Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Crede si nu cerceta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#55
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 17:55, said:

Asa este, dar cum poti demonstra existenta "acelui ceva"? Iti trebuie anumite mijloace, nu? Imagineaza-ti ca mergi in varf de munte si intalnesti un om, un pustnic, sa spunem, care nu a plecat niciodata din muntii aceia, nu are radio, tv, nimic. Ei bine, cum ii demonstrezi lui existenta unui oras, de exemplu? Nu poti decat sa-i povestesti, cat mai pe intelesul lui.
Pana la urma totul se reduce la disponibilitatea cuiva de a crede sau nu.

Intamplator imi place la nebunie sa merg pe munte :P, subliniez pe munte nu la munte. Deci daca ar exista vreun pustnic de genul respectiv ori ias arata o fotografie ori o harata :) si i-as da si explicatiile necesare...

intr-adevar se reudce la disponibilitatea individului de-a alege daca sa creada sau nu...

sa-ti pun si eu o intrebare crezi in existenta extraterestrilor?

View PostEminovici, on Jan 19 2008, 17:57, said:

Ai intuit deja raspunsul. Crezi pentru ca simti. Chiar daca nu ai ajuns deja la destinatie, tu stii ca este un sfarsit, unde se intalnesc toate drumurile. Noi suntem aici doar pentru un scurt moment, o reflectie intr-un lac, o iluzie.

"Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense. " Buddha
Ai dreptate doar in privinta existentie individului, si chiar si aici vor aparea si au aparut deja exceptii.
Dar ca si specie lucrurile se complica, nu cred ca ai dreptate cand zici ca suntem doar o iluzie, sau o reflexie... Eu cred ca existenta noastra, ca specie, este sortita sa aminteasca universului pentru vecie ca am existat, prin simpla influenta covarsitoare pe care am avuto, o avem si o vom avea asupra planetei... respectiv sistemului solar... amintesteti si de sondele spatiale trimise in infit. nu crezi ca ele vor dainui daca nu pe vecie cel putin pe jumatate?

#56
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 18:49, said:

Intamplator imi place la nebunie sa merg pe munte :P, subliniez pe munte nu la munte. Deci daca ar exista vreun pustnic de genul respectiv ori ias arata o fotografie ori o harata :) si i-as da si explicatiile necesare...

intr-adevar se reudce la disponibilitatea individului de-a alege daca sa creada sau nu...

Aha! M-am gandit eu ca asa vei raspunde. Bine, dar daca nu ai la tine nici harta, nici fotografie?...Daca nu dispui decat de cuvinte? Cum ii demonstrezi ca mai exista pe lume si alte locuri in afara de muntele pe care locuieste el?

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 18:49, said:

sa-ti pun si eu o intrebare crezi in existenta extraterestrilor?

Da.

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 18:49, said:

Ai dreptate doar in privinta existentie individului, si chiar si aici vor aparea si au aparut deja exceptii.
Dar ca si specie lucrurile se complica, nu cred ca ai dreptate cand zici ca suntem doar o iluzie, sau o reflexie... Eu cred ca existenta noastra, ca specie, este sortita sa aminteasca universului pentru vecie ca am existat, prin simpla influenta covarsitoare pe care am avuto, o avem si o vom avea asupra planetei... respectiv sistemului solar... amintesteti si de sondele spatiale trimise in infit. nu crezi ca ele vor dainui daca nu pe vecie cel putin pe jumatate?

Ah, esti idealist! Mi-ar placea sa fie asa cum spui...Suntem MICI, groaznic de mici si de neinsemnati. Citeste despre evolutia universului, despre teoriile privind  continua lui dezvoltare si despre sfarsitul lui. Vei intelege.

Edited by cleo222, 19 January 2008 - 19:39.


#57
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 19:38, said:

Aha! M-am gandit eu ca asa vei raspunde. Bine, dar daca nu ai la tine nici harta, nici fotografie?...Daca nu dispui decat de cuvinte? Cum ii demonstrezi ca mai exista pe lume si alte locuri in afara de muntele pe care locuieste el?

:) cuvinte este singurul raspuns plauzibil cu toate ca a nu avea o harata pe munte ar fi o greaseala ce se poate dovedi fatala. cuvinte si poate existenta unor avioane care sa strbata cerul :)

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 19:38, said:

Da.

Si eu :P

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 19:38, said:

Ah, esti idealist! Mi-ar placea sa fie asa cum spui...Suntem MICI, groaznic de mici si de neinsemnati. Citeste despre evolutia universului, despre teoriile privind  continua lui dezvoltare si despre sfarsitul lui. Vei intelege.

Imi place sa cred ca nu sunt idealist ci realist. Daca as fi idealist as fi pierdut ca individ....  :o   Cunosc destul de multe despre geneza si evolutia universului si mi-am dat seama unde bati dar hai sa nu privim totul in alb negru...

#58
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 19:53, said:

:) cuvinte este singurul raspuns plauzibil cu toate ca a nu avea o harata pe munte ar fi o greaseala ce se poate dovedi fatala. cuvinte si poate existenta unor avioane care sa strbata cerul :)

Si crezi ca ai putea sa-i dovedesti acelui om existenta unei lumi complexe, necunoscute lui, fara ca el sa ramana cu impresia ca sunt simple povesti?


View PostValarauko, on Jan 19 2008, 19:53, said:

Imi place sa cred ca nu sunt idealist ci realist. Daca as fi idealist as fi pierdut ca individ....  :o   Cunosc destul de multe despre geneza si evolutia universului si mi-am dat seama unde bati dar hai sa nu privim totul in alb negru...

Daca spui ca esti realist, atunci iti dai seama ca planeta noastra este la fel de neinsemnata ca o firmitura in univers. Nu mai spun de civilizatia noastra, a oamenilor, care, la randul ei, este un nimic raportat la vechimea planetei pe care locuim. Nu e totul alb-negru, e cenusiu.

Edited by cleo222, 19 January 2008 - 21:50.


#59
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 21:40, said:

Si crezi ca ai putea sa-i dovedesti acelui om existenta unei lumi complexe, necunoscute lui, fara ca el sa ramana cu impresia ca sunt simple povesti?

Ar putea sa se intample asta sau nu. Dupa ce-i voi fi explicat acel lucru si voi raspunde intrebarilor lui, voi considera ca mi--am indeplinit, sa zicem asa misiunea, si mai departe ramane la latitudinea lui sa creada sau nu.

Sau as putea la cererea lui sa-l insotesc pana in cel mai apropriat oras sa se convinga singur.



View Postcleo222, on Jan 19 2008, 21:40, said:

Daca spui ca esti realist, atunci iti dai seama ca planeta noastra este la fel de neinsemnata ca o firmitura in univers. Nu mai spun de civilizatia noastra, a oamenilor, care, la randul ei, este un nimic raportat la vechimea planetei pe care locuim. Nu e totul alb-negru, e gri.

In ceea ce afirmi acum pot sa-ti dau dreptate si o si fac. Dar poate, sa zicem ca omenirea a disparut ceea ce este destul de putin probabil sa se intample in viitorul imediat, si o alta civilizatie ne descopere relicvele si observa influetele bune sau rele pe care le-am avut asupra planetei nostre si vor putea sti unde am gresit si unde am facut bine astfel incat vor sti si ei sa se fereasca sa intreprinda anumite actinui posibil daunatoare asupra lumii lor.

#60
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 18:28, said:

Pai cum vine asta? Deci orasul nu exista doar pentru ca pustnicul acela nu crede ca exista? Corect ar fi sa spunem: "nu exista pentru mine, pentru ca eu nu cred, dar este posibil sa existe". Daca am privi lucrurile din aceasta perspectiva cred ca am fi mult mai toleranti fata de cei care cred altfel decat noi.
Daca noi nu intelegem ceva, nu inseamna ca acel ceva nu este posibil sau nu exista. Multe lucruri sunt posibile: istoria si stiinta au demonstrat asta.  :)
De acord cu tot ce ai zis tu.
Ceea ce nu cunosc nu exista pana la proba contrarie pentru mine (sa stii ca si asta e o idee filozofica) Pana acum nu mi s-a oferit proba contrarie si nici eu singura nu am gasit-o. Simplu. Daca tu ai gasit-o, felicitari. Eu caut inca, se pare ca tu ai gasit.
:)

#61
Dj_Blizzard

Dj_Blizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.01.2008

View Postcaroline_hi, on Jan 19 2008, 22:28, said:

De acord cu tot ce ai zis tu.
Ceea ce nu cunosc nu exista pana la proba contrarie pentru mine (sa stii ca si asta e o idee filozofica) Pana acum nu mi s-a oferit proba contrarie si nici eu singura nu am gasit-o. Simplu. Daca tu ai gasit-o, felicitari. Eu caut inca, se pare ca tu ai gasit.
:)

voi cautati acu` in caru cu fan acilea` :lol:

Edited by Dj_Blizzard, 19 January 2008 - 22:34.


#62
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostDj_Blizzard, on Jan 19 2008, 22:34, said:

voi cautati acu` in caru cu fan acilea` :lol:

Da, si teoria probabilitatilor spune ca exista totusi o sansa sa-l gasim.  ;)

#63
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postcleo222, on Jan 20 2008, 09:57, said:

Da, si teoria probabilitatilor spune ca exista totusi o sansa sa-l gasim.  ;)

Mica ce-i drept   :rolleyes:

#64
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View PostValarauko, on Jan 20 2008, 17:28, said:

Mica ce-i drept   :rolleyes:
cu cât se urcă mai sus pe scara valorilor, cu atât teoria probabilităților devine inutilă.. valoarea ultimă ține de esența divină, aspectul calitativ ultim, teoria probabilităților tratează doar cantitatea și, și aia discontinuă, ca să nu mai pun la socoteală gradul ei de generalizare..

Edited by shapeshifter, 20 January 2008 - 17:36.


#65
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 18:49, said:

sa-ti pun si eu o intrebare crezi in existenta extraterestrilor?

View Postcleo222, on Jan 19 2008, 19:38, said:

Da.

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 19:53, said:

Si eu :P
Și pe ce vă bazați?  :huh:

#66
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostValarauko, on Jan 19 2008, 17:37, said:

Si totusi de ce ai crede in existenta a ceva/cuiva despre existenta caruia  nu esti convins? In ceva ce nu vezi?

Poti sa crezi in ceva ce nu vezi daca reusesti sa arati existenta acelui ceva. De exemplu gaurile negre. Nu se vad dar existenta lor a fost demonstrata si pana la urma e la latitudinea ta sa crezi sa nu in existenta lor, ca pana la urma nu ai cum sa ajungi (deocamdata) la ele.

pai tocmai asta e ideea, ca atunci cand crezi in ceva esti convins de existenta acelui lucru, dar nu ai nici o dovada palpabila care sa iti sustina credinta. crezi pentru ca asa simti tu. "lucrurile care nu se vad" nu trebuie luat cu sensul propriu, ci ca opus al lucrurilor despre care ai dovezi (ceva de genul "o sa cred cand o sa vad"). nu era vorba de a crede in lucruri pe care nu le vezi, dar le poti demonstra, ci de a crede in lucruri pe care nu le poti demonstra. poti oferi o explicatie despre gaurile negre- stiu ca exista pentru ca.... (toata teoria), dar nu poti oferi o explicatie pt credinta ta. asta e diferenta intre credinta si cunoastere/stiinta despre care vorbeam. intelegi unde bat? exprimarea mea cam sufera la ora asta...

#67
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postblack_dizzy, on Jan 21 2008, 13:37, said:

pai tocmai asta e ideea, ca atunci cand crezi in ceva esti convins de existenta acelui lucru, dar nu ai nici o dovada palpabila care sa iti sustina credinta. crezi pentru ca asa simti tu. "lucrurile care nu se vad" nu trebuie luat cu sensul propriu, ci ca opus al lucrurilor despre care ai dovezi (ceva de genul "o sa cred cand o sa vad"). nu era vorba de a crede in lucruri pe care nu le vezi, dar le poti demonstra, ci de a crede in lucruri pe care nu le poti demonstra. poti oferi o explicatie despre gaurile negre- stiu ca exista pentru ca.... (toata teoria), dar nu poti oferi o explicatie pt credinta ta. asta e diferenta intre credinta si cunoastere/stiinta despre care vorbeam. intelegi unde bat? exprimarea mea cam sufera la ora asta...
Si oare atunci a crede nu inseamna a fi naiv? Auzi de un lucru, majoritatea il cred, hai sa cred si eu.
Eu personal nu sunt de acord sa crezi in ceva ce nu ai dovezi ca exista. Atunci cum poti sti ca e adevarat cel in care crezi? Nu poti decat sa iti doresti sa fie adevarat, dar nu ai chiar nici o siguranta.
Sunt teisti care cauta dovezi pentru a le sprijini credinta ceea ce e foarte bine. Tu poate ca vei spune ca din momentul in care cauzi dovezi, aia nu se mai numeste credinta. Pai, oricate dovezi vor gasi, vor ramane goluri pe care le vor umple cu credinta.

Edited by caroline_hi, 21 January 2008 - 19:28.


#68
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
păi ce faci bre? întrebi și, și răspunzi?

#69
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postshapeshifter, on Jan 21 2008, 19:28, said:

păi ce faci bre? întrebi și, și răspunzi?

suntem doua persoane diferite cu acelasi avatar :P

credinta nu este naivitate si nici nu crezi pt ca asa zice majoritatea, ci pt ca (asa cum am spus anterior, dar se pare ca nu ai citit cu atentie) asa simti tu,  este o convingere personala, iar credinta autentica inseamna ca ai certitudinea ca ceea ce crezi e adevarat, chiar daca nu ti s-a demonstrat cu fapte clare si palpabile ca asa e. asa cum ai spus si tu, dovezi exista, dar nu suficiente pentru a transforma credinta in cunoastere. ceea ce ne aduce inapoi la faptul ca a crede e diferit de a sti. "cum poti sti ca e adevarat ce crezi?" tocmai ce spuneam, nu stii, crezi, pentru ca daca ai sti sigur ceva, nu ar mai fi loc de credinta. nu stiu cum sa explic mai clar de atat.

#70
Valarauko

Valarauko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 15.11.2007

View Postshapeshifter, on Jan 20 2008, 17:33, said:

cu cât se urcă mai sus pe scara valorilor, cu atât teoria probabilităților devine inutilă.. valoarea ultimă ține de esența divină, aspectul calitativ ultim, teoria probabilităților tratează doar cantitatea și, și aia discontinuă, ca să nu mai pun la socoteală gradul ei de generalizare..
:huh: ??? si ce vrei sa spui cu asta? lamureste pe toata lumea totusi... pun pariu ca nu e unu care sa fi inteles ceva...


View Postgica_contra, on Jan 21 2008, 09:44, said:

Și pe ce vă bazați?  :huh:


Nu raspund aici pentru a nu face off-topic dar vezi ca este si un topic dedicat Aici!

Edited by Valarauko, 22 January 2008 - 00:55.


#71
NICU_LUPULALB

NICU_LUPULALB

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 02.02.2010

View Postcap_tepos, on 1st February 2007, 18:53, said:

Zicala "Crede si nu cerceta" eu o inteleg astfel: Cand esti intr-o situatie dificila, crede cu tarie ca o vei depasi, fara a cerceta aparentele care nu-ti dau sorti favorabili de izbanda.

Sub nici o forma nu cred ca aceasta zicala a fost inventata impotriva stiintei.

Da de unde ,zicala este menita sa nu cumva sa prinzi "pe picior gresit " cate un uns al domnului mai putin pregatit cand vrei sa pui intrebari "sensibile"(aproape similara cu "necunoscute sunt caile domnului",foarte des utilizata de habarnistii religiosi).

#72
adrian1253

adrian1253

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.02.2010

View PostNICU_LUPULALB, on 2nd March 2010, 21:08, said:

Da de unde ,zicala este menita sa nu cumva sa prinzi "pe picior gresit " cate un uns al domnului mai putin pregatit cand vrei sa pui intrebari "sensibile"(aproape similara cu "necunoscute sunt caile domnului",foarte des utilizata de habarnistii religiosi).

spre deosebire de eruditii rationali ,care toata viata cerceteaza si nu inteleg nimic ,spre ironia sortii mor ca ultimul boschetar. :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate