Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sprincenele

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Maroon_5

Maroon_5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdudette, on May 18 2007, 07:54, said:

as fi preferat sa ma fac acasa  :ermm: dar daca trebuie, ma duc la un salon profesionist. faza e ca mereu zic ca ajung pe-acolo si niciodata nu am timp :(
merci oricum  :hug:

Recomandati si voi o cosmeticiana care se pricepe la pensat, in Bucuresti.

#20
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007

View PostNenea Zap, on Feb 2 2007, 23:57, said:

Eu vreau sa scap de ele :lol:
Am auzit ca e bun focul.


Sprancenele conteaza mult pentru expresivitatea chipului. Daca sunt corect pensate, iar nuanta lor este in ton cu cea a parului, trasaturile fetei vor fi puse in evidenta. Niste sprancene prea groase pot sa ne aspreasca trasaturile, unele prea subtiri, sa ne estompeze din farmec, iar cele descendente ne imbatranesc. Iata cum ar trebui sa ne pensam, in functie de forma fetei. - Fata rotunda: sprancenele nu trebuie rotunjite, iar pensarea trebuie facuta spre o linie cat mai ascendenta. Se penseaza din zona superioara a bazei, in linie oblica. - Fata patrata: sprancenele corespunzatoare acestui tip de fata sunt groase si orizontale. Asadar, ele trebuie subtiate si apoi arcuite putin, urmarind arcada. - Fata triunghiulara, cu varful in sus: sprancenele sunt prea apropiate de nas si trebuie distantate putin. Punctul cel mai arcuit trebuie sa fie in dreptul centrului pometilor. - Fata triunghiulara, cu varful in jos: sprancenele trebuie sa aiba o linie oblica spre ascendent. - Fata tip diamant (persoanele cu pometii foarte proeminenti): sprancenele nu trebuie mult subtiate. Se va urmari departarea usoara de baza nasului si se vor arcui.

[ http://www.eva.ro/frumusete/articol122m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nano_thrust, 17 August 2007 - 13:33.


#21
u$3r

u$3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.10.2007
Intreb si eu ! Cum se pot indrepta sprincenele, sau cel putin sa aibe ambele aceeasi forma (nu ma refer la penseta , ele sunt la fel ,nu au nevoie de ajustari ) dar doresc sa aibe aceeasi arcuire , chestii d'astea ..  
Ex: sprinceana dreapta are o arcuire frumoasa iar stanga (acelas volum de par ),  parca e trezita  din somn  :lol:  Incerc sa le inpac  :lol:  :rolleyes:

#22
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
nu poti... tine de arcada, nicio persoana nu are arcadele perfect simetrice. una e mai arcuita decat cealalta, si din cate stiam, as zice ca stanga. poti sa le corectezi doar prin fardat sau vopsit, zic eu :)

#23
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Hei, am si eu o problema...Acum doi ani am inceput sa ma pensez pt. ca am o "frumusete" de sprancene foarte groase, negre si stufoase. Asa ca, cum nu le mai suportam, m-am gandit sa ma pensez..Bineinteles ca am facut marea greseala sa ma pensez singura..si rezultatul a fost o adevarata opera de arta(doua sprancene inegale, extrem de subtiri si de scurte). Toate colegele imi ziceau ca mi-am stricat sprancenele dar eu o tineam pe a mea...si anume ca e mai bine decat erau, pana mi-am dat si eu seama ca sunt urate. Asa ca mi le-am lasat frumusel sa creasca si in 2-3 saptamani le aveam exact la inainte. Atunci chiar m-am dus la salon unde mi le-a pensat destul de misto, si am hotarat sa ma pensez nnumai la salon. Problema este ca a doua oara cand m-am dus nu mai era aia care m-a pensat, si nici a doua oara si tot asa. Era alta fata, care nu imi placea cum ma penseaza si nu as vrea sa ma mai pensez acolo. As vrea daca vti pensat undeva si va placut sa imi spuneti si mie unde, si cam ce preturi mai sunt...Si ce credeti, ar trebui mai bine sa ma pensez singura acasa? mi-e frica sa nu imi fac mai stiu eu ce prostii, desi am capatat experienta.
            Si mai am o intrebare: eu sunt vopsita saten deschis iau srancenele le am negre, credeti ca ar prinde o vopsea pe sprancenele mele sa le mai deschid putin?ca este contrastul cam mare.. :cursing:

Edited by AlexaF, 31 March 2009 - 15:08.


#24
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Nu ai telefonul celei ce te-a pensat prima dată? Nu mai lucrează acolo? Poți să îți faci telefonic o programare la ea.
După un pensat profesional eu zic că o perioadă poți să întreții sprânceana singură.

#25
micutastea

micutastea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 03.07.2008
Parerea mea ar fi sa nu te mai pensezi acasa, pentru ca nu se capata experienta asa usor. Eu mi-am stricat sprancenele prin liceu si nu si-au revenit nici pana la 30 ani. Cand te pensezi singura ai tendinta de a mai smulge un fir doua in plus si apoi ca sa o aduci si pe cealalta la aceeasi grosime mai pensezi vreo doua , si tot asa pana te trezesti ca ramai cu doua ate, vorba ta.

#26
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Nu, nu am numarul celei care m-a pensat prima data. Pur si simplu m-am dus la salon fara sa cunosc cosmeticiana. Am incercat si eu dupa aia sa mentin forma :rolleyes:  dar nu mi-a iesit la fel.Oricum, in prezent ma pensez singura si iese ceva cat ed cat ok...dar sunt constienta ca poate fi un avantaj sa am sprancenele foarte dese si mari..pentru ca mi le pot modela cum vreau. Asta si vreau, o cosmeticiana care sa imi faca o forma frumoasa, sa ma avantejeze. :deadtongue:
Oricum, am avut noroc ca imi cresc foaarte repede, deci am scapat repede de atele pe care mi le facusem.

Edited by AlexaF, 01 April 2009 - 19:34.


#27
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
@AlexaF: Ti-am lipit aici topicul. O sa gasesti destule sfaturi despre cum se intretin sprancenele.

Edited by Jaqueline, 01 April 2009 - 22:28.


#28
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
Recomandati-mi si mie va rog o cosmeticiana ce penseaza ca lumea in Bucuresti!

#29
Whip_cream_Simona

Whip_cream_Simona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.04.2009
Ok. M-am gandit sa postez aici...e mai vizionat de femei 8-|Pai...In urma cu un am spranacenele mele au fost abuzate de o cosmeticiana rau de tot..din baza mi-a luat, din lungime si din latime...mi-au crescut...le-am dat eu forma dorita..ok...toata frumoase. In ultimele zile am inceput sa foloesc un font de ten din prostia mea 8-| si...foloseam si pe arcada...pe langa ochi sprancene etc...am observat ca daca trag de ele ...imi cad...de 2 zile... imi cad sprancenele....e cel mai mare cosmar al meu sa raman fara...sau sa incerc ceva nenatural cum ar fii o tatuare...de la ce poate fii? De la fond-ul de ten care este posibil vechi? De la piele? De la lipsa de calciu? Nu am sa le mai pensez o luna-doua...o sa merg la un dermatolog...pana atunci dati-mi un sfat...chit ca arat ca o bufnita..numa' sa nu raman fara ele :D

Edited by Whip_cream_Simona, 17 April 2009 - 19:15.


#30
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Baga niste suplimente (calciu, magneziu, zinc, MSM, B-uri) si nu te mai machia deloc. Du-te urgent la dermatolog si fa-ti si analizele, spancenele nu naparlesc la modul in care spui tu. Nu incerca uleiul de ricin, iti "zboara" firele mai repede si intretine infectia in zona, daca exista.

Edited by amma, 17 April 2009 - 19:41.


#31
Whip_cream_Simona

Whip_cream_Simona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.04.2009
Deci imi cade cate un fir sau doua daca trag de ele...dimineata cand ma trezesc nu gasesc fire de sprancene pe perna (sper sa nu gasesc..)...doar daca trag de ele.. o sa bag niste calciu...pentru ca eu am parul foarte lung...(trece de fund) si am observat ca nici unghiile nu imi mai cresc..

#32
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
Deci a descoperit cineva o cosmeticiana buna la pensat in bucuresti? Sau macar un salon?

#33
Whip_cream_Simona

Whip_cream_Simona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 17.04.2009
Tin sa va informez ca sprancenele mele sunt ok acum :D . Am luat ceva suplimente si e ok...unghiile cresc, parul nu mai cade :D Multumesc pentru sfaturi.  :kisstogether: pupicei fetelor ( baietii sa fie sanatosi )

#34
Evelinaa

Evelinaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.03.2009
Ma bucur ca ai scapat de problema cu sprancenele, intr-adevar nu e f placut sa nu ai sprancene si sa treb sa le tatuezi sau colorezi.

#35
mars01

mars01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.03.2009
Salut! Ma numesc Andreea si am aceeasi problema ca toate....nu gasesc o cosmeticiana buna care sa mi dea o forma frumoasa a sprancenelor, si kulmea ca au de unde sa faca forma. Momentan de 3 sapt le am lasat sa creasca, le mai pensez eu putin astfel incat nicxi sa nu fie prea stufoase dar nici sa intru in ele astfel incat sa le stric si mai rau. Am auzit de curand ca s a deschis un salon de cosmetica a tipei care ii penseaza pe aia de la Hollywood dar am sunat acolo si costa 150 ron prima sedinta...n am mai intrebat cate sedinte este necesar. Daca poate sa ma ajute cineva cu o cosmeticiana buna, chiar daca nu e foarte ieftina adica totusi sa fie in jur de 50-60 ron....ca 150 mi se pare super mult. Multumesc frumos! :kisstogether:

#36
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
E vorba despre românca Anastasia Soare? Știu că face niște sprâncene-minune în SUA, dar nu știam că a deschis salon și în Romania. Are, de asemenea, de vânzare kit-uri pentru sprâncene cu forme, fard, hightlight și tot ce trebuie. Eu una nu mi-aș lăsa sprâncele pe mâna cosmeticienelor din saloanele de cartier. Ori dați un ban și știți că e mai mică probabilitatea de a nu fi ciopârțite, ori încercați de acasă să urmăriți diferite tutoriale despre pensatul sprâncenelor în funcție de forma feței și a ochilor.

[ http://4.bp.blogspot.com/_gXPP3TSxUOk/THuAp_5jXPI/AAAAAAAAAhg/gCkt-wcU1Og/s1600/93127194-5300-490b-a53a-985cb515be05.Full.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://static.cdn.beautylish.com/wp-content/uploads/2011/01/eyebrow-shaping.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate