Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Insula Lefkada

* * * * - 4 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7035 răspunsuri în acest subiect

#73
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postrugby15, on Aug 6 2008, 21:05, said:

Subscriu 99,99 % mai putin plata parcarilor unde mie nu mi-a cerut nimeni nici un ban B)

Superbe poze!
Cea cu atentionarea, unde a fost facuta, la care plaja? La frecventa cutremurelor in zona, si stancile alea nu ma mir  B)
Dar imi asum riscul, merita apa aia albastra  :D

Editat de monny_75, 06 august 2008 - 20:29.


#74
rugby15

rugby15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 158
  • Înscris: 08.08.2007

View Postmonny_75, on Aug 6 2008, 21:28, said:

Superbe poze!
Cea cu atentionarea, unde a fost facuta, la care plaja? La frecventa cutremurelor in zona, si stancile alea nu ma mir B)
Dar imi asum riscul, merita apa aia albastra :D


Porto Katsiki ....................................


.....................................in Grecia s-a inventat bicicleta fara șa iar eu i-am facut o poza ( probabil este numai pentru femei !!! )

Fișiere atașate


Editat de rugby15, 06 august 2008 - 20:56.


#75
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 346
  • Înscris: 02.07.2008
Si alte poze.......

Fișiere atașate



#76
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postulitia, on Aug 6 2008, 21:59, said:

Si alte poze.......


La cum arata pozele voastre, cred ca intr-un an - doi -topicul acesta va fi la fel de vizitat ca Thassos sau Corfu!
Sper ca voi veni si eu cu asemenea poze si informatii!

#77
ulitia

ulitia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 346
  • Înscris: 02.07.2008
si altele

Fișiere atașate



#78
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 13.12.2006

View Postrugby15, on Aug 6 2008, 21:32, said:

Porto Katsiki ....................................


.....................................in Grecia s-a inventat bicicleta fara șa iar eu i-am facut o poza ( probabil este numai pentru femei !!! )

Este o practica sa iei saua de la bicicleta in cazul in care ploua sa nu se unde, tot pentru femei sa nu aiba plobleme cu ......... saua uda

#79
Mr_Nobody

Mr_Nobody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 06.08.2008

View Postjopp, on Aug 5 2008, 20:18, said:

in kalamitsi am cazare in  http://www.fantastico.com.gr/  Cind ma intorc am sa va povestesc si o sa postez si fotografii. Pentru drumul salonic /lefkada  ce ruta imi recomandati?

Si eu tot la Fantastico merg incepand din 29 aug. Cum l-ai gasit pe Nick? Oare tot la recomandarea francezului acela de pe tripadvisor? M-as bucura mult sa mai schimbam impresii si, daca pe 29 mai sunteti acolo, sa ne intalnim!


In alta ordine de idei, multumiri lui criss_65 pentru "resuscitarea" topicului, inchis si "exilat" pe ultima pagina.

#80
jopp

jopp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMr_Nobody, on Aug 7 2008, 12:47, said:

Si eu tot la Fantastico merg incepand din 29 aug. Cum l-ai gasit pe Nick? Oare tot la recomandarea francezului acela de pe tripadvisor? M-as bucura mult sa mai schimbam impresii si, daca pe 29 mai sunteti acolo, sa ne intalnim!


In alta ordine de idei, multumiri lui criss_65 pentru "resuscitarea" topicului, inchis si "exilat" pe ultima pagina.
Am cautat pe toate site-urile posibile ceva in apropiere de plajele vestite din vest... asa am ales fantastico. a si inca ceva am avut noroc ca avea locuri disponibile. In principiu noi vom pleca spre casa pe 31.08 sau pe 01.09 asa ca sigur o sa ne intilnim.Voi de unde sunteti?

#81
raluk4

raluk4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 02.03.2008

View PostMr_Nobody, on Aug 7 2008, 12:47, said:

Si eu tot la Fantastico merg incepand din 29 aug. Cum l-ai gasit pe Nick? Oare tot la recomandarea francezului acela de pe tripadvisor? M-as bucura mult sa mai schimbam impresii si, daca pe 29 mai sunteti acolo, sa ne intalnim!

Buna! Cat v-a costat camera la Fantastico? Multumesc.

#82
Mr_Nobody

Mr_Nobody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 06.08.2008
@raluk4 Am rezervat din martie, pe mail, cu 45 euro pe noapte. Mi-a solicitat un avans de 100 euro (aprox. 35% din costul total al cazarii). Precizez ca este vorba de un studio pentru 3 persoane. Dl. Karydis, proprietarul, a acceptat sa-i platesc prin Western Union si atat.

Interesant ca, spre deosebire de Thassos unde am fost anul trecut, unde dupa plata am primit pe fax un soi de voucher, aici, ca si la rezervarea facuta in Zakynthos, doar un mail de confirmare si atat.

@jopp  Noi suntem din Bucuresti. De obicei plecam in vacanta in "gasca", dar, anul acesta, vom merge singuri pentru ca nimeni nu ne-a urmat in acest periplu Lefkada-Zakynthos. Si eu am vrut neaparat sa ajungem prin partile astea...
Si noi tot dupa criteriul plajele vestice si vestite ne-am ghidat cand am ales Kalamitsi.
Oricum, la cat de putini romani merg in Lefkada comparativ cu alte insule grecesti, sa ne gasim si la aceeasi vila intr-o perioada comuna mi se pare ceva...Hai sa mai vorbim pe PM, ok?

#83
jopp

jopp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 50
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMr_Nobody, on Aug 8 2008, 00:48, said:

@raluk4 Am rezervat din martie, pe mail, cu 45 euro pe noapte. Mi-a solicitat un avans de 100 euro (aprox. 35% din costul total al cazarii). Precizez ca este vorba de un studio pentru 3 persoane. Dl. Karydis, proprietarul, a acceptat sa-i platesc prin Western Union si atat.

Interesant ca, spre deosebire de Thassos unde am fost anul trecut, unde dupa plata am primit pe fax un soi de voucher, aici, ca si la rezervarea facuta in Zakynthos, doar un mail de confirmare si atat.

@jopp  Noi suntem din Bucuresti. De obicei plecam in vacanta in "gasca", dar, anul acesta, vom merge singuri pentru ca nimeni nu ne-a urmat in acest periplu Lefkada-Zakynthos. Si eu am vrut neaparat sa ajungem prin partile astea...
Si noi tot dupa criteriul plajele vestice si vestite ne-am ghidat cand am ales Kalamitsi.
Oricum, la cat de putini romani merg in Lefkada comparativ cu alte insule grecesti, sa ne gasim si la aceeasi vila intr-o perioada comuna mi se pare ceva...Hai sa mai vorbim pe PM, ok?
Am trimis un mesaj pe pm dar se pare ca am facut ceva gresit.Spune-mi daca ai primit sau nu.

#84
marsilica

marsilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 17.11.2007
Buna
De-abia m-am intors din Lefkada. Am facut un tur al Greciei cu masina iar ultimele 5 zile le-am petrecut la Lefkada.
Peisaje foarte frumoase intr-adevar. Desi era sfarsitul lui iulie, plajele aproape goale. Cam deprimant.
Seara am iesit sa vedem cu ce se distreaza grecii. N-am gasit nici o discoteca in orasul Lefkada. Poate n-am cautat bine. Toti se simteau bine in barurile de pe malul marii si atat. Nimic strident, nimic deosebit, fara galagie, fara concursuri ... cum e la noi la mare. Aviz amatorilor mai tineri.
Drumurile spre plaje nu sunt chiar atat de rele cum se spune. Sunt inguste intr-adevar dar pot trece doua masini din loc in loc. Noi cu loganul am incaput si pe langa o rulota. Ideea e sa stii sa te folosesti de partea adiacenta strazii (daca n-ai prapastie:).
Plaja care mi-a placut cel mai mult: Agiofili. Se ajunge greu la ea , masina (daca nu e de teren) trebuie lasata departe de plaja. Noi am mers cu ATV-urile. Mi s-a parut mai tare ca Porto katsiki sau Egremni. Plaja cea mai aglomerata: Kathisma.
Nu trebuie ratata plimbarea cu vaporasul. Se pleaca din Nidri la 10 dimineata se merge la egremni, porto katsiki, kefalonia si alte cateva insulite din jur. Se ajunge inapoi pe la 7 seara. Costa doar 40 de euro de pereche. Noi am obtinut chiar 35.
Sambata se animeaza insula. Vin o multime de greci. In rest ... cam pustiu ...
Vacanta placuta:)
P.S. Recomand sa evitati egentiile. La sfarsitul lui iulie, in plin sezon, se putea sta in super-lux (inclusiv piscina) cu 60-70 de euro de pereche. Oare cat or fi fost celelalte pensiuni mai de 2 stele???

#85
crss2099

crss2099

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 11.11.2006
Noi suntem in Lefkafa, stam in Nidry. E cel mai frumos loc pe care l-am vazut vreodata. Net e pe balcon.

#86
tomihaela

tomihaela

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 15.08.2008
am tot cautat pe net cum sa ajung...sau makr cazarea ca de ajuns e mai usor
cine ma poate ajuta sa mi dea o agentie de turism ceva
va rog add me : [email protected]
multumesc !!

#87
bgMiKe

bgMiKe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 28.01.2006
:) Eu am ajuns in Lefkada anul trecut.
Am aflat de insula din pura intamplare, exact cu o zi inainte de plecare cautand pe google ceva de genu "plaje recomandate grecia". Am vazut 2-3 poze, cateva impresii si, cum aveam un traseu foarte flexibil am zis sa ne incercam norocul. Asa ca, la intoarcere intoarcere ne-am oprit pe insula si am petrecut 4 zile minunate.
Recomand celor care se duc si vor sa se plimbe / viziteze insula sa-si faca rost de o harta. Noi am primit-o de la un chiosc de ziare si era ceva in genul celei postate anterior pe forum, avand pe verso Lefkada detaliata si cateva obiective - gen cabina telefonica, supermarket, etc - marcate. S-a dovedit chiar utila.

Pentru cazare, ne-am cam invartit un pic (Nikiana, Nidri, Vasiliki), noi cautand ceva aproape de plaja. Era sfarsitul lui septembrie (29 sau 30) si multe pensiuni erau inchise. Pana la urma am gasit o camera in apropiere de Lefkada, daca nu ma insel Myli ii spune satucului. Sincer era exact ce cautam: marea, plaja si casa exact unde incepea plaja. Cazarea ne-a costat 20 Euro/noapte pentru o camera destul de mare, cu 2 paturi duble si baie proprie, bucataria fiind la comun. Cum noi eram singurii chiriasi asta nu a fost o problema :D. Cu apa calda in schimb au fost ceva probleme - in sensul ca nu prea era calda dar am trecut peste.

Plaja nu e extraordinara: cam mult pietris si mai putin nisip iar intrarea in mare e cam accidentata (bolovani sau un fel de lespezi, unele chiar alunecoase). Pe scurt, zona pare cam pustie si neamenjata dar am preferat sa lasam masina trasa pe dreapta si sa ramanem aproape de casa. Asa ca idee, pe vreo 500-1000 m eram cel mult 10 persoane ;) . Cei un pic mai pretentiosi pot merge catre Agios Nikitias - mai sunt vreo 2-3 plaje mult mai bune atat ca nisip cat si ca intrare in apa. Pentru cei interesati ;) recomand o plaja micutza si pustie - mai mult un petec de nisip inconjurat de apa si dealuri - absolut superba. La iesire din Lefkdata (catre Agios Nikitias) se face un drum catre o manastire (Faneromenis). Se trece de manastire si se merge pana in primul sat (Tsoukalades). La un moment dat este un drumeag care coboara catre mare (plaja Kaminia pe harta, daca nu ma insel). Mai mult o "poteca" sinuoasa si cam abrupta pe care, culmea ne-am intersectat cu o masina de Constanta.
In ultima zi am incercat Porto Kastiki si Gialou si intr-adevar peisajul este absolut superb.

Cumparaturile ni le-am facut in supermarket: se gasesc vreo 2-3 in Lefkada iar preturile absolut normale.
Tavernele sunt si ele destule, am incercat una intr-o seara dar nu a fost ceva extraordinar.
Cum s-a mai spus, viata de noapte nu prea exista - e adevarat nici nu am insistat prea mult, preferand un program asa mai de pensionari  :P.

Anul asta am prins-o in program si avem in plan o oprire de 4-5 zile - in jur de 10 septembrie.
O rugamine pentru cei care s-au intors sau se intorc pana la 1 septembrie sa posteze ceva preturi de cazari.
Multumiri anticipate, iar pentru cei care pleaca, vacanta frumoasa.

#88
AnotherOther

AnotherOther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 12.12.2006
bgMiKe cum a fost vremea la sf. lui septembrie? si eu vreau sa plec tot in acea perioada ( dupa 23 sept.)...

Editat de AnotherOther, 18 august 2008 - 07:37.


#89
bgMiKe

bgMiKe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 28.01.2006

View PostAnotherOther, on Aug 18 2008, 08:37, said:

bgMiKe cum a fost vremea la sf. lui septembrie? si eu vreau sa plec tot in acea perioada ( dupa 23 sept.)...

Noi am prins niste zile superbe. Cald spre foarte cald ziua si placut noaptea. Nu-ti pot da termperaturi pentru ca nu am avut cu ce masura :P. In schimb pot sa-ti spun ca in a doua zi am lenevit cam mult pe plaja si in apa si prietena mea s-a cam prajit.
Un alt exemplu: in 2004 am ajuns in Atena undeva la sfarsitul lui octombrie (23 sau 24 cred) si am avut parte de 2 zile de plaja si balaceala.
In mod normal, daca nu prinzi vreo perioada cu ploi/furtuni (cum a fost anul trecut la inceputul lui septembrie) chiar nu ai de ce sa-ti fac probleme: caldura e suportabila - nu ai parte de 35-40 de grade sau peste - iar apa e mai mult decat placuta.

Editat de bgMiKe, 19 august 2008 - 03:13.


#90
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 08.06.2005
Vrem si noi sa plecam spre Grecia saptamana viitoare, duminica-luni (24-25 august) pentru 2 saptamani. Pt. saptamana a doua avem cazare in Corfu si am crezut ca o sa gasim in Nei Pori sau in alta parte pt. prima saptamana... Nu am gasit si acum am citit de Lefkada, e si aproape de Corfu .. Credeti ca gasim cazare in timp asa scurt? unde ne sfatuiti sa incercam? suntem 2 familii si ne-am dori 2 camere, deci. Multumim oricui ne va raspunde. Suntem un pic cam stresati ca daca nu gasim, pica toata treaba cu Grecia :((

Am scris la Villa Verde si au camere abia de pe 29 :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate