Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

automatica si calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DjAlex

DjAlex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.09.2006
salut! am si eu cateva intrebari. Deocamdata sunt la liceu si as vrea sa dau la Automatica si Calculatoare. In primul rand, eu sunt intr-un liceu de arte plastice, profil arhitectura. Bac`ul nu e obligatoriu din mate. Daca vreau sa intru la Automatica si Calculatoare, se cere media de la bac? (ma refer la matematica). Sa stiu daca sa dau bac`ul din mate sau nu. Care sunt probele de admitere la facultate? am inteles ca Matematica si Fizica dar nu sunt sigur. si daca ma puteti ajuta cu lista disciplinelor de invatzamant din facultate. cateva princii pe care se bazeaza matematica si fizica de la admitere (eventual un subiect). va rog ajutati-ma ! multumesc mult !

#2
cdanc77

cdanc77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.02.2007
N-ai specificat orasul.

Pentru Timisoara gasesti toate informatiile la http://www.ac.utt.ro/

#3
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Bacul conteaza vreo 20% parca si materiile de admitere sunt mate si fizica.
Materiile le ai aici: http://acs.pub.ro/pdi.html

PS. O recomandare personala: fugi cat mai poti.

#4
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
ca sa intri la timisoara ai nevoie de 20 % bac si 80 % test grila mate. Se gaseste o carte cu probleme de liceu, are vreo 1300 de probleme . Succes

#5
unda25

unda25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.10.2006
salut eu fac automatica si calc ... la iasi ... daca nu vrei sa inveti microprocesoare si electronice ... nu te du ...sfatul meu e sa cauti ceva special numai pe programare ...chiar si care nu e de stat ...

#6
bluefisher

bluefisher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2007

View PostDjAlex, on Feb 22 2007, 16:09, said:

salut! am si eu cateva intrebari. Deocamdata sunt la liceu si as vrea sa dau la Automatica si Calculatoare. In primul rand, eu sunt intr-un liceu de arte plastice, profil arhitectura. Bac`ul nu e obligatoriu din mate. Daca vreau sa intru la Automatica si Calculatoare, se cere media de la bac? (ma refer la matematica). Sa stiu daca sa dau bac`ul din mate sau nu. Care sunt probele de admitere la facultate? am inteles ca Matematica si Fizica dar nu sunt sigur. si daca ma puteti ajuta cu lista disciplinelor de invatzamant din facultate. cateva princii pe care se bazeaza matematica si fizica de la admitere (eventual un subiect). va rog ajutati-ma ! multumesc mult !

Buna. N-ai specificat daca vrei la Automatica sau la Calculatoare. Eu sunt la Automatica anul 4. Ce pot sa-ti spun e ca media la bac conteaza (20%) la toate, nu numai la matematica. Daca eziti daca sa dai sau nu bacul la matematica, sfatul meu este sa nu dai la facultatea asta, ba chiar la nici o facultate din Poli. Nu pentru ca nu ai intra, ci pentru ca daca nu ai o pasiune sau macar inclinare catre disciplinele exacte, pierzi timpul...
Subiecte nu pot sa-ti dau, dar din cate stiu exista 2 carti, una de fizica si una de matematica, cu probleme (rezolvate) in genul celor care se dau la admitere, si chiar subiecte din anii anteriori. Din pacate se gasesc in campus, la Rectoratul Politehnicii, si costa amandoua 800000. Editura e parca Politehnica Press. Pe vremea mea  :P stiu ca admiterea nu a fost prea grea. Mai greu e sa supravietuiesti in facultate.  :mellow: Bafta multa.... Documenteaza-te bine inainte de a te hotari ce sa faci!
Anca.

#7
Noname18

Noname18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbluefisher, on Mar 27 2007, 14:37, said:

Buna. N-ai specificat daca vrei la Automatica sau la Calculatoare. Eu sunt la Automatica anul 4. Ce pot sa-ti spun e ca media la bac conteaza (20%) la toate, nu numai la matematica. Daca eziti daca sa dai sau nu bacul la matematica, sfatul meu este sa nu dai la facultatea asta, ba chiar la nici o facultate din Poli. Nu pentru ca nu ai intra, ci pentru ca daca nu ai o pasiune sau macar inclinare catre disciplinele exacte, pierzi timpul...
Subiecte nu pot sa-ti dau, dar din cate stiu exista 2 carti, una de fizica si una de matematica, cu probleme (rezolvate) in genul celor care se dau la admitere, si chiar subiecte din anii anteriori. Din pacate se gasesc in campus, la Rectoratul Politehnicii, si costa amandoua 800000. Editura e parca Politehnica Press. Pe vremea mea  :P stiu ca admiterea nu a fost prea grea. Mai greu e sa supravietuiesti in facultate.  :mellow: Bafta multa.... Documenteaza-te bine inainte de a te hotari ce sa faci!
Anca.

si eu sunt la liceu si as dori sa dau la Facultatea de Automatica Si Calculatoare,specializare Automatica....insa as dori sa vb cu cineva inainte....sa vad cum e.....crezi k mi-ai putea da un id Anca sa=ti adresez cateva intrebari? as fi ff recunoscator:)...

#8
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

View Postbluefisher, on Mar 27 2007, 14:37, said:

Subiecte nu pot sa-ti dau, dar din cate stiu exista 2 carti, una de fizica si una de matematica, cu probleme (rezolvate) in genul celor care se dau la admitere, si chiar subiecte din anii anteriori. Din pacate se gasesc in campus, la Rectoratul Politehnicii, si costa amandoua 800000
La xeroxul din rectorat sunt 2 volume de fizica (50 lei buc.) si unul de mate (care e parca tot 50 de lei).

#9
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004
Vreau si eu sa stiu diferenta intre CALCULATOARE si TEHNOLOGIA INFORMATIEI!

#10
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
diferenta este la specializare in anii 3-4,  vezi acs.pub.ro, in rest faci aceleasi materii cu cei de la calculatoare

#11
vlivius1

vlivius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.12.2006
Salut, vreau sa dau si eu la automatica si calculatoare, am citit pe aici si aveti dreptate daca nu ai putina pasiune nu are rost, eu am pasiune fac mici artificii cu piese electronice, am creat niste amplificatoare (tot am facut dupa  scheme :D) , etc. In timpul liber depanez calculatoare (soft & hard), pe placile de baza mai schimb condesatori etc. Problema mea este cu matematica si fizica materii la care stau mai prost, cat de greu ar fi la materiile astea, sunt altele si mai grele?

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cea mai tare facultate :coolspeak:

#13
Leron777

Leron777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2007
Salut, am si eu o nedumerire, chiar daca pare puerila intrebarea, odata ce ai absolvit facultatea de calculatoare, poti lucra doar ca programator? sau si in domeniul hard, constructii de roboti si alte smecherii...

#14
m.technik

m.technik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 15.02.2006

View PostLeron777, on Jul 23 2007, 17:35, said:

Salut, am si eu o nedumerire, chiar daca pare puerila intrebarea, odata ce ai absolvit facultatea de calculatoare, poti lucra doar ca programator? sau si in domeniul hard, constructii de roboti si alte smecherii...

   Din cate stiu eu poti lucra si in domeniul hard, cam asta fiind deosebirea dintre Informatica si Automatica. Dar nu stiu sigur, mai asteapta o parere de la cineva mai avizat.

#15
doumy132004

doumy132004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.07.2007
am intrat si eu anu asta la calculatoare in bucuresti dar nu sunt f hotarat dak sa raman aici sau nu avand in vedere ca am intrat la instalatii primul...sfaturi???

#16
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,303
  • Înscris: 18.03.2007
am terminat in clasa de mate fiz unde doar 2 oameni eram interesati de fizica pt facultate. restul erau disperati cu ISE ul.
trebuie sa inveti binisor pt AC, mai ales cand nu ai concurenta in clasa pe un obiect.
nu speram dar am intrat, nici macar ultimul nu am fost.

cu AC ul (nu conteaza care) poti face de la: roboti industriali (proiectare fac putini, dar instalare si service etc), sisteme de securitate (storage de la camere de supraveghere, sisteme de control acces bazate pe server de securitate - tot o automatizare si asta, network security - ca si IT), poti sa ajungi usor si in telecomunicatii unde totul migreaza spre retele TCP/IP si doar interconexiunile sa fie pe ss7, se folosesc routere la greu.
Poti ajunge programator de orice fel, in orice limbaj vrei sa inveti.
Poti sa ajunci consultatnt IT sau chiar vanzari IT desi alea sunt joburi care le pot avea si fara facultate, doar indragostiti.

oameni cu AC mai cauta doar institutiile de stat care sa fie absolventi AC sau Info, care se plafoneaza sa vada o diploma si daca e cazul si cu medii marete. asa ca poti ajunge si in SRI, Interpol etc.
in rest, firmele cauta oameni care au inclinatii  si cunostinte, mai ales experienta spre acest domeniu.
stiu economisti care programeaza.

#17
Leron777

Leron777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2007
Pai asta suna ca si cum facultatea de calculatoare = 0, ca softuri face oricine invata programarea pe cont propriu, hard fac electronistii... aia care fac electronica sunt cei mai castigati.

#18
lori_03

lori_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2010
buna, am si eu o nedumerire, deocamdata sunt la liceu, mate info si vreau sa intru la automatica timisoara, dar nu stiu cate locuri sunt la stat iar site-ul lor nu iti da informatiile necesare,!!!!!!.. :deadtongue: :deadtongue:

buna, am si eu o nedumerire, deocamdata sunt la liceu, mate info si vreau sa intru la automatica timisoara, dar nu stiu cate locuri sunt la stat iar site-ul lor nu iti da informatiile necesare,!!!!!!.. :deadtongue: :deadtongue:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate