Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Tiganeli de coafor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
MediaMarkt Berlin,Weding, Pank str. canon350d, obiectiv kit + inca un sigma. am cumparat exact cu pretul de pe site, nu de pe raft (am avut ajutor la deutsche sprache).
Am uitat sa mai cer si cec-ul pentru tva, sa mai fac o economie (cam evazionista).
Sa nu uit, in Pforzheim si Stuttgart nu am avut sorti de izbanda.

Ionel_d. dar ce faci atat de des la MediaMarkt ? Lucrezi la ei sau vanezi oferte ? :)

#20
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
este un pic cam jenant pentru majoritatea oamenilor sa se tiganeasca la pret. intr-un anumit fel este jignitor. dar cand stii ca ala practica cine stie ce adaos imens si te fura asa pe fata te infurii si pleci. pentru ca respectivul om e un bisnitar care nu practica preturi corecte si reale. la turci asa e obiceiul si frumos sa stai cu ei la un ceai (daca fumezi, mai tragi la narghilea) mai negociezi putin...nu mai stiu cum e acum, istambul se exclude din start (90% sunt hotomanii si bisnitareli, nu actul comercial de bun gust), dar acum vreo 10 ani cand ma duceam destul de des prin zona antalia oamenii de acolo erau de bun simt, si civilizat. aveau ei grija sa nu piarda (logic) dar o faceau astfel incat tu sa te simti bine ca ai ieftinit produsul.
la noi in tara e tiganeala abuziva, fara gust, unde tre sa fii nesimtit cu respectivii...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alooo disperatii cu fiscul ...voi ati auzit de discount? Ala se poate da pe factura fara nici o problema. Daca omul vrea sa vanda un lucru si tu stii valoarea si pretul corect, el isi face meseria si te tine de client. Trebuia sa-ti intoarca spatele sa te faca sarantoc?! Ce mentalitate de romani carcotasi aveti...

#22
MissTrouble

MissTrouble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.03.2007
Nah ce off- topic fain!

Citeam intr-o carte scrisa de un american despre arta negocierii ca el n-a stat niciodata in viata lui la hotel la pretul afisat  :o !

Eu am incercat sa negociez la Media Galaxy. Ostilitatile au decurs in felul urmator:
EU: Ma intereseaza acest obiect (o chestie din gama 2-3 milioane)
Consultantul de vanzari: Stiti, e ultimul ramas, nici nu cred ca-l putem vinde.
Eu: Pai va rog sa aflati.
El merge sa-l caute pe seful de magazin si vine cu o moaca fericita: A zis ca il puteti cumpara!
Eu: bine, bine, dar tinand cont ca e ultimul si ca a fost incercat de multi clienti, as dori o reducere
El: Pai, stiti, eu nu am puterea sa va ofer reducere, stati sa-l intreb pe sefu.
Vine sefu si-mi zice direct: ca ei nu acorda reduceri si ca totusi imi fac favoarea sa mi-l vanda pe ultimul din raft.  :huh:

Le-am ras in fata si m-am indepartat cu pasi gratiosi. De-atunci n-am mai calcat pe la Media Galaxy.

Inapoi la topic:
am incercat sa obtin un discount cand am luat masina, dar din cauza cererii mari de masini in perioada aia n-am obtinut decat covorase gratis.

Edited by MissTrouble, 17 May 2007 - 19:23.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici e vorba sa stii sa negociezi atunci cand esti in avantaj. Legea cererii si a ofertei. Daca cererea e mica poti obtine discount serios fiindca vanzatorul nu are clienti. Ce poti negocia insa la un COrsa D la care stau baietii la coada 8 luni sa primeasca masina? :)

#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
M-am dus si eu la un Media Markt sa negociez acu cateva saptamani...A facut reducere o laie. M-a dat si cu flit.Insa:
SE PRACTICA REDUCERI DE CAZI PE SPATE LA MULTE, IN SPECIAL LA PIESE AUTO, IN GERMANIA.Un motor e Golf4 a fost redus de la 2100 cat era intr-un loc la 1480Euro in alt loc (cu motorul vechi l aschimb), dupa ce s-a cautat la mai multe reprezentante VAG si s-a folosit ceva smeker :un card de spezial Kunde ( de fapt codul de client special)...asa ca-i dau dreptate cuiva ca se fac si TREBUIE sa umbli dupa reduceri.Da la MEDIA MARKT mai subtirel...lA  AP FOTO, MAI STII, E POSIBIL, CINE STIE CE CLIENT L-A RETURNAT INAPOI CA NU I-A PLACUT CUM IESEA NEVASTA-SA IN POZA..SI A LUAT ALTCEVA MAI TARE...si hop si reducerea...ori mai fi si alte motive, ...
Mai incerc si la alte magazine ca am ceva de luat de la MEDIA MARKT.Zic ce, dupa ce iau,,,

Edited by sanddy1964, 18 May 2007 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate