Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

UPS PowerMust 400 USB de la Mustek

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 06.04.2005
am cumparat de curand un UPS PowerMust 400 USB de la Mustek si am respectat cu strictete recomandarile din manul si totusi nu reusesc sa il fac sa mearga lam dus la garantie si miau spus ca merge perfect, se comporta in felul urmator: cand se ia curentu se inchide si calculatoru iar pe urma sursa incepe sa faca beep-uri iar monitoru se vede ca merge dar cand sa dau drumu la calculator se opreste nu sta deschis nici 2 secunde desi sursa am lasato la incarcat cum scria in manual.

Poate mai are cineva o sursa asemanatoare si sa imi dea explicatii.

Intrebare, are oare vreo importanta de cati W e sursa calculatorului? poate sa fie din cauza asta sa nu mearga UPS-ul?

#2
andreas512

andreas512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.06.2006
salut!
ce ai mai rezolvat cu ups-ul powermust? se pare ca pe forum nu a mai scris nimeni :D
il mai ai? , avand in vedere ca a trecut ceva timp.
pana la urma merge? ca eu pe al meu de abia cumparat imi vine sa il arunc, nu mai pot de draci.

#3
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
puterea ups-ului se alege in functie de consumul calc+monitor.......daca acesta depaseste un anumit prag ups-ul opreste alimentarea automat pt. a proteja acumulatorul....

#4
andreas512

andreas512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.06.2006
salut!

imi poti da te rog mai multe detalii despre cum sa calculez mai exact consumul calculatorului. Pe ups scrie la capacitate 650 VA / 390 W

multumesc anticipat!

#5
andreas512

andreas512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.06.2006
am inteles ca un monitor tft de 17 consuma cam 80w (nu am reusit sa calculez cat consuma calculatorul)
tin numai monitorul in ups-ul cu bateria la 81% si daca scot ups-ul din priza monitorul se stingge.
ups-ul trece pe ledul rosu si incepe sa tipe nebun iar pentru ledul rosu si sunet permanent scrie in carte scurtcircuit la sursa.
se poate sa mai mearga daca era scurcircuitata sursa?

ups-ul este asta ups

Attached Files



#6
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
ia si tu un bec de 100w cu stecher sibaga-l in ups in loc de monitor. vezi cum se comporta.

dc face la fel, ups si bec la garantie si tipi cat poti de tare :)

daca nu mai pune un bec :)

vezi cat suporta, in limita a 300w

oricum, nu e normal sa faca asa ceva.

ma gandesc ca ar putea avea transfer time-ul mai mare decat ce scrie in manual, apuca condensatorii din sursa monitorului sa se descarce, iar la trecere ai curent mare absorbit - de unde si avaria ups. oricum, NU e normal sa se comporte asa.

#7
andreas512

andreas512

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.06.2006
merci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate