Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Realizarea unui film (animatie)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Programmer

Programmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006
Salut tuturor ! As avea nevoie de un sfat : Este rentabil sa fac (nu numai eu...suntem o "echipa" intreaga) un film 3D ... gen IceAge..(am dat un exemplu) care apoi sa fie vandut ? Nu vandut la vecini..prieteni...etc..ci la mari companii care sa il promoveze... PS: Sa presupunem ca filmul este bine facut..si nu este o ...frectzie la un picior de lemn  :rolleyes:

   In primul rand..ar fi posibil sa il vand ..sa zicem asa...si dak da...cam cu cat... ? :D (sa tinem cont sa e vorba de munca de vreo 2 ani de zile )

#2
RaverX

RaverX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.06.2006
Cu siguranta filmul ar fi un veritabil hit si l-ai putea vinde cu milioane bune de dolari daca ar putea concura cu ice age.

Banuiesc ca in echipa sunt graficienti foarte talentati, care se pricep la partea de modelare 3D, la texturi, la animatie. Probabil ca aveti si cel putin un muzician care sa compuna o coloana sonora excelenta (sau poate cumparati drepurile de la melodii cunoscute). Valabil si pentru vocile personajelor. Ah, sa nu uitati de un scenarist care sa fie in stare sa duca cap coada o poveste captivanta.

Bafta cu productia filmului.

P.S. : Va rog sa nu interpretati gresit postul de mai sus, nu se doreste a fi unul ironic, e doar un "reality check".

#3
Programmer

Programmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

 RaverX, on Feb 11 2007, 02:42, said:

Cu siguranta filmul ar fi un veritabil hit si l-ai putea vinde cu milioane bune de dolari daca ar putea concura cu ice age.

Banuiesc ca in echipa sunt graficienti foarte talentati, care se pricep la partea de modelare 3D, la texturi, la animatie. Probabil ca aveti si cel putin un muzician care sa compuna o coloana sonora excelenta (sau poate cumparati drepurile de la melodii cunoscute). Valabil si pentru vocile personajelor. Ah, sa nu uitati de un scenarist care sa fie in stare sa duca cap coada o poveste captivanta.

Bafta cu productia filmului.

P.S. : Va rog sa nu interpretati gresit postul de mai sus, nu se doreste a fi unul ironic, e doar un "reality check".


   Cam asa suntem impartiti...o parte pe modelare..o parte pe texturi ... catziva scenarishti ... La partea cu coloana sonora mai avem de lucrat (ms pt sfat...nu mi-am dat seama ca trebuie cumparate drepturile de autor). Acuma presupunem ca filmu e bheeeton :D ... L-ar cumpara cineva.. ? pe sumele de care zici tu ? :-s -Ideea e sa nu ne apucam degeaba :) :nonobad: - :peacefingers:

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai eu cred ca filmele respective au avut bugete de zeci de milioane de dolari, pentru a plati salariile echipei, pentru plata cheltuielilor (randarea tuturor animatiilor trebuie sa fi costat o gramada) etc.. parerea mea e ca intreband aceste lucruri inseamna ca industria asta a cinematografiei va e straina. Sa mai adaug ca va trebuie un scenariu original, voci ca lumea .. etc Nu ma pricep ca lumea insa mi se pare absurd sa faci ceva si abia apoi sa cauti clienti :P

#5
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Ma, orice ar fi, chiar daca nu aveti cele mai noi achizitii hardware in domeniul animatiei si graficii 3D, sursa tot o aveti, iar laolalta se poate perfectiona in studiourile profesionale, ca or fi ele Walt Disney, Dreamscape sau Pixelar sau cum s-o numi. Daca povestea este buna cum zicea cineva mai sus, merita incercat, iar daca nu primiti aviz favorabil, eu as face-o legal in Romania, chiar cu ProVideo sau MediaPictures, sunt sigur ca ar lansa primul film de animatie 3D de lung metraj in Romania.

#6
Programmer

Programmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.11.2006

 puiulnoptii, on Feb 11 2007, 16:42, said:

Ma, orice ar fi, chiar daca nu aveti cele mai noi achizitii hardware in domeniul animatiei si graficii 3D, sursa tot o aveti, iar laolalta se poate perfectiona in studiourile profesionale, ca or fi ele Walt Disney, Dreamscape sau Pixelar sau cum s-o numi. Daca povestea este buna cum zicea cineva mai sus, merita incercat, iar daca nu primiti aviz favorabil, eu as face-o legal in Romania, chiar cu ProVideo sau MediaPictures, sunt sigur ca ar lansa primul film de animatie 3D de lung metraj in Romania.

  in fond si la urma urmei...ideea e sa scoatem ceva din film dak tot il facem :-s... acuma nuhs..sa vedeam dak merita sa ma apuk...sa ma vad nishte idei :-s  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate