Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

explicatii efecte si tranzitii digital juice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Salut.Ajutati-ma si pe mine intr-o problema.Am de la digital juice efecte,tranzitii,backgrounduri si am o problema.Ex:am doua inele care se invart pe un fundal negru.Cum fac cand le pun in program doar pe ele,sa scot negrul,ca sa se invarta doar inelele pe imagine(cu mirii de exemplu).La tranzitii patesc la fel:pleaca din black,urmeaza efectul si apoi intra iar in black si abia dupa imi apare imaginea filmata.Astept va rog niste raspunsuri.Am incercat pe programe de montaj:Ulead10,Pinnacle9.4,sony vegas7.

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca fundalul este uniform (aceeasi culoare peste tot) si constant (nu se modifica in timp), poti sa aplici chroma key pe negru. Teoretic asta ar trebui sa stearga fundalul.

#3
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006
cam tot digital juice este cu canal alfa, softurile usoare,gen ulead sau pinnacle nu vad canal alfa,acolo trebuie sa lucrezi in overlay cu croma key insa se pierde din calitatea efectului.
Insa daca vei incerca in adobe,acolo o sa-ti mearga perfect,efectiv bagi tranzitia sau filmul din juice in canal video2 peste canal video1 unde ai mirii,iar adobe va face singur treaba,nu mai trebuie folosit croma key

#4
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
mersi mult.am adobe 6.5 si premier pro 1 si o sa incerc cu ele.

#5
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Am incercat in adobe 6.5 si nu merge.In varianta 6.5 ar trebui sa mearga? sau trebuie sa incerc adobe pro2,avid,celelalte mai profi?

#6
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
teddy26,in ce format sunt clipurile acelea ?
Daca sunt .avi sunt 90% sanse sa nu fie  nici un alpha channel acolo,ci negru solid.Dv-avi nu suporta alpha channel.Daca sunt .mov-uri,asa cum sunt ele in varianta originala  ,atunci da ,s-ar putea sa ai alpha channel.N-am folosit material de la digital juice ,dar stiu ca trebuie sa folosesti soft-ul juicer cu care vin dvd-urile ,soft care cred/speculez ca  iti va transforma fundalul negru in canal alfa printr-o metoda mult mai inteligenta decat nocivul chroma-keying pe negru...vorbesc de cazul in care acele clipuri au suferit vreo conversie si  alpha channel-ul a disparut(s- transformat in negru solid)

Cea mai buna de a inlocui negrul solid cu transparenta,se face in after effects...metoda bazata pe "luma matte"..

p.s. sunt sigur ca si premiere 6.5 stia sa lucreze cu alpha channel.

Edited by andjar, 31 January 2007 - 01:52.


#7
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006

 andjar, on Jan 31 2007, 01:38, said:

teddy26,in ce format sunt clipurile acelea ?
Daca sunt .avi sunt 90% sanse sa nu fie  nici un alpha channel acolo,ci negru solid.Dv-avi nu suporta alpha channel.Daca sunt .mov-uri ,atunci da ,s-ar putea sa ai alpha channel.N-am folosit material de la digital juice ,dar stiu ca trebuie sa folosesti soft-ul juicer cu care vin dvd-urile de la d.juice,soft care cred ca  iti va transforma fundalul negru in canal alfa printr-o metoda mult mai inteligenta decat nocivul chroma-keying pe negru...cred/speculez.

Cea mai buna cale pe care o stiu de a inlocui negrul solid cu transparenta,se face in after effects...metoda bazata pe "luma matte".

p.s. sunt sigur ca si premiere 6.5 stia sa lucreze cu alpha channel.
daca intradevar este vorba de digital juice si nu altceva,atunci e vorba despre filmulete avi si mov,cele mov au alfa si se insereaza in canal2 peste canal1,iar filmuletele avi sunt folosite ca backround unde faci un pip sau ce-ti mai trece prin cap,in general filmuletele avi din juice sunt folosite pt texte. In adobe 6,5 ai alfa, deci poti lucra mov-urile linistit

#8
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Filmuletele,tranzitiile sunt mov dar problema e daca trebuie folosit softul juice.Mie mi le-a trimis cineva de afara si a trimis doar filmuletele,tranzitiile fara nici un soft juice.Acel soft e obligatoriu?Eu pun aici o tranzitie si as vrea va rog sa o incercati si voi si sa imi spuneti apoi cum a mers.Attached File  001_AniFullscreenWipe.mov   696.08K   517 downloads

#9
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 teddy26, on Feb 1 2007, 09:32, said:

Filmuletele,tranzitiile sunt mov dar problema e daca trebuie folosit softul juice.Mie mi le-a trimis cineva de afara si a trimis doar filmuletele,tranzitiile fara nici un soft juice.Acel soft e obligatoriu?Eu pun aici o tranzitie si as vrea va rog sa o incercati si voi si sa imi spuneti apoi cum a mers. 001_AniF...reenWipe.mov
daca as putea sa-l downloadez...

#10
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 andjar, on Feb 1 2007, 10:04, said:

daca as putea sa-l downloadez...
gata ma reusit,after effects vede alpha channel-ul,deci e ok...nu trebuie nici un juicer.
later edit: si premiere pro deasemenea...recunoaste canalul alpha.Daca ai premiere pro2 ,in project window,da-i click dreapta pe clipul  .mov (de la dig.juice) ...apoi dai pe "interpret footage" si asigura-te ca "ignore alpha " nu e bifat.Si ar trebui sa n-ai probleme.Sper ca sti ca filmarea ta trebuie sa stea in timeline pe "video track1" si mov-ul pt overlay trebuie sa stea undeva deasupra..."video track2" de ex.

Edited by andjar, 01 February 2007 - 10:24.


#11
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Gata am reusit si eu. :coolspeak:  .Am incercat in premier pro ca nu am pro2.Merg toate care le am.Mersi mult.

#12
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 teddy26, on Feb 1 2007, 09:32, said:

Filmuletele,tranzitiile sunt mov dar problema e daca trebuie folosit softul juice.Mie mi le-a trimis cineva de afara si a trimis doar filmuletele,tranzitiile fara nici un soft juice.Acel soft e obligatoriu?Eu pun aici o tranzitie si as vrea va rog sa o incercati si voi si sa imi spuneti apoi cum a mers. 001_AniF...reenWipe.mov
Cred ca m-am trezit cam tarziu. Nu? Are canal alpha, merge din prima, doar ca e mai mic decat 720x576. Uite!
Lucrat in APPro 1.5

Attached Files



#13
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Stiu ca e alta rezolutie ca nu puteam sa o pun pe forum pe cea de 720x576 ca avea 217 MB. :rolleyes:
Am vazut ca merge pe ap pro si mai sus dar pe 6.5,pinnacle 9.4,ulead,sony vegas 7,nu vrea sa mearga pe nici unul.

#14
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 teddy26, on Feb 2 2007, 09:14, said:

Stiu ca e alta rezolutie ca nu puteam sa o pun pe forum pe cea de 720x576 ca avea 217 MB. :rolleyes:
Am vazut ca merge pe ap pro si mai sus dar pe 6.5,pinnacle 9.4,ulead,sony vegas 7,nu vrea sa mearga pe nici unul.
Cred ca la 6.5 (vegas nu cunosc), trebuie aplicat un filtru de transparenta bazat pe Alpha Chanel. APPro aplica automat transparenta asta cand simte existenta unui canal alpha. Pinnacle sigur nu stie de asta, poate de la varianta 10 incolo. De fapt, stie si el de canal alpha, dar numai pentru poze, nu si pentru video. Din cate stiu, nu poti adauga video pe stratul de overlay, numai poze sau titluri (sau spun vreo prostie si o sa rada pinnaclistii de mine-imi asum riscul...).

#15
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005

 teddy26, on Feb 2 2007, 09:14, said:

Ssony vegas 7,nu vrea sa mearga pe nici unul.
Nu prea reusesc ..... am reusit ceva cu add din canal alpha. Problema este ca nu iese cum trebuie, citesc cu interes in continuare :) poate ne ajuta cineva cu un sfat in ceea ce priveste vegas

Edited by IL_ConTe, 03 February 2007 - 20:44.


#16
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 26.06.2006
Mai am o intrebare,va rog:Pe video 1 pun filmul cu mirii(de exemplu),pe video 2 pun doua inele sa se invirta.De cind am instalat premierul pro pot sa fac sa se invirta inelele pe imagine.As vrea ca aceste inele sa apara printr-un fade sau disolve si sa iasa la fel.Am incercat cu o tranzitie dar imi intra prin negru si iese prin negru.poate cineva sa-mi explice cum fac?

#17
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 teddy26, on Feb 5 2007, 08:38, said:

Mai am o intrebare,va rog:Pe video 1 pun filmul cu mirii(de exemplu),pe video 2 pun doua inele sa se invirta.De cind am instalat premierul pro pot sa fac sa se invirta inelele pe imagine.As vrea ca aceste inele sa apara printr-un fade sau disolve si sa iasa la fel.Am incercat cu o tranzitie dar imi intra prin negru si iese prin negru.poate cineva sa-mi explice cum fac?
pai selecteaza in timeline pista2(video2),apoi de duci in fereastra"effect controls" si pui niste keyframe-uri pt opacitatea stratului respectiv.

#18
ancab

ancab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 04.12.2006

 IL_ConTe, on Feb 3 2007, 20:43, said:

Nu prea reusesc ..... am reusit ceva cu add din canal alpha. Problema este ca nu iese cum trebuie, citesc cu interes in continuare :) poate ne ajuta cineva cu un sfat in ceea ce priveste vegas
dai clik pe filmul din juice,si undeva in dreapta o sa ai fade in/fade out ,le bifezi pe amandoua,si vei obtine ceea ce vrei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate