Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Afacere sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Este vorba de site-ul http://www.enterinbu.../templates.html

Comanzi cele 2000 template-uri, primesti pentru 50 lei un CD ce contin acele template-uri.
Site-ul nu contine foarte multe detalii, iar cel care le vinde nu poate aduce o dovada ca cel care le-a cumparat are dreptul sa le revanda.

Cred ca pentru a le putea vinde e nevoie de un magazin online. OK. Se rezolva. Nu este destul. Autorizatii, aprobari, etc. Problema e cu dreptul de autor.

Ce parere aveti?

#2
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Reiau "Afacere sau nu?"

Nu cunosc toate conditile pentru desfasurarea unor vanzari online legale. De aceea nu stiu daca cel care face vanzari prin site-ul mai sus mentionat lucreaza legal, sau nu..

In mod normal mi se pare ca daca vrei sa vinzi template-uri si acestea nu sunt facute de tine ai nevoie si de acordul celui care le-a facut. Este asa?

Vreau parerea voastra despre site-ul http://www.enterinbu.../templates.html

Vezi in attachment o parte din discutia de pe mesenger dintre cumparator si vanzator (ID-urile au fost redenumite).

Este o activitate legala? Astept parerile voastre.

Attached Files



#3
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Totul ar fi in regula pana cand s-ar trezi cineva sa te intrebe daca ai drepturi de autor sau drept de revindere pentru acele template-uri. Eu zic ca singura sansa sa poti sa le vinzi este sa te apuci sa le modifici, macar o parte dintre ele...ca sigur nu vei putea sa faci asta la toate. Dar asta iti va lua destul de mult timp. Daca ai reusi sa modifici macar 1000 ar fi ceva. Dar nu cum spunea individul ala, sa modifici doar printr-un punct, ca nu cred ca merge asa.

#4
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006

View Postpisicutza, on Feb 21 2007, 10:14, said:

Totul ar fi in regula pana cand s-ar trezi cineva sa te intrebe daca ai drepturi de autor sau drept de revindere pentru acele template-uri. Eu zic ca singura sansa sa poti sa le vinzi este sa te apuci sa le modifici, macar o parte dintre ele...ca sigur nu vei putea sa faci asta la toate. Dar asta iti va lua destul de mult timp. Daca ai reusi sa modifici macar 1000 ar fi ceva. Dar nu cum spunea individul ala, sa modifici doar printr-un punct, ca nu cred ca merge asa.


Activitatea este ilegala?

Pe site apare si numele unei firme:  SC.ENTER IN BUSINESS.SRL Sediul:Municipiul Galati Str Frunzei,Nr 25, CUI 20744420/24-01-2007, REG COMERTULUI: J17/95/23.01.2007.
Am cautat cu roleg informatii despre respectiva firma si nimic. Nu am cont pe roleg, am folosit pentru user si password guest.

Avand in vedere ca am platit template-urile si as putea avea probleme daca incerc sa le revand sunt indreptatit sa fac o plangere impotriva persoanei/firmei ?

#5
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Ti-ai luat teapa stai cuminte te inveti minte aldata nu cazi in capcane deastea ....

#6
voicu_marius80

voicu_marius80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.02.2007

View Postalentin, on Feb 21 2007, 00:15, said:

Reiau "Afacere sau nu?"

Nu cunosc toate conditile pentru desfasurarea unor vanzari online legale. De aceea nu stiu daca cel care face vanzari prin site-ul mai sus mentionat lucreaza legal, sau nu..

In mod normal mi se pare ca daca vrei sa vinzi template-uri si acestea nu sunt facute de tine ai nevoie si de acordul celui care le-a facut. Este asa?

Vreau parerea voastra despre site-ul http://www.enterinbu.../templates.html

Vezi in attachment o parte din discutia de pe mesenger dintre cumparator si vanzator (ID-urile au fost redenumite).

Este o activitate legala? Astept parerile voastre.
Deci? pana la urma le-ai cumparat? sunt bune de ceva template-urile astea?
Ideea e , ca daca sunt bune de ceva le-a slua chiar pt uz propriu. Ma ifac din cand in cand un site si poate mi-ar fi de folos.

#7
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Activitatea este ilegala?

E ilegal sa le modifici doar daca nu cumva ai si dreptul asta. Si eu am vandut si inca mai vand produse cu drept de revindere pe diverse site-uri, sunt o afacere buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate