Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Access 2003

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cum fac in access 2003 un tabel cu coloanele cod produs, descriere, pret, cantitate, total (totalul rezulta din pret*cantitate).

Dupa ce pun cantitatile respectiva numai al anumite produse (evident ca nimeni nu cumpara tot catalogul odata) vreau sa restarng lista numai la randurile unde am scris ceva pe coloana cantitate (cum faceam in excel).

Ce nu stiu (lista partiala):
-introducerea filtrului
-introducerea de formule
-de ce cand dau paste la tabelul din excel imi zice "The text is too long to be edited."?


#2
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
M-am apucat sa scriu tabelul din nou.
Am dat de alta problema. in definirea coloanelor am pus si cantitate si total... dar la rapoarte apar si ele... le pot scoate... mda...
Dar de unde fac tabelul cu preturile de vanzare (evident pretul de cumparare este altul). Adica undeva sa am pretul meu... sa adaug taxele si alte chestii si pe tabelul final sa apara preturile mele.

#3
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
1.-2. Incearca sa te joci un picutz cu Query-urile. Access-ul nu lucreaza ca Excel-ul. Poti sa dai si filtre pe tabel, dar nu iese intotdeauna ce vrei. Query e solutia.
3. Coloana cu "The text is too long to be edited..." probabil ai facut-o cu 50 caractere, iar din excel aduci mai multe... Mareste numarul de caractere din coloana respectiva (in cazul tau cred ca e coloana descriere)

#4
nikitul

nikitul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.10.2003
Un sfat.. Incearca sa faci mai multe tabele pe care ulterior sa le combini in functie de cod produs (care sa fie unic pentru un produs). Spor...:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate