Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

Cum creez un astfel de program ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005
Daca folosesc un modem, si am linia de la telefon conectata la modem, pot face un programel, care, in momentul in care cineva suna , sa captez nr de telefon si sa il stochez fie intr-un fisier, sau intr-o tabela, oriunde?? de vazut banuiesc ca pot sa il vad, dar cum fac sa il stochez? .. Ms mult

#2
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

View Postclaudiuvior, on Feb 6 2007, 11:07, said:

Daca folosesc un modem, si am linia de la telefon conectata la modem, pot face un programel, care, in momentul in care cineva suna , sa captez nr de telefon si sa il stochez fie intr-un fisier, sau intr-o tabela, oriunde?? de vazut banuiesc ca pot sa il vad, dar cum fac sa il stochez? .. Ms mult


Mi se pare ca trebuie sa ai facilitatea de caller id activata.
Altfel nu cred ca poti vedea cine te suna...
Dupa care,inserarea baza de date e cea mai simpla treaba.

Florin

#3
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005

View PostFlorinManea, on Feb 6 2007, 11:10, said:

Mi se pare ca trebuie sa ai facilitatea de caller id activata.
Altfel nu cred ca poti vedea cine te suna...
Dupa care,inserarea baza de date e cea mai simpla treaba.

Florin

Da, ai dreptate. Am totul ok, vad numarul care ma apeleaza pe eranul telefonului fix. Cum fac partea care spui ca e cea mai usoara? cum inserez numarul respectiv in baza de date?

#4
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
http://www.w3schools.../sql_insert.asp

tutorial baze de date

Rezolva tu partea de programare in care captezi numarul de telefon si dupa aia mai vorbim

#5
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005

View PostFlorinManea, on Feb 7 2007, 09:28, said:

http://www.w3schools.../sql_insert.asp

tutorial baze de date

Rezolva tu partea de programare in care captezi numarul de telefon si dupa aia mai vorbim

Hmmm... nu prea ne intelegem..vad ca nu sunt suficient de clar... Si mie mi se pare cea mai grea partea cu captarea numarului de telefon :) aia intrebam cum se face..cand am spus ca am caller id activat.

Ms pentru ajutor..

#6
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Pai te-ai apucat de ceva?
Lucrezi intr-un mediu  de dezvoltare?
Am dat un search pe google si am gasit o gramada de componente de telefonie pentru programatori

Aici esti la rubrica Software la cerere...
Poate ar fi trebuit sa postezi la programare, ma gandesc

Florin

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Baza de date... nici macar nu iti trebuie asa ceva.
Faci un fisier text:
NR TELEFON - NUME
Citesti din modem numarul (mi se pare ca exista chiar o comanda AT care citeste numarul?), cauti in lista si gata.
Exista o gramada de surse pentru as aceva. www.planetsourcecode.com
Ideea este ca trebuie sa stii un limbaj de programare, ori tu nu ai spus nimic de asa ceva. "Programel" este destul de pueril termenul ca sa ghicim noi ceva....
Ma batea si pe mine gindul sa fac asa ceva, RDS are caller ID, modemul are, dar in urma unor restructurari, a fost scos modemul din calculator, impreuna cu alte componente.

#8
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005

View Postqueensoft, on Feb 8 2007, 10:31, said:

Baza de date... nici macar nu iti trebuie asa ceva.
Faci un fisier text:
NR TELEFON - NUME
Citesti din modem numarul (mi se pare ca exista chiar o comanda AT care citeste numarul?), cauti in lista si gata.
Exista o gramada de surse pentru as aceva. www.planetsourcecode.com
Ideea este ca trebuie sa stii un limbaj de programare, ori tu nu ai spus nimic de asa ceva. "Programel" este destul de pueril termenul ca sa ghicim noi ceva....
Ma batea si pe mine gindul sa fac asa ceva, RDS are caller ID, modemul are, dar in urma unor restructurari, a fost scos modemul din calculator, impreuna cu alte componente.

Numarul captat il voi folosi intr-un program Visual Fox Pro. Voi gasi o solutie, prin care sa il iau din orice fisier, si sa il pun in baza de date a FoxPro-ului...Nu asta e problema. Problema era captarea numarului, o sa caut pe acel site sa vad ce gasesc...

Multumesc mult..si mai astept alte sugestii...
Tks

#9
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Eu am gasit asta cu Google si "Ma simt norocos"
http://www.ascendis....id/callerid.php

Programe de genul asta sunt multe pe net si sunt sigur ca deja exista unul care sa si salveze lista de telefoane primite. Cauta cu mai multe cuvinte cheie pe Google (ex. modem get caller id), deoarece sigur exista ceea ce vrei tu.

#10
claudiuvior

claudiuvior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.11.2005

View Postammon06, on Feb 10 2007, 04:50, said:

Eu am gasit asta cu Google si "Ma simt norocos"
http://www.ascendis....id/callerid.php

Programe de genul asta sunt multe pe net si sunt sigur ca deja exista unul care sa si salveze lista de telefoane primite. Cauta cu mai multe cuvinte cheie pe Google (ex. modem get caller id), deoarece sigur exista ceea ce vrei tu.

Multumesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate