Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cazi, Dus cu Hidromasaj, Jacuzzi, Spa..

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
om_serios

om_serios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2006
Cine are spa/jacuzzi de exterior sau chiar si de interior, sa-mi zica la ce trebuie sa ma uit cand cumpar? In afara de dimensiuni ( ma gandesc sa cumpar unul cat mai mare, sa stau confortabil cu toata familia) care e diferenta intre jet de apa si jet de aer? Adica te simti diferit? E bine sa ai cat mai multe duze sau e moft?
Un producator( chiar dealer de jacuzzi original) zicea ceva de "cascada". Ce o mai fi si asta?
As avea loc in curte de un jacuzii mai mare, dar trebuie sa fac alimentari cu apa pe sub pamant, sa nu inghete iarna? Am betonat/pavat curtea si nu as fi deloc incantat sa fac asta.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Preturile difera ff. mult in fct de producatori si dealeri; ieftin oricum... nu este !

De fapt ai doar 2 optiuni directe:
- Romstal - sunt reselleri si au adaosuri costisitoare, dar este educativ.
- Sanotechnik - www.sanotechnik.ro (mergi la imporator si ceri un nr de reseller din Dorally, daca vrei sa cumperi ceva)

#3
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

 om_serios, on Feb 24 2007, 20:00, said:

As avea loc in curte de un jacuzii mai mare, dar trebuie sa fac alimentari cu apa pe sub pamant, sa nu inghete iarna? Am betonat/pavat curtea si nu as fi deloc incantat sa fac asta.
daca vrei sa stai in jacuzi in toiul iernii spargi betonul (dar pt usurinta cheama pe unul cu o freza sa taie betonul pe traseul conductelor)
daca nu il spargi o sa ai patinoar :D

lasind tevile pozate suprateran trebuie sa le faci niste robineti de scurgere a apei care mai ramine pe tevile expuse la intemperii.
Daca nu le poti masca cumva, elegant e sa spargi betonul

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 om_serios, on Feb 24 2007, 20:00, said:

Cine are spa/jacuzzi de exterior sau chiar si de interior, sa-mi zica la ce trebuie sa ma uit cand cumpar? In afara de dimensiuni ( ma gandesc sa cumpar unul cat mai mare, sa stau confortabil cu toata familia) care e diferenta intre jet de apa si jet de aer? Adica te simti diferit? E bine sa ai cat mai multe duze sau e moft?
Un producator( chiar dealer de jacuzzi original) zicea ceva de "cascada". Ce o mai fi si asta?
As avea loc in curte de un jacuzii mai mare, dar trebuie sa fac alimentari cu apa pe sub pamant, sa nu inghete iarna? Am betonat/pavat curtea si nu as fi deloc incantat sa fac asta.


incearca ceva asemanator, poti creste si pesti in ea. :P


Attached File  Butch3.jpg   16.04K   442 downloads

#5
om_serios

om_serios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2006
Eu chiar sunt interesat sa CUMPAR o cada cu hidromasaj pentru exterior (SPA) de cel putin 4 m2. Apropo, iarna nu am de gand sa o folosesc, dar nu am chef sa fac instalatii de apa suplimentare prin curte, mai ales ca trebuie sa ingrop tevile ca sa nu inghete iarna. Caut un SPA/jacuzzi care sa poata fi alimentat cu apa de la un furtun si care sa aiba un sistem de scurgere simplu ( o sa pun cada langa o gura de canalizare din curte). Chiar daca pana acum nu am primit ajutor pe forum, promit sa scriu rezultatul, barem altii interesati de subiect sa nu piarda atata timp.
Pana acum, preturile primite de la diversi furnizori gasiti pe google, sunt NERUSINATE - de pe la 11.000 Euro pana la 18.000 Euro. Am gasit pe net si cativa vanzatori care zic de preturi de 3-5.000 Euro, dar deocamadata fie nu am primit raspuns de la ei, fie nici nu le merge mailul!!!???!!!
Vreau sa stiu daca cineva a cumparat asa ceva pentru uz privat si care au fost problemele cu care s-a confruntat ( intretinere, sau poate chiar lipsa de eficienta a hidromasajului, etc.) ; de fapt nu am chef sa primesc o teapa cu vreun produs ieftin si prost. Mai bine nu mai cumpar sau imi pun o banala piscina gonflabila in curte, la care trebuie destul de des sa schimbi apa, dar pentru copii merge....

#6
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
te vad om serios si nu stiu de ce te cramponezi ca nu primesti ajutor...poate noi nu avem asa ceva si nici nu ne putem da cu parerea la preturi.
incearca sa vezi pe cer aia bani ...poate la 3 mii iei doar copaia fara restul instalatiei.

tot pt ca esti om serios iti recomand sa faci o treaba profi si nu o improvizatie - altfel ia de la metro piscina aia de cauciuc/pvc si   pui un compresor de aer sa faca bulbuci

mie mi-a placut bazinul ala rotund din fundu' curtii lu' waterpark mamaia daca stii de ce vb.

cu cei de la kasta ai vb? ca ei sint cu vechime in piscine si alte de-astea

Edited by Evergreen, 03 March 2007 - 23:29.


#7
aci

aci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2006
As vrea sa cumpar o cada cu hidromasaj si mi-au atras atentia cele de la romstal,Kroner dar sint facute in china,cel putin pompa.
Stiti ceva de ele?Au acum si o reducere de 15 %.
Va rog cei care aveti cazi cu hidromasaj ma puteti sfatui la ce marca sa ma opresc?Am vazut ca unele cazi au si duze pt.aer si pt.apa,care dintre ele ar fi mai importante?
Multumesc! :)

#8
om_serios

om_serios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.07.2006

 Evergreen, on Mar 3 2007, 23:25, said:

te vad om serios si nu stiu de ce te cramponezi ca nu primesti ajutor...poate noi nu avem asa ceva si nici nu ne putem da cu parerea la preturi.
incearca sa vezi pe cer aia bani ...poate la 3 mii iei doar copaia fara restul instalatiei.

tot pt ca esti om serios iti recomand sa faci o treaba profi si nu o improvizatie - altfel ia de la metro piscina aia de cauciuc/pvc si   pui un compresor de aer sa faca bulbuci

mie mi-a placut bazinul ala rotund din fundu' curtii lu' waterpark mamaia daca stii de ce vb.

cu cei de la kasta ai vb? ca ei sint cu vechime in piscine si alte de-astea

Am gasit si pe cineva serios la preturi acceptabile, doar ca e din Cluj. Acum urmeaza sa fac o vizita cu ei la cineva din Bucuresti unde au pus asa ceva ( am gasit la dimensiuni 2,05 x 2,05 m=5.200 E, cu TVA inclus si cu mai toate optionalele incluse)

http://www.jacuzzi.ro/california.html

O sa va tin la curent cu achizitia de jacuzzi, ca poate mai vrea pe viitor cineva sa-si caute un SPA si sa nu mai piarda mult timp..

PS: Kasta este peste 11.000 E - aceleasi dimensiuni si aproximativ aceleasi facilitati.

#9
lucian975

lucian975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2007
Jacuzzi este o firma care a inventat hidromasajul acum 50 de ani, si a devenit substantiv comun in multe tari din cauza  asta. Ce te intereseaza pe tine este o minipiscina SPA care costa intre 5000-15000 euro daca este profesionala. Poti s-o instalezi fara sa spargi nimic ( este complet autonoma) nu are nevoie decat de curent, merge pe acelasi sistem ca o piscina- se filtreaza apa automat- si se schimba apa odata la 1-2 ani. Are un incalzitor automot care scade sau ceste temperatura apei in functie de cum doresti. Te sfatuiesc sa iei un produs serios si nu no name fiindca nu te joci cu apa si curentul in acelasi timp...S-au mai vazut cazuri! exista un reprezentant Jacuzzi in Romania cu 10 distribuitori in tara care este prima mana si de unde mi-am luat eu un spa din asta. Iar hidromasajul intr-un produs original Jacuzzi n-are nici o legatura cu celelalte produse fiindca sunt patente care protejeaza tehnologia. Intra pe www.reclama.ro sau www.pubblicita .it si vezi mai multe.

pina nu ne convingi de intentiile tale bune, consider ca ai intrat aici sa promovezi ceva

Edited by Evergreen, 13 March 2007 - 23:05.


#10
lucian975

lucian975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2007

 lucian975, on Mar 13 2007, 22:55, said:

Jacuzzi este o firma care a inventat hidromasajul acum 50 de ani, si a devenit substantiv comun in multe tari din cauza  asta. Ce te intereseaza pe tine este o minipiscina SPA care costa intre 5000-15000 euro daca este profesionala. Poti s-o instalezi fara sa spargi nimic ( este complet autonoma) nu are nevoie decat de curent, merge pe acelasi sistem ca o piscina- se filtreaza apa automat- si se schimba apa odata la 1-2 ani. Are un incalzitor automot care scade sau ceste temperatura apei in functie de cum doresti. Te sfatuiesc sa iei un produs serios si nu no name fiindca nu te joci cu apa si curentul in acelasi timp...S-au mai vazut cazuri! exista un reprezentant Jacuzzi in Romania cu 10 distribuitori in tara care este prima mana si de unde mi-am luat eu un spa din asta. Iar hidromasajul intr-un produs original Jacuzzi n-are nici o legatura cu celelalte produse fiindca sunt patente care protejeaza tehnologia. Intra pe www.reclama.ro sau www.pubblicita .it si vezi mai multe.

pina nu ne convingi de intentiile tale bune, consider ca ai intrat aici sa promovezi ceva

eu n-am promovat nimic, i-am dat o varianta. are libertatea sa faca ce doreste.

#11
aci

aci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2006
Eu am cumparat o cada cu hidromasj facuta de fibrex si am vazut ca au si ce cauti tu.Au si site fibrex.ro.

#12
aci

aci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.05.2006
Scuze, site-ul este fibrexco.ro.

#13
bibicu5

bibicu5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 20.01.2007
Sfatul meu este sa-ti iei daca ai bani de aruncat. Ma refer la produsul de care vorbesti(ieftin si....prost).Ori iei marci consacrate ori las-o balta.Daca stai intr-un imobil nu te sfatuiesc,produce vibratii ce sint transmise in planseu.

#14
cristi_pirtea

cristi_pirtea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2006
Buna!
Imi poate spune cineva cum se instaleaza o cada cu jacuzzi? Fac instalatii la bai, dar pana acum nu am instalat astfel de cazi.

#15
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 om_serios, on Feb 24 2007, 21:00, said:

Cine are spa/jacuzzi de exterior sau chiar si de interior, sa-mi zica la ce trebuie sa ma uit cand cumpar? In afara de dimensiuni ( ma gandesc sa cumpar unul cat mai mare, sa stau confortabil cu toata familia) care e diferenta intre jet de apa si jet de aer? Adica te simti diferit? E bine sa ai cat mai multe duze sau e moft?
Un producator( chiar dealer de jacuzzi original) zicea ceva de "cascada". Ce o mai fi si asta?
As avea loc in curte de un jacuzii mai mare, dar trebuie sa fac alimentari cu apa pe sub pamant, sa nu inghete iarna? Am betonat/pavat curtea si nu as fi deloc incantat sa fac asta.

In primul rand, trebuie sa te hotarasti ce fel de spa vrei. Suprateran sau ingropabil? Il vrei transportabil?
Vad ca tu faci referire la Jacuzzi, atunci inseamna ca stii ce vrei. Vrei un spa si nu o cada cu hidromasaj.
Spa-ul este un concept de jeturi aer-apa, intr-o forma compacta, dotata cu sistem de incalzire propriu, masaje incepand cu zona cervicala si terminanc cu picioarele. Este cunoscut si sub numele de hottub, orice alta asociere de nume fiind oarecum pe langa.
In Romania gasesti Jacuzzi, Sundance, Beachcomber, Iberspa, Aquaviaspa, Spafor, 4seasonSpa, etc.
Cascada de la Jacuzzi este defapt "refularea" de la orice alt spa. Este doar un joc de apa.
Ce trebuie sa faci: Sa te hotarasti pentru o dimensiune, de obicei spa-urile se incadreaza la 2m x 2m. Eu unu le montez pe o sapa de beton armata, asta pentru a nu sta direct pe pamant (chiar daca modelele de exterior sunt prevazute pt asa ceva). In aceasta sapa monteaza un sifon de pardoseala pentru o golire rapida. Ar fi bine sa iti tragi o sursa de apa in apropiere, pentru o umplere usoara.
Iarna, tot ce trebuie sa faci este sa golesti spa-ul si sa-i scoti pompele. Complicat, intr-adevar. Sau, varianta 2, il lasi in functiune, ii cumperi o prelata de iarna si-l pui sa incalzeasca. Costa, dar ai doua avantaje. Nu mai scoti pompele si il poti si utiliza daca rezisti.
Jeturile: Da, e bine sa ai cat mai multe. Senzatia este cu totul si cu totul alta.
IMPORTANT: Spa-urile dpdv constructiv sunt de mai multe feluri. Unele produc vibratii si in timp rezonanta. Este posibil ca la un moment dat sa intri in spa si sa te enervezi. Efectul de relaxare dispare.
Daca ai nevoie de detalii suplimentare, contacteaza-ma :)
Bafta!

#16
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 om_serios, on Mar 10 2007, 14:39, said:

Am gasit si pe cineva serios la preturi acceptabile, doar ca e din Cluj. Acum urmeaza sa fac o vizita cu ei la cineva din Bucuresti unde au pus asa ceva ( am gasit la dimensiuni 2,05 x 2,05 m=5.200 E, cu TVA inclus si cu mai toate optionalele incluse)

http://www.jacuzzi.ro/california.html

O sa va tin la curent cu achizitia de jacuzzi, ca poate mai vrea pe viitor cineva sa-si caute un SPA si sa nu mai piarda mult timp..

PS: Kasta este peste 11.000 E - aceleasi dimensiuni si aproximativ aceleasi facilitati.
om_serios, nu te supara pe mine, dar produsul ala arata groaznic. pe langa asta este si zgomotos, si ineficient.
Ala nu este un Jacuzzi original, originalul sare de 10000+TVA.
Sfat prietenesc: Decat sa te calicesti la bani si sa iei un rahat, mai bine abtine-te.

 lucian975, on Mar 13 2007, 23:55, said:

Jacuzzi este o firma care a inventat hidromasajul acum 50 de ani, si a devenit substantiv comun in multe tari din cauza  asta. Ce te intereseaza pe tine este o minipiscina SPA care costa intre 5000-15000 euro daca este profesionala. Poti s-o instalezi fara sa spargi nimic ( este complet autonoma) nu are nevoie decat de curent, merge pe acelasi sistem ca o piscina- se filtreaza apa automat- si se schimba apa odata la 1-2 ani. Are un incalzitor automot care scade sau ceste temperatura apei in functie de cum doresti. Te sfatuiesc sa iei un produs serios si nu no name fiindca nu te joci cu apa si curentul in acelasi timp...S-au mai vazut cazuri! exista un reprezentant Jacuzzi in Romania cu 10 distribuitori in tara care este prima mana si de unde mi-am luat eu un spa din asta. Iar hidromasajul intr-un produs original Jacuzzi n-are nici o legatura cu celelalte produse fiindca sunt patente care protejeaza tehnologia. Intra pe www.reclama.ro sau www.pubblicita .it si vezi mai multe.

pina nu ne convingi de intentiile tale bune, consider ca ai intrat aici sa promovezi ceva
SPA la 5000 e o gluma.
politica de importator si distribuitor se practica. atata vreme cat ai acelasi pret de peste tot, nu vad de ce n-ai lua de la distribuitorul cel mai apropiat, care se poate deplasa la garantie si postgarantie in timp util.


 aci, on Mar 18 2007, 19:39, said:

Eu am cumparat o cada cu hidromasj facuta de fibrex si am vazut ca au si ce cauti tu.Au si site fibrex.ro.
aci, fara suparare, dar alea de la fibrez sunt niste ordinarii.

 cristi_pirtea, on Jun 27 2007, 13:45, said:

Buna!
Imi poate spune cineva cum se instaleaza o cada cu jacuzzi? Fac instalatii la bai, dar pana acum nu am instalat astfel de cazi.
Se instaleaza usor. 10 oameni sau macara sa-l dea jos de pe platforma, cunostinte de electricitate, robineti, furtun, un soricel pentru taiat lemn si cam atat. :)

#17
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

 om_serios, on Mar 4 2007, 00:19, said:

Eu chiar sunt interesat sa CUMPAR o cada cu hidromasaj pentru exterior (SPA) de cel putin 4 m2. Apropo, iarna nu am de gand sa o folosesc, dar nu am chef sa fac instalatii de apa suplimentare prin curte, mai ales ca trebuie sa ingrop tevile ca sa nu inghete iarna. Caut un SPA/jacuzzi care sa poata fi alimentat cu apa de la un furtun si care sa aiba un sistem de scurgere simplu ( o sa pun cada langa o gura de canalizare din curte). Chiar daca pana acum nu am primit ajutor pe forum, promit sa scriu rezultatul, barem altii interesati de subiect sa nu piarda atata timp.
Pana acum, preturile primite de la diversi furnizori gasiti pe google, sunt NERUSINATE - de pe la 11.000 Euro pana la 18.000 Euro. Am gasit pe net si cativa vanzatori care zic de preturi de 3-5.000 Euro, dar deocamadata fie nu am primit raspuns de la ei, fie nici nu le merge mailul!!!???!!!
Vreau sa stiu daca cineva a cumparat asa ceva pentru uz privat si care au fost problemele cu care s-a confruntat ( intretinere, sau poate chiar lipsa de eficienta a hidromasajului, etc.) ; de fapt nu am chef sa primesc o teapa cu vreun produs ieftin si prost. Mai bine nu mai cumpar sau imi pun o banala piscina gonflabila in curte, la care trebuie destul de des sa schimbi apa, dar pentru copii merge....

Atunci: Ai nevoie de un spa suprateran, placat cu lemn. Umplerea pe deasupra, golirea de la robinet la o gura de canal din apropiere (cu o extensie de furtun).
Cu asta inchei: Stimabile, dumneata ai pretentii de Mercedes la pret de Logan? Ti se pare ca lumea vrea sa te fure, nu-i asa?
GRESIT! Pretul este dat de calitatea materialelor, garantie, service, durata de viata.
Tu nu ai cum sa faci diferenta pentru ca nu ai experienta lor, dar primeste un sfat, nu da banii pe alea de 5000.

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cristi_pirtea, on Jun 27 2007, 13:45, said:

Buna!
Imi poate spune cineva cum se instaleaza o cada cu jacuzzi? Fac instalatii la bai, dar pana acum nu am instalat astfel de cazi.

Ca o cada obisnuita numai ca trebuie sai- faci alimentare electrica separata si sa folosesti un diferential ca sa nu te prajesti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate