Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#4339
tincutab

tincutab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.08.2007
Buna ziua.
Trebuie sa imi schimb centrala termica din apartament (2 camere), este urgent, cea veche mi s-a stricat si stau fara apa si caldura de cateva zile... iar recomandarea domnului care se ocupa de "service-are" a fost de un Bosch prin condensare. (astazi urmeaza sa aflu si alte detalii, mi le-a spus in graba telefonic, dar nu am retinut prea multe). Am rasfoit putin ultimile pagini de aici, insa nu am vazut sa se vorbeasca de centralele Bosch prin condensare. (bugetul este de pana in 3.000 lei)
Niste pareri, niste sfaturi ar fi foarte bine venite.
Multumesc!!

#4340
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 tincutab, on 03 octombrie 2017 - 11:15, said:

Buna ziua.
Trebuie sa imi schimb centrala
termica din apartament (2 camere), este urgent, cea veche mi s-a stricat si stau fara apa si caldura de cateva zile... iar recomandarea domnului care se ocupa de "service-are" a fost de un Bosch prin condensare. (astazi urmeaza sa aflu si alte detalii, mi le-a spus in graba telefonic, dar nu am retinut prea multe). Am rasfoit putin ultimile pagini de aici, insa nu am vazut sa se vorbeasca de centralele Bosch prin condensare. (bugetul este de pana in 3.000 lei)
Niste pareri, niste sfaturi ar fi foarte bine venite.
Multumesc!!

Până în 3000 iei Bosch cu recuperator pe cos care nu e in condensatie în toată regula,vânzătorii nu-ți spun asta..Sub 3000 Ron găsești Immergas victrix exa cu schimbător de inox și specificații bune

#4341
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Immergas victrix exa a fost inlocuita de modelul Tera la 2600 lei si are specificatii mai bune

#4342
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 adrian_efa, on 03 octombrie 2017 - 14:11, said:

Immergas victrix exa a fost inlocuita de modelul Tera la 2600 lei si are specificatii mai bune

Și la ce specificații e mai buna tera decât exa?

#4343
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
La randament si la clasa de noxe (NOX 6 fata de 5 la Victrix) din cate imi amintesc...si au mai schimbat ceva la schimbatorul de caldura, domeniul de modulare (de la 18% fata de 25% la Victrix) ...plus modificari estetice si de gabarit, probabil....dar cine e interesat poate sa citeasca singur pt ca netul e plin de informatii

#4344
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Motan mkdens 25 . Eu am luat-o cu 2800 cu termostat ambiental. Foarte mulțumit. Silențioasă apa calda foarte repede. 5 ani garanție.posibil sa fie și mai bune ca acest model dar e o opțiune.

#4345
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
https://www.dedeman....cuare/p/2021656

#4346
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 alexandruovi, on 04 octombrie 2017 - 17:45, said:

Motan mkdens 25 . Eu am luat-o cu 2800 cu termostat ambiental. Foarte mulțumit. Silențioasă apa calda foarte repede. 5 ani garanție.posibil sa fie și mai bune ca acest model dar e o opțiune.
Asa-i ca ai luat-o fara sa studiezi ?
Citez " Debitul de apa calda menajera (Δt=30ºC) este de 10 litri/minut ... "
=> dpmdv e slabuta rau de tot + ca precedentele nu au un renume bun ( am un service Motan aproape de mine - vesnic is clienti nemultumiti care-si frang degetele , pe acolo ) .

#4347
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Ti-o recomand cu caldura , la banii ăștia nu vei condensare mai buna
https://www.compari....erea-produsului


#4348
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Toate sunt bune până se strică. Și da am studiat un pic. Am vorbit cu o grămadă de vânzători fiecare axat pe o marca, și ghici. A mea e mai bun pt că... Marca cealaltă? E un rahat, plastic, se strică repede...etc.

Edited by alexandruovi, 05 October 2017 - 15:54.


#4349
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Prima greseala a ta este ca ai vorbit cu un vanzator. Ce interes are acesta decat sa-si promoveze marfa....
Cineva care face service pe mai multe marci si nu este subiectiv (are interese pentru vanzarea propriilor marci pe care firma le comercializeaza) poate da un sfat legat de ce componente folosesc fabricantii si care este raportul calitate pret oferit de ce anume se gaseste sub capacele fiecarei marci. Numele nu mai trebuie sa fie un criteriu si cei care fac service stiu de multi ani acest lucru.

#4350
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Pai da. Vânzători au un anume interes. Alegere am făcut-o vorbind cu cine mi-a făcut instalația de încălzire care  a și pus centrala in funcțiune, lucrează cu centrale Motan. Pif și service,vânzări de centrale Motan mai puțin. Deci cunoaste marca foarte bine. Și nu avea cam nici un interes necumparand de la el. Eu zic că am făcut o alegere buna. No fi nici cea mai buna dar nici ce mai rea.

#4351
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa ai noroc de ea si sa fii un caz fericit ( fara probleme ) .

#4352
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Vreau sa va cer parerea in legatura cu o centrala electrica prin inductie electromagnetica,
Momentan am o centrala pe lemne prin gazeificare si din pacate pretul lemnului a ajuns foarte mare de aceea costul incalzirii a ajuns egal sau mai mare ca cel pe gaz, nu mai pun la socoteala confortul.
Ce parerea aveti de incalzirea cu centrala electrica cu randament mare vis-a-vis de centrala pe gaz ?

Acum am dat peste centrale prin ionizare, de astea ce stiti ?

Edited by kiario, 08 October 2017 - 14:17.


#4353
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013

 tincutab, on 03 octombrie 2017 - 11:15, said:

Buna ziua.
Trebuie sa imi schimb centrala termica din apartament (2 camere), este urgent, cea veche mi s-a stricat si stau fara apa si caldura de cateva zile... iar recomandarea domnului care se ocupa de "service-are" a fost de un Bosch prin condensare. (astazi urmeaza sa aflu si alte detalii, mi le-a spus in graba telefonic, dar nu am retinut prea multe). Am rasfoit putin ultimile pagini de aici, insa nu am vazut sa se vorbeasca de centralele Bosch prin condensare. (bugetul este de pana in 3.000 lei)
Niste pareri, niste sfaturi ar fi foarte bine venite.
Multumesc!!
Și eu tot pe immergas victrix tera aș merge, in banii ăștia. Consider că are un raport calitate preț excelent.

#4354
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008

 kiario, on 08 octombrie 2017 - 13:55, said:

Vreau sa va cer parerea in legatura cu o centrala electrica prin inductie electromagnetica,
Momentan am o centrala pe lemne prin gazeificare si din pacate pretul lemnului a ajuns foarte mare de aceea costul incalzirii a ajuns egal sau mai mare ca cel pe gaz, nu mai pun la socoteala confortul.
Ce parerea aveti de incalzirea cu centrala electrica cu randament mare vis-a-vis de centrala pe gaz ?

Acum am dat peste centrale prin ionizare, de astea ce stiti ?
Daca ar fi reprezentat minunea energetica a secolului s-ar fi ingramadit toata lumea sa cumpere asa ceva. Nu ai cum sa produci energie termica fara sa consumi ceva in schimb, iar costurile sunt cam tot pe acolo ca si cu centrala electrica conventionala.

#4355
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 kiario, on 08 octombrie 2017 - 13:55, said:

Vreau sa va cer parerea in legatura cu o centrala electrica prin inductie electromagnetica,
Acum am dat peste centrale prin ionizare, de astea ce stiti ?
Presupusele principii de functionare ale acestor centrale care "combat legile fizicii" nu sunt deloc credibile. Posted Image

#4356
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017
M-am uitat pe un site romanesc care vinde centrale si boilere de felul asta si pe youtube la videoclipuri straine,tehnica folosita e cea de la cunoscutele plite cu inductie si economia sugerata de ei de 20-30 % fata de varianta clasica electric fara inductie,tre sa ma uit la o plita cu inductie sa vad cu cat spun producatorii ca are consum mai mic ca una electrica clasica .....O sa-i sun pe astia din Ro sa-i inteb cine le-a dat certificare sau daca au asa ceva,dupa noile legi orice aparat energetic tre sa aiba eticheta aia ceruta de UE
Ca idee centrale lor par facute in garaj ,greutate redusa 10 kg  si foarte scumpe aia de 20 kw le ajunge la 9000 de lei ,poate se gaseste vreun user care o foloseste(nu vanzator)sa ne spuna mai multe:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate