Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Laptele Zuzu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Sa va explichez, partial, procesarea laptelui:
1. Se mulge vaca si se trimite (mai devreme sau mai tarziu - Cisternele Danone trec saptamanal prin Ardeal pt. colectarea laptelui, Albalactul colecteaza/colecta zilnic de la producatorii din zona ) la fabrica de lapte. Cu cat e mai gras ( adica peste 3,5% grasime ) cu atat e mai valoros.
2. Se extrage smantana. Fiindca dintr-o cantitate mare de lapte se obtine o cantitate mica de smantana ( 25l lapte ~= 800g smantana ), se mai dilueaza si dansa cu alte amidoane si porcarii.
3. Se fac produsele derivate: iaurt, branza, chefir, etc. Fiindca s-a extras smantana, se baga alte bullshituri pentru a da consistenta produselor.

Nu se compara cu produsele lactate facute la munte/la sat, natural. Smantana ce nu cade din cana, branza dulce, zar dulce ramas de la stoarcerea branzei ...mmmmmm....Ce pofta mi-e !

#38
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006

 stokarit_s, on Oct 27 2008, 21:20, said:

Cea mai importanta masa este Micul dejun .
Este recomandat sa mananci cereale integrale cu lapte dimineata.
Eu mananc in fiecare dimineata cereale cu lapte si imi da energie pe tot parcurusul zilei. :)

Cum puteti spune o aberatie asa de mare cum ca laptele nu este sanatos ? :huh:


cine a zis ca laptele nu e sanatos? :huh:

#39
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

 shiva, on Oct 27 2008, 21:36, said:

Sa va explichez, partial, procesarea laptelui:
1. Se mulge vaca si se trimite (mai devreme sau mai tarziu - Cisternele Danone trec saptamanal prin Ardeal pt. colectarea laptelui, Albalactul colecteaza/colecta zilnic de la producatorii din zona ) la fabrica de lapte. Cu cat e mai gras ( adica peste 3,5% grasime ) cu atat e mai valoros.
2. Se extrage smantana. Fiindca dintr-o cantitate mare de lapte se obtine o cantitate mica de smantana ( 25l lapte ~= 800g smantana ), se mai dilueaza si dansa cu alte amidoane si porcarii.
3. Se fac produsele derivate: iaurt, branza, chefir, etc. Fiindca s-a extras smantana, se baga alte bullshituri pentru a da consistenta produselor.

Nu se compara cu produsele lactate facute la munte/la sat, natural. Smantana ce nu cade din cana, branza dulce, zar dulce ramas de la stoarcerea branzei ...mmmmmm....Ce pofta mi-e !
Tu ai macat Zar ?

Nu cred ce vad ...bleah....Doamne....

#40
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

 stokarit_s, on Oct 27 2008, 21:20, said:

Eu mananc in fiecare dimineata cereale cu lapte si imi da energie pe tot parcurusul zilei. :)

de unde stii ca e de la micul dejun? nu mai mananci nimic toata ziua?

am avut perioade in care beam si 2L de lapte pe zi. acum prefer laptele batut si kefirul, in special Big Panda, ca ma pisca la limba, in alea gen Danone sau Tnuva nu prea par sa mai existe urme de viata.

#41
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

 r@zvan, on Oct 28 2008, 12:42, said:

de unde stii ca e de la micul dejun? nu mai mananci nimic toata ziua?

am avut perioade in care beam si 2L de lapte pe zi. acum prefer laptele batut si kefirul, in special Big Panda, ca ma pisca la limba, in alea gen Danone sau Tnuva nu prea par sa mai existe urme de viata.
Pentru ca in zilele in care nu mancam cereale cu lapte dimineata nu aveam aceea energie in mine chiar daca mancam si alte alimente.


 BOGraphics, on Feb 23 2007, 17:48, said:

Sa fim seriosi.... laptele nu este sanatos si punct! Nici macar laptele natural de la tara nu este sanatos din cauza proteinelor nespecifice organismului uman si a hormonilor dedicati VITEILOR! Nu degeaba nu se recomanda lapte de vaca copiilor mici sau sugari! Cat depsre laptele de consum de pe piata.... numai cuvinte de critica din partea mea: apa chioara, plin de hormoni si pesticide (din hrana vitelor), fara pic de vitamine si elemente necesare omului, iar calciul este complet inutil ... doar marketing curat!!!
Totusi beau lapte pt ca nu ma pot abtine .. dar nu mult si nu zilnic!
BOGraphics a spus ca laptele nu este sanatos.
O aberatie mai mare nu putea sa spuna. <_<

Edited by stokarit_s, 28 October 2008 - 13:38.


#42
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Si nu spune chiar rau. Nu cred poate fi incadrat la sanatos/nesanatos.
Totusi nu este un aliment foarte compatibil cu corpul uman.
Inainte de a arunca cu pietre intrebati , sau cereti sa argumenteze.

#43
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 imblanzitoruldelei, on Oct 27 2008, 23:49, said:

Tu ai macat Zar ?

Nu cred ce vad ...bleah....Doamne....

Am baut. Si da, iti pot spune ca era foarte dulce si caldut (laptele se incalzeste la temperatura corpului ca sa prinda cheagul ). Si e si sanatos.

In Cluj, se vindea intr-o vreme, in piata Manastur, zer. Nu stiu daca era de oaie sau de vaca.

#44
2LA

2LA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.10.2008
voi chiar nu simtiti ce gust "fainos" are zuzu???

#45
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
depinde de care bei tu, eu la cel de 3,5 % grasime nu am simtit senzatia de care spui tu

Edited by CLAXON, 28 October 2008 - 16:56.


#46
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
si eu tot zuzu prefer pentru cereale, varianta semi-degresat, ala albastru.
prefer mai mult laptele asta decat cel natural direct de la vaca de la care mi se face instantaneu rau, cred ca nu-l tolerez. preparat mai merge (orez cu lapte, budinca etc) dar simplu sau fiert si racit nu pot deloc.
in schimb, ca sa-i raspund lui coldplay, din cate stiu eu intr-adevar laptele poate sa fie vinovat pentru anumite alergii mai ales la copii. ciudat sa se intample asta doar la zuzu, dar nu exclus, depinde de ce anume mai adauga pe langa lapte...

#47
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Căcat, Zuzu e cel mai mare căcat care expiră înainte de termen. Niște imbecili care merită otrăviți :death:

#48
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
Din pacate idiotii de la firmele de genu adauga o substanta ca laptele sa reziste mai mult.... cumpara ceva cu termen de valabilitate redus chiar daca trebuie sa de duci al cumparaturi mai des... Dar in zilele noastre cam toate produsele au chestii suspecte in ele...pana si carnea din magazine...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate