Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Probleme cu intrarea in posesia unui spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Salut as dori sa stiu daca cineva a mai trecut prin asa ceva , si ce sfaturi as putea primi.

Societatea `mea` isi desfasoara activitati comerciale in diferete piete (spatii comerciale inchiriate sau propietate) . In anul 2004 Piata de marfuri industriale urma sa fie  renovata urmand ca propietarii , chiriasii de chioscuri metalice sa fie mutati in module (spatii comerciale circa 15-20m patrati cu etaj) dupa ce se concesioneaza terenul aferent modulului si plata avansului constructiei.
Eu aveam atributii si de propietar 5m patrati si de chirias circa 15 m patrati . Regula fiind urmatoarea primii care intra in posesia spatiilor sunt propietarii , apoi chiriasii si apoi cine mai vine sa cumpere `blaturile`. Zis si facut am terminat  toate actele , am platit avans circa 1000 E (cu chitante) si chirie pe terenul concesionat  in avans pe 3 luni. Deci toate actele le am in regula numai ca am fost dus cu vorba ,chiar mi s-a aratat si magazinul care-mi trebuia sa fie innmanat....dar nu a mai fost sa fie asa.  Dupa terminarea lucrarilor de modernizare a pietii 2 societati : 1 (cu chitante avans magazin, contract si 3 luni platite inainte) + 1 ( care nu stiu daca urmase pasii necesarii intrarii in posesie) au ramas pe dinafara-adica fara spatiu comercial . Mentionez ca in piata au aparut circa 5 societati(magazine) de care nu am auzit vreodata in 10 ani de ei in acesta piata deci `combinatii
  Am fost dus cu vroba in continuare de catre directorul pietii va dau , va dau va dau nu-i problema stati fara griji, ne-a pasuit pana ce directorul a fost schimbat din functie.
Dupa aceea am fost la noul director care a zis ca nu se baga pentru ca nu stie ce s-a intamplat si nu poate sa-mi ofere spatiul respectiv, in timp ce vechiul director (acum director economic) radea din umbra.
   M-am hotarat sa-i dau in judecata , zis si facut .....bineinteles ca am castigat la judecatoria Buzau , aceasta obligand PTO sa-mi plateasca 50 ron pe zi de la inceperea procesului pana la intrarea in posesie a spatiului comercial. Numai ca aceasta sentinta era cu drept de recurs , PTO facand recurs la judecatoria Ploiesti unde au castigat pe motiv ca s-au schimbat directorii  :argue: . Inainte sa aiba loc procesul adica pe 30.01.2007 am fost instiintat de prieteni de familie , prieteni din mass-media si alti parteneri de afaceri ca voi pierde fiindca PTO (consiliu local judetean) are cunostinte la ploiesti unde castiga toate procesele. Am angajat cea mai buna avocata din buzau ,aceasta spunadu-mi ca ca a pierdut super ciudat , nu a mai pomenit astfel de verdict. Mi-a zis sa continui pentru ca am dreptate 99% , ea crezand initial ca va fi un proces super usor.
Am uitat sa precizez ca am pierdut cu drept de recurs, pe care il voi face la judecatoria bucuresti. Din luna februarie a.c.v a trebui sa apelez la toate armele ca de exemplu mass-media locala (unde am cunostinte mari) care ma roaga mai demult sa le dau detalii despre caz. Si probabil actiunile mele de judecata nu se vor opri numai in Romania daca nu se face dreptate. Aaa si apropo piata a fost inaugurata de Adrian Nastase. :confuzzled:

Acum as avea urmoatoarele intrebari .

1. A mai trecut cineva prin asa ceva ?
2. E bine daca expun problema prietenilor din mass-media.(adica sa le dau acordul si unele informatii .......ca in mare parte stiu ce s-a intamplat)

Sincer pt ce mi-au facut acum nu vreau decat  sa-i `ard` cum m-au `ars` si ei pe mine.
As dori cat de cat sfaturi in cunostinta de cauza. Va multumesc.

Edited by cosmin_miu, 01 February 2007 - 03:51.


#2
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Eu sunt primul. In Galati. Fix aceeasi poroblema ca a ta, exact la fel. Ink la mine sa lasat cu amenintari si am fost presat sa cedez spatiul pentru ca nu voi mai putea comercializa nik in galati, in fine spatiul l-am cedat pt ca 1 aveam prea multe pe cap , si 2 pt. ca ma cam pandea garda financiara. Deci am fost prea mic.!
Deci acelasi fenomen si in GALATI

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cred ca degeaba te agiti cu presa. La ce soric au unii si la cum (probabil) se acopera unii pe altii, ii va durea in cot daca apare in mass media sau nu. Important e daca ai undeva scris care va fi modul in care se vor distribui locurile alea. daca da, inseamna ca aia au incalcat legea, si probabil poti da in judecata pe langa societate si pe directorul ei. In rest.. probabil doar mersul justitiei (asa cum e el) te-ar putea ajuta

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ei.. nimic?

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
am absolut totul in regula de la plata avansului -chitante, chiriei contractului de concesiune si precontract pentru spatiu. Am sustinerea a foarte multe persoane politice mari care ne-a indrumat sa nu renuntam insa au zis ca nu prea pot face nimic de frica unui scandal care le-ar putea discredita imaginea.Acestia nu pot interveni pentru ca in Buzau mai sunt niste scandaluri-demiteri cu iz politic datorita unor spatii ,terenuri si apobari.

Prima data stii cu ce au venit in instanta PTO ? ca am platit io singur avansul si chiria . :lol:  ....UNDE am castigat (buzau)
A doua oara cand au si castigat au venit cum ca directorul s-a schimbat  ....UNDE am pierdut abuziv (datorita combinatiilor) (ploiesti)
Deci astia vin numai cu dinastea a la tom si jerry. :D

Acum astept sa vina hartia de la judectoria Ploiesti dupa care  depun recurs la judecatoria Bucuresti.  Pana acum nu le-am cerut daune insa cu urmatorul proces ma gandesc la o suma intre 50mii si 100 mii E, sa vad mai exact cu cat m-au prejudiciat.:peacefingers:

Edited by cosmin_miu, 03 February 2007 - 16:31.


#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ai baze pe care sa il dai in judecata pe director? si ce treaba are schimbarea directorilor? e o institutie, nu te intereseaza pe tine cine a fost director, daca ala a facut ceva necontractual sau ilegal, sa-l dea societatea respectiva in judecata ca sa-si recupereze prejudiciile

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 romaximusro, on Feb 3 2007, 18:48, said:

ai baze pe care sa il dai in judecata pe director? si ce treaba are schimbarea directorilor? e o institutie, nu te intereseaza pe tine cine a fost director, daca ala a facut ceva necontractual sau ilegal, sa-l dea societatea respectiva in judecata ca sa-si recupereze prejudiciile

Exact asa este normal, eu daca am de recuperat bani de pe o factura neachitata de la un S.C. nu ma interseaza ca in firma s-au schimbat administratorii.  (daca ar fi invers in fiecare zi s-ar face acte aditionale de preluare a unui S.C. ca acesta sa scape de datorii si contracte  :coolspeak: )
Vad ca primeaza relatiile si cascavalu` in regulile JUSTITIEI ROMANE. :cursing: . Totusi am observat ca le-a fost `frica` celor de la Ploiesti sa dea o sentinta irevocabila  . :rolleyes:

Actualul director general din cate stiu mi-ar fi acordat spatiul si terenul conform contractelor pe care le detin ,insa este inpins de la spate de directorul economic si directorul rezident sa nu o faca pentru ca cu  ei sunt in conflinct direct si respectiv indirect.

Dar dreptatea isi va spune cuvantul mai devreme sau mai tarziu  fie ea in Romania sau nu.

Edited by cosmin_miu, 04 February 2007 - 01:51.


#8
mariuspa

mariuspa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.10.2005

 cosmin_miu, on Feb 4 2007, 01:40, said:

Exact asa este normal, eu daca am de recuperat bani de pe o factura neachitata de la un S.C. nu ma interseaza ca in firma s-au schimbat administratorii.  (daca ar fi invers in fiecare zi s-ar face acte aditionale de preluare a unui S.C. ca acesta sa scape de datorii si contracte  :coolspeak: )
Vad ca primeaza relatiile si cascavalu` in regulile JUSTITIEI ROMANE. :cursing: . Totusi am observat ca le-a fost `frica` celor de la Ploiesti sa dea o sentinta irevocabila  . :rolleyes:

Actualul director general din cate stiu mi-ar fi acordat spatiul si terenul conform contractelor pe care le detin ,insa este inpins de la spate de directorul economic si directorul rezident sa nu o faca pentru ca cu  ei sunt in conflinct direct si respectiv indirect.

Dar dreptatea isi va spune cuvantul mai devreme sau mai tarziu  fie ea in Romania sau nu.

Fugi cat mai tare de judecatoria Ploiesti...aici nici nu pierzi nici nu castigi procesul... esti doar plimbat cu vorba cu anii...cel mai probabil o sa ai castig de cauza la Sfantu Asteapta cand nici nu o sa iti mai pese de spatiul rspectiv si cand vei fi cheltuit mult mai mult decat acea mie de euro pe deplasari la tribunal.

Mult succes in continuare in lupta cu sistemul ticalosit! :coolspeak:

Edited by mariuspa, 06 February 2007 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate