Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Biserica si colectivitatea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
450 replies to this topic

#1
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Biserica poate functiona numai in cadrul unui grup mai mult sau mai putin organizat. In cazul unui om solitar aflat pe o insula pustie, Biserica ca institutie nu isi are sensul. Fara scop, dispare. Pana la urma Biserica aduna intr-un grup oameni care au aceleasi convingeri, care accepta ideile unei Biserici, sau care pur si simplu vor sa faca parte dintr-un grup.
Ritualurile, ceremoniile, regulile impuse, nu isi gasesc aplicabilitatea decat in grup.
Dar pe de alta parte, mantuirea, salvarea, evolutia psihica, fizica si spirituala nu se poate face decat individual, cu toate ca aceste elemente depind de interactiunea cu grupul. Insa concluziile ce rezulta din aceste interactiuni trebuie sa le tragem singuri.
Personal, am frecventat cam toate cultele autorizate existente la noi in tara, dar nu sunt adeptul niciunuia, fiind ateu.
Biserica, prin regulile ei urmareste formarea unui individ standard. Pareri?

Edited by landscape10, 31 January 2007 - 10:56.


#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlandscape10, on Jan 31 2007, 21:53, said:

Biserica poate functiona numai in cadrul unui grup mai mult sau mai putin organizat. In cazul unui om solitar aflat pe o insula pustie, Biserica ca institutie nu isi are sensul. Fara scop, dispare. Pana la urma Biserica aduna intr-un grup oameni care au aceleasi convingeri, care accepta ideile unei Biserici, sau care pur si simplu vor sa faca parte dintr-un grup.
Ritualurile, ceremoniile, regulile impuse, nu isi gasesc aplicabilitatea decat in grup.
Dar pe de alta parte, mantuirea, salvarea, evolutia psihica, fizica si spirituala nu se poate face decat individual, cu toate ca aceste elemente depind de interactiunea cu grupul. Insa concluziile ce rezulta din aceste interactiuni trebuie sa le tragem singuri.
Personal, am frecventat cam toate cultele autorizate existente la noi in tara, dar nu sunt adeptul niciunuia, fiind ateu.
Biserica, prin regulile ei urmareste formarea unui individ standard. Pareri?
nu neaparat este cum spui tu.
este acea comparatie in Epistolele lui Pavel a Bisericii cu un organism viu. O Biserica este mai mult decat suma partilor ei-ritualuri, ceremonii, reguli impuse. "Unde sunt doi sau trei adunati in Numele Meu , acolo sunt si Eu" aceasta este Biserica in plan spiritual.

relatia intre credincios si Biserica este de la parte la intreg si in acelasi timp de la egal la egal . a se vedea numeroasele cazuri in care dogma oficiala este contestata si apoi explicata sau schimbata.

cat despre formarea unui individ standard, eu nu am vazut pana acum Biserica sa urmareasca acest scop. aplicarea unui cod standard de conduita este un aspect dar Biserica nu distruge individualitatea ci dimpotriva NT mi se pare prima scriere care accentueaza atat de puternic individualismul salvarii si unica responsabilitate a individului pentru mantuire.

#3
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006
Biserica = brainwashing & control. Cultivati-va!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_EKHK1C2IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ru7Ds2FZpVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7UWIb4FwHPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostS.F., on Feb 1 2007, 17:03, said:

Biserica = brainwashing & control. Cultivati-va!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_EKHK1C2IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ru7Ds2FZpVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7UWIb4FwHPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hai nu zau :)
1. Nu cred ca o cultura solida se face pe youtube
2. Am citit toate cartile lui Dawkins + aproximativ 100 in domeniul evolutiei
3. Sunt ateu, asa ca afirmatia ta nu isi are sensul. Insa o poti face si fara sa jignesti prin atitudine colegii de forum care sunt credinciosi

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlandscape10, on Jan 31 2007, 10:53, said:

Biserica poate functiona numai in cadrul unui grup mai mult sau mai putin organizat. In cazul unui om solitar aflat pe o insula pustie, Biserica ca institutie nu isi are sensul. Fara scop, dispare. Pana la urma Biserica aduna intr-un grup oameni care au aceleasi convingeri, care accepta ideile unei Biserici, sau care pur si simplu vor sa faca parte dintr-un grup.
Ritualurile, ceremoniile, regulile impuse, nu isi gasesc aplicabilitatea decat in grup.
Dar pe de alta parte, mantuirea, salvarea, evolutia psihica, fizica si spirituala nu se poate face decat individual, cu toate ca aceste elemente depind de interactiunea cu grupul. Insa concluziile ce rezulta din aceste interactiuni trebuie sa le tragem singuri.
Personal, am frecventat cam toate cultele autorizate existente la noi in tara, dar nu sunt adeptul niciunuia, fiind ateu.
Biserica, prin regulile ei urmareste formarea unui individ standard. Pareri?

Biserica este institutia divina mandatata de Dumnezeu sa fie custodele Bibliei. Scopul bisericii este de a propovadui Evanghelia:
15Apoi le -a zis: ,,Duceți-vă în toată lumea, și propovăduiți Evanghelia la orice făptură.
pentru ca  8Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
si
17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

Ei sunt numiti metaforic Israel, Iuda, Ierusalim reprezentind EXTERN imparatia lui Dumnezeu:
1Care este deci întîietatea Iudeului, sau care este folosul tăierii împrejur?
    2Oricum, sînt mari. Și mai întîi de toate, prin faptul că lor le-au fost încredințate cuvintele lui Dumnezeu.
  24Lucrurile acestea sînt o alegorie: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.

Ei au de observat doua legi ceremoniale: curatirea cu apa, ca un SEMN de curatire cu Duh Sfint si cina Domnului care se face spre POMENIREA Sa.
Trebuie sa aiba autoritate in cadrul bisericii: episcopi si diaconi care se ocupa de doctrina, organizare, membrii, etc...

Biserica este o INSTITUTIE DIVINA creeata, ca si natiunea Israel, pt a REPREZENTA imparatia lui Dumnezeu.

Insa in perioada marilor strimtorari, biserica este condusa de satan, martorii credinciosi sunt omoriti (,,Atunci ei au zis: ,Veniți, să urzim rele împotriva lui Ieremia! Căci doar nu va pieri Legea din lipsă de preoți, nici sfatul din lipsă de înțelepți, nici cuvîntul din lipsă de prooroci. Haidem să -l ucidem cu vorba, și să nu luăm seama la toate vorbirile lui!``) si au porunca sa iasa din biserica in lume unde vor continua sa propovaduiasca Evanghelia.

#6
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

landscape10 said:

1. Nu cred ca o cultura solida se face pe youtube
Trebe sa inceapa oamenii de undeva. Daca la biserica li se dau tot materiale care prezinta un singur punct de vedere... de unde sa afle alternative?

landscape10 said:

3. Sunt ateu, asa ca afirmatia ta nu isi are sensul. Insa o poti face si fara sa jignesti prin atitudine colegii de forum care sunt credinciosi
Pai nu i-am jignit pe credinciosi ci ideea de biserica in general.

#7
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004
Biserica este o INSTITUTIE DIVINA creeata, ca si natiunea Israel, pt a REPREZENTA imparatia lui Dumnezeu.


Fals. Biserica din monentul infintarii ei a avut scop de conducere. Ea a avut o  influenta foarte puternica in istorie. Scopul ei a fost de a conduce "oile" ( si pe bune dreptate spun "oi"). Nu sunt de acord cu ideea de biserica si niciodata nu o sa fiu. Citez: " Imparatia Domnului se afla in tot ceea ce ne inconjoara , nu in cladiri din lemn si piatra." Document gasit in jurul anului 1920 +-10 ani nu stiu exact a fost considerat erezie.  Toate documentele importante care contestau idea de biserica au fost interzise si  ascunse la Vatican. De ce oare ?????


P.S. Nu sunt ateu, dar nu cred intr-o institutie care a facut mai mult rau ca si bine.

Edited by bse, 04 February 2007 - 11:57.


#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Citez: " Imparatia Domnului se afla in tot ceea ce ne inconjoara , nu in cladiri din lemn si piatra."
Citatul nu este din Biblie iar daca nu este de acolo inseamna ca vine din mintea oamenilor, care pot zice tot ce le trece prin minte.

Quote

Fals. Biserica din monentul infintarii ei a avut scop de conducere. Ea a avut o influenta foarte puternica in istorie.
Ai vreun vers care sa sustina ceea ce spui tu?

Quote

P.S. Nu sunt ateu, dar nu cred intr-o institutie care a facut mai mult rau ca si bine.
Inseamna ca nu ai citit Biblia.
Era evanghelizarii prin biserica este simbolizata de ploaia timpurie si de sarbatoarea Cinzecimii. Intr-adevar, este urmata de ploaia tirzie, sarbatoarea corturilor, perioada dupa al doilea jubileu, care este cartacterizata prin prezenta lui satan in biserici ca autoritate, Hristos nu mai este prezent ca salvator ci doar ca judecator al Ierusalimului devenit Babilon, iar cei salvati au porunca sa stea departe de biserici.

Edited by zexelica, 04 February 2007 - 13:07.


#9
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

zexelica said:

Citatul nu este din Biblie iar daca nu este de acolo inseamna ca vine din mintea oamenilor, care pot zice tot ce le trece prin minte.
OMG ce oameni indoctrinati.
Biblia de unde crezi ca vine, fiule? De la DUMNEZEU? LOL

De unde stii asta? Fiindca scrie in Biblie.... sure, continua sa iti repeti asta poate ajungi sa crezi :)

zexelica said:

Ai vreun vers care sa sustina ceea ce spui tu?
Hahahahah! Cica vers. =) Na vers:
"God is dead"
- Nietzsche


:)
Oh, si nu imi adu bancul ala cu "Nietzsche is dead" - God. I already know it.

Edited by S.F., 04 February 2007 - 13:20.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostS.F., on Feb 4 2007, 13:18, said:

OMG ce oameni indoctrinati.
Biblia de unde crezi ca vine, fiule? De la DUMNEZEU? LOL

De unde stii asta? Fiindca scrie in Biblie.... sure, continua sa iti repeti asta poate ajungi sa crezi :)

Hahahahah! Cica vers. =) Na vers:
"God is dead"
- Nietzsche
:)
Oh, si nu imi adu bancul ala cu "Nietzsche is dead" - God. I already know it.
Ma bucur pt tine ca nu esti parte a vreunei religii organizate. Esti posibil candidat la salvare daca esti sub AUZIREA CUVINTULUI.
17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

Oricum, fata de cei din biserici esti mult mai pe pamint.

#11
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

View Postzexelica, on Feb 4 2007, 13:26, said:

Ma bucur pt tine ca nu esti parte a vreunei religii organizate. Esti posibil candidat la salvare daca esti sub AUZIREA CUVINTULUI.
17Astfel, credința vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos.

Oricum, fata de cei din biserici esti mult mai pe pamint.
The only thing this world needs salvation from is religion! Daca vreunul din mesia astia (Buddha, Isus, etc) a avut ceva de spus, mesaju' a fost simplu: "ce tie nu-ti place, altora nu face".
Orice adaugi doar contrazice mesaju'.

#12
bse

bse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 17.03.2004
@zexelica
Biserica din monentul infintarii ei a avut scop de conducere. Ea a avut o influenta foarte puternica in istorie.

Versul care sustine acesta idee este ISTORIA. Cauta si vei gasi raul facut de biserica (crime in numele credintei; cu toate ca una dintre porunci e sa nu ucizi). Nu am de gand sa dau  exemple pentru ca nu am timp sa caut, dar sigur vei gasi cele mai multe  exemple in prioada anilor 1200- 1750.
In legatura cu biblia, vechiul testament l-am citit. Noul testament nu l-am citit si nici nu o sa-l citesc vreodata pentru ca pot sa garantez ca acesta a fost modificat de catre biserica in folos propiu, si aici mai intervin si traducerile repetate in diferite limbi, unde se pierd semificatile celor scrise.

Si inca o intrebare: biblia de catre cine a fost scrisa. De catre oamenii, nu???

#13
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
@zexelica, esti protestant, probabil adventist, sunt familiarizat cu modul lor standard de a pune problema.
Insa cand premisa de la care pleci e gresita, concluzia nu poate fi decat tot gresita. Ia spune tu cine a scris evangheliile si cand? Cine a scris cele 4 carti de inceput ale Bibliei? Exista vreo dovada ca Isus ar fi existat, alta decat cea prezentata in biblie? Stiai ca sunt zeci de evanghelii considerate apocrife? Cunosti cum a fost alcatuita biblia conform consiliului de la Nicea? Ce dovezi exista in sprijinul afirmatiei ca Biblia este inspirata de dumnezeu?
Intrebarile astea pune-ti-le tu, nu doresc sa raspunzi aici pentru ca ai fi offtopic, deja esti.

Eu ma refeream la biserica ca organism in sine, asa cum o cunoastem astazi. Intrebarea era: poate exista biserica in afara unei colectivitati?

Edited by landscape10, 04 February 2007 - 22:21.


#14
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006
The God who wasn't there trailer.
http://video.google....344156467496926

Jesus camp stuff
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_EKHK1C2IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7UWIb4FwHPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7VHAGSJMLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOIYsGVyg8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7VHAGSJMLY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postzexelica, on Feb 4 2007, 13:06, said:

Citatul nu este din Biblie iar daca nu este de acolo inseamna ca vine din mintea oamenilor, care pot zice tot ce le trece prin minte.
E un citat dintr-un pergament gasit in 1945 langa Ierusalim, scris de Sf. Toma; Vaticanul a declarat drept erezie acel pergament. (de ce? submina puterea Bisericii ca institutie).
Biblia nu poate sa cuprinda toate scrierile gasite in legatura cu Iisus Hristos, care sunt adevarate bineinteles. Nu stiu pe ce criterii s-au ales scrierile ce apar astazi in Biblie, probabil cele care sustin Biserica si slujitorii ei, dar nimeni nu poate garanta ca textele din Biblie nu sunt 'cosmetizate'.

Voi faceti o greseala cand va bazati spusele numai pe Biblie, care este o carte a carei jumatate se contrazice cu cealalta jumatate (de asta Biblia este o carte al carei inteles nu trebuie luat ad-literam).

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
landscape10

Quote

@zexelica, esti protestant, probabil adventist, sunt familiarizat cu modul lor standard de a pune problema.
In cazul acesta gresesti: eu consider ca viziunile lui Ellen G. White sunt inspirate de diavol sau de mintea ei bolnava, pt ca sunt in contradictie cu Apoc 22:18, 19 unde s-a inchis canonul.
Protestant fata de ce? Sau de cine?

Quote

Eu ma refeream la biserica ca organism in sine, asa cum o cunoastem astazi. Intrebarea era: poate exista biserica in afara unei colectivitati?
Da.
Cind satan este in biserici, poporul lui Dumnezeu iese din ele si continua propovaduirea individual in lume.
Cuvintul folosit este "επισυναγωγην εαυτων".

Biserica eterna din care fac parte toti cei salvati nu intra in discutie.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
bse

Quote

Versul care sustine acesta idee este ISTORIA. Cauta si vei gasi raul facut de biserica (crime in numele credintei; cu toate ca una dintre porunci e sa nu ucizi).
Daca au doctrina gresita, nu au pe Dumnezeu. Punct. Aia nu sunt si nu au fost crestini, salvati. Cei salvati au ca autoritate numai Biblia, care este Cuvintul lui Dumnezeu, nu altceva.

mwlambo

Quote

E un citat dintr-un pergament gasit in 1945 langa Ierusalim, scris de Sf. Toma;
Daca trebuia sa fie in Biblie, Dumnezeu are puterea sa faca in asa fel ca (,) chiar si necredinciosii sa faca dupa voia Sa, de ex. Balaam. Inclusiv la Niceea. Nu trebuie ca toti aceia sa fie sfinti. Ei au facut ceea ce a vrut Dumnezeu, indiferent de ce erau ei.

Quote

Voi faceti o greseala cand va bazati spusele numai pe Biblie, care este o carte a carei jumatate se contrazice cu cealalta jumatate
Fii bun si arata-mi si mie unde se contrazice.

Quote

(de asta Biblia este o carte al carei inteles nu trebuie luat ad-literam).
Gresit.
Daca scrie ca Isus a mers pe mare, aceea chiar s-a intimplat. Dar aceasta intimplare are un inteles ceresc.
De aceea teologii nu pot intelege niciun pasaj unde scrie ca cine are intelepciune va intelege. Pt ca ei interpreteaza literal. De aceea cind ii intrebi despre botez, primesti cel putin trei raspunsuri diferite.
Hermenutica "man-made". De aceea sunt 150 de doctrine si o singura Biblie. Who's right?

#18
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

zexelica said:

Fii bun si arata-mi si mie unde se contrazice.
LOL. In primul rand chiar din geneza :)
In Geneza 1 omul e creat DUPA plante si animale.
In Geneza 2 omul e creat INAINTE de plante si animale.

In rest, pune mana si citeste contradictii:
http://www.infidels....radictions.html
http://www.infidels....sistencies.html
http://www.islamway....tradictions.htm
http://dim.com/~randl/tcont.htm

zexelica said:

De aceea sunt 150 de doctrine si o singura Biblie. Who's right?
No one.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate