Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Sa producem o religie

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
838 răspunsuri în acest subiect

#91
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006

 Pollux, on Feb 10 2007, 12:45, said:

lasa ce scrie... eu vorbeam de titulatura.
si tu vei fi excomunicat. :devil:
Da pe tine cine te-a pus sef?
Dictatura nu o solutie.


 Pollux, on Feb 10 2007, 19:33, said:

ideea cu situl e rea.
credinciosii trebuie tinuti in ceata. nu trebuie sa aiba niciun mijloc de informare sau de a comunica intre ei. numai tu poti vorbi personal cu fiecare in parte. astfel sunt mai usor de manipulat si la poti lua banii mai usor. templul cred ca trebuie sa aiba maxim 3 mp... cat sa intrati cate doi sa discutati.
religia asta nu are target.

la titulatura... ne mai gandim... poate ii zicem tot V0rtex  :coolspeak:
Pai chiar trebuia sa ne rupem de ortodoxism, nu? Hai facem altfel religia asta.

Propun o chestie. Fiecare dintre adeptii noii religii vine cu o propunere si supunem la vot regulamentele noii religii. Acum trebuie sa avem cativa membri fondatori. In aceasta postura ii propun pe toti cei care s-au interesat de subiect. Adica toti cei care au postat pana acum pe topic.
De aici incolo inchidem lista pana definitivam religia si apoi primim orice adept doreste sa ni se alature.

#92
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 obnoxious, on Feb 11 2007, 13:14, said:

Da pe tine cine te-a pus sef?
Dictatura nu o solutie.
Pai chiar trebuia sa ne rupem de ortodoxism, nu? Hai facem altfel religia asta.

Propun o chestie. Fiecare dintre adeptii noii religii vine cu o propunere si supunem la vot regulamentele noii religii. Acum trebuie sa avem cativa membri fondatori. In aceasta postura ii propun pe toti cei care s-au interesat de subiect. Adica toti cei care au postat pana acum pe topic.
De aici incolo inchidem lista pana definitivam religia si apoi primim orice adept doreste sa ni se alature.
Sfintii fondatori datatori de mir.

Mecenicii prea-limunati.

Prea-fericitii mult-zimbaretii episcopi.

#93
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 01.03.2006

 zexelica, on Feb 11 2007, 13:36, said:

Sfintii fondatori datatori de mir.

Mecenicii prea-limunati.

Prea-fericitii mult-zimbaretii episcopi.
De fapt nu am fi sfinti. Tre sa gasim o alta titulatura...
Oricum cred ca ar fi bine daca am avea o larga democratie in religia noastra, si mai ales cat mai multa toleranta...

#94
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 V0rteX, on Feb 11 2007, 11:30, said:

Sa recapitulam: pana acum in aceasta religie avem doar un personaj negativ (Vortex care nu este o divinitate) si atat.
Nu avem legi, ritualuri, zeitati, scopuri.
Nu avem un "background"
Mai adugam ceva sau este suficient ?  :coolspeak:

atat.  :coolspeak:

#95
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 obnoxious, on Feb 11 2007, 13:14, said:

Da pe tine cine te-a pus sef?
Dictatura nu o solutie.
Pai chiar trebuia sa ne rupem de ortodoxism, nu? Hai facem altfel religia asta.

Propun o chestie. Fiecare dintre adeptii noii religii vine cu o propunere si supunem la vot regulamentele noii religii. Acum trebuie sa avem cativa membri fondatori. In aceasta postura ii propun pe toti cei care s-au interesat de subiect. Adica toti cei care au postat pana acum pe topic.
De aici incolo inchidem lista pana definitivam religia si apoi primim orice adept doreste sa ni se alature.

eu am propus ca fiecare credincios sa isi faca propriile reguli. ce vrei mai democratic de atat?  :coolspeak:

nu putem avea mai multi membri fondatori. la un moment dat se vor certa intre ei si vor face o schisma. astfel V0rteX va avea mai putini adepti, deci mai putini bani. :D

noi dorim sa evitam orice asemanare cu orice religie deja existenta. sa fie ceva total nou. :P

#96
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 11 2007, 11:56, said:

Ortodox?

Noeoprotestant sau orice protestant, io?

:yes:

#97
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Pollux, on Feb 11 2007, 14:41, said:

:yes:
No way. :nonobad:  :nonobad:  :nonobad:

Mie-mi place Biblia. Lor nu.

#98
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 11 2007, 17:16, said:

No way. :nonobad:  :nonobad:  :nonobad:

Mie-mi place Biblia. Lor nu.

atunci tu ce esti? :huh:

si de unde stii ca lor nu le place Biblia? :huh:

#99
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.828
  • Înscris: 26.08.2006
Cei care scrieti aici sunteti atei presupun, doar pentru faptul ca nu va place religia crestina si nu aveti incredere in ea, ati hotarat ca lumea pe care o vedem inseamna totul ? Doar existenta acestui thread arata ca inca sunteti legati de religie, ok sunteti impotriva ei, dar faptul ca negati ceva nu e o explicatie cand cautati raspunsuri. Cred ca fiecare om s-a intrebat odata "cine sunt eu ?"
Ce parere aveti despre filozofia Zen a neatasarii ?

Quote

101.   Buddha's Zen

Buddha said: "I consider the positions of kings and rulers as that of dust motes. I observe treasures of gold and gems as so many bricks and pebbles. I look upon the finest silken robes as tattered rags. I see myriad worlds of the universe as small seeds of fruit, and the greatest lake in India as a drop of oil on my foot. I perceive the teachings of the world to be the illusion of magicians. I discern the highest conception of emancipation as a golden brocade in a dream, and view the holy path of the illuminated ones as flowers appearing in one's eyes. I see meditation as a pillar of a mountain, Nirvana as a nightmare of daytime. I look upon the judgment of right and wrong as the serpentine dance of a dragon, and the rise and fall of beliefs as but traces left by the four seasons."

Quote

9.   The Moon Cannot Be Stolen

Ryokan, a Zen master, lived the simplest kind of life in a little hut at the foot of a mountain. One evening a thief visited the hut only to discover there was nothing to steal.

Ryokan returned and caught him. "You have come a long way to visit me," he told the prowler, "and you should not return empty-handed. Please take my clothes as a gift."

The thief was bewildered. He took the clothes and slunk away.

Ryoken sat naked, watching the moon. "Poor fellow," he mused, "I wish I could have given him this beautiful moon."

http://www.ashidakim...s/zenindex.html

#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Pollux, on Feb 11 2007, 17:36, said:

atunci tu ce esti? :huh:

si de unde stii ca lor nu le place Biblia? :huh:
Eu nu apartin niciunei religii organizate. Eu cred in Dumnezeu si citesc Biblia. Am iesit din biserica pt ca una zice in Biblie si alta fac ei.
N-am nevoie de niciun om sa am o relatie cu Dumnezeu. Imi vad de treaba mea si nu judec pe nimeni. Their business.
Da' daca fac afirmatii ca sunt credinciosi, atunci pot sa-i intreb si eu cite ceva, ca da dovedeasca ceea ce sustin.
Si sunt foarte suparaciosi.

#101
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 11 2007, 19:20, said:

Eu nu apartin niciunei religii organizate. Eu cred in Dumnezeu si citesc Biblia. Am iesit din biserica pt ca una zice in Biblie si alta fac ei.
N-am nevoie de niciun om sa am o relatie cu Dumnezeu. Imi vad de treaba mea si nu judec pe nimeni. Their business.
Da' daca fac afirmatii ca sunt credinciosi, atunci pot sa-i intreb si eu cite ceva, ca da dovedeasca ceea ce sustin.
Si sunt foarte suparaciosi.
Ti-ai pus inrebarea daca traducerea bibliei este corecta? Ba mai mult... cine a scris Biblia?

#102
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 11 2007, 19:20, said:

Eu nu apartin niciunei religii organizate. Eu cred in Dumnezeu si citesc Biblia. Am iesit din biserica pt ca una zice in Biblie si alta fac ei.
N-am nevoie de niciun om sa am o relatie cu Dumnezeu. Imi vad de treaba mea si nu judec pe nimeni. Their business.
Da' daca fac afirmatii ca sunt credinciosi, atunci pot sa-i intreb si eu cite ceva, ca da dovedeasca ceea ce sustin.
Si sunt foarte suparaciosi.

right! tu nu judeci pe nimeni...  :coolspeak:

inseamna ca toate mistourile (enumerate mai jos) la adresa Bisericii Ortodoxe sunt doar in imaginatia mea...    




 zexelica, on Feb 3 2007, 19:06, said:

Mai intii trebuie sa inventezi "sfinta traditie" unde vei debita ce-ti trece prin cap si vei spune pioasa ca ai avut o vedenie, vei pune lumea sa se-nchine la un portret, ai nevoie de "popor" ca sa te declare sfinta si, eventual (sic!) sa-ti lasi barba si sa ai privirea pe lac.
Poti chiar sa faci referinte la Biblie, ca si ei fac la fel. Toate bisericile fac la fel.


 zexelica, on Feb 4 2007, 13:14, said:

Nu ai nevoie de bani. Mergem la un cimitir, luam doua-trei degete putrezite despre care facem o poveste cum ca au fost niste sfinti, inventam citeva povesti cu vindecari si toata lumea o sa vina pt ca "sunt facatoare de minuni", iar portretul tau sau a lu' unchiu' Paraschiv o sa-l numim "datatoru' de ceva" si lumea o sa puna bani si o sa se roage sa se vindece.
Simplu.
Cu banii nu o sa fie problema, ci doar cu barba: trebuie sa ne lasam barbi si sa avem privirea pe lac si sa zicem la lume ca noi suntem pastratorii tainelor si nu stiu ei cum facem noi apa sfinta si degete de morti care vindeca....


 zexelica, on Feb 6 2007, 13:01, said:

Nu merge asa, ca se prind....
Il aducem pe Copilu' minune si mintim si noi ca aia carismatici sau ortodocsi ca are omu' o viziune de la dumnezeu in care ne spune el pe o melodie divina ce sa facem si in ce sens sa ne inchinam, ca altfel nu merge...
Dupa aia aduc io un escroc din Regie ca sa se dea paralizat si sa-l vindece Copilu' minune.... Si facem o poza cu ei pe care o vom numi "poza facatoare de minuni" si o vindem cu 20 de RON.

Da' cu barbile ce facem?


 zexelica, on Feb 10 2007, 12:07, said:

Ortodox inseamna invatatura dreapta. N-are cum sa fie dreapta ca scrie una si ei fac alta.

Iti trebuie ritualuri, nu domain.


ma rog... erau mult mai multe, dar nu imi permite softul de la invision sa dau mai multe citate...

si cum ai devenit tu fara de biserica? te-ai sculat intr-o dimineata si ai zis "Fuck the church!" sau ti-a deschis cineva ochii?
sincer, daca se poate...

Editat de Pollux, 11 februarie 2007 - 19:44.


#103
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Megara, on Feb 11 2007, 19:32, said:

Ti-ai pus inrebarea daca traducerea bibliei este corecta? Ba mai mult... cine a scris Biblia?
Nicio traducere nu este perfecta. De aceea trebuie verificat in permanenta cu textul grecesc si ebraic.
Cinea scris Biblia?
2Pet1
  21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînați de Duhul Sfînt.

#104
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

 zexelica, on Feb 11 2007, 19:48, said:

Nicio traducere nu este perfecta. De aceea trebuie verificat in permanenta cu textul grecesc si ebraic.
Cinea scris Biblia?
2Pet1
  21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mînați de Duhul Sfînt.
avand in vedere ca prima biblie nu s-a pastrat de unde stii ca transcrierile au fost corecte?
Tu esti manant de Duhul Sfant cand faci interpretari ale Bibliei?

#105
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 Megara, on Feb 11 2007, 19:58, said:

Tu esti manant de Duhul Sfant cand faci interpretari ale Bibliei?
Daca zice ca da, il trimitem pe aria medicala? :D

#106
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.859
  • Înscris: 30.01.2007

 Megara, on Feb 11 2007, 19:58, said:

avand in vedere ca prima biblie nu s-a pastrat de unde stii ca transcrierile au fost corecte?
Tu esti manant de Duhul Sfant cand faci interpretari ale Bibliei?
Eu nu vreau sa fiu subiectul de discutie, ci Biblia.

#107
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 zexelica, on Feb 11 2007, 20:26, said:

Eu nu vreau sa fiu subiectul de discutie, ci Biblia.

right! tu nu vrei sa fi subiect de discutie, dar preotii si credinciosii ortodocsi pot fi subiect de discutie.  :coolspeak:
I like you logic... :inlove:

#108
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.515
  • Înscris: 26.09.2006

 Pollux, on Feb 11 2007, 20:38, said:

right! tu nu vrei sa fi subiect de discutie, dar preotii si credinciosii ortodocsi pot fi subiect de discutie.  :coolspeak:
I like you logic... :inlove:
i-ai uitat si pe cei catolici... dand in ortodoxie da si in catolicism fiindca ambele marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtator al unui mesaj universal de mantuire propovaduita de apostoli.
De fapt el da in tot crestinismul...

Editat de Megara, 11 februarie 2007 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate