Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Poze fara oameni

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Unele de la iesirea de duminica :D

Chiar, cum facem, le punem pe un thread comun?


Criticati Criticati Criticati


P.S. - takumar-ul de 135 f/2.5 m-a dat pe spate. E cel mai sharp pe care l-am vazut vreodata :D Yay!

Attached Files



#20
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
deci s icei cu dslr au probleme cu expunerea in conditiide contrast puternic de lumina :red: credeam ca e numai la p&s si DSLR like :)
oricum, pt supraexpunerea aia, puteai f frumos sa bagi un gradient din photoshop :) sau chiar niste nori

#21
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

View Postskin311, on Mar 11 2007, 23:48, said:

deci s icei cu dslr au probleme cu expunerea in conditiide contrast puternic de lumina :red: credeam ca e numai la p&s si DSLR like :)
oricum, pt supraexpunerea aia, puteai f frumos sa bagi un gradient din photoshop :) sau chiar niste nori

Daca a tras la F1.8 se intelege...toate obiectivele cu apertura mare sufera de aceeasi problema in cazul cadrelor cu contrast mare. Solutia e sa inchizi diafragma in aceste situatii.

#22
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Daca inchizi diafragma nu iti iese primplanul, aka subiect in cazul de fata, subexpus? In afara de cazul incare ai da cu blit sau ai lumini suplimentare, chiar nu e o solutie. Daca vrei doar cerul ok, da, expui pentru cer. Sau faci bracketing si compui in photoshop.

#23
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
mi se pare mai buna varianta cu expus pe cladiri si apoi facut cerul in photoshop, ca pe cer nu ai detalii. am incercat si eu HDR dar nu prea am avut rezultate bune :)
deci varianta cu inchisul diafragmei sa n-o bag in semana, nu?

#24
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Nu exista expunere perfecta. Exista doar expunere dorita de autor. Daca vrei cer ok si siluete de cladiri, da, poti sa inchizi diafragma. Nu exista o solutie universala si de asemenea nu poti sa spui ca expunerea e "gresita". Poate asa a vrut autorul. In concluzie: think, think then think again and shoot.

#25
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
mersi mult de input.

Din pacate, curtea respectiva era a naibii de ingusta si inalta (deci umbra la greu), si la 10 dimineata nu stiu ce aparat mi-ar fi trebuit ca sa iasa expunerea ok. Stiu, stiu, braketing, dar eram intr-o cladire aproape darapanata (in spate la studio cassandra) dar locuita, si ma asteptam din moment in moment sa iasa cineva cu bastonul la mine. Am tras la instinct :D.

Si oricum, nu mi se pare atat de deranjanta arderea aia - e mica si departe de subiect (care subiect??? :D). Iar la cea cu doamna in varsta, cum a auzit declansatorul cum s-a intors spre mine (intrasem prin spatele cladirii si asta era fata, asa ca a fost oarecum surprinsa, ca ea pazea usa) si-am tulit-o rapid.

HDR fara trepied e degeaba. Am incercat cu braketing facut la 1/750 si tot nu se suprapun perfect. Poate fac io ceva gresit...

#26
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View PostCountZero, on Mar 12 2007, 11:36, said:

HDR fara trepied e degeaba. Am incercat cu braketing facut la 1/750 si tot nu se suprapun perfect. Poate fac io ceva gresit...
n-ai cum fara trepied. poti face hdr din mai multe expuneri ale unui raw; nu e la fel de bun, dar in lipsa trepiedului e singura solutie.

#27
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
majoritatea hdr-urilor pe care le-am facut au fost expuneri multiple ale aceluias raw. Si le combin cu photomatix; cu functia din photoshop n-am reusit nimic interesant.

In cazul de fata, nu cred ca te-ar fi ajutat prea mult un hdr, la cat de gri a fost cerul :P

#28
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postskin311, on Mar 12 2007, 10:26, said:

..si apoi facut cerul in photoshop...

mai, tata, lasa-te de prostii, ca unui frate iti spun ... :P

#29
noys

noys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCountZero, on Mar 8 2007, 01:04, said:

Am rata inscrierea... o data aveam si eu o tema pe placul meu, si poze care s-o sustina, si-am ratat inscrierea... AAAARGH

Poftim pustiu.

la pozele alb negru apare granulatia aia ciudat. incearca sa te feresti.

#30
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Mie unul imi plac pozele. Cred ca pozele alb-negru stralucesc tocmai in situatiile de contrast mare. Ma indoiesc ca ai fi putut obtine o expunere mai buna (si nici nu stiu daca era de derit). Consider ca ai reusit sa redai foarte bine atmostera din locul respectiv.

#31
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Ok, transa urmatoare.

As aprecia in mod deosebit comentarii pe incadratura. Momentan e aria in care ma straduiesc. Am citit toate alea-alea, dar e altceva cand ti se spun lucruri pe exemplu concret.

Asta nu inseamna ca alt tip de critici nu sunt binevenite :)

Enjoy

Attached Files



#32
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
1 - imi place atmosfera insa lipseste elementul de importanta maxima. e concurs pentru titlul de subiect si asta creaza confuzie.
2 - punctul de fuga este in afara cadrului. probabil asa ai vrut; totusi, eu nu inteleg logica.
3 - putin subexpusa. probabil te aflai pe mijlocul unui pod, eu as fi mers spre unul din capate pentru acest cadru (cel din stanga cred)
4 - nu imi place prelucrarea cerului si nu merge cu tonul de sepia. cred ca este singura care nu imi place deloc.
5 - destul de ok. prelucrarea cerului a lasat niste halo-uri in jurul pomilor. DOF-ul nu include partea apropiata a podului; as fi mers pe o diafragma mai inchisa, poate si o focala ceva mai mica daca era posibil.
6 - lumina e cam aspra si DOF-ul prea larg. nu vad rostul cerului dramatic; atrage atentia inutil.
ce nu am mentionat mi-a placut (si nu-s putine lucrurile care mi-au placut, dar cred ca te ajuta mai mult sa-ti spun problemele) :)

#33
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
ok, am reusit in sfarsit sa ridic filmele.

prima transa: poze fara oameni

Attached Files



#34
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
transa doi: poze cu oameni


P.S. : parere subiectiva, dar mi se pare ca cei de la Kodak Unirea au facut o treaba mai buna decat cei la Fuji Unirea sau cei de la laboratorul ala "ATF" de pe campineanu.

Comments please

Attached Files



#35
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View PostCountZero, on Mar 18 2007, 20:42, said:

prima transa: poze fara oameni

CountZero, n-ai putea să lărgești aria destinatarilor, mă refer la sociopați? :D
Just kiddin’.În cazul meu e ok, mă încadrez.  :coolspeak:

Îmi place mult prima, e ca un simptom.

Edited by panama35, 18 March 2007 - 23:58.


#36
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View PostCountZero, on Mar 18 2007, 20:46, said:

transa doi: poze cu oameni

Faine toate! 5 e super-fun.

Seria s-ar putea numi ‘Asediu fotografic’ dar lipsesc niste 'victime', și anume berile din ultima poza. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate