Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Crede si nu cerceta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#73
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postadrian1253, on 2nd March 2010, 22:20, said:

spre deosebire de eruditii rationali ,care toata viata cerceteaza si nu inteleg nimic ,spre ironia sortii mor ca ultimul boschetar. :roflmaofast:

De fapt eruditii rationali au impins UMANITATEA  si STIINTA spre progres,habarnistii religiosi,n-au creeat nimic si ar trebui sa traiasca exact cu tehnologia pe care au creat-o, nu sa ridice nasul si sa critice.Nu neg faptul ca de-a lungul timpului au existat inventatori proveniti din cler, dar nu religiozitatea,ci partea rationala i-a impins spre inventii deci ,oricum devin "rara avis",in contextul dat.

Edited by NICU_LUPULALB, 03 March 2010 - 12:21.


#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
"Rolul și importanța minții în viața spirituală":
http://www.voxdeibap...logie_mar10.htm

#75
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
"Dumnezeu ne-a dat mintea..." E clar...

Iata inca una din mostrele de prostie cutremuratoare care se pot da din acel link :

"Îl iubim pe Dumnezeu cu mintea când o dezvoltăm la maximumul ei de potențial, când o impregnăm cu Cuvântul Lui și când o punem în slujba Lui astfel echipată, indiferent în ce domeniu ne-a condus El să ne desfășurăm activitatea."

Acelasi cal inaintea trasurii. Oare mintea aia cand va fi folosita pentru a investiga veridicitatea crezului ? Pai din moment ce finalitatea cultivarii mintii e in slujba exercitiului de imaginatie (aka d-zeu)...

Edited by Stabo, 12 March 2010 - 11:30.


#76
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010
[quote name='Stabo' date='12th March 2010, 11:28' post='7931167']
"Dumnezeu ne-a dat mintea..." E clar...

Iata inca una din mostrele de prostie cutremuratoare care se pot da din acel link :

"Îl iubim pe Dumnezeu cu mintea când o dezvoltăm la maximumul ei de potențial,când o impregnăm cu Cuvântul Lui și când o punem în slujba Lui"


Pai daca suntem angajatii lui Dumnezeu (desfășurăm activitatea, când ne punem mintea în slujba Lui),atunci suntem colegi cu preotii,iesim la o bere impreuna,sa nu mai aiba pretentii la banii din cutia milei, salariul sa il ia de la Dumnezeu ,nu de la Ministerul Cultelor,...,uite o idee pntru BOC ,mai face ecomomii,poate scoate economia tarii din rahat cu banii rezultati din ideea asta.
Nuuuu,... glumeam,ca nu se stie,... prinde Boc ideea asta din zbor si ne trimite si pe noi tot la Dumnezeu,sa ne plateasca El.

Edited by NICU_LUPULALB, 13 March 2010 - 03:39.


#77
UniculFilip

UniculFilip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.09.2009
Dragii mei, vorba asta are un rost! Nu vreti sa ascultati, foarte bine. Cititi adevarul! Uitati la ce se rezuma EXISTENTA voastra!


1. Lumea este Lumea mea. Ceea ce nu percep nu există în această Lume. Sinele meu este limita Lumii mele, nu se află în creier cum cred psihologii. Lumea desprinsă de Sine este nonsensuală, cel ce crede că poate să evadeze starea sa de subiect se înșală.

2. Fiindcă Lumea mea este limitată de Sinele meu, ea este lipsită de orice valoare. Valoarea (binele și răul) nu se află în Lume ci înafara ei, în Sinele meu, fiindcă eu sunt cel oferă valoare obiectelor Lumii.

3. Ceilalți oameni sunt nimic altceva decât obiecte fără valoare în Lumea mea. Când voi muri nimic nu va mai conta căci nu voi fi acolo să îi dau valoare.

4. Sinele nu este centrul Lumii, ci Lumea este centrul Sinelui, nu există loc pentru nimic numit Dumnezeu fiindcă eu ca Subiect sunt începutul și sfârșitul Lumii mele.

5. Sinele studiat de psihologie este o minciună.


Aceasta este invatatura corecta! Aceasta este concluzia la care ajunge un filozof. Pedeapsa? Pentru mine cel putin, o tortura psihica, pana la sfarsitul vietii!  Nu era mai bine sa traiesc in ignoranta?

Ps: nu eu am stabilit aceste observatii, ci un tanar geniu, pot spune.
Sursa: http://lexslair.blogspot.com  

Ps2: Nu ma astept sa intelegeti cele scrise mai sus!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate