Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

explicatii efecte si tranzitii digital juice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postteddy26, on Feb 5 2007, 08:38, said:

Mai am o intrebare,va rog:Pe video 1 pun filmul cu mirii(de exemplu),pe video 2 pun doua inele sa se invirta.De cind am instalat premierul pro pot sa fac sa se invirta inelele pe imagine.As vrea ca aceste inele sa apara printr-un fade sau disolve si sa iasa la fel.Am incercat cu o tranzitie dar imi intra prin negru si iese prin negru.poate cineva sa-mi explice cum fac?
Merge cum zice andjar si e supercontrolabil cu keyframe-urile, dar pt "lenesi" merge cu tranzitie simpla (mix), il pui in V2, iar in capete nu trebuie sa ai nimic in afara tranzitiei. Ca sa nu apara negru trebuie ca inV1 sa ai secventele lipite, urmand ca tranzitia (clipul juice) sa le incalece stanga-dreapta cate secunde crezi tu. Nu stiu daca m-am facut inteles? Ideea e sa lasi clipurile din V1 un pic mai lungi decat ai nevoie...

Edited by srjKhan, 05 February 2007 - 17:47.


#20
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Am reusit cu cross disolve,dar nu am vazut in premiere pro unde este fade in/fade out in partea dreapta.Si inca ceva se pot importa VOB-uri daca sunt facute in alt progam?

#21
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006

View Postteddy26, on Feb 6 2007, 11:03, said:

Am reusit cu cross disolve,dar nu am vazut in premiere pro unde este fade in/fade out in partea dreapta.Si inca ceva se pot importa VOB-uri daca sunt facute in alt progam?
iiiiiii, de fapt eu am premiere elements instalat,aici am optiunea sa dau fade in/out la clipul din juice

#22
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postteddy26, on Feb 6 2007, 11:03, said:

Am reusit cu cross disolve,dar nu am vazut in premiere pro unde este fade in/fade out in partea dreapta.Si inca ceva se pot importa VOB-uri daca sunt facute in alt progam?
stie singur, daca-l pui in dreapta face fade out

#23
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
In premiere 6.5 se zice ca ar merge,eu nu am reusit dar poti sa instalezi ado. premiere pro si acolo merge sigur.Eu am doar citeva si m-ar fi interesat si pe mine dar sunt scumpe sa le iau singur.E cineva care vinde cu 400 ron pachetul si ele sunt 2 pachete pt nunti de la digital juice.Poate ne cuplam si luam impreuna ca asa merita

#24
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
deh.....se gasesc si prin alte mijloace...... am reusit sa fac ceva in vegas. Care e interesat sa ma contacteze.

#25
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
M-ar interesa si pe mine IL_ConTe.

#26
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Am citeva transwipe de la digital juice si nu reusesc sa le fac transparente.Poate sa imi zica si mie cineva care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?Mersi mult si astept raspunsuri

#27
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

View Postteddy26, on Feb 18 2007, 10:55, said:

Am citeva transwipe de la digital juice si nu reusesc sa le fac transparente.Poate sa imi zica si mie cineva care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?Mersi mult si astept raspunsuri
Daca dadeai un search cred ca gaseai explicatiile necesare, dar am sa-ti spun pe scurt.
Foloseste-le intr-un program care stie de transparenta pe baza de canal Alpha. Pe track-ul 1 (V1 sa spunem) asezi secventele filmate, intre care vrei sa aplici tranzitia. Ai grija ca ele sa fie un pic mai lungi, sa depaseasca cadrul care vrei sa apara ultimul/primul.
Pe track-ul de deasupra (V2, 3 etc) asezi tranzitia, cam la jumate, ca si cum ar fi un clip scurt de 1-2 sec (sau cat are). In capetele clipului digital juice poti sa te joci cu transparenta din key frameuri sau pur si simplu atasezi trenzitia celebra "Cross dissolve". Chestia asta nu e obligatorie, depinde de felul in care e conceput "juicele".
Explicatia mea e legata de APPro. Daca folosesti acest soft, clipul incarcat in V2 va sti automat de transparenta pt. sectorul negru. Daca utilizezi o versiune mai veche, sau alt soft care stie de canal Alpha, trebuie sa-i aplici clipului(tranzitiei) setare de transparenta pe baza de alpha. Daca lucrezi cu soft mai "usurel", poti seta transparenta prin metoda chroma key, sau luma key, dar rezultatul nu va fi la fel de bun.
Bafta!

#28
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
am sters niste mesaje care nu respectau regulamentul forumului referitor la capitolul piraterie software. mare atentie, autorii (se stiu ei) sa se considere avertizati....

#29
lulache68

lulache68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.07.2005
Va rog frumos, ajutor! Am de la digital juice efecte,tranzitii,backgrounduri si am o problema.Ex:am doua inele care se invart pe un fundal atentie! GRI. Cum fac cand le pun in program doar pe ele, sa scot griul, ca sa se invarta doar inelele pe imagine (cu mirii de exemplu). Deci am aceeasi problema ca si cel care a deschis topicul insa filmuletele mele in locul negrului au culoarea gri. Am, de fapt, o multime de alte efecte speciale de la ActionBacs de exemplu care au negru unde trebuie sa fie transparente si sunt. Insa am un set de la Digital Juice care in loc de acel negru toate au gri. Stiu ca se folosesc pentru Adobe Premier. Eu am versiunea AP Pro. Am gasit undeva in Help ceva de genul ca trebuie sa aplic un mask (setul are si imagini care corespund filmuletelor, *.tga si *.jpg) ca trebuie sa fac cumva cu Red, Green si Blue dar nu am reusit sa le fac transparente acolo unde contin acea culoare gri. Poate ma ajuta si pe mine cineva sa inteleg cum functioneaza astea cu gri. Nu este Ignor Alpha selectata, am incercat mai multe procedee dar degeaba. Trebuie sa recunosc ca eu foloseam numai Pinnacle pentru montaje insa avand in vedere ca aceste efecte se folosesc cu succes in Adobe Premier, nu ma derajeaza insa ma enerveaza aceste efecte cu fond gri unde ar trebui sa fie transparente. Ajutati/ma va rog cu o descriere detaliata daca stie careva cum se fac astea transparente. Multumesc!

#30
larryserban

larryserban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2007
Am nevoie de Digital Juice Editor's Toolkit... De unde fac rost?

#31
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Cumperi de aici.

#32
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ai fost de acord cu un reglament la inscriere, iti sugerez sa-l recitesti si respecti vizavi de moduri de a cere/obtine softuri in public pe forum

#33
marian33

marian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.10.2006

View Postlarryserban, on Apr 1 2007, 01:07, said:

Am nevoie de Digital Juice Editor's Toolkit... De unde fac rost?

uite de aici:   http://www.digitalju...u...id=1&pvid=4

#34
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
gata oameni buni, a inteles, sa nu ne repetam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate