Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Skoda Octavia II

- - - - -
  • Please log in to reply
1361 replies to this topic

#19
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Poi din cate stiu eu maxy dot ul este acel display mare intre ceasurile rotunde. De obicei daca nu comanzi maxy dot ul nu ti pune decat un mic display (pe jumatea maxy dot ului) care afisheaza mi se pare, temperatura exterioara, consum instantaneu ...chestii d astia. E, la maxy dot iti mai atasheaza jumate de ecran, de fapt pune unu dintr o bucata, dublu ca marime in care pe langa toate astea, adik ce afisheaza, iti arata si masina vedere sus, si tot ce se intampla pe ea. Adik daca ai usha deschisa, iti arata masina cu usa deschisa etc etc. Eu zic ca merita sa pui maxy dot ul ..pt 100 E macar ca aspect e super ca si proiectoarele. Eu proiectoarele de ceatza le am pus de design mai mult desi cred ca au si utilitate. Referitor la motorizare, am bagat 1,6 mpi benzina 102cp. Am auzit ca cea la 80 de cai sau 90 nu stiu exact, e cam varza in sensul ca e caroseria prea grea pt motor. Tu ai 15 mii banii jos? Daca nu esti pretentios, ia varianta cu optionalele pt ca si asa sa nu ai nimic pe ea e aiurea. Asta depinde de tine. Banuiesc ca iti da classicul sau trend ul in banii astia. Nu stiu ce sa zic.Eu in locul tau, la optionalele care le-ai afishat mi-as alege motorul de 1,6. si pt aspect baga-te la proiectoare in rest nu se merita. Pachetul de drumuri grele mie mi au spus ca pe langa faptul ca i strica aspectul(o inaltza cu 2 cm si ai impresia ca sant rotile altei masini) este util pe drum  accidentat, nu drum de tzara. Telecomenzi pe chei figuri, chestii si 4 difuzoare suplimentare care inseamna chiar 4, nu inca 4 peste cele 2 care le are deja. Astea le poti baga si dupa, le poti atasa...ca motor in schimbi mai greu, zic eu. Oricum, am inteles ca sonorizarea nu prea straluceste pe ea daca o lasi cu ce ti pun ei din fabrica. Ce ma incanta la pachetul de drumuri grele este scutul de otzel ... care desi cred ca ii creste greutatea masinii protejeaza motorul. Are si ea un scut dar e din plastic si mai subtzirel, iar pt inca 100 E iti da alt scut tot din plastic dar cu structura "fagure"deci putin mai rezistent.De consum nu stiu ce sa zic. Pe mine capitolul asta nu ma intereseaza f mult pt ca asta depinde de multi factori. In general consumul la Skoda observ , din spusele altora, ca este acceptabil. Cumpara ti Octavia 2 pt ca din pdv ul meu e o masina frumoasa, bine asezata pe sosea si are ceva aristocratic in aspect. Are fatza de limuzina si sincer, imi place mai mult decat Passat ul. Depinde si de gusturi acum!!! Eu as alege motorul in locul tau si in timp, mi as pune si celelalte optionale (dar proiectoarele de acum).

Edited by dragos_d25, 20 February 2007 - 12:40.


#20
rempha

rempha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.02.2007
Sime de 15094DDP iti recomand O2 1.6MPI Trend. Are o gramada de optionale deja (Computer bord, Climatronic pe 2 zone, geamuri atermice si electrice fata, oglinzi electrice, MP3 Player, cotiera si multe altele) Diferenta dintre Standard si Trend este de 700 dar optiunile care sunt in plus pe Trend separat costa mult mai mult. Nu-ti recomand motorul de 1.4MPI care o sa gafaie sa puna in miscare cele ~1400kg ale masinii.
Maxi-dot e chiar dragutz si folositor in acelasi timp. Ca sa te lamuresti uite o poza: Attached File  maxidot.jpg   27.68K   1209 downloads

#21
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
si mai exact ... :D

Attached Files



#22
Sime

Sime

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.01.2007
10x pt raspunsuri. faza e k am 15 mii fix pt versiunea trend.Nici nu ma gandeam la classic pt k p trend sunt f multe dotari. da la motor d 1,6 p langa cei 15 mii ddp mai trebuie si o vopsea metalizata si niste proiectoare ceea c mai inseamna inke 500 bani d care nu mai dispun. pt k si asa fac un efort pt astia 15000. am facut un test drive si mi-a placut cum a mers.s-a miscat destul d bine pt ce imi trebuie mie.si yo as vrea 1,6 da nu prea am bani. insa la 1,4 am inteles k ar avea consumu mai mare decat la 1,6

#23
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Man, daca nu ai mai mult de 15 mii ia ti 1,4. Merge si asta important e sa fie Skoda :D !!! Hai, curaj si scrie ne si noua ce ai hotarat ! gracias !

#24
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
decat 1.4 mai bine iei 1.6 pentru ca motorul nu il poti schimba, calutii sunt cam putini pentru masa masinii si te vei lovi mai rapid de lipsa lor. Si mai mult ca sigur ca motorul ala de 1.4 va consuma mai mult decat 1.6 daca vei vrea sa se miste decent (pt ca vei fi nevoit sa mergi mai in forta ca sa obtii performante pe care 1.6-le probabil le-ar obtine la turatii mai mici). Uita de culoare metalizata, lasa proiectoarele (alea le poti pune ulterior fara prea mare bataie de cap) , in general uita de chestiile decorative si incearca sa iei chestii practice

#25
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
In sfarsit un topic despre Octavia!
Si eu m-am decis in favoarea unei Octavia 2 2.0 FSI 150 CP Elegance si vroiam sa va intreb ce consum are si daca exista ceva contraindicatii pentru acel motor.

#26
rempha

rempha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 06.02.2007
Daca te bagi la 2.0 FSI 150CP te mai uiti la consum? :P (din cate zice producatoru 10.1 in oras si 5.5 in afara, dar oricum depinde cum te infigi) Pare mai OK 2.0 TDI 140CP daca vrei herghelie mare si consum decent (6.9 in oras si 4.7 in afara). Singura contraindicatie pentru motoarele FSI trebuie sa bagi benzina minim 98 cifra octanica.
Cred ca o sa fie coada la Octavia2,  :) am deja 2 colegi care au dat comanda si urmez si eu cat mai curand.  :D  Ma intreb cum o sa le deosebim in parcare toate negre :P Ce mai conteaza...  :coolspeak:

#27
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postrempha, on Feb 20 2007, 17:32, said:

Daca te bagi la 2.0 FSI 150CP te mai uiti la consum? :P (din cate zice producatoru 10.1 in oras si 5.5 in afara, dar oricum depinde cum te infigi) Pare mai OK 2.0 TDI 140CP daca vrei herghelie mare si consum decent (6.9 in oras si 4.7 in afara). Singura contraindicatie pentru motoarele FSI trebuie sa bagi benzina minim 98 cifra octanica.
Cred ca o sa fie coada la Octavia2,  :) am deja 2 colegi care au dat comanda si urmez si eu cat mai curand.  :D  Ma intreb cum o sa le deosebim in parcare toate negre :P Ce mai conteaza...  :coolspeak:

Pai FSI cica ar fi mai economic ca restul MPI. Oricum in afara orasului nu cred ca ar consuma peste 7 litri, dar era super daca exista vreun posesor de 2.0 FSI care sa ma lamureasca. Oricum nu e problema mare acea cifra octanica 98.

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
@cel de mai sus. nu iti lua 1.4 ca e clar insuficient. mai bine mai asteapta, mai pune ban pe ban sau ia altceva. pur si simplu masina va fi frustrant de greoaie. bine, mie nu mi-ajung nici aia 115 cai de pe fsi dar asta e alta mancare de peste.

oricum, 80 cai pe 1.4 tone e clar insuficient. or sa faca misto de tine si aveo alea cu 1.2 si logane si tot.

acum hat o groaza de timp cand am comandat eu nu stiau desteptii ce-i ala maxidot si m-au prostit de am luat-o fara. acum cam regret. btw, daca vrei sa vezi cum arata un bord fara maxidot cauta prin posturile mele c-am pus niste poze.

faruri de ceata si vopsea metalizata poti renunta la ele, sau le mai scoti poate din negocieri. desi.. masina arata ok alba si faruri de ceata nu cred c-am folosit de 5-6 ori de cand o am. nu le aprind la smecherie sa se ude pasaricile din public.

#29
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Este cineva care stie sa ma lamureasca si pe mine, asta pana vine masina, cam ce trebuie sa fac dupa ce o iau? Ma refer la acte, alergatura pe la politie, ce trebuie platit la ea etc etc... Ei mi o dau cu numere roshii si politia imi da numere negre de leasing? Sau cum se face? Va multumesc pentru ca postati pe topicul asta ideile, parerile, nemultumirile (la cat mai putine) si poate si ceva poze cu "negrutzele" sau orice culoare de skoda. Nu stiu exact daca exista un club al Skodarilor. Am fost la o intalnire la Citroen si mi a placut. Bineinteles, in mintea mea vedeam numai skoditze si mi imaginam ca sant si eu cu a mea la o astfel de intalnire. Ar fi o chestie, desi am impresia ca exista...sau am vazut p-afara asa ceva.In fine! Ca idee e de retzinut. Va rog sa mai postati oarece idei, intrebari pe subiectul asta si daca nu exista, un club ceva, n'ar strica. De cateva zile stau numai pe youtube.com si vizualizez skoditze turate, omorate si cel mai tare videoclipul de prezentare de la Skoda Octavia. F tare realizat si muzica aleasa pe masura :D. V-am pupat si mai revin cu chestii interesante si poate si cu stiri despre trasura mea...sa vedem in ce stadiu mai e! Oricum, ma astept si eu la un bonus din partea dealer-ului...macar instinctorul, triunghiurile si trusa medicala desi le am cumparat deja :D omologate !!!

#30
zafycom

zafycom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.12.2004
Daca o ai luata in leasing ar trebui sa se ocupe firma de leasing de inamatriculare, numai ca or sa te jupoaie putin pe la plata asigurarii etc. Dar asta e.

#31
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Da pai in avans e un procent din el care e pt asa ceva zic ei. Vedem atunci ce si cum. O sa albesc pana in aprilie.. ce draqu se kk si astia pe ei atat pana o fabrica? Parca le face manual!!! Ca ma enervez acu' ................. (Pbbil e o stare prin care toti care au asteptat, au trecut) :(

#32
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postsebulbus, on Feb 21 2007, 02:24, said:

@cel de mai sus. nu iti lua 1.4 ca e clar insuficient. mai bine mai asteapta, mai pune ban pe ban sau ia altceva. pur si simplu masina va fi frustrant de greoaie. bine, mie nu mi-ajung nici aia 115 cai de pe fsi dar asta e alta mancare de peste.

oricum, 80 cai pe 1.4 tone e clar insuficient. or sa faca misto de tine si aveo alea cu 1.2 si logane si tot.

acum hat o groaza de timp cand am comandat eu nu stiau desteptii ce-i ala maxidot si m-au prostit de am luat-o fara. acum cam regret. btw, daca vrei sa vezi cum arata un bord fara maxidot cauta prin posturile mele c-am pus niste poze.

faruri de ceata si vopsea metalizata poti renunta la ele, sau le mai scoti poate din negocieri. desi.. masina arata ok alba si faruri de ceata nu cred c-am folosit de 5-6 ori de cand o am. nu le aprind la smecherie sa se ude pasaricile din public.


Imi spui, te rog consumul de la FSI-ul tau? (oras, afara, cu masina incarcata, viteze mari etc)

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
masina la mine e incarcata cu mine, un laptop si o potaie care lasa bale, in general. la ore de varf scot in jur de 9, un pic peste daca e rece.
in bucuresti cand merg, ajung si eu la 10, dar asta pentru ca ma trezesc tot timpu pe banda gresita si ma inghesui in forta daca vad vreun locsor.

#34
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

View Postsebulbus, on Feb 21 2007, 17:06, said:

masina la mine e incarcata cu mine, un laptop si o potaie care lasa bale, in general. la ore de varf scot in jur de 9, un pic peste daca e rece.
in bucuresti cand merg, ajung si eu la 10, dar asta pentru ca ma trezesc tot timpu pe banda gresita si ma inghesui in forta daca vad vreun locsor.

..Si in afara? :D

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
da-te cu view member's posts c-am pus poze. 6.7 sa .9 la un buc-craiova facut recent. nu la cine stie ce viteza, dar oricum, decent.

cred c-a ta are sa consume mai mult in afara si mai putin in oras. oricum, are mai multa putere, si asta nu strica. oricum, bine faci ca iei 2.0, asta micu nu e de ajuns daca mergi mai hotarat.
de fapt asta e chestia. 1.6 face octavia o masina normala. 2.0 simplu o face ceva mai hotarata si cel turbo o face destul de dracoasa.

Edited by sebulbus, 21 February 2007 - 23:20.


#36
dragos_d25

dragos_d25

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.02.2007
Nu stiu ce dracu sa fac ca mi se pare mult pana vine!!! Daca nu treci in puii mei prin toate starile. De ex azi dimineata chiar nu ma mai gandeam la masina si la cate am vazut pe strada mi s a luat. O sa fiu plictisit de ea pana vine. Ce draqu dureaza atata? Si p -afara se sta la fel la coada? Atata timp? Mai dar chiar asa de ingrozitoare are sonorizarea? Mie mi au pus 4 boxe. Ce sa inteleg? doua mari si tweeter ele alea micutze sus?Sau numai alea mari de jos? Si inca o intrebare: Am vazut la unele configuratii ca scrie "pregatire casetofon". Asta inseamna ca am mufa la "botu' calului" acolo dar casetofon nu am ?... Oricum , mi se pare un lucru greu asteptarea asta dar puii mei, imi iau masina , nu ma insor!!! Parca e mai bine !  :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate