Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

Unde sa depun bani pt copil

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna,
Vreau sa depun pt baietelul meu cate un 100 lei/ luna pt cand va fi mare....de fapt vrem sa starngem ceva bani in felul acesta...
Pt fetita si pt sot am facut asigurare la ING,dar nu vreau pt el tot acolo sa nu fim toti supusi aceluiasi risc si nu stiu cum si unde.
ma gandeam la a depune intr-un cont la o banca ,pare interesanta ideea de la raiffaisen cu aceea economisire si apoi un credit si aceea prima de la stat.dar dobanda e mica,3%.
pe noi nu ne intereseaza sa luam un credit in urmatorii 15-20 ani,ar fi numai pt varianta de economisire.
ar mai fi o alta firma de asigurari...
sau o alta banca cu dobanda mai buna...
Care ar fi cea mai avantajoasa varianta pe termen lung sau mai sunt si alte variante de a strange bani lunar,in suma asa mica cum avem noi posibilitatea?

#2
steliano

steliano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.01.2007
BANCA TRANSILVANIA are un produs care il cauti :kid cont depuneri minime de 50 lei pe luna ;initial o depunere de 300lei..dobinda buna de 7.25% anuala
Bafta!

#3
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Terminati cu tampeniile astea!
Si mie mi-au depus bani la CEC pe vremea lui Ceausescu, toti bunicii,bunicile,unchii,matusile etc iar prin 96-97,cand eram major, m-am dus sa-i ridic: din toti banii aia (inainte de'89 luai ceva,o masina sau doua,mai stiu eu ce) mi-am cumparat vreo 4 casete video si 2 inghetate.
La fel ar putea fi si peste 20 de ani. Mai bine ii investesti decat sa-i economisesti.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
@ryky:  si ai impresia ca inflatia de atunci seamana cu cea de acum?

@alipiticot: pe termen lung ar fi mai avantajoasa cumpararea unor actiuni, dar trebuie bani mai multi si ceva pricepere. pentru 100 ron/luna, un depozit la banca, cu capitalizare, este o varianta cat de cat ok, mai ales ca dobanzile sunt destul de aproape de rata inflatiei. Dupa ce se strang acolo mai multi bani, te poti gandi si la alte metode de economisire.

#5
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Alege un depozit cu capitalizare la 3 luni, la o banca de incredere. Nu stiu dobanzile diferitelor tipuri de depozite, asta ramane se cauti tu pe site-urile bancilor. Sfatul meu e sa nu alegi banci cu 4-5 sucursale si nici BRD-ul . :)

#6
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
1. incearca un unit-linked la alta companie decit ING - iti recomand INTERAMERICAN, AVIVA sau GENERALI
2. incearca o asigurare pentru copil - aici iti recomand CLAR INTERAMERICAN, pentru k in acelasi contract poti sa:
a. economisesti bani pt copil
b. protejezi financiar viitorul copilului in cazul decesului unuia din parinti (nu doresc nimanui asa ceva, dar asta e rolul fundamental al asig de viata)
c. poti beneficia de niste sume de bani in cazul spitalizarii si interv chirurgicale suportate de copil
d. in cazul in care parintele platitor ajunge in incapacitate de munca, INTER va pune banii in locul lui astfel incit contractul nu va avea de suferit

suma asigurata la final este GARANTATA (spre deosebire de un unit-linked)

sunt f multe de spus despre un astfel de contract, io zic asa:
1. imi mai pui intrebari aici, si io raspund tot aici
2. folosim PM
3. ne vedem intr-o zi si iti prezint detaliat ce si cum

PS - s-ar putea sa vezi ca ce am scris io aici gasesti si la alte societati; CORECT!! insa ceea ce conteaza cu adevarat este CUM DEFINESC SOCIETATILE RISCURILE ENUMERATE MAI SUS ... aici e de fapt diferenta fundamentala intre asiguratori

succes

Adi

#7
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
multumesc de raspunsuri.cu asigurarile nu cred ca ma mai bag....am deja 2 am spus si probabil voi face si eu cand voi termina cic...alta optiune decat depozit bancar nu prea am la acesti bani....doar sa fac un depozit in euro,tinand cont si de faptul ca dupa 2012 vom trece la euro.
Adi chestiile care le spui le am si la ing,stiu ca anul trecut am studiat bine piata pana sa aleg ing...bine atat cat ma pricep eu.
sa cumpar actiuni ma bate de mult acest gand....dar la banii mei e imposibil momentan.ca sa nu spun ca acei bani trebuie investiti cu gandul ca ii poti pirde oricand.nu prea fac eu fata acum la asemenea provocari.
si cam acestea ar fi toate optiunile?

#8
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
ar mai fi fondurile de investitii, da' nu stiu dak la 100ron/luna esti peste pragul lor minim de contributie ... fa o cercetare si in acest sens

#9
adispan

adispan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.06.2006
uite ce poti face cu 100 lei:
http://www.cotidianu...Hash=93df3aae3o

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate