Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

vreua un sfat cat s apun ora la un IC?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
blue_123

blue_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.12.2005
vreau sa deschid un Ic intr-un cartie de la 15km de iasi, unde mai sunt ic inca 2, eu o sa am sisteme mai bune conditii mai bune, lcd-uri web cam, ce pret sa pun??
1,5 lei atat cat au si ceilalti?
2,0 lei pt ca serviciile sunt mai de buna calitate?
1,0 ca sa am sala plina?
mersi anticipat!!!

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 blue_123, on Feb 22 2007, 15:14, said:

vreau sa deschid un Ic intr-un cartie de la 15km de iasi, unde mai sunt ic inca 2, eu o sa am sisteme mai bune conditii mai bune, lcd-uri web cam, ce pret sa pun??
1,5 lei atat cat au si ceilalti?
2,0 lei pt ca serviciile sunt mai de buna calitate?
1,0 ca sa am sala plina?
mersi anticipat!!!

1,0 promotional. Apoi cresti preturile (si calitatea serviciilor) atat cat sa ai 90% din capacitate ocupata. Daca ai sala plina mereu, clientii se vor obisnui incet, incet, sa se duca in alta parte unde sunt siguri ca gasesc liber. Si tipul de clientela care frecventeaza face parte din calitatea serviciilor. Iar unii prefera un sistem de aerisire a salii in locul unui webcam :)

#3
blue_123

blue_123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.12.2005
mai adaug o completare la problema: nu stiu cate calc sa cumpar initial, voi ce spuneti
10 dar sa nu fie ocupate tot timpul sau 7 si sa fie ocupate???

#4
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Baga 1,5, cfat are concurenta, sa nu ti-i pui in cap.
oricum o sa vina la tine daca e totul nou si calitatea e mai mare :D
Cu 1 leu nici nu stiu cat profit faci -_-

#5
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
IC-urile sunt afaceri fara viitor. Vremea lor a fost acum 5-7 ani cand internetul nu era un lucru atat de banal. In opinia mea, daca ai deja doi concurenti, si avand in vedere scaderea accentuata a cererii pe aceasta piata, investitia nu merita facuta! Daca totusi ai incredere in planurile tale, sfatul meu e sa incerci sa investesti cat mai putin, venind insa cu ceva nou (sala de jocuri, pt pasionatii de jocuri in retea, spatiu civilizat si cochet pt persoanele care doresc sa navigheze pe net, etc).

Pretul unei ore trebuie calculat in functie de costurile tale, de perioada de timp in care doresti sa iti amortizezi investitia si de profitul scontat. Cel mai bine e sa-ti fidelizezi clientii, mergand pe abonamente cu ore incluse. Daca intr-adevar faci ceva mai frumos decat ceilalti, si costurile iti permit retine asta, ai putea face in felul urmator:
- 2 RON ora, pretul standard
- 1.75 RON ora, pt un abonament cu x ore incluse (10 zic eu, dar decizi tu)
- 1.5 RON ora pt un ab cu 20 ore incluse.

Ideea e ca tu sa ai profit bun si la 1.5 RON, dar sa faci ora standard 2 RON pt a putea baga abonamentele, pt fidelizare. ;)

#6
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

 raducutzzu, on Feb 23 2007, 00:30, said:

IC-urile sunt afaceri fara viitor. Vremea lor a fost acum 5-7 ani cand internetul nu era un lucru atat de banal. In opinia mea, daca ai deja doi concurenti, si avand in vedere scaderea accentuata a cererii pe aceasta piata, investitia nu merita facuta! Daca totusi ai incredere in planurile tale, sfatul meu e sa incerci sa investesti cat mai putin, venind insa cu ceva nou (sala de jocuri, pt pasionatii de jocuri in retea, spatiu civilizat si cochet pt persoanele care doresc sa navigheze pe net, etc).

Pretul unei ore trebuie calculat in functie de costurile tale, de perioada de timp in care doresti sa iti amortizezi investitia si de profitul scontat. Cel mai bine e sa-ti fidelizezi clientii, mergand pe abonamente cu ore incluse. Daca intr-adevar faci ceva mai frumos decat ceilalti, si costurile iti permit retine asta, ai putea face in felul urmator:
- 2 RON ora, pretul standard
- 1.75 RON ora, pt un abonament cu x ore incluse (10 zic eu, dar decizi tu)
- 1.5 RON ora pt un ab cu 20 ore incluse.

Ideea e ca tu sa ai profit bun si la 1.5 RON, dar sa faci ora standard 2 RON pt a putea baga abonamentele, pt fidelizare. ;)

omul vrea sa faca asta la 15 km de iasi...adica la tara (a se citi periferie)...tu crezi ca exista acolo spatiu civilizat ? :D ma indoiesc stiind foarte bine ce fel sunt astia la tara...si solutia ta nu este rea dar e prea complicata pentru omul de rand. adica vine nea Ion da 300.000 si sta 20 de ore in net...hmmm...la noi nu prea tine faza asta pentru ca romanul nu e obisnuit sa investeasca pe termen lung. Adica nimeni nu cred ca si-ar face abonament la o sala de net...si 2 RON mi se pare mult avand in vedere ca majoritar lumea isi permite calculator si internet acasa.

In concluzie 1.4 RON mi se pare mai echitabil. E pret psihologic. Problema e ca trebuie sa ai marunti mereu, dar uite din pretul asta se scot mult mai multi bani decat din 1.5 RON. Pentru ca lumea de obicei lasa 0.1 chiar daca te oferi sa le dai restul inapoi. Dar intr-adevar, neturile nu sunt o investitie prea buna la ora actuala. A fost demult profit bun din ele, acum doar daca esti singurul din zona mai scoti un ban gramada. Ideal ar fi si sa nu dai bani pe chirie ca sa mai amortizezi din costuri.

10 calculatoare pentru inceput sunt de ajuns. Ia 10 ca sa ai si de back-up in caz ca se intampla doamne fereste ceva. Cu timpul s-ar putea sa mai ai nevoie, te orientezi dupa cat de plina e sala ziua si mai ales noaptea.

Edited by angel, 23 February 2007 - 00:49.


#7
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
@angel: omul a zis "cartie", am pus "r"-ul de la mine si mi-a dat ca vrea sa-l faca intr-un cartier din Iasi. :P
Eu ii propuneam solutia ideala, nu am cum sa-i cunosc clientii. :)
Iar logica din spatele ideii cu abonamentul era urmatoarea:
1. in Moldova sunt foarte multi plecati afara si, in week-end mai ales, se intalnesc cu rudele in "spatiul virtual". Daca vine omul, isi ia o ora,si vb cu ala din strainatate timpul trece repede. Dar daca cel de la sala vine mereu sa il intrebe daca mai prelungeste sau nu, isi va da seama ca se cam duc banii. Dar pe abonament nu se intampla asta. Acelasi principiu ca si la telefonia mobila. ;)

2. sunt pustii aceia innebuniti dupa CS. ei oricum pierd ore intregi jucand tampenia aia, asadar un abonament le va fi pe plac. :)

Edited by raducutzzu, 23 February 2007 - 00:56.


#8
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
am citit dupa aia cartie-r si am modificat postul, periferia iasiului adica. :D :P

dap dar ia gandeste-te de unde fac rost copilasii aia de 300.000 bani gramada atunci cand nu au un salariu ? Crezi ca le dau parintii lor banii astia sa joace CS ? ma indoiesc ca un parinte sanatos la cap investeste acesti bani in prostia copilului. si ca sa vorbesti cu rudele din Spania nu iti ia mai mult de o ora hai maxim doua pe saptamana sau odata la 3 zile. De asta am zis ca nu vad utilitatea unui abonament acolo. Pentru ca nimeni nu da 20- 30 RON pentru 20 de ore de net avand in vedere ca internetul acasa costa cam tot atat pe luna si il ai non-stop.

#9
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005

 raducutzzu, on Feb 23 2007, 00:30, said:

IC-urile sunt afaceri fara viitor. Vremea lor a fost acum 5-7 ani cand internetul nu era un lucru atat de banal.

Ce te face sa spui asta? Pe afara am fost in o gramada de IC-uri, mai mari sau mai mici (de la cateva calculatoare pana la unul spectaculos cu vreo cateva sute) si vreau sa zic ca merg de rup.

#10
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 mariuspa, on Feb 23 2007, 09:09, said:

Ce te face sa spui asta? Pe afara am fost in o gramada de IC-uri, mai mari sau mai mici (de la cateva calculatoare pana la unul spectaculos cu vreo cateva sute) si vreau sa zic ca merg de rup.

Dar nu cumva ofereau mai mult decat cele mioritice?

Sunt mai mult Internet&Games decat Cafe ale noastre. Gasesti un suc vechi si o punga de chipsuri in cele mai bune. Serviciile conexe gen salvare, transfer pe diferite medii de stocare sunt tarifate prea indecent. La fel printarea-scanarea. In multe platesti suplimentar pt casti, microfon, webcam... Grupurile sanitare sunt superbe dar uneori inexistente. Iluminarea si ventilatia sunt la fel de proaste sau inexistente. La unele incalzirea este data doar de monitoare si UC-uri...

Unde este diferenta?

Da, se pot face bani din asa ceva. Insa pana cand clientul va prefera sa stea acasa si sa nu mai socializeze decat on-line nu si prin faptul ca sta ingramadit intr-o sala imbacsita si cu aspect de hruba hi-tech.


All the best

#11
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Daca omul a zis ca intr-un cartier la 15 Km de Iasi, banuiesc ca e Tomesti sau Dancu, aici nu prea vine badea Gheorghe la net si nu prea se poate spune ca e la tara, chiar daca sunt multe asemanari.
    Am un priten care a deschis un IC in Vaslui (potentiali clienti asemanatori) si a inceput cu 15 calculatoare, o parte noi pentru jocuri si o parte SH pentru internet si jocuri mai vechi. Partea proasta e ca a inceput cu multe datorii, plus ca platea chirie, dar totusi, acum, dupa un an se descurca binisor.
    Vezi si tu cam ce clienti au concurentii si fa-ti o idee cam cati ai putea sa atragi la tine, eventual afla si ce nu le place acolo sau ce ar dori sa aiba in plus, niste iscoade ceva :D. E posibil ca ceea ce crezi tu ca vor ei si ceea ce vor ei sa fie diferit. (e posibil ca nici ei macar sa nu stie ce vor :) )
  
   Bafta,
Ozrind

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate