia mea de-a lungul timpului dar nu a fost un lucru discutat incat sa stiu mai multe detalii.eu personal respect acest lucru doar daca imi aduc aminte sau daca chiar nu am vreo treaba urgenta de facut.dar daca   este ceva urgent o fac si sper spunandu-mi ca Allah nu ma pedepseste doar pt atata lucru si ca in lume sunt multe alte pacate mai grave.as dori sa aflu si sa imi completez convingerile in legatura cu asta.este un pacat sa faci treaba vinerea?care este intervalul de repaus?cum se procedeaza exact: nu se face treaba doar vineri cat dureaza slujba sau pauza trebuie sa fie de joi de la asfintitul soarelui si pana vineri?acest lucru a inceput sa ma framante in mod progresiv de ceva timp deoarece s-a intamplat ca in zile de vineri sa fac treaba si sa imi fie intrerupta intamplandu-se ceva neplacut sau chiar rau (ex. Se strica ceva sau nu iese planul.azi spre exemplu mi-a luat foc tabloul electric in timp ce faceam treaba prin casa).care sunt obiceiurile transmise prin viu grai din generatie in generatie si ce spune Coranul?fac apel la dvs in speranta ca ma puteti sfatui si indruma pe calea cea dreapta.va multumesc anticipat. Insha'Allah.
Asalaamu aleykum akhy, Posted Image

Chiar daca in anumite tari cu populatie musulmana vinerea nu se lucreaza, nu exista prohibitie in Sfantul Coran pentru aceasta. Munca nu este haraam. Ca musulman ar trebui sa stiti ca noi nu credem in chestia cu `Dumnezeu s-a odihnit dupa ce a creat lumea`. Allah Atotputernicul nu are nevoie de odihna, aceasta este o notiune prosteasca intilnita la crestini si iudaici.
Pacat grav este sa nu participati la djummah. Dar dupa incheierea acesteia, poti sa muncesti cit vrei apoi.
Daca aveti sotie, sa-i ziceti ca pentru femei nu este obligatoriu. Mai este recomandat ca vinerea sa faci vizite bolnavilor, rudelor, sa dai milostenie, sa faci bine celor din jur.

Edited by Khassim, 12 June 2014 - 18:35.


#50
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostKhassim, on 12 iunie 2014 - 18:34, said:

Allah Atotputernicul nu are nevoie de odihna, aceasta este o notiune prosteasca intilnita la crestini si iudaici.
Allah se uita urat la tine ca te crezi superior fara sa fii

#51
Khassim

Khassim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 17.09.2013
Solstice se crede Allah. Cred ca are nevoie de niste exercitii de psihanaliza! :D

#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Nu trebuie sa fii Alah, ci doar sa stii unde sa citesti ce a transmis el.
Iar elucubratiile debitate de tine cu privire la evrei si crestini, nu fac cinste unui musulman modest, moderat & shit-uri cu care te portretizezi.
Este de ajuns sa-ti sesizeze lumea tupeul fara margini ca sa te aprecieze la justa valoare

#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKhassim, on 12 iunie 2014 - 18:34, said:

aceasta este o notiune prosteasca intilnita la crestini si iudaici.

Văd că nu te sfiești. :D

Cam nerușinat pentru cineva cu pretenții de înțelept și tolerant.

Mă bucur că de fiecare dată când ai ocazia mai îți arăți  ceva din adevărata față.

#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 12 iunie 2014 - 22:02, said:

Cam nerușinat pentru cineva cu pretenții de înțelept și tolerant.



Zau, daca nu va contraziceti degeaba....
Acum...haideti sa stam stramb si sa judecam drept .
tu susti ce ai citit -daca ai citit.
Cine a scris a scris ce i s-a parut lui ca ar fi bine sa fie...adica ceea ce au gasit bun de facut sindicatele mai tarziu.
Sindicatele nu sunt Dumnezeu, ele sunt ale oamenilor si pentru oameni.
deci oamenii au nevoie de o zi de odihna...
Stim cu totii de ce.
Ce sa faca Dumnezeu in ziua de odihna ?
Familie nu are, prieteni nu are, mititei nu manaca, berica nu bea, Big Brother nu vizioneaza ca are Big Son
Chiar, acum serios....ce sa faca Doamne-Doamne cu o zi libera?
Afara de sa numere banii sau moastele ?

Edited by vio69a, 12 June 2014 - 22:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate