Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

controler

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Am un controller din care folosesc 2 pini care au la iesire 5V 200mA si 1 pin de masa.
mai am o sursa care da 6V 900 mA.
mie imi trebuie un circuit care sa functioneze ca un releu:

               cand activez pinul 1(5V 200mA) si pinul de masa, circuitul sa lase sa treaca acei 6V 900mA.
               cand activez celalalt pin si masa sa schimbe polaritatea.

Acest curent trebuie sa actioneze un motor...problema e ca aceste circuite vor fi amplasate pe ceva mobil care nu e legat la priza si deci merge pe acumulatori...problema e daca gasesc un acumulator de 6V 900mA sa actioneze motorul....celalalt post trebuia sa intrebe cum pot obtine acest curent din cea ce am la dispozitie.

Edited by mister_rf, 30 January 2007 - 23:55.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Penru limpezirea situatiei nu trebuiesc amestecate intrarile. iesirie cu disponibilitatile de tensiune si curent maxim.
Schimbarea sensului  de alimentare la motor se face prin legarea acestuia intr-un montaj de tip ''punte H''.
Cum doresti tu sa controlezi  motorul?


[ http://www.solarbotics.net/library/circuits/pix/SHBridge.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.solarboti...er_hbridge.html
http://www.robotroom.com/HBridge.html
http://www.eetkorea....D_MSD_PD_AN.PDF
http://home.cogeco.c...y4/HBridge.html
http://www.solarboti...iver_buf_h.html

#3
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Salut!

Incerc sa fac un circuit dar nu prea imi reuseste, poate aveti o idee, circuitul ar trebuii sa mearga in felul urmator:

- in momentul in care acrivez pinul 1 si masa (in1) sa am la iesire U1-2  :  6V 900mA.......
- in momentul in care activez pinul 2 si masa(in1) la iesire sa se schimbe polaritatea

Intrebare: se gasesc acumulatori care sa scoata 6V si 900mA sau macar o valoare apropiata?

merci

Attached Files



#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
In primul rand un acumulator poate sa furnizeze o gama mare de curenti singura problema este durata pentru care poate sa sustina curentul maxim cerut.
A nu se face confuzie cu capacitatea acumulatorului notata de obicei cu mAh sau Ah
Deci orice acumulator de 6V poate sa-ti furnizeze acest curent de 900mA. Alegerea capacitatii se va face in functie de durata maxima pentru care se va face furnizarea curentului.

Quote

Ampere-hour (Ah)
The unit used in specifying the storage capacity of a battery.
A battery with 1Ah capacity can supply a current of one
ampere for one hour or 0.5A for two hours, etc. 1Ah is
the equivalent of 3600 coulombs of electrical charge.


#5
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
k merci mult, ca de obicei ma salvezi!
Hai sa discutam un pic schema asta http://www.robotroom.com/HBridge.html (e atasata si marcata):


1-2 sunt imputuri logice-- din cate observ TC-ul se poate lega fie direct la 5V fie la 2 pini care sa il controleze( corecteaza-ma daca gresesc)

3- este sursa de curent care din cate vad eu de pe datasheet poate varia intre 4,5 si 18V.......deci acopera si 6V ai mei.....

Referitor la acumulator trebuie sa dea putere maxima(6V 900mA) cel putin 100 de secunde.....

Attached Files



#6
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Cine stie cat costa si unde gasesc acest integrat TC4424, sau MAX4424 sau TC4427???On-line nu am gasit decat la Vitacom dar nu aveau pret....

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu trebuie neaparat sa folosesti acel circuit.
Exista si alte drivere de motoare care functioneaza pe acelasi principiu.
Unele au secventa de comanda diferita de ceea ce ai propus tu
  
A=0, B=1 un sens de rotatie
A=1, B=0 schimbare sens rotatie

exemplu: BA6229, BA6239
dar exista si variante  cu logica identica, vezi BA6209
http://pdf1.alldatas...OHM/BA6209.html

#8
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
pe schema aia pe care am atasat-o eu nu imi dau seama ce tensiune de alimentare trebuie sa aleg pt un Out de 6V......

In schema pe care mi-ai dat-o tu (http://pdf1.alldatas...OHM/BA6209.html) tensiunea de intrare de 12 V iimi asigura 6V min dar cu un curent de doar 100mA.....

Poti sa imi explici schema cu tranzistoare pe care ai postat-o prima oaraca mi se pare accesibila + nu inteleg ce inseamna acel
                                                                                                         Logic High=H=1?
                                                                                                         Logic Low=L=0?
Merci

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Daca citesti toate indicatiile din foaia de catalog a circuitului, vei gasi modul de calcul  pentru tensiunea de iesire ce depinde de valoarea tensiunii de intrare.
Acest circuit are posibilitatea limitarii tensiunii la iesire in conditiile in care se va folosi un motor ce are nevoie de o tensiune mai mica de functionare.
De aceea se conecteaza la pinul  4 o dioda zenner.
Fara acesta dioda si fara rezistenta externa la pinul 8, tensiunea de alimentare se aplica direct motorului.
Totusi valoarea acestei tensiuni este mai mica deoarece  tranzistoarele nu sunt ideale si au o rezistenta interna echivalenta.
Diferenta de tensiune se poate calcula de exemplu

Quote

The forward direction of the motor connected between
OUT1 and OUT2 corresponds to the current flow from
OUT1 to OUT2, and the reverse direction corresponds to
the current flow from OUT2 to OUT1.


The output voltage
(VOUT) applied to the motor is given by the equation :
VOUT (V) = VZD -  VCE (sat.) = VZD- 0.2
where VZD is the zener voltage of the constant voltage
diode (ZD) connected to pin 4.


If Vref is left OPEN, the output voltage (VOUT) is given by
the equation :
VOUT (V) = VCC1 - VCE (sat.) (PNP) - 2VF - VCE (sat.)
= VCC1  -  1.8

Practic tu trebuie sa alimentezi la o tensiune de minim 7-8V pentru a obtine la iesire o tensiune de 6V.
Schema folosita are pinul 4 neconectat, pinul 7 si 8 se conecteaza la sursa de tensiune.
Pinul 1 la masa, intre  2 si 10 se conecteaza motorul, 3 si 9 au cate un  condensator de 100nF la masa.
Comenzile se aplica la pinii 5 si 6.


In general cand se lucreaza cu circuite logice 0 si 1 se discuta de doua nivele de tensiune:
-nivelul logic ''1'' sau ''high'' H        care pentru circuitele alimentate la =5V este cuprins intre 2.5 si 5V
-nivelul logic ''0'' sau ''low''  L         ce se defineste ca o valoare cuprinsa intre 0 si 0.8V. Ideal 0V

Modul de comanda al circuitului BA6209 se face prin aplicarea de combinatii de tensiuni logice la pinii 5 si 6.
Cei doi pini mai sunt denumiti Fin si Rin  adica
Forward input -intrare pentru mers direct
Reverse input - intrare pentru mersul invers
Daca aplicam o tensiune logica ''1'' sau H la pinul Fin si tinem pinul Rin la masa (''0'')  motorul se alimenteaza intr-un anumit sens.
Daca schimbam si aplicam o  tensiune  logica ''1'' la Rin  si tinem Fin la masa (deci ''0'') motorul primeste o tensiune de alimentare inversata.
Alte combinatii posibile in care aplicam simultan tensiune la pinii Rin si Fin sau nu aplicam tensiune pe aceste intrari nu vor produce alimentarea motorului...
Este clar?

#10
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
dap merci mult.

Unde gasesc acumulatori buni de 8V? si cam cat ar tine unu la nivelul acesta?

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Mai apare o problema. Alegerea tipului de acumulatori, deci marimea sau tipul  elementilor  utilizati depinde de spatiul disponibil.
Daca se poate vei inseria 6 bucati de acumulatori clasici Ni-Cd sau Ni-MH care au tensiunea medie de 1.2V fiecare si vei obtine 7.2V
La incarcare maxima tensiunea pe element atinge 1.3-1.4V deci tensiunea  maxima va fi de 7.8-8.4 V.

#12
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006

 mister_rf, on Feb 1 2007, 22:04, said:

Mai apare o problema. Alegerea tipului de acumulatori, deci marimea sau tipul  elementilor  utilizati depinde de spatiul disponibil.
Daca se poate vei inseria 6 bucati de acumulatori clasici Ni-Cd sau Ni-MH care au tensiunea medie de 1.2V fiecare si vei obtine 7.2V
La incarcare maxima tensiunea pe element atinge 1.3-1.4V deci tensiunea  maxima va fi de 7.8-8.4 V.

Aha corect. ideea e cam cat m-ar tine acesti acumulatori la functionare continuua?

#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Depinde de capacitate.
Teoretic timpul maxim este dat de raportul capacitatii la curentul consumat.
Practic acesta valoare este mai mica...
Sa presupunem ca utilizezi acumulatori de 1500mAh.
La un curent de 100mA durata de utilizare depaseste 10h.
La 200mA se reduce la jumatate: 5h.
Aceste calcule sunt empirice si in practica conteaza mult si alti factori: temperatura externa, calitatea acumulatorilor, socurile de curent datorate conectarilor si deconectarilor, etc.

#14
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
salut.

luand ca exemple BA 6209 si celelalte BA date mai sus....... as avea nevoie ca circuitul sa actioneze un motor care necesita vreo 2.2 A pt functionare ..... as avea nevoie de o idee.....TC4424 sau ceva similar care sa se gaseasca in romania.
ms

#15
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006
Am nevoie de un integrat sau orice alt montaj care sa poata sa miste un motor de 7V 2A prin control logic........


ms mult

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cauti un integrat de cumparat sau o lista de circuite capabile de acest lucru?

#17
padiio

padiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.03.2006

 mister_rf, on Mar 13 2007, 15:28, said:

Cauti un integrat de cumparat sau o lista de circuite capabile de acest lucru?

caut orice circuit capabil de acest lucru.....ms

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate