Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

ENC28J60 + PIC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.08.2004
Salut!
Tocmai am facut un montaj cu enc28j60 si pic18f242 care stie sa faca urmatoarele chestii:
- primeste pe serial dintr-un computer MAC si IP propriu, MAC si IP destinatie, care se memoreaza in Eeprom pt. folosirea ulterioara;
- la intervale de timp prestabilite da PING la echipamentul 'destinatie', iar daca nu primeste reply actioneaza un releu;
- receptioneaza pachete (comenzi) UDP, iar in functie de comanda primita actioneaza relee sau raspunde cu un pachet UDP care contine starile unui port de intrare al controlerului;
- softul este scris in MikroC 6.0.0.0. (are anumite rutine pt. ethernet gata facute) si se pot implementa destul de lejer si alte protocoale din suita TCP/IP;

Deocamdata il voi folosi doar pt. a da PING printr-un router wireless, care se cam blocheaza din cauza deranjamentelor de retea (alimentare), iar daca nu vine raspuns ii da un restart.

Intrebare:
A mai lucrat cineva cu enc28j60 si ce rezultate a obtinut?

#2
lucianf

lucianf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 03.10.2004
Salut !
Pare interesant ce vrei sa faci (sau ai facut :) ). Ce vreau eu sa te intreb...m-am uitat aseara de curios peste datasheet la jucaria asta (enc28j60)...ce fel de transformatoare de linie ai pus ? de unde ai facut rost?
Cat costa enc28j60 si de unde l-ai luat ?

Merci !

#3
yo5oqa

yo5oqa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.08.2004
Trafuri am luat din placi de retea defecte si cel mai ieftin ENC se poate lua de la Comet (4 usd +tva).
Se pot face si aplicatii mai complexe, gen webserver, modulul poate lucra atit in retea locala cit si in WAN, prin gateway.

#4
Ossiris

Ossiris

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2007
nu poti posta montajul, schema si softul k sa ne batem si noi capul cu el? sincer asa avea si eu nevoie de asa ceva :rolleyes:

#5
yuckinus

yuckinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2007
singura implementare de enc28j60 si pic de care mai am auzit a fost pe groups.yahoo.com/group/jallist. Insa avand in vedere ca soft-ul era in jal nu stiu cat de mult te ajuta, merita sa dai un search totusi dupa topic-ul cu pricina

Edited by mister_rf, 21 March 2007 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate