Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 

Schimba parola

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
Sa se scrie un program destinat schimbarii parolei. Programul va trebui sa solicite utilizatorului parola curenta, sa o valideze si apoi sa solicite noua parola dorita. Programul va trebui sa solicite faptul ca noua parola este aleasa cerespunzator adica aceasta indeplineste simultan urmatoarele criterii:
1) parola nu poate fii numele de conectare
2) parola nu poate fii nu mele real al utilizatorului
3) lungimea parolei trebuie sa fie de cel putin 6 caractere si sa cuprinda cel putin 2 caractere ce nu sunt caractere alfanumerice.

ARE CINEVA VREO IDEE ??

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
intrebarea e: ai tu vreo idee? daca nu, mai invata un pic de algortmica.

#3
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Asta suna a tema de casa  :rolleyes: (si pun pariu ca asta si e).
Oricum.. ce e greu la problema? O sa ai de ex un fisier text in care tii pe fiecare linie username-ul si parola, de ex:
gigel 1234
costel 1235
Tu ceri din program sa se introduca user-ul si parola veche, le iei din fisier, vezi daca parola veche corespunde (daca nu, eroare), faci verificarile alea din cerinta pe parola noua (daca pica una din ele, eroare), daca totul e ok, introduci noua parola in fisier in locul celei vechi si gata.
Nu e nici un super algoritm la mijloc, nu e nici macar prea multa bataie de cap... este doar o succesiune (zic eu) normala de evenimente. Nu?

#4
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
dupa cate am inteles din pm-ul tau, nu stii programare. deci problema se incadreaza mai bine aici

#5
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View Postciuly, on Feb 20 2007, 23:34, said:

dupa cate am inteles din pm-ul tau, nu stii programare. deci problema se incadreaza mai bine aici
Eu am facut si fac hardware si retelistica....insa acum s-a trezis profu cu o materie intitulata Securitatea informatiilor.....ca logica imi dau si eu seama cum se face....pot folosii si baze de date...simplu ca buna ziua...mai greu e in practica... aici e problema....cum verific daca parola e buna?? cum scriu intr-un fisier... etc etc...ca logica e simplu dar practica ma omoara....imi este foarte greu sa ies cu capu din routere, WAN, LAN si sa sar la programare in VB si Java....

#6
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
faptul ca tu stii hardware si retelistica nu o sa te ajute niciodata sa faci programare. softul si hardul sunt 2 chestii total diferite insa care daca sunt imbinate corect si armonios obtii o chestie extrem de complexa si puternica numita computer.

asa cum ti-am zis si in PM deoarece subiectul se afla in aceasta zona a forumului sunt dispus sa iti fac tot programul insa bineinteles ca pe bani.

#7
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006

View Postteddycarebears, on Feb 21 2007, 11:48, said:

faptul ca tu stii hardware si retelistica nu o sa te ajute niciodata sa faci programare. softul si hardul sunt 2 chestii total diferite insa care daca sunt imbinate corect si armonios obtii o chestie extrem de complexa si puternica numita computer.

asa cum ti-am zis si in PM deoarece subiectul se afla in aceasta zona a forumului sunt dispus sa iti fac tot programul insa bineinteles ca pe bani.

Nu multumesc, intre timp niste useri mai dispusi si cu mai mult timp liber m-au indrumat si am reusit sa-l fac. Topicul poate fi inchis.

#8
sadicu

sadicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 23.06.2006
problema s-a relvat...topic closed si la trash cu el :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate