Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Laptele Zuzu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 BOGraphics, on Feb 23 2007, 17:48, said:

Sa fim seriosi.... laptele nu este sanatos si punct! Nici macar laptele natural de la tara nu este sanatos din cauza proteinelor nespecifice organismului uman si a hormonilor dedicati VITEILOR!
Un articol interesant pe tema asta. Se pare că europenii au dezvoltat toleranță la lapte de animale doar recent, în ultimele câteva mii de ani, printr-o mutație genetică; asta le-ar fi oferit un mare avantaj legat de supraviețuire, având o sursă suplimentară de hrană, fiind din acest motiv una dintre cele mai importante mutații genetice din ultimii 30.000 de ani  :coolspeak:

#20
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Si totusi inca majoritatea oamenilor nu au secretiile necesare sa neutralizeze fermentatia laptelui, motiv pt care majoritatea se baloneaza de la el :) In plus articolele de genul celui de mai sus pot sa aiba si influente legate de marketing!!
Sunt contra laptelui... dar il beau :)

#21
lipitzanu

lipitzanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.04.2007

 mihai2005, on Feb 13 2007, 12:21, said:

De acord, insa majoritatea e pasteurizat la 60 grade celsius iar cel UHT e pasteurizat la temp mai mari de 100 grade din cate stiu. Eu vorbeam de primul proces, care e ok.


din laptele past la 60 grade se fac doar branzeturi. uht = pasteur la 135-140 grade timp de 2 sec si racit brusc.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 BOGraphics, on Mar 1 2007, 10:11, said:

Si totusi inca majoritatea oamenilor nu au secretiile necesare sa neutralizeze fermentatia laptelui, motiv pt care majoritatea se baloneaza de la el :)
Fals, majoritatea au toleranta foarte mare (caucazienii in special) si e normal pentru ca s-au adaptat la dieta asta. Aia cu probleme sa se verifice la doctori daca nu sunt chinezi sau unii negri (unde genetic sunt probmleme), laptele e foarte sanatos si o buna sursa de calciu. In rest lasati articolele de can-can.

Edited by andreic, 03 October 2007 - 22:16.


#23
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
ati fost vreodata intr-o ferma de vaci? stiti ce le da de mancare? faina de oase, concentrate si tot felul de substante pentru cresterea cantitatii de lapte.
bineinteles le amesteca in furaje.
intoleranta la lactoza si gluten a explodat in secolul trecut deoarece laptele si graul sunt mult modificate fata de secolele trecute datorita exploatarii intensive.
si caucazienii nu-s renumiti in primul rand pentru laptele lor, ci pentru iaurt si chefir. asta-i secretul longevitatii lor.
acolo nu-s nici fermele intensive din Europa sau America.

chefirul nu-i iaurtul ce-l gasim noi in magazin.
vezi aici: http://realvirtual.r..... apa29637.jpg
sunt ca niste boabe de gelatina, am avut si eu, le puneam in apa cu lamaie si putin zahar si iesea o bautura super sanatoasa si buna, medicament adevarat.
dar au murit bacteriile respective, sau ce-or fi, pentru ca aveau nevoie de apa de izvor ca sa se dezvolte.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 asifilip, on Oct 8 2007, 12:28, said:

intoleranta la lactoza si gluten a explodat in secolul trecut deoarece laptele si graul sunt mult modificate fata de secolele trecute datorita exploatarii intensive.
Mah, nu a explodat nimic, intoleranta la lactoza e genetica exista de cand lumea la o minoritate din asia si africa si nu prea se regaseste la alte populatii. Nu mai cautati motive anti-lapte ca e abureala mare. Toate mamiferele nou-nascute beau lapte, e sursa lor de viata, omul nu face exceptie. Batranii care se respecta au o dieta bazata pe lapte, de ce oare in occident (mai ales Franta, Germania si tarile nordice) atatia oameni la 90 ani sau mai mult merg pe bicicleta de n-au treaba... dieta bazata pe lapte (inclusiv branzeturi). Pe vremea razboiului de ce au inventat margarina ? Ca sa incerce sa compenseze lipsa laptelui...

Glutenul creeaza alergie la o minoritate la fel cum untul de arahide o face la unii oameni, asta nu inseamna ca se modifica aluna etc... sunt oameni cu probleme si oameni sanatosi, asta e... iei tratament daca te deranjeaza. Nu are nici o legatura intensivitatea culturii. Conform unui studiu la englezi curatenia excesiva le favorizeaza alergii.

Si apropo de faina de oase, ai auzit de calciu ? :) Si cojile de oua sunt sanatoase dar mult mai scumpe. Nu mai lua normalul ca pe ceva extraordinar si rau, tehnologia alimentara progreseaza.

Edited by andreic, 08 October 2007 - 12:06.


#25
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

 andreic, on Oct 8 2007, 12:56, said:

Mah, nu a explodat nimic,

bine, nu a explodat nimic.
intreaba niste medici nutritionisti si-o sa vezi ca unele din primele masuri pe care le iau in caz de alergii, (care chiar ca-i una din bolile secolului 20) sunt eliminarea laptelui si a produselor pe baza de grau din dieta.
pe timpul lu bunicu si a celor de care tu spuneai ca au 90 de ani n-aveau nici o treaba cu problemele astea.
de ce?
ca vaca manca iarba ecologica si iesea lapte ecologic, dadea balegar ecologic care crestea grau ecologic.
dar daca unii nu fac deosebirea asta, fie! nu-i nici o deosebire, lapte sa fie!   :P

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 asifilip, on Oct 8 2007, 14:20, said:

bine, nu a explodat nimic. intreaba niste medici nutritionisti si-o sa vezi ca unele din primele masuri pe care le iau in caz de alergii, (care chiar ca-i una din bolile secolului 20) sunt eliminarea laptelui si a produselor pe baza de grau din dieta.
Pai se pot lua orice masuri atata timp cat nu se cunoaste exact exact cauza alergiei dar nu e delog obligatoriu sa fie prima cea legata de alimentul de baza numit lapte. Alergia in sine nu e nici pe departe boala secolului, decat poate daca esti prezentator de stiri la ProTV. Sunt documentate medical de multa vreme. Ai putea cauta niste carti de medicina despre alergii sa vezi cat de vaste sunt si ce anume le genereaza.
Mai mult alergiile au un istoric la un individ si in general pot fi cronice. Pana si astmul este o forma de alergie si se poate trata cu anti-alergeni.

 asifilip, on Oct 8 2007, 14:20, said:

pe timpul lu bunicu si a celor de care tu spuneai ca au 90 de ani n-aveau nici o treaba cu problemele astea. de ce? ca vaca manca iarba ecologica si iesea lapte ecologic, dadea balegar ecologic care crestea grau ecologic. dar daca unii nu fac deosebirea asta, fie! nu-i nici o deosebire, lapte sa fie!   :P
Astea cu "ecologic" sunt povesti, in anii trecuti numai ecologic nu s-a lucrat in agricultura, cu atatea substante periculoase interzise azi... aruncate peste tot de ajung si in mari si oceane :) Tocmai ti-am dat exemplu in mesajul trecut, pana si curatenia in excess genereaza alergie pentru ca sistemul imunitar nu-si mai gaseste tinte si o ia razna, asta e documentat stiintific chiar.

Edited by andreic, 09 October 2007 - 11:42.


#27
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

 Bebeluska, on Feb 13 2007, 11:32, said:

Ok, daca tot te pricepi, recomanda-ne un lapte care sa contina macar urme de proteine. :D
LaDorna degresat ....are 32 de g de proteina/l...adica undeva la 35 % din cantitatea zilnica de proteina necesara oranismului...si in acelasi timp 320 de kcal/l ceea ce inseamna foarte putin in raport cu cantitatea de calorii necesara organismului zilnic(undeva la 2000 de kcal)...pe cand un lapte normal...nedegresat are undeva la 1000 kcal/l....si raportand la alte alimente ca sa va dati seama...o felie de paine alba are undeva la 200 de kcal...deci un regim neglijent + lapte nedegresat conduce la depunerea de grasimi in organism..cauza a cam....70% dintre boli....

#28
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
si mie imi placea zuzu si cumparam foarte des, dar mi s-a acrit mai demult in pahar pentru ca l-am uitat pe masa si ziceai ca-i aracet. n-am mai cumparat de atunci. acum beau brenac, tocmai pentru ca are termen de valabilitate foarte mic si ma gandesc eu ca poate n-or baga asa multe prostii in el, de expira asa repede si milli.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai cand lasi lapte in pahar e normal ca se acreste ca nu mai e antiseptic, trebuie sa pastrezi in ambalaj original ca sa tina mult si sa nu se faca branza :) Brenac are termen mic si-l poti lua acrit de pe raft, dese ori a patit asa tata.

Edited by andreic, 10 October 2007 - 19:01.


#30
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu m-am legat de faptul ca s-a acrit, pentru ca e normal sa se intample asta. e vorba ca era ca aracetul. stiu cum e laptele cand se acreste, am bunici la tara cu animale si toate cele si nu arata asa.

#31
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
post dublu

Edited by Cea Care, 10 October 2007 - 19:21.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Cea Care, on Oct 10 2007, 20:19, said:

e vorba ca era ca aracetul.
Pai se branzeste... iar laptele "de la tara" e foarte gras fiind natural si se comporta altfel, are alta vascozitate si raspunde altfel la actiunea bacteriilor.

Edited by andreic, 10 October 2007 - 19:28.


#33
a-real-kamikaze

a-real-kamikaze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2007
sunt mare amator de lapte; la oras, la tara, in strainatate, peste tot: aprox 1 litru/zi.
ce pot sa va spun despre Napolact (cedra): digestie grea, balonari (chestie care nu se intampla la laptele pasteurizat din DE sau alte locuri europene, si nici la laptele pe care l-am vazut personal in timp ce e muls, la tara). nu cred ca napolact si multe altele din comert sunt facute din lapte pasteurizat proaspat, asa cum cere eticheta de pe ele. cine stie ce mai au prin ele,  in afara de lapte praf....
n-am nici o incredere in nici un comerciant care isi vinde produsele pe piata din RO....si nu va sfatuiesc sa aveti.

PS UHT e o chestie ingrozitoare, oriunde ai cumpara asa ceva, gust mizerabil, etc....

Edited by a-real-kamikaze, 15 October 2007 - 13:13.


#34
consuela2000

consuela2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.09.2008
o tampenie de lapte...nu ajung bn ..acasa..si e acru..cu termen ce expira peste o saptamana.nesimtire totala..sa comercializezi asa ceva...ce face protectia consumatorului?cauta furnici?

#35
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
Asa este, si eu am patito acum o sapt cu o sticla de lapte ZUZU. Consum lapte Zuzu de aproximativ un an si a fost singura oara cand a fost acru de la desfacere cu toate ca avea termenul de expirare peste o saptamana. Din ce am inteles a existat/exista pe piata un lot compromis.

#36
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Cea mai importanta masa este Micul dejun .
Este recomandat sa mananci cereale integrale cu lapte dimineata.
Eu mananc in fiecare dimineata cereale cu lapte si imi da energie pe tot parcurusul zilei. :)

Cum puteti spune o aberatie asa de mare cum ca laptele nu este sanatos ? :huh:

Edited by stokarit_s, 27 October 2008 - 21:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate