Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

mercedes 124 300D .... cum nu se mai fac

- - - - -
  • Please log in to reply
430 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut
masina mea este un 124 diesel de 300o cmc. am avut mai multe masini, Dacia, Opel si acum aceasta si pot sa spun ca merge excelent.
cutia este automata ... hidramat cred si la cilindreea asta asta vara a consumat 6,1 la un drum de dubrovnik pe drumul lor national nu pe autostrada.
am deschis topicul sa aflu mai multe despre masina.

istoricul masinii este urmatorul :

a fost masina mea de servici cam un an apoi am plecat si urmatorul a gripat motorul dupa ce a spart baia si a distrus si ambreiajul de mers inapoi.
am luat eu masina pe mai nimic. am schimbat motorul si am iesit cu toate inclusiv masina la 2500 euro. acuma mai vreau sa o vopsesc.
mecanicul care a montat motorul a zis ca inca 600k km mai duce, ce ziceti?
are o singura mica problema la pompa de injectie inspre partea din spate scapa putin ulei undeva pierd cam 1 - 1,5 l la un schimb - 10k. merita sa fac ceva sau las asa. ca mecanicul nu prea vrea sa dea jos. a zis ca nu merita munca ca ii 40 lei un l de ulei.

#2
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
vad ca numai de masini noi se discut. m-as prinde cu a mea si la drum intis si la oras cu multe puicute de astea.

#3
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

 mitre, on Feb 11 2007, 18:59, said:

ambreiajul de mers inapoi..
In primul rand, felicitari pentru masina! :coolspeak:
In al doilea rand, ce ambreiaj? Nu are transmisie cu convertor de cuplu?

#4
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 mitre, on Feb 13 2007, 22:21, said:

vad ca numai de masini noi se discut. m-as prinde cu a mea si la drum intis si la oras cu multe puicute de astea.
Cu pierderea de ulei faci cum vrei, nu stiu la ITP cum o sa faci, in rest nu cred ca este vreo problema.
Puicute ?   :lol:   cit ai portbagajul ? sa vad daca are loc Punto meu in el.

#5
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

 MAK, on Mar 4 2007, 20:26, said:

cit ai portbagajul ? sa vad daca are loc Punto meu in el.
520 litri, daca e sedan. Are loc! :D

#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am rezolvat cu scurgerea de ulei.
am facut si poze. mi-am reparat aparatul foto .... off topic nu va luati fuji ca sunt slabe si banditii nu au garantie internationala si nu vor sa il repare decat pe bani.


nu reusesc sa pun pozele dar mai incerc.

Edited by mitre, 14 April 2007 - 21:34.


#7
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 WildChild, on Mar 4 2007, 21:20, said:

In primul rand, felicitari pentru masina! :coolspeak:
In al doilea rand, ce ambreiaj? Nu are transmisie cu convertor de cuplu?

ba da dar era vb de partea de discuri cu ferodouri de frictiune sau cam asa ceva.

#8
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
pozele incerc sa vad daca le pot uploada

#9
arthur_finteusan

arthur_finteusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2006
Sal
Am si eu un W124 200e si caut o carte de (instructiuni), adica un exemplu , vreu sa stiu care este siguranta de la faza scurta (geva de genul asta) . Ma puteti ajuta?

#10
Meridius

Meridius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.07.2005
Sunt sanse sa gasesti aici ceea ce cauti:

ftp://89.42.16.6/
user: readonly
pass: read12onl1

Move fast cat mai e "up".

#11
arthur_finteusan

arthur_finteusan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2006
mersi fain
mi-a fost de mare ajutor.
apropo, exista un  club mercedes?(un forum unde sunt mai multi participanti on-line)

mersi inca o data

#12
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 mitre, on Feb 11 2007, 19:59, said:

....
mecanicul care a montat motorul a zis ca inca 600k km mai duce, ce ziceti?
....

Consumabilele schimbate la timp si fara sa mergi cu ea ca si cind ar fi un Skyline, merge. Chiar mai mult.

#13
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
bestiala masinutza felicitari. circula o legenda ca Mercedes ar fi scos modelul asta de pe piata pentru ca nu prea se stricau. Oricum cred ca sunt masinile care dau cea mai mare senzatie de robustete. Nush cum se comporta la crash test, dar nash vrea sa ma trantesc nici cu o 5 stele intr-o "Cobra"

#14
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
THX Meridius. Good job ;)

#15
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
am facut o prostie. am lustruit masina cu ceva polish de la Prevent. cred ca prea tare. urmarea plafonul mat. oricum vroiam sa o vopsesc sa mai inlatur din rugina care inevitabil apare mai ales de cand am fost in drive test cu o masina pe care am vrut sa o iau si care sincer desi noua m-a dezamagit profund. asa ca decat sa dau 9k euro plus taxe mai bine fac mercedesul ca lumea. asa masina de noua cred ca mai pot sa iau doar cu vreo 20k si nu am banii si nuci nu umblu asa mult sa merite.
asa ca .....
tinichigiu :
reglat usi si capote inlocuit pasaj stanga spate si mici reparatii pe la muchii 400 Ron + 52 Ron pasajul spate

Vopsitor :
slefuit si vopsit inclusiv bandouri si bari in cuptor, cu materialele lui 700 euro

mai am de schimbat rotile  ca erau de 205 si la trapa ca nu se deschide inspre spate ci doar in sus, dar acolo suspectez intrerupatorul, cablul de kilometraj care sta de 2 luni in portbagaj siii aaaa ..... claxonul. cand duc masina la electrician merge apoi iar nu mai merge decat cand are el chef.

ce ziceti preturile nu sunt exagerate nu?

apoi plec in croatia 2500 km si o sa fac un jurnal amanuntit cu observatii.

#16
fale

fale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.06.2007
nu a costat asa mult. eu la a mea pentru tinichigerie si vopsitorie am platit 3000 RON, dar chiar avea de lucru baiatu'

Attached Files



#17
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 fale, on Jul 30 2007, 22:08, said:

nu a costat asa mult. eu la a mea pentru tinichigerie si vopsitorie am platit 3000 RON, dar chiar avea de lucru baiatu'

nu am intrat pe dedesupt ca nu era nevoie asa au zis cei la care am dus masina. tinichigiul era un tip foarte corect si il cunosc bine pe fratele lui. masian este din 1991 si s-a uitat la ea pe rampa si a zis ca nesemnificativ are probleme. doar la spate la un lonjeron a fost frecata dar a zis ca nu o rezolva "din mers"
azi am fost pe acolo si era complet dezechipata. cred ca o sa iasa bine. pun poze cand este gata.

la tine vad ca si usile aratau cam nasol, la mine nu au urma . doar o aripa care a fost candva lovita ... asta este si plafonul care l-am aranjat eu.

Edited by mitre, 30 July 2007 - 21:48.


#18
fale

fale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.06.2007
a mea e din 83 si am schimbat si usi si aripi. nu e Mercedes e VW dar oricum au meritat toti banii

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate