Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Biserica si colectivitatea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
450 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

In Geneza 1 omul e creat DUPA plante si animale.
In Geneza 2 omul e creat INAINTE de plante si animale.
Nu scrie. Singura ordine este in Geneza 1. Unde scrie ca Dumnezeu a creat omul in ziua a 5-a sau a 4-a?

Iti dau un exemplu de aparente contradictii:
1 Cor15:22
22Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos;
Sunt DOUA CATEGORII de TOTI.
Sau Luca 2:1
1În vremea aceea a ieșit o poruncă de la Cezar August să se înscrie toată lumea.

Daca o iei ca tine, atunci Cezar a fost in China, SUA, Argentina, Australia, nu? Ca scrie TOATA LUMEA.

Da' cu Biblia este altfel: lasa Biblia sa explice Biblia. Ca orice scriere simbolistica: let the author define the terms.

Doar nu crezi ca cei din biserici ca scopul Bibliei este sa te bage sub apa popii, cum cred unii, nu? Este o simbolistica totala, bazata pe evenimente reale: an earthly story with a heavenly meaning.

#20
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

zexelica said:

Nu scrie. Singura ordine este in Geneza 1. Unde scrie ca Dumnezeu a creat omul in ziua a 5-a sau a 4-a?
4. Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul.  
5. Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că Domnul Dumnezeu nu trimisese încă ploaie pe pământ şi nu era nimeni ca să lucreze pământul.  
6. Ci numai abur ieşea din pământ şi umezea toată faţa pământului.  
7. Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.


Erau aburi.. no plantz... si l-a facut pe om. Suuuuuuuuuuuuuure :)

zexelica said:

Da' cu Biblia este altfel: lasa Biblia sa explice Biblia. Ca orice scriere simbolistica: let the author define the terms.
In primul rand si daca e simbolistica asta tot nu inseamna ca ar fi adevarata.
Si cine interpreteaza simbolistica? Fiecare cum vrea! :) Eu o interpretez asa: "it's wrong".

Si care Adam, daca n-a existat Adam?:) Cand zice acolo "cum pacatul a venit in lume printr-un om, tot printr-un om s-a curatat lumea de pacat" (sau ceva de genu)... pai daca Adam n-a existat, n-a existat pacat original (sau si pacatul original e tot ceva simbolic? atunci si mantuirea e tot simbolica?).

E scuzabil de ce oamenii de acum 2000 de ani habar n-aveau ca nu a existat un om numit Adam care sa fie parintele tuturor... dar totusi Fiul lui Dumnezeu, Creatorul Cerului si al Pamantului ar fi stiut ceva de chestia asta, nu crezi?:)

Singura interpretare interesanta care o gasesc e ca pacatul originar a fost religia organizata, and all you need to do is stop being so dogmatic about things and apply the golden rule in your life.
Asta se regaseste si la religiile orientale.

Edited by S.F., 05 February 2007 - 16:03.


#21
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postzexelica, on Feb 5 2007, 11:36, said:

Fii bun si arata-mi si mie unde se contrazice.
Sunt multe faze in care spune ca Dumnezeu e bun, bla bla bla, iar in unele faze e razbunator, faza din Geneza nu o stiam, cele spuse in VT sunt in contradictie cu NT.

Cele ce se spun in Biblie nu sunt adevarate ad-literam, Geneza: in Biblie se spune ca Dumnezeu a creat omul, ca bla bla bla, asta nu trebuie luata ca atare, Dumnezeu doar a creat materia, si de aici 'a ajutat' un pic la aparitia vietii pe Pamant.

Edited by mwlambo, 05 February 2007 - 16:42.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmwlambo, on Feb 5 2007, 16:38, said:

Sunt multe faze in care spune ca Dumnezeu e bun, bla bla bla, iar in unele faze e razbunator, faza din Geneza nu o stiam, cele spuse in VT sunt in contradictie cu NT.
Acum vrei sa adopti doctrina "free-will" in care ignori ca Dumnezeuiubeste pe ai Sai si uraste pe pacatosi.


Quote

Cele ce se spun in Biblie nu sunt adevarate ad-literam, Geneza: in Biblie se spune ca Dumnezeu a creat omul, ca bla bla bla, asta nu trebuie luata ca atare, Dumnezeu doar a creat materia, si de aici 'a ajutat' un pic la aparitia vietii pe Pamant.
Da, sunt adevarate ad-literam dar este "an earthly story with a heavenly meaning".

#23
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postzexelica, on Feb 5 2007, 21:37, said:

Acum vrei sa adopti doctrina "free-will" in care ignori ca Dumnezeuiubeste pe ai Sai si uraste pe pacatosi.
In NT se spuna ca Dumnezeu iubeste pe toti 'copii' Sai. E o diferenta dintre Dumnezeul perceput de evrei in VT si Cel perceput de crestini in NT.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmwlambo, on Feb 5 2007, 22:21, said:

In NT se spuna ca Dumnezeu iubeste pe toti 'copii' Sai. E o diferenta dintre Dumnezeul perceput de evrei in VT si Cel perceput de crestini in NT.
Copii Sai sunt cei salvati. ceilalti sunt copii diavolului si care fac voia diavolului. Citeste IOAN.

Daca este o diferenta intreDumnezeul VT si Cel al NT, atunci citim alte Biblii sau tu crezi doctrina bisericii tale in loc sa crezi Biblia.

#25
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Majoritatea cred parerile exprimate prin filme din cate vad eu, nici macar cele exprimate de o biserica sau alta.

#26
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postzexelica, on Feb 6 2007, 00:57, said:

Daca este o diferenta intreDumnezeul VT si Cel al NT, atunci citim alte Biblii sau tu crezi doctrina bisericii tale in loc sa crezi Biblia.
Eu consider doctrina Bisericii Ortodoxe una potrivita, conforma cu realitatea religioasa, nu e o aberatie sau rastalmacire a Bibliei.

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Eu consider doctrina Bisericii Ortodoxe una potrivita, conforma cu realitatea religioasa, nu e o aberatie sau rastalmacire a Bibliei.
Atunci trebuie sa nu contrazica niciun vers din Biblie.
Daca intr-un sistem de ecuatii (care sunt propozitii) ai una X=3 si alta X=75, tot sistemul cade.

#28
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postzexelica, on Feb 8 2007, 15:20, said:

Daca intr-un sistem de ecuatii (care sunt propozitii) ai una X=3 si alta X=75, tot sistemul cade.
:roflmaofast:
Vad ca studentii in Biblie tot dau exemple din matematica... da bag sama ca sunt cam paraleli la acest capitol.

zexelica mama, mai pe intelesul tau... un sistem de doua ecuatii este un ansamblu format din doua ecuatii ce contin doua necunoscute. Generalizand, un sistem de "n" ecuatii este un ansamblu format din "n" ecuatii cu "n" necunoscute.
Concluzia: x=3 si x= 75 nu poate fi un sistem de ecuatii... deci n-are ce sa cada... poate doar o nota de 2 in catalog ca sa tii minte ca sunt 2 necunoscute :D
Mai mult x=3 sau x=75 sunt deja solutiile unor ecuatii.

Last edit: iar vine davidboy si zice ca nu vad esenta  :peacefingers:

Edited by Megara, 08 February 2007 - 15:54.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostMegara, on Feb 8 2007, 15:43, said:

:roflmaofast:
Vad ca studentii in Biblie tot dau exemple din matematica... da bag sama ca sunt cam paraleli la acest capitol.

zexelica mama, mai pe intelesul tau... un sistem de doua ecuatii este un ansamblu format din doua ecuatii ce contin doua necunoscute. Generalizand, un sistem de "n" ecuatii este un ansamblu format din "n" ecuatii cu "n" necunoscute.
Concluzia: x=3 si x= 75 nu poate fi un sistem de ecuatii... deci n-are ce sa cada... poate doar o nota de 2 in catalog ca sa tii minte ca sunt 2 necunoscute :D
Mai mult x=3 sau x=75 sunt deja solutiile unor ecuatii.

Last edit: iar vine davidboy si zice ca nu vad esenta  :peacefingers:
Off-topic
Ecuatia este o propozitie. X=3 este o propozitie. Sau s-a schimbat si matematica cu traditia scolii?

#30
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostMegara, on Feb 8 2007, 15:43, said:

zexelica mama, mai pe intelesul tau... un sistem de doua ecuatii este un ansamblu format din doua ecuatii ce contin doua necunoscute. Generalizand, un sistem de "n" ecuatii este un ansamblu format din "n" ecuatii cu "n" necunoscute.
Sistemele de ecuatii, nu neaparat au numarul de ecuatii egal cu numarul necunoscutelor.


Quote

Concluzia: x=3 si x= 75 nu poate fi un sistem de ecuatii...
Ba eu zic ca poate.


Quote

Mai mult x=3 sau x=75 sunt deja solutiile unor ecuatii.
Nu sunt, pentru ca o solutie trebuie sa satisfaca simultan ambele ecuatii.

:lol:

Edited by bonobo, 08 February 2007 - 16:30.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 16:29, said:

Sistemele de ecuatii, nu neaparat au numarul de ecuatii egal cu numarul necunoscutelor.
Ba eu zic ca poate.
Nu sunt, pentru ca o solutie trebuie sa satisfaca simultan ambele ecuatii.

:lol:
Asta este....

Cu Biblia la fel se face...

#32
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 16:29, said:

Sistemele de ecuatii, nu neaparat au numarul de ecuatii egal cu numarul necunoscutelor.
Biblia a aparut cu ceva timp inainte sa apara elementele de algebra superioara. Din cate stiu eu algebra superioara a aparut in sec 19. Si nu cred ca Biblia poate fi rezolvata cu Teorema Kronecker-Capelli sau Rouche.

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 16:29, said:

Nu sunt, pentru ca o solutie trebuie sa satisfaca simultan ambele ecuatii.
Cu conditia ca ecuatiile de care vorbeam eu sa faca parte din acelasi sistem de ecuatii. Si nu am spus ca fac parte din acelasi sistem de ecuatii...

Edited by Megara, 08 February 2007 - 17:19.


#33
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostMegara, on Feb 8 2007, 17:18, said:

Biblia a aparut cu ceva timp inainte sa apara elementele de algebra superioara. Din cate stiu eu algebra superioara a aparut in sec 19. Si nu cred ca Biblia poate fi rezolvata cu Teorema Kronecker-Capelli sau Rouche.
N-am comentat biblia, ci afirmatia ta despre sistemele de ecuatii.

Quote

Cu conditia ca ecuatiile de care vorbeam eu sa faca parte din acelasi sistem de ecuatii. Si nu am spus ca fac parte din acelasi sistem de ecuatii...
:nonobad: Nu conteaza ce ai spus tu, ci conteaza ceea ce a spus el, adica ceea ce ai criticat. Si el a spus ca cele doua ecuatii fac parte din acelasi sistem:

View Postzexelica, on Feb 8 2007, 15:20, said:

Daca intr-un sistem de ecuatii (care sunt propozitii) ai una X=3 si alta X=75, tot sistemul cade.

Edited by bonobo, 08 February 2007 - 17:25.


#34
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Feb 8 2007, 17:23, said:

:nonobad: Nu conteaza ce ai spus tu, ci conteaza ceea ce a spus el, adica ceea ce ai criticat. Si el a spus ca cele doua ecuatii fac parte din acelasi sistem:
Pai Megara are dreptate, pentru ca a afirmat ca x=3 si x= 75 nu poate fi SISTEM de ecuatii. Apoi, a luat solutiile x=3 si x= 75 ca nefacand parte dintr-un sistem, deci iar are dreptate.
E corect sa privim din punctul de vedere al celui care a facut afirmatia. :)

PS: Intr-un sistem de ecuatii x=3 si x= 75 pot fi solutii, dar Megara nu a zis asta deloc.

Edited by landscape10, 08 February 2007 - 17:40.


#35
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Feb 8 2007, 17:40, said:

Pai Megara are dreptate, pentru ca a afirmat ca x=3 si x= 75 nu poate fi SISTEM de ecuatii.
Ba poate. Este un sistem de doua ecuatii cu o necunoscuta si care nu are solutii. Nu-i greu: http://en.wikipedia....ms_of_equations.

#36
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Feb 8 2007, 17:40, said:

Intr-un sistem de ecuatii x=3 si x= 75 pot fi solutii, dar Megara nu a zis asta deloc.
Eu zic sa recitesti incepand de aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate