Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Nikon vs Canon vs Pentax vs Sony vs Olympus vs ...

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004
Disclaimer: Ma adresez aici mai ales amatorilor si celor nou venitzi in lumea dslr. Cei care ishi cashtiga painea din fotografie sau intentzioneaza sa faca asta ar trebui sa stie ce vrea si sa poata alege pe baza reviewilor de pe siteurile de specialitate, in nici un caz nu un forum destinat amatorilor.

Din cate se vede, s-au inmultzit pe aici in ultima vreme razboaiele intre taberele sustzinatorilor diferitelor marci. Dau si eu cu parerea ca doar e netul, nu?

Toate camerele dintr-o categorie de pret sunt atat de apropiate ca performantze, incat nu vetzi vedea nici o diferentza in marea majoritate a pozelor.
Sunt diferentze mai mari de la poza la poza din cauza conditiilor diferite decat de la brand la brand. Si oricum vetzi simtzi diferentze reale dupa ce facetzi mii sau zeci de mii de poze, ceea ce la un amator care face poze in concediu inseamna catziva ani. Da, sunt diferentze de ordin tehnic, dar nesemnificative.
Eu v-ash sfatui sa cumparatzi marca ce au cei din jurul vostru, pentru a putea schimba obiective si accesorii. Ce mai trebuie luat in considerare, este ca nu
merita cumparat un dslr si sa ramanetzi cu obiectivul din kit, atunci mai bine un bridge avansat. Iar pana ajungetzi sa va adunatzi cateva obiective mai
decente (exemple: un zoom walkaround, tele, ultra wide, cateva prime-uri luminoase, un macro) deja body-ul cumparat dupa atata durere de cap si zece mii de certuri pe forum este deja depashit.

Si cel mai important dupa parerea mea, nu acceptatzi sfaturi de la nimeni daca nu atzi vazut fotografii facute de ei care sa va placa.

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Atika, daca n-as stii mai bine as traduce postul tau prin "cumparati Canon, taci Kunzite din gura!" :naughty:

Alegerea primului DSLR (eu recomand sa luati in considerare Canon, Nikon si Pentax. Poate dupa PMA si Sony isi va gasi locul in lista :) ) este o situatie gen catch-22 (oul sau gaina, daca vreti): pentru a alege in cunostinta de cauza trebuie sa fi folosit aparatele respective o vreme; pentru a le folosi trebuie sa le fi cumparat (mai greu cu inchirierile pe la noi).

Calitatea imaginii - asa cum bine spui - nu mai reprezinta o problema. Poti tipari peste A3 cu un DSLR actual, ca pentru galerii web orice point&shoot decent face fata. Cam toate review-urile dezbat in fel si chip acest aspect, lasandu-ne sa admiram crop-uri 100%, grafice peste grafice samd. Insa poti citi sute de review-uri si cand pui in sfarsit mana pe aparat sa-ti dai seama ca il urasti.
Un mic 'studiu' al aparatului la o bere cu baietii/la o intalnire foto/intr-un magazin e insuficienta (dar recomandata!). De aceea importante sunt si user review-urile - chiar daca nu intotdeauna astfel formulate - desigur cele cu o urma de obiectivitate :)

#3
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Of, cum sa te iei dupa X sau Y, cand stii sigur ca fiecare va recomanda ceea ce a ales el insusi??! Cine poate fi obiectiv? Hai Kunzite zi tu cu toata inima: ia-ti Canon ca ai L-uri pentru el :D Poti fi tu obiectiv? Nu la modul absurd, dar atunci cand e, sa fii. Daca vrea cineva un setup cu care sa faca poze cu... pasari na, sa arate ca in National Geographic, ce ii recomanzi?
Partea cu "nu acceptatzi sfaturi de la nimeni daca nu atzi vazut fotografii facute de ei care sa va placa" nu stiu la cine s-o referi... :rolleyes:

Edited by meios4us, 13 February 2007 - 16:23.


#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
De admirat initiativa atika. Sfatul cu "ia-ti ce au si cei din jurul tau il dau tot timpul". Pentru mine a fost crucial ca la inceputuri am avut acces la diverse accesorii pentru dezvoltarea mea pe partea tehnica.

Vin useri, intreaba ce sa-si cumpere si incepe fiecare user sa-si sustina brandul preferat. Nu ajungem niciunde. Si DA, ascultati de useri de la care ati vazut macar o fotografie.

#5
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
:) Mai ramane sa facem o lista cu persoanele credibile si e gata razboiul. Facem un fel de examen care sa iti dea dreptul sa iti dai cu parerea?
Fara suparare, dar si eu am avut senzatia la un moment dat ca sunt useri care sunt in stadiul de "vai, ce poza clara pot sa fac". Intamplarea a facut ca ei sa aleaga un sistem sau altul. Parerea mea personala: orice ar fi ales, la fel de incantati erau, tot poze clare faceau.

#6
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
pei nu, userii n-au de cat sa-si dea cu parerea. dar nu obliga pe nimeni sa-i ia in seama. sfatul era pentru "primitorii de recomandari": citesti parerea cuiva, fa un mic search, sa vezi CINE iti da sfaturile si apoi mai vezi cata greutate poti pune pe parerea lui

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
sau mai bine orice topic de achizitionare sa fie cam asa structurat:

am nevoie de un dslr pentru ca ... (motive serioase, gen ... imi trebuie iso mare, folosesc focus manual, si nu pot sa-l fac prin EVF, ultra wide etc), daca il iei doar ca sa fie negru, mare, cu obiectiv alb si ca n-ai ce face cu banii mai bine ramai la un bridge ;)
am nevoie de dslr pentru ... diverse chestii, eventual sa ne arate si niste poze facute pana atunci.
am atata buget, si eventual pot sa mai adaug de-a lungul timpului, si eventual un wishlist cu obiective cu diverse focale, sa stim ce  sistem recomandam
vreau sa-l iau de aici sau din us/eu/alta parte

inainte de toate, un slr NU inseamna poze bune, chestie pe care trebuie s-o inteleaga majoritatea ;) o expunere corecta prin viewfinder e mult mai greu de intuit decat pe lcd ;)

am vazut poze destul de bune pe toate sistemele, ideea e ca se poate ;) si olympus si sony ... toate :P

Edited by shobi, 13 February 2007 - 17:26.


#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Meios4us, nu intotdeauna o persoana va recomanda ce a ales el insusi. De exemplu, daca-ti plac superzoom-urile (desi nu vad de ce), daca pozezi pasarele (ai nevoie de tele-uri lungi, mai greu cu astea pe Pentax) samd - in cazul asta nu ma dor degetele sa recomand Canon sau Nikon. In majoritatea cazurilor toate cele 3 sisteme fac fata (IMO), deci ar trebui sa ne orientam dupa criterii mai subiective (de ex. - cazul meu: imi plac obiectivele cu focala fixa, ergonomia Pentax/Nikon, nu vreau un aparat de nu stiu cate kg, AF-ul Canon rulz pentru subiecte in miscare).
A stabili cateva variante ce-ti indeplinesc cerintele e doar primul pas. Al doilea e sa pui mana pe respectivele aparate* (oricat as repeta asta nu-i de ajuns).

* in cadrul unui sistem exista diferente intre aparate, insa de regula se pastreaza acelasi - sa-i spunem - stil.

#9
hide

hide

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.01.2007
Acest topic imi aduce aminte de ce`mi zicea cineva  cand ma duceam la vreun examen : " Tu sa fii cu urechile ciulite si sa taci chitic , o sa vezi ca unii se dau mari ca stiu ce subiecte vor fi , etc ". Doar ca pe atunci nu exista ..netul.
Pe undeva atika are ..si n`are dreptate. Trimiti omul pe  n site-uri de review , poate ca ala habar n`are cu ce se mananca si se pierde in crop-uri sau in sharp-uri ca pana la urma sa afle ca din forum difera imaginea de la un monitor la altul (aratatul fotografiei , te`ai referit la partea palpabila , nu?).Ah, daca are , pai atunci intreaba si aici , dupa ce a studiat in prealabil netul asta , manca`l`ar tata , ca parca nu mai exista carti.
Si apoi , eu nu am pe nimeni in jur cu vreun (D)SLR sa probez vreun obiectiv , ce sa fac , sa dau intalnire cu X pe care nu`l cunosc : "hai sa`mi arati si mie , te rog" - de und` sa stie ala ca nu sunt vreun violator,asta in cel mai fericit caz?

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posthide, on Feb 13 2007, 17:23, said:

Acest topic imi aduce aminte de ce`mi zicea cineva  cand ma duceam la vreun examen : " Tu sa fii cu urechile ciulite si sa taci chitic , o sa vezi ca unii se dau mari ca stiu ce subiecte vor fi , etc ". Doar ca pe atunci nu exista ..netul.
Pe undeva atika are ..si n`are dreptate. Trimiti omul pe  n site-uri de review , poate ca ala habar n`are cu ce se mananca si se pierde in crop-uri sau in sharp-uri ca pana la urma sa afle ca din forum difera imaginea de la un monitor la altul (aratatul fotografiei , te`ai referit la partea palpabila , nu?).Ah, daca are , pai atunci intreaba si aici , dupa ce a studiat in prealabil netul asta , manca`l`ar tata , ca parca nu mai exista carti.
Si apoi , eu nu am pe nimeni in jur cu vreun (D)SLR sa probez vreun obiectiv , ce sa fac , sa dau intalnire cu X pe care nu`l cunosc : "hai sa`mi arati si mie , te rog" - de und` sa stie ala ca nu sunt vreun violator,asta in cel mai fericit caz?
1. daca iti iei dslr, cred ca stii cat de cat cu ce se mananca ... revin la punctul 1 din postul meu anterior : ia-ti dslr doar daca stii exact ce inseamna si cu ce se mananca ;)
2. ai fi uimit sa vezi ce gasca de oameni saritori sunt in general pozarii ;) si asta e cam la toti oamenii cu o anumita pasiune :)

#11
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View Postatika, on Feb 13 2007, 15:25, said:

Disclaimer: Ma adresez aici mai ales amatorilor si celor nou venitzi in lumea dslr. Cei care ishi cashtiga painea din fotografie sau intentzioneaza sa faca asta ar trebui sa stie ce vrea si sa poata alege pe baza reviewilor de pe siteurile de specialitate, in nici un caz nu un forum destinat amatorilor.

Din cate se vede, s-au inmultzit pe aici in ultima vreme razboaiele intre taberele sustzinatorilor diferitelor marci. Dau si eu cu parerea ca doar e netul, nu?

Toate camerele dintr-o categorie de pret sunt atat de apropiate ca performantze, incat nu vetzi vedea nici o diferentza in marea majoritate a pozelor.
Sunt diferentze mai mari de la poza la poza din cauza conditiilor diferite decat de la brand la brand. Si oricum vetzi simtzi diferentze reale dupa ce facetzi mii sau zeci de mii de poze, ceea ce la un amator care face poze in concediu inseamna catziva ani. Da, sunt diferentze de ordin tehnic, dar nesemnificative.
Eu v-ash sfatui sa cumparatzi marca ce au cei din jurul vostru, pentru a putea schimba obiective si accesorii. Ce mai trebuie luat in considerare, este ca nu
merita cumparat un dslr si sa ramanetzi cu obiectivul din kit, atunci mai bine un bridge avansat. Iar pana ajungetzi sa va adunatzi cateva obiective mai
decente (exemple: un zoom walkaround, tele, ultra wide, cateva prime-uri luminoase, un macro) deja body-ul cumparat dupa atata durere de cap si zece mii de certuri pe forum este deja depashit.

Si cel mai important dupa parerea mea, nu acceptatzi sfaturi de la nimeni daca nu atzi vazut fotografii facute de ei care sa va placa.

e si asta o chestie! dar.. SP nu este tot net?

+ TREABA CU PLACUTUL FOTOGRAFIILOR... DACA OMUL N-ARE HABAR DE FOTO SI ARE UN H3D IN LABUTZA NU INSEAMNA CA APARATUL E SLAB....

bun... ce garantie iti ofera site-uri de gen DPreview.? cel putin eu am obesrvat in nenumarate randuri...inconsistente in informatiile date de ei! Sa nu mai dau alte exemple!

In fine! Daca e nevoie de CV...atunci se da CV!

+SP este un loc accesibil pentru multi.. chit ca Kuntzite recomanda cu indarjire Pentax, Grig Canon..iar eu recomand cu caldura plibarile prin aer liber... [ma repet] ...intre cei 3 crai de la rasarit diferenta e mica... cel putin la body-uri din aceasi gama...

Edited by Rares., 13 February 2007 - 17:47.


#12
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
eu recomand canon doar cand este facut de kkt de altii. incerc sa indreptmagariile care se tot spun. as recomanda cu drag d200 sau d80 pentru ca sunt ok. nu-s maniac, dar zic din ce ma pricep.

#13
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006

View PostKunzite, on Feb 13 2007, 16:16, said:

De aceea importante sunt si user review-urile - chiar daca nu intotdeauna astfel formulate - desigur cele cu o urma de obiectivitate :)

Cred ca ar fi foarte fain sa facem pe aceasta subarie un topic mai special (poate sticky) unde fiecare povesteste de aparatul propriu (poate ceva asemanator si la obiective).
Ex:
Am aparatul X de 1 an si jumatate
imi place la el:
1.
2.
3.
nu imi place la el:
1.
2.
3.

- sa spunem unde ne-a limitat aparatul, ce ne-a deranjat dar ne-am obisnuit, surprize placute/neplacute etc.
- sa evitam reply-uri de genul: "ba s-o crezi tu ca ala e focus rapid" ... doar fiecare cu parerea personala despre dslr-ul personal (altceva interzis)

ce ziceti? il rugam pe tudor sa ne faca un sticky?

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Ideea e buna, fiecare s-ar limita la aparatele personale (si as spune si cele pe care le-a folosit o perioada) si astfel s-ar evita multe din 'certurile' de pe-aici (ca in cazul comparatiilor inter-brand). Ar trebui sa fie clar si in ce conditii e folosit aparatul, adica nu in genul:
"Penikon A30D
+ mare si negru
- AF lent" - intelegeti ideea. Adica un soi de 'field report'.

Eu as separa topicul in doua (unul doar pentru user reviews, altul pentru discutii) insa mi-e teama ca nu s-ar respecta acest lucru.

#15
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
pai s-ar putea aplica reguli mai dure asa cum e pe topicuri de pe alte arii ... in genul "orice post care se abate se sterge, la abateri repetate se da si un warn mititel" ... mi-ar place sa vad un astfel de topic. manuta sus cine e de acord :)

#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
ceva ca http://www.fredmiranda.com/reviews/ ? merge si pt lensuri? :P un post/user/thread - pros and cons

#17
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postgrig_jr, on Feb 13 2007, 19:37, said:

ceva ca http://www.fredmiranda.com/reviews/ ? merge si pt lensuri? :P un post/user/thread - pros and cons

Ce ati alege daca dupa achizitie daca nu ati mai vrea sa cumparati alte obiective  (cel putin 4-5 luni)
si preferabil mai aproape de 1000-1100$ (si-asa m-am intins prea mult)

http://photography.s...ssPageNameZWLRS

#18
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postvp-emanuel, on Feb 13 2007, 20:52, said:

Ce ati alege daca dupa achizitie daca nu ati mai vrea sa cumparati alte obiective  (cel putin 4-5 luni)
si preferabil mai aproape de 1000-1100$ (si-asa m-am intins prea mult)

http://photography.s...ssPageNameZWLRS


Ce ati alege daca dupa achizitie nu ati mai vrea sa cumparati alte obiective cel putin 4-5 luni ?
Preferabil mai aproape de 1000-1100$ (si-asa m-am intins prea mult)  :coolspeak:






Am reformulat. Timpul pentru edit trecuse. :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate