Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

terorism, crima, tortura... in Coran?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#19
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Megara, on Feb 4 2007, 14:46, said:

Noi ne refeream strict la musulmani si nu la arabi. Fa diferenta.

Iar daca nu se introduceau cifrele arabe Newton putea foarte bine sa scrie g=XN... Introducerea cifrelor arabe a simplificat mult scrierea dar nu cred ca cineva poate demonstra ca simplificarea scrierii a avut o influenta semnificativa asupra gandirii.

Si cand te gandesti ca cifrele arabe nu sunt chiar arabe ci  FENICIENE...preluate de arabi in urma asimilarii prin violenta a fenicienilor

#20
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 armonie, on Feb 5 2007, 19:26, said:

Si cand te gandesti ca cifrele arabe nu sunt chiar arabe ci  FENICIENE...preluate de arabi in urma asimilarii prin violenta a fenicienilor

Parca erau indiene...cum spunea Megara...cum stiam si eu... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#21
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 4 2007, 22:09, said:

Ok, am inteles, multumesc pentru rabdare...:D

Deci Newton putea scrie si altfel 10...X...ma rog...dar tot aici ajungea...

Cu cifre arabe sau nearabe, TOT NEWTON fizician englez EVREU (european) n.1727 a descoperit teorema ,cand arabii inca mancau petrolul cu lingura si calareau camile.

#22
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 5 2007, 20:29, said:

Parca erau indiene...cum spunea Megara...cum stiam si eu... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:deadtongue: DECI NU ERAU ARABE NU? :coolspeak:

#23
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 sarsura, on Feb 1 2007, 01:36, said:

Din cate am observat eu din postarile tale , tu faci copy - paste  unor citate alese aleatoriu, scoase din context, si astfel denaturezi intelesul. Asa pot sa iau si eu, la intimplare, citate din Biblie, pentu a-ti demonstra ca este o carte violenta.Tu nu ai habar de Islam . Poate ca esti platita ptr asta , Dumnezeu Stie , ca sa vii si sa arunci noroi in religia Islamica .Se spune ca crestinismul este o religie toleranta, iar tu pretinzi ca esti crestina... atunci de ce esti atit de intoleranta si inversunata?!
Eu sunt musulmanca , multumesc lui Allah , iar credinta nu imi permite sa vorbesc urat despre alte religii , sau sa-i jignesc .
Islamul este ultiml cuvant a lui Dumnezeu , cu care El a incheiat mesajele .De aceea , el , { ISLAMUL } , a venit la o oranduiala generala si vesnica , aplicabila in toate locurile si in toate eocile , la toti oamenii .

bun atunci...doar de asta esti aici...explica-mi mai bine sensul acelor versete ale coranului  :D

#24
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 armonie, on Feb 5 2007, 19:33, said:

:deadtongue: DECI NU ERAU ARABE NU? :coolspeak:

Nu, nu erau arabe...europenii le-au zis asa;) din senin:D

#25
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
armonie... citeste postul de mai jos si te rog sa fii mai ponderata in limbaj
Dupa cum am mai spus, cifrele arabe pe care le stim noi astazi au fost preluate de catre arabi de la indieni in sec IX iar europenii le-au preluat de la arabi abia in sec XII. Si te asigur ca la vremea aceea arabii erau superiori europenilor in multe privinte.

 Megara, on Feb 4 2007, 01:22, said:

Daca tu nu ai cunostinta de existenta unuia asta nu inseamna ca ei nu au existat...
Uite cativa: Omar Khayyam; Al-Karaji; Thabit ibn Qurra

Si daca ai dat pe la orele de matematica de la scoala, apoi afla ca ai invatat o parte din munca lor.... munca pe care Newton si Einstein sunt convinsa ca au studiat-o si au invatat-o in intregime :D

Edited by Megara, 05 February 2007 - 20:32.


#26
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 Cosmain, on Feb 3 2007, 17:03, said:

Nu vreau sa judec pe nimeni dar ...
Cuvintele astea nu fac sens deoarece in tot restul paragrafului nu faci nimic altceva decit sa judeci.Te-ai contrazis.Tonul in care te exprimi denota ca ai prejudecati(nu am nimic impotriva faptului asta)dar atunci macar fi corect si sustine-ti atitutinea.

Quote

La concluzia ca islamul nu este de la Dumnezeu au ajuns deja si multi dintre musulmani (printre care si un prieten iranian). Interesanta este o carte cu marturia unui musulman care doreste sa afle sa afle care este adevarata credinta de la Dumnezeu. Aceasta cautare va fi un tel in viata sa, isi jura ca nu se va opri din cautare pana nu va gasi adevarata cale catre Dumnezeu.

Nu sint dubii asupra faptului ca exista musulmani ce se convertesc la religia crestina sau devin ateii.Dar urmareste statisticile.Compara citi oameni adera la Islam in fiecare zi,din toata lumea, cu citi renunta.Diferenta e socanta.Se estima ca in viitorul apropiat Islamul va intra pe primul loc ca numar de aderanti.
<li>the US Center for World Mission  estimated in 1997 that Christianity's total number of adherents is  growing at about 2.3% annually. This is approximately equal to the  growth rate of the world's population. Islam is growing faster: about 2.9% and is thus increasing its market share. At this rate, Islam would surpass Christianity as the world's main religion by 2023. Author Samuel Huntington predicts that Islam will overtake Christianity early in the 21st century. By the year 2025, Islam will have 5% more adherents than will Christianity; Traducere:
In 1997 sa estimat ca numarul aderentilor crestini crestea anual cu 2.3%.Islamul creste mai repede,2.9%.Crescind cu aceasta rata,Islamul va intece crestinismul prin anul 2023,iar in anul 2025 Islamul va avea cu 5% mai multi aderenti,spune autorul Samuel Huntington.
:lol:  :proud:  :proud:

#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Nefersetty, on Feb 8 2007, 21:16, said:

Cuvintele astea nu fac sens deoarece in tot restul paragrafului nu faci nimic altceva decit sa judeci.Te-ai contrazis.Tonul in care te exprimi denota ca ai prejudecati(nu am nimic impotriva faptului asta)dar atunci macar fi corect si sustine-ti atitutinea.


Nu sint dubii asupra faptului ca exista musulmani ce se convertesc la religia crestina sau devin ateii.Dar urmareste statisticile.Compara citi oameni adera la Islam in fiecare zi,din toata lumea, cu citi renunta.Diferenta e socanta.Se estima ca in viitorul apropiat Islamul va intra pe primul loc ca numar de aderanti.
<li>the US Center for World Mission  estimated in 1997 that Christianity's total number of adherents is  growing at about 2.3% annually. This is approximately equal to the  growth rate of the world's population. Islam is growing faster: about 2.9% and is thus increasing its market share. At this rate, Islam would surpass Christianity as the world's main religion by 2023. Author Samuel Huntington predicts that Islam will overtake Christianity early in the 21st century. By the year 2025, Islam will have 5% more adherents than will Christianity; Traducere:
In 1997 sa estimat ca numarul aderentilor crestini crestea anual cu 2.3%.Islamul creste mai repede,2.9%.Crescind cu aceasta rata,Islamul va intece crestinismul prin anul 2023,iar in anul 2025 Islamul va avea cu 5% mai multi aderenti,spune autorul Samuel Huntington.
:lol:  :proud:  :proud:
well, statisticile sunt statistici mai ales ca sunt la nivel global

tarile arabe au o rata a natalitatii superioara vestului.

acum islamul are cam 1.3 miliarde aderenti iar crestinismul 2.1 . oricum batalia se va da in china ,unde sunt multi atei declarati ( si noi eram atei inainte de 89  :naughty: )  iar acolo mai greu cu islamul.


uite o alta sursa
http://www.religious...wth_isl_chr.htm

Most Christian sources predict that Christianity will retain its numerical lead over Islam beyond the year 2025. For example, futurist John Gary stated in 1997: "In no probable statistical scenario reaching out to the year 2200, does Islam surpass Christianity in absolute number of adherents."

uite si un site crestin din canada care priveste altfel lucrurile . imi place ca spune asta: "Before we examine the true facts from informed statisticians, we want to make it clear that we are not claiming Christianity is the fastest growing religion on earth. Such a claim is a needless as it is irresponsible"

http://www.bible.ca/...est-growing.htm


:peacefingers:

#28
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 4 2007, 14:28, said:

Uitati-va in Dex, si cautati originea cuvintelor: Astrolab, almanah, tarif, algebra, alchimie, alambic, mosc, ibric?
Ati auzit de Ibn Sina? Avicenna? cel care a scris "El Kanun fi al tiyb=canoanele medicinei"? Aceasta carte era baza in universitatile europene pana in secolul 18!

Avicena zicea ca fiinta umana este creata din sperma barbatului si sangele menstrual al femeii, ca oasele apar primele si apoi sunt acoperite cu carne...acum intelegi de unde s-a inspirat profetul tau cand a scris Coranul?  :coolspeak:

#29
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Nefersetty, on Feb 8 2007, 11:16, said:

Cuvintele astea nu fac sens deoarece in tot restul paragrafului nu faci nimic altceva decit sa judeci.Te-ai contrazis.Tonul in care te exprimi denota ca ai prejudecati(nu am nimic impotriva faptului asta)dar atunci macar fi corect si sustine-ti atitutinea.


Nu sint dubii asupra faptului ca exista musulmani ce se convertesc la religia crestina sau devin ateii.Dar urmareste statisticile.Compara citi oameni adera la Islam in fiecare zi,din toata lumea, cu citi renunta.Diferenta e socanta.Se estima ca in viitorul apropiat Islamul va intra pe primul loc ca numar de aderanti.

Probabil va mandriti cu natalitatea mare si femeile si barbatii care isi parasesc D-zeul pentru un pumn de aur, respectiv pentru  4 femei aici si 70 de virgine in Rai :peacefingers: Dar uitati sa ii scadeti din numar pe cei care emigreaza/evadeaza in tarile occidentale pentru un trai mai decent, sau cei care parasesc islamul.

Hehe vad ca nu prea vizitezi forumurile si siturile de pe internet, cati musulmani parasesc islamul in fiecare secunda.

Islamul este pe moarte si e ultima zvarcolire sa se faca cunoscut pe orice cale penru a-si castiga adepti caci adevarul a inceput sa iasa la iveala. Pana acum figura cu islamul a tinut caci liderii islamisti au tinut ascunse coranul si Sunnah...citeste-le si vei deveni imun la islam.

Edited by armonie, 08 February 2007 - 15:34.


#30
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 5 2007, 20:38, said:

Nu, nu erau arabe...europenii le-au zis asa;) din senin:D

dovezi? Si daca ar fi fost asa de ce nu i-ati corectat pe europeni  :coolspeak: sa nu va faca o astfel de nedreptate

#31
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Selam, on Feb 4 2007, 17:57, said:

Evreii faceau la fel
Habar nu aveti ca evreii stapanesc lumea! Macar ei o stapanesc folosind creierul,majoritatea inventiilor si inovatiilor le sunt lor atribuite. Civilizatia lor se datoreaza. Dar musulmanii prin ce s-au facut cunoscuti:doar prin jaf si cotropire, violenta , jihad si terorism,uciderea tuturor celor care "daca nu sunt de partea voastra ucidetii".

De ce in intreaga lume musulmanii sunt priviti cu suspiciune , vezi in aeroporturi cum ii cerceteaza pe toti pana la piele de bombe, de ce credeti ca s-au imbunatatit si reimbunatatit sistemele de securitate in orice loc public?

Edited by armonie, 08 February 2007 - 15:49.


#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Feb 8 2007, 15:42, said:

Habar nu aveti ca evreii stapanesc lumea! Macar ei o stapanesc folosind creierul,majoritatea inventiilor si inovatiilor le sunt lor atribuite. Civilizatia lor se datoreaza
Poti sa aduci si argumente care sa-ti sustina afirmatia de mai sus? Adica, de ce civilizatia se datoreaza evreilor?
Ma simt nevoita sa-ti aduc iar la cunostinta ca responsabilitatea afirmatiilor iti apartine si trebuie sa le dovedesti. Daca nu poti argumentezi pertinent o afirmatie, acea afirmatie va fi considerata falsa.

#33
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Megara, on Feb 8 2007, 17:11, said:

Poti sa aduci si argumente care sa-ti sustina afirmatia de mai sus? Adica, de ce civilizatia se datoreaza evreilor?
Ma simt nevoita sa-ti aduc iar la cunostinta ca responsabilitatea afirmatiilor iti apartine si trebuie sa le dovedesti. Daca nu poti argumentezi pertinent o afirmatie, acea afirmatie va fi considerata falsa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2wPglHZQf-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu doar eu sunt de aceasta parere :)

Si e de ajuns sa stiu ca Newton si Enstain sunt evrei , cauta in internet si ai sa te convingi:)

Edited by armonie, 08 February 2007 - 16:29.


#34
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Feb 8 2007, 16:24, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2wPglHZQf-0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu doar eu sunt de aceasta parere :)

Si e de ajuns sa stiu ca Newton si Enstain sunt evrei , cauta in internet si ai sa te convingi:)
Nu are nici o relevanta.
Einstein a fost intradevar evreu dar de Newton ma cam indoiesc chiar daca il chema si Isaac. Mai mult, civilizatia nu inseamna doua persoane si in nici un caz civilizatia nu a inceput cu Newton sau cu Einstein.
Deci repet intrebarea: De ce susti ca civilizatia se datoreaza evreilor? Te-as ruga sa-mi explici cu propriile tale cuvinte, fara link-uri decat daca chiar este absolut necesar.

#35
armonie

armonie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 11.12.2006

 Megara, on Feb 8 2007, 17:44, said:

Nu are nici o relevanta.
Einstein a fost intradevar evreu dar de Newton ma cam indoiesc chiar daca il chema si Isaac. Mai mult, civilizatia nu inseamna doua persoane si in nici un caz civilizatia nu a inceput cu Newton sau cu Einstein.
Deci repet intrebarea: De ce susti ca civilizatia se datoreaza evreilor? Te-as ruga sa-mi explici cu propriile tale cuvinte, fara link-uri decat daca chiar este absolut necesar.
am primit o instiintare ca este un topic special dedicat evreilor :)

#36
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 armonie, on Feb 8 2007, 16:58, said:

am primit o instiintare ca este un topic special dedicat evreilor :)
yeap... stiu de instiintarea aceea. Dar din moment ce ai facut afirmatia aici, tot aici trebuie sa o argumentezi. Mai mult, instiintarea ti-a fost trimisa inainte sa faci acea afirmatie. In concluzie, astept niste argumente petinente care sa-ti sustina afirmatia... altfel se va considera afirmatie falsa si tendentioasa.

Edited by Megara, 08 February 2007 - 17:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate