Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Biserica si colectivitatea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
450 replies to this topic

#37
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 17:53, said:

Ba poate. Este un sistem de doua ecuatii cu o necunoscuta si care nu are solutii. Nu-i greu: http://en.wikipedia....ms_of_equations.
Astfel de sisteme se fac la liceu, deci si Megara(care a terminat matematica) si eu, stim de existenta lor, cat de cat asa :)
Ala e un caz particular, nu e necesar sa despicam firul in 4, sunt absolut convins ca zexelica nu s-a gandit la asta deloc. E doar un artificiu pentru a-ti sustine punctul de vedere.

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 17:55, said:

Eu zic sa recitesti incepand de aici.
Nu m-ai convins, dar sa o lasam asa. :D

Edited by landscape10, 08 February 2007 - 18:51.


#38
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Feb 8 2007, 18:50, said:

sunt absolut convins ca zexelica nu s-a gandit la asta deloc. E doar un artificiu pentru a-ti sustine punctul de vedere.
Vad ca n-ai recitit. Zexelica a spus ca ceea ce spune biblia si ceea ce spune biserica trebuie sa fie in concordanta; altfel, este ca si cand ai avea un sistem de doua ecuatii fara solutii. E clar ca buna-ziua, sunt doar doua randuri.


View Postlandscape10, on Feb 8 2007, 18:50, said:

Nu m-ai convins, dar sa o lasam asa.
Afinitati elective? :lol:


PS: Ce-am avut de zis, am zis. Elegant este sa recunosti atunci cand gresesti; se-ntampla oricui. :peacefingers:

#39
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 19:08, said:

Zexelica a spus ca ceea ce spune biblia si ceea ce spune biserica trebuie sa fie in concordanta; altfel, este ca si cand ai avea un sistem de doua ecuatii fara solutii. E clar ca buna-ziua, sunt doar doua randuri.
PS: Ce-am avut de zis, am zis. Elegant este sa recunosti atunci cand gresesti; se-ntampla oricui. :peacefingers:
Bine, fie ca tine... Multumit?

Si revenind la ceea ce a spus zexelica... la baza bisericii nu sta numai biblia ci si sfanta traditie (marturia nescrisa a apostolilor si martorilor transmisa si pastrata de biserica primara).
Nu mai vorbesc de faptul ca Biblia lasa loc de interpretari si nu o singura data se contrazice.

#40
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 19:08, said:

Vad ca n-ai recitit. Zexelica a spus ca ceea ce spune biblia si ceea ce spune biserica trebuie sa fie in concordanta; altfel, este ca si cand ai avea un sistem de doua ecuatii fara solutii. E clar ca buna-ziua,
Daca o luam strict, ai dreptate. Dar in esenta nu ai. Sunt absolut sigur ca un om care sustine ca "apa vine din cosmos radiata gama" (am incheiat citatul) habar nu are de un sistem de ecuatii fara solutie. :D

#41
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

View PostMegara, on Feb 8 2007, 15:43, said:

:roflmaofast:
Vad ca studentii in Biblie tot dau exemple din matematica... da bag sama ca sunt cam paraleli la acest capitol.

zexelica mama, mai pe intelesul tau... un sistem de doua ecuatii este un ansamblu format din doua ecuatii ce contin doua necunoscute. Generalizand, un sistem de "n" ecuatii este un ansamblu format din "n" ecuatii cu "n" necunoscute.
Concluzia: x=3 si x= 75 nu poate fi un sistem de ecuatii... deci n-are ce sa cada... poate doar o nota de 2 in catalog ca sa tii minte ca sunt 2 necunoscute :D
Mai mult x=3 sau x=75 sunt deja solutiile unor ecuatii.

Last edit: iar vine davidboy si zice ca nu vad esenta  :peacefingers:
Nu mai zic ca nu vezi esenta ca deja prea s-o bagat in matematica omul. Si aici te pricepi mai bine decat majoritatea.

#42
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostMegara, on Feb 8 2007, 22:05, said:

Bine, fie ca tine... Multumit?
:arigato:


Quote

Si revenind la ceea ce a spus zexelica... la baza bisericii nu sta numai biblia ci si sfanta traditie (marturia nescrisa a apostolilor si martorilor transmisa si pastrata de biserica primara).
Eu n-am nimic impotriva traditiei. Zexelica, pe de alta parte, are o alta metoda: orice dogma crestina trebuie sustinuta de versete din Biblie. Mie mi se pare ca punctul lui de vedere este unul onest si, o discutie a dogmelor bazata pe versete poate fi, pentru cei interesati de asta, un exercitiu util.


Quote

Nu mai vorbesc de faptul ca Biblia lasa loc de interpretari si nu o singura data se contrazice.
Eu recunosc ca am citit biblia o singura data, din curiozitate, dar daca ea are contradictii interne (contradictii care sunt interpretate si rezolvate de traditie) de ce nu il puneti tocmai aici in dificultate?



View Postlandscape10, on Feb 8 2007, 22:07, said:

Sunt absolut sigur ca un om care sustine ca "apa vine din cosmos radiata gama" (am incheiat citatul) habar nu are de un sistem de ecuatii fara solutie.
Eu sunt convins ca stia exact ceea ce spune in legatura cu sistemul de ecuatii, iar "apa vine din cosmos radiata gama" este doar o stangacie de exprimare; tu n-ai inteles ideea. :lol:

#43
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Feb 9 2007, 01:53, said:

tu n-ai inteles ideea. :lol:
Bine :D

#44
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postbonobo, on Feb 9 2007, 01:53, said:

Eu recunosc ca am citit biblia o singura data, din curiozitate, dar daca ea are contradictii interne (contradictii care sunt interpretate si rezolvate de traditie) de ce nu il puneti tocmai aici in dificultate?
acu n-am timp... sunt ocupata... caut versuri  :rolleyes:

View Postzexelica, on Feb 7 2007, 11:32, said:

View PostGolem, on Feb 6 2007, 19:47, said:

1+2+3+4+567+89+0=666 observati numerele prime
313+353=666 matematicienii inteleg ce e cu 313 si 353.Geneticienii...
Golem
Ce versuri aduci ca proba?


#45
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004
Inainte sa razi, ai inteles ce voia sa spuna prin:

View Postzexelica, on Feb 6 2007, 16:57, said:

Singura proba pt folosirea numerelor este 7x70, deci desfacerea pe submultiplii. Sau fractia.
?

#46
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbonobo, on Feb 9 2007, 02:47, said:

Inainte sa razi, ai inteles ce voia sa spuna prin:
Singura proba pt folosirea numerelor este 7x70, deci desfacerea pe submultiplii. Sau fractia.

?
Asta si vreau sa subliniez.
Daca eu fac afirmatia ca un numar reprezinta ceva, trebuie sa aduc proba biblica. Pt ca numerele trebuiesc privite ca parte integrala a sistemului, deci urmind regula de 1Cor 2:13 unde trebuie sa compar "spiritual cu spiritual" iar Cuvintele Sale sunt spirit si adevar, atunci orice cuvint din Biblie se explixca (,) cu Biblia.
N-am voie sa dau explicatia la antihrist cu unu' pe care l-am vazut la coada la benzinarie...
Trebuie sa gasesc ce are Biblia de spus despre el, pt ca (,) Cuvintul lui Dumnezeu este singura sursa de adevar (Ioan 14:6).

Si atunci, problema cu nr 666 este unde gasim IN BIBLIE formula calcularii sale.
Numarul este un cuvint, iar cuvintele au un inteles spiritual.

Da' cei din biserici nu  pot calcula, pt ca folosesc o metoda de interpretare falsa. De aceea si schimba domeniul de def.

Edited by zexelica, 09 February 2007 - 15:57.


#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,796
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.courthousenews.com/wp-content/uploads/2020/06/jw-christensen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/52c2df7ae4b0d215dded86fd/1549917154494-ANZVL9D7R6WBMUH2TADZ/Screen+Shot+2019-02-11+at+3.32.20+PM.png?format=1000w - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Creștin întemnițat pentru Cuvântul lui Dumnezeu!

Iar acum, vă rog să observați exemplul unui baptist ... mai plinuț, așa, devorator inclusiv de filme XXX :


[ https://i.ibb.co/7Jh9DCL/456.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,796
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 23 iulie 2022 - 11:47, said:

fratele Xlander este într-adevăr un credincios ortodox matur dar nu e superiorul meu pe linie de cult pentru că facem parte din culte diferite.

Ortodox matur? Xlander? Este călugăr? Ne poți spune, Jake? Ai zis că tu trebuie să asculți de Xlander. De ce? Acum sunteți din culte diferite? Până acum, nu erați din culte diferite? Xlander este acum ortodox? Da?

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,796
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 22 iulie 2022 - 15:29, said:

Asa e cand iti pui invatatori dupa poftele tale, ti se pare ca-s cei mai destepti si refuzi sa asculti pe altii. Cica "nu te-au convins" ...cand de fapt nu te-a convins nimeni sa-i asculti/citesti. De ce altceva tot dai cu nuca in perete pe aici?

Aici ai făcut o eroare de logică.
Învățătorii pe care tu ai zis că îi ascult eu, sunt în dezbatere cu învățătorii tăi, pe care-i agreezi, deci cum aș putea să refuz să-i ascult și pe învățătorii tăi? :huh:
Implicit îi ascult și pe acei măscărici trinitarieni, plătiți de cultul american, cu bani grei!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/moHInA9fAsI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,435
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 iulie 2022 - 12:08, said:

Ortodox matur? Xlander? Ne poți spune, Jake?
Răspunsul este DA!

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,435
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 23 iulie 2022 - 12:08, said:

Ai zis că tu trebuie să asculți de Xlander. De ce? Acum sunteți din culte diferite? Până acum, nu erați din culte diferite? Xlander este acum ortodox? Da?
Da, este ortodox. Însă nu uita că este creștin ortodox.
Fiind creștin adevărat face parte din Biserica lui Hristos și este condus de Duhul Sfânt.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,796
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 22 iulie 2022 - 15:29, said:

Asa e cand iti pui invatatori dupa poftele tale, ti se pare ca-s cei mai destepti si refuzi sa asculti pe altii. Cica "nu te-au convins" ...cand de fapt nu te-a convins nimeni sa-i asculti/citesti. De ce altceva tot dai cu nuca in perete pe aici?

După poftele mele?Posted Image  Ce pofte? Eu aici dezbat Biblia! Atât.
Dacă mergi la acel verset invocat de tine, observi că ”poftele” au legătură cu păcatul. Eu aici nu promovez nimic imoral, păcătos!
Nu ai scris nici măcar un mesaj pe topicul meu, care este acum în Sezonul 3, merge foarte bine, mai am mult material, ohoooo..., n-ai idee, dar din păcate nu am parteneri de conversație, decât pe Logic și Daniel, cărora le mulțumesc și pe această cale... Gândește-te că eu am pregătit topicul Discrepanțe timp de 3 ani!
Deci, nu ai dreptate, absolut deloc.Posted Image

De ce nu ai dreptate? Fiindcă nu combați teologic, nimic! Combate, vino, discută, să-ți văd mesajul. Comentează. Adu lumina adevărului.
Tu ce faci? Nimic. Zici că ai de lucru. Foarte bine! Totuși, îmi vine greu să cred că nu găsești 30 de minute pe zi ca să comentezi problemele teologice semnalate pe acest forum! Lasă facebook, whattsap, filme de pe torente, și vei avea timp destul! Garantat!

Nu are dreptate Bart Ehrman, dar are dreptate Craig Evans, sau Mike Kruger. Bine, dar de ce?!!
Vezi? Este doar o prejudecată din partea ta.

#53
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View PostSfantul Jakob, on 24 iulie 2022 - 09:45, said:

Da, este ortodox. Însă nu uita că este creștin ortodox.
Fiind creștin adevărat face parte din Biserica lui Hristos și este condus de Duhul Sfânt.
Nu exista crestin ortodox.
Ori crestin, ori ortodox. La fel cum nu exista crestin catolic. Ori e una, ori alta, in nici un caz ambele.
Dar paganii care si-au dat diverse denominatiuni (ortodox, catolic, penticostali . . .) se pretind crestini. E inselatoria cea mai mare a Satanei care le-a impuiat mintea ca ei sunt crestini.
Dupa roade  ii veti cunoaste, spune isus.

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,796
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 24 iulie 2022 - 10:29, said:

Dupa roade  ii veti cunoaste, spune isus.

Atunci nu le mai da like ăstora, dă like doar mesajelor postate de mine, și eventual, celor postate de colegul Logic, ori Daniel, fiind, din păcate, singurele valoroase de pe această arie...Posted Image
Când ei (Kruger și alți teologi ...absenți) scriu că eu am probleme de integritate, tu, Paco, dai like. Ce o fi fost în capul tău? Posted Image

Edited by dark, 24 July 2022 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate