Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Poze fara oameni

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Acum ca am strans si eu un nr oarecare de posturi, imi fac thread :D

Critica binevenita, bineinteles. Pozele sunt "macro de insecta" (:D) , "iesirea din musuroi" si "intrarea in biserica".

Dupa cum spune si tilul, am o reala problema in a realiza "candids"- cu toate ca e un gen de fotografie care imi place foarte mult. Mi se pare ca exista o bariera psihica ce ar trebui sepasita - voi cum ati reusit, daca ati reusit? (tele-urile de 300 nu se pun, vorbim de o situatie in care interactionezi cu subiectul si nu iti e vreun cunoscut)

Attached Files



#2
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Critica? Ceva? Orice? Inainte sa cad in depresie... :D

#3
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
primele 2 poze inspira moarte (sau cel putin dupa mine .. )

#4
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
primele 2 poze sunt cul.
imi place culoarea. poate detaliezi oleaca prelucrarea. imi place ceata aia, dar ma deranjeaza oarecum partea de sus, unde apra mutle detalii si lumina si imi atrage atentia. poza a 2-a nu e asa de reusita pt ca sunt elemente pe care nu le asteptam (de ex masini). ultima- un macro ce nu-mi spune prea multe. nu prea mi se pare sharp..cred ca te-ai apropiat prea mult si n-a focalizat calumea.

#5
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
1,2 - culori frumoase ai prins in primele doua iar efectul cetei este bun. cablurile alea sunt nenorocire, stiu ca uneori e foarte dificil dar incearca sa le eviti. in prima, balustrada aia patrunde in cadru intr-un mod nu foarte placut. la a doua nici masinile si blocurile nu sunt binevenite.
3 - era nevoie de un DOF mai larg si parca e putin miscata.

#6
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Am fost saptamana asta pe la brasov, iar o zi a trebuit sa o petrec nefacand nimic cu treaba. Ca sa contrazic (deja) titlul threadului, iata piata sfatului + oamenii din ea + 200mm :)


Nu va abtineti.


P.S. : Comentariul lui Campers m-a pus serios pe ganduri. Poftim Viata :D

Attached Files


Edited by CountZero, 16 February 2007 - 20:28.


#7
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Si altele...

Attached Files



#8
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Imi plac cele cu copiii care alearga printre porumbei (am o slabiciune pentru genul asta de poze :)) ... un DOF mai subtire ar fi fost binevenit daca era posibil pentru ca fundalul distrage atentia de multe ori.

#9
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
era f4 fixat...

#10
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
gata m-am chinuit pe portrete :D candide, ce-i drept, fara set-up.

Attached Files



#11
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Imi place prima. A doua are ceva nefiresc, nu stiu.

#12
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Am rata inscrierea... o data aveam si eu o tema pe placul meu, si poze care s-o sustina, si-am ratat inscrierea... AAAARGH

Poftim pustiu.

Attached Files



#13
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
nu se scandalizeaza nimeni la procesarea destul de extrema? uau :D

#14
Herrr

Herrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.09.2005
Mie imi plac perlucrarile mai extreme in general, asa ca din punctul meu de vedere, nu schimba asta.
Imi place a treia, cea cu sala cu scaune...primele sunt ok dar parca nu sunt compuse prea inspirat. sentimentul apasator exista (banuiesc ca asta ai vrut sa transmiti) dar e stricat ba de un bloc, ba de o arsura pe marginea norilor, ba de un trecator...:)

#15
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Felicitari pentru sarutul din Piata Sfatului si pentru prima din seria "portrete chinuite". :worthy:

#16
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
cred ca ar fi iesit mult mai cul cu HDR. eu experimentez hdr-ul acum, ca nu se mai poate :)

#17
bsnecula

bsnecula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.07.2005
Conversia alb-negru nu e prea reusita. La prima mergea sa scoti acel flare..
Nu stiu daca ai pus noise intentionat dar parca mergeau mai bine fara noise..
a 3-a e miscata putin..

#18
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Multumesc de observatii

Stiu ca e o conversie extrema - de fapt e lasat doar canalul de galben (ma rog, in setarile de Lightroom are channel mixer pe mai mult decat RGB, de aici galben). Ce incercam sa fac era sa intunec maxim cerul.

Cea cu scaune cred ca e out-of-focus putin pe scaune. E la f/1.8 daca-mi aduc bine aminte...

referitor la flare, m-am chinuit ceva. De fapt, am reusit sa scot "din conversie" partea de dreapta jos a flare-ului, dar sus n-am reusit. Probabil ca erau culori mult mai compuse.

@Herr - sigur ca e vorba de o privire subiective, dar mie blocul din prima mi se pare ca adauga sentiment - blocul si lampa, exilate in stanga par elemente de civilizatie ce de-abia se ghicesc, parasite in mijlocul "pustiului"

toate bune...

Edited by CountZero, 08 March 2007 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate