Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

creare site web pentru un store online -HELP

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sadman

sadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.11.2006
Buna,

ma adresez catre voi cu rugamintea de a ma ghida si pe mine un pic, am observat ca multi dintre voi stiu o gramada de lucruri despre web design.

Asadar, problema: as dori sa incep o afacere online, iar cele mai multe batai de cap mi le da crearea site-ului....

Am cateva intrebari, pe care voi incerca sa le structurez in asa fel incat cei care ar putea sa ma ajute sa imi poata raspunde punctual:


1. stiti cat costa crearea unui site profesionist de tip magazin virtual?

2. legat de template-uri pentru magazin virtual, in ideea ca as vrea sa mi-l construiesc singur- sunt bune de ceva? ati putea sa imi recomandati ceva in acest sens ? mentionez din capul locului ca la web design stau rau de tot , asadar ar trebui sa fie extrem de "user friendly"...

in functie de raspunsurile voastre incerc sa ma hotarasc pe ce cale sa o iau , si timpul e o problema


sper din tot sufletul sa ma puteti orienta, va multumesc anticipat

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,061
  • Înscris: 02.03.2003
1. Ai gresit categoria.
2. Ai cam gresit locul. Pentru ca daca vrei un produs functional intai verifici ofertele firmelor specializate in furnizarea acestor solutii.
Dupa ce pierzi ceva vreme cu aceasta tatonare vei descoperi ca ai acumulat ceva know-how pentru demararea acestui magazin virtual.

#3
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
1. Costurile pot sa plece de pe la 1000 euro si pot ajunge si pana la cateva mii bune de euro sau poate si mai mult. Asta tine si de notorietatea companiei care-l face dar si de complexitatea site-ului.

#4
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
eu iti recomand sa folosesti script-ul de magazin virtual pe care il ofera cei de la www.oscommerce.com . Se instaleaza si configureaza destul de usor si daca ai rabdare si cateva cunostinte poti sa ai chiar un rezultat frumos. Design-ul de logo-uri poti sa rogi pe cineva sa ti-l faca si oricum iesi mai ieftin decat pentru un site intreg. Ar mai fi un site care tot asa, ofera un script gratuit, dar nu mai tin minte exact adresa... google it :)

#5
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
My man, vezi ca la datele mele de contact e un e-mail (mai exact un ID yahoo). Te ajut cu bucurie, la nevoie, in schimbul unei sume mici (chiar ma refer mica, negociabil), fac eu magazinul in PHP sau HTML. Sa auzim de bine!
P.S. Chiar daca eu as face site-ul, tot tu ar trebui sa dai banii ca sa il publici. Astept sa ne chatuim.

#6
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006

 MateiA, on Feb 25 2007, 19:36, said:

My man, vezi ca la datele mele de contact e un e-mail (mai exact un ID yahoo). Te ajut cu bucurie, la nevoie, in schimbul unei sume mici (chiar ma refer mica, negociabil), fac eu magazinul in PHP sau HTML. Sa auzim de bine!
P.S. Chiar daca eu as face site-ul, tot tu ar trebui sa dai banii ca sa il publici. Astept sa ne chatuim.
am si eu o curiozitate!daca vrei sa faci un magazin online trebuie sa deschizi o firma? ? ? ?

#7
digitalnature

digitalnature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.02.2007
in mod normal da, daca nu vrei sa ai probleme cu shacalii de la finante. sau sa fii macar persoana fizica autorizata.

ma gandesc ca vrei sa fii platit prin intermediul site-ului. o sa ai nevoie si de un procesator de cc, sau macar cont paypal...
mai e nevoie si de marketing, daca chiar vrei sa vinzi ceva...

sincer, nu cred ca partea de design si programare o sa te coste cel mai mult :)

#8
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006

 digitalnature, on Feb 25 2007, 20:20, said:

in mod normal da, daca nu vrei sa ai probleme cu shacalii de la finante. sau sa fii macar persoana fizica autorizata.

ma gandesc ca vrei sa fii platit prin intermediul site-ului. o sa ai nevoie si de un procesator de cc, sau macar cont paypal...
mai e nevoie si de marketing, daca chiar vrei sa vinzi ceva...

sincer, nu cred ca partea de design si programare o sa te coste cel mai mult :)
ce vrei sa spui prin persoana fizica autorizata ? ? ?

#9
digitalnature

digitalnature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.02.2007
pai ai nevoie de o forma legala nu? SRL, PFA...
iti trebuie autorizatie pt. ca sa poti desfasura activitati economice bla bla...

#10
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Cu banii faci cum vrei: card, virare in cont bancar, Moneybookers, etc.
Nu este necesar sa ai firma legala. Nici persoana fizica nu trebe sa fii. Ai putea sa il declari blog profesional cu vanzare si nu ai nevoie de astea. Repet oferta: daca vrei te pot ajuta (de-a moaca) sa faci scriptul magazinului.

#11
digitalnature

digitalnature

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.02.2007
ziceam de o forma legala sau ceva, nu neaparat firma. risti sa intrii la bulau daca te prind astia fara autorizatie :)

blog profesional cu vanzare?  :lol:
nu am mai auzit de asa ceva. unde declari tu asa ceva?

Quote

Cu banii faci cum vrei: card, virare in cont bancar, Moneybookers, etc.

da, poti incasa bani prin ce metoda vrei, dar sincer nu cred ca o sa te plateasca cineva prin MB sau transf. bancar :)
99.9% dintre ce-i care cumpara online folosesc cc sau paypal. acuma depinde si ce vei vinde...

#12
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005

 sadman, on Feb 20 2007, 05:20, said:

Buna,

ma adresez catre voi cu rugamintea de a ma ghida si pe mine un pic, am observat ca multi dintre voi stiu o gramada de lucruri despre web design.

Asadar, problema: as dori sa incep o afacere online, iar cele mai multe batai de cap mi le da crearea site-ului....

Am cateva intrebari, pe care voi incerca sa le structurez in asa fel incat cei care ar putea sa ma ajute sa imi poata raspunde punctual:
1. stiti cat costa crearea unui site profesionist de tip magazin virtual?

2. legat de template-uri pentru magazin virtual, in ideea ca as vrea sa mi-l construiesc singur- sunt bune de ceva? ati putea sa imi recomandati ceva in acest sens ? mentionez din capul locului ca la web design stau rau de tot , asadar ar trebui sa fie extrem de "user friendly"...

in functie de raspunsurile voastre incerc sa ma hotarasc pe ce cale sa o iau , si timpul e o problema
sper din tot sufletul sa ma puteti orienta, va multumesc anticipat

deci se poate spune ca tu esti exemplu de roman tipic.

1. Nu stiu nimic.
2. Vreau sa lucrez cat mai putin
3. Nu am chef, nu am vrut sa aflu nimic de unul singur
4. Dati-mi, dati-mi, dati-mi cat mai mult si pe gratis
5. Vreau sa iasa baaaaaaaaaaani, frateeeeeeeeeeeeee....stand degeaba si prostii cumparand de la tine


Uite aici un simpu sfat mai bun ca tot ce ai auzit pana acum: PUNE MANA SI MUNCESTE. Fara munca nu o sa obtii nimic in viata asta. Altfel apuca-te de furat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate