Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Comportament politisti si agenti constatatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gigionne

gigionne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.10.2006
Pe 14 februarie dimineata, in fata la intrarea principala la Cotroceni, ma inscriu in curba la stanga pe drum cu prioritate. Din sens opus vine o duba care avea cedeaza trecerea, nu opreste, ma loveste puternic pe partea dreapta a masinii. Avarii: usi, aripa, prag, stalp, plafon dreapta. Eu plec la spitalul universitar ca imi intrasera cioburi in ochi. Soferul dubei mi-a zis ca nu are RCA-ul la el. La spital, aia au sunat la politie ca a fost accident si asta e procedura: eu trebuie sa stau sa astept acolo politia. Vine si politia dupa vreo ora, care intre timp fusesera si la locul accidentului, facusera masuratori, il testasera pe ala cu etilotestul si ii luase permisul. Au venit la mine, m-au testat si pe mine cu etilotestul, mi-au zis ca ala o sa-ii sune mai tarziu sa le aduca RCA-ul, mi-au dat nr lor de tel sa-i sun si eu mai tarziu sa ma duc la Udriste sa-mi dea RCA-ul aluia. M-am dus la 7 seara ca pana atunci "au fost ocupati", mi-au dat sa semnez procesul verbal care era deja facut (si care prezenta corect situatia) si mi-au dat RCA-ul aluia (Unita). Eu am hotarat sa-mi fac masina pe Casco (BCR Asigurari). Dureaza 2-3 sapt fiindca e lovita f rau. Pana cand scot masina din service, imi expira si RCA-ul si Casco.
1.Se pot prelungi RCA si Casco fara a duce masina la ei la BCR asigurari? Anul trecut, de exemplu, n-au vrut sa-mi prelungeasca Casco pana nu m-am dus cu masina la ei.
2. Casco o sa fie mai scump avand in vedere ca am avut dauna, desi nu a fost din vina mea, iar ei oricum isi recupereaza suma de la Unita?
3.Daca da, cu cat va fi mai scump?
4. Vi se pare normal comportamentul politistilor (adica sa ma cheme de-abia la 7 seara, sa-mi puna in fata procesul verbal deja facut, etc.)?

#2
mmanolash

mmanolash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.02.2006

View Postgigionne, on Feb 23 2007, 12:42, said:

Pe 14 februarie dimineata, in fata la intrarea principala la Cotroceni, ma inscriu in curba la stanga pe drum cu prioritate. Din sens opus vine o duba care avea cedeaza trecerea, nu opreste, ma loveste puternic pe partea dreapta a masinii. Avarii: usi, aripa, prag, stalp, plafon dreapta. Eu plec la spitalul universitar ca imi intrasera cioburi in ochi. Soferul dubei mi-a zis ca nu are RCA-ul la el. La spital, aia au sunat la politie ca a fost accident si asta e procedura: eu trebuie sa stau sa astept acolo politia. Vine si politia dupa vreo ora, care intre timp fusesera si la locul accidentului, facusera masuratori, il testasera pe ala cu etilotestul si ii luase permisul. Au venit la mine, m-au testat si pe mine cu etilotestul, mi-au zis ca ala o sa-ii sune mai tarziu sa le aduca RCA-ul, mi-au dat nr lor de tel sa-i sun si eu mai tarziu sa ma duc la Udriste sa-mi dea RCA-ul aluia. M-am dus la 7 seara ca pana atunci "au fost ocupati", mi-au dat sa semnez procesul verbal care era deja facut (si care prezenta corect situatia) si mi-au dat RCA-ul aluia (Unita). Eu am hotarat sa-mi fac masina pe Casco (BCR Asigurari). Dureaza 2-3 sapt fiindca e lovita f rau. Pana cand scot masina din service, imi expira si RCA-ul si Casco.
1.Se pot prelungi RCA si Casco fara a duce masina la ei la BCR asigurari? Anul trecut, de exemplu, n-au vrut sa-mi prelungeasca Casco pana nu m-am dus cu masina la ei.
2. Casco o sa fie mai scump avand in vedere ca am avut dauna, desi nu a fost din vina mea, iar ei oricum isi recupereaza suma de la Unita?
3.Daca da, cu cat va fi mai scump?
4. Vi se pare normal comportamentul politistilor (adica sa ma cheme de-abia la 7 seara, sa-mi puna in fata procesul verbal deja facut, etc.)?
4. pai si de ce nu ai spus nimic acolo de fata cu politistii?crezi ca acum rezolvi ceva daca te plangi pe forum?

#3
gigionne

gigionne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.10.2006
4. Sa stii ca am facut un intreg scandal acolo.
Nu ma plangeam pe forum, asteptam comentariile unor persoane care au trecut prin situatii similare si niste raspunsuri pertinente. Daca nu le ai, te rog posteaza la alte topicuri.

#4
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgigionne, on Feb 23 2007, 14:42, said:

... Dureaza 2-3 sapt fiindca e lovita f rau. Pana cand scot masina din service, imi expira si RCA-ul si Casco. ...
Nu conteaza cat dureaza. Atunci cand ai fost lovit cele 2 polite erau active. Teoretic dosarul de constatare se face inainte de a merge cu masina in service asa ca va avea data constatarii. Cand se efectueaza plata nu prea conteaza deoarece ea este facuta pe acel dosar si pe reparatiile efectuate. Nu te complica cau reinoiorea politelor. Faci RCA atunci cand te duci sa o ridici deoarece nu se stie exact cat va dura reparatia si vei plati degeaba. Dar de facut trebuie caci pana la CASCO te mai poate lovi vre-un "profesioniost".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate