Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Atentie la facturile Cosmote !

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004
Am vazut si eu scan-ul facturii....e ciudat rau. cu siguranta nu ai fi putut sa suni tu din 15 in 15 min , secunda exacta etc. Au existat probleme cu soft-ul de billing si la ceilalti operatori, e de inteles ca si Cosmote are probleme , sunt la inceput insa nu trebuie sa platesti din buzunarul tau pentru greselile lor. Trimite-le mail in care ceri o explicatie plauzibila altfel le spui ca te adresezi ANPC si ANRC si cu siguranta se vor mai inmuia un pic cred eu.

#20
find2distroy

find2distroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 27.11.2006
hmmm....deap....ce e corect...e corect...m-am primpit in afirmatii....recomand [email protected] si [email protected]
Apelul la 1234 nu cred ca iti va da vreun rezultat plauzibil...asa ca mai bine trimiti un  mail si primesti un raspuns sigur, scris si cert....

#21
blecaipi

blecaipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.12.2005

View Postfind2distroy, on Jan 28 2007, 11:02, said:

hmmm....deap....ce e corect...e corect...m-am primpit in afirmatii....recomand [email protected] si [email protected]
Apelul la 1234 nu cred ca iti va da vreun rezultat plauzibil...asa ca mai bine trimiti un  mail si primesti un raspuns sigur, scris si cert....

Iti dai seama ca am vorbit cu ei...am facut si o cerere de rezilere contract.
Raspunsul lor : este doar un singur apel, impartit in 4 ( nu a reusit sa imi explice de ce), si nu au ce sa imi faca. Daca vreau sa reziliez trebuie sa mai scot 70 E din buzunar. :nonobad:
Singura solutie e sa fac o plangere la OPC si mai departe.
Macar le'am recomandat sa imi scada din factura urmatoare, costurile apelurilor, dar raspunsul a fost categoric : nu se poate.
Suma nu e mare...dar gestul conteaza :confuzzled:

#22
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postfind2distroy, on Jan 28 2007, 11:02, said:

hmmm....deap....ce e corect...e corect...m-am primpit in afirmatii....recomand [email protected] si [email protected]
Apelul la 1234 nu cred ca iti va da vreun rezultat plauzibil...asa ca mai bine trimiti un  mail si primesti un raspuns sigur, scris si cert....

Incearca pe [email protected] Vei primi raspuns garantat. Intradevar pare o eroare, suma nu conteaza!

#23
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postblecaipi, on Jan 26 2007, 20:12, said:

eroare nu cred ca este ... dar apel de 50 de minute fractionat??? de ce?

eroare este....i-am intrebat de ce a aparut asa apelul si nu au stiut ce sa raspunda.
I-am spus ca ma pun acum sa sun mai mult de 15 min la un numar, sa vad daca mi se imparte apelul in mai multe bucati pe facura detaliata; raspunsul din partea lor a fost categoric nu.
Mai e faptul ca apelul a fost facut intre parintii mei...si in nici un caz nu au vorbit 50 si ceva de minute unul cu altul, mai ales ca sunt amandoi mai mereu pe acasa.

Si sa presupunem ca apelul a fost facut, bun, a fost impartit in 4 (asa cum au zis ei); de ce cele trei apeluri consecutive , de cate 15:00 min, sunt taxate diferit ? (primul cu 1,6 E iar celelalte cu 2.04 E aprox).

Dar am sa pun si o scanare facuta dupa factura ...si mai comentam pe margine
Cred ca te agiti degeaba.
Desi n-am nici o legatura cu Cosmote, o sa incerc sa-ti explic ce cred eu ca s-a intamplat.

Intai de toate, cred ca convorbirea a avut loc (daca apelul a fost intre parinti banuiesc ca nr care apare pe factura detaliata este nr real al unuia dintre ei) si e posibil sa fi durat 52 minute (sau poate a durat mai putin si la sfarsit fiecare a lasat telefonul asteptand ca celalalt sa inchida  :naughty: )
Banuiesc ca abonamentul tau are si o extraoptiune cu minute in retea sau daca nu macar aveai niste minute nationale.
La momentul inceperii convorbirii mai aveai ramase aprox. 3min si 19sec (in retea sau nationale) disponibile (este foarte posibil ca datorita Cost Controlului care uneori functioneaza ca porcu' sa fi crezut ca ai mai multe  :naughty: )
Deci practic o mica parte din apel a fost facuta in contul minutelor incluse iar restul a generat cost suplimentar la 14Eurocenti/minut, asta fiind practic "apelul de tranzitie" dintre platit anticipat (inclus in abonament sau in EO) si cost suplimentar.
Probabil asta e motivul pentru care softul de billing a impartit apelul in patru si tot asta e motivul pentru care primele 15 min au costat mai putin, pentru ca de fapt ai platit doar aprox. 11min si 41sec. din cele 15 min.
Pentru restul celor 3 "fractiuni" de apel ai fost taxat corect.  

De curiozitate, pentru apelurile in retea anterioare acestului apel ai avut vreun cost suplimentar? (intreb pentru ca pe factura este "in ceata")

gompo

Edited by gompo, 29 January 2007 - 13:30.


#24
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postblecaipi, on Jan 26 2007, 11:55, said:

Pt cei care au abonamente cosmote, aveti grija la facturile detaliate.
Am o factura pe care m'au incarcat cu cel putin 50 min la o convorbire...
Am sa postez o copie dupa factura mai tarziu....Am trei apeluri unul dupa altul de cate exact 15:00 min, cu acelasi numar, facturate si diferit (primul 1,6 E, iar celelalte 2 apeluri cu cate 2,09 ).
La sesizarea mea , mi'au raspuns ca de fapt e un apel de vreo 50 min, fractionat  !!!???? :nonobad:
Ideea e ca desi am facut sesizare la ai, nu au ce imi face , trebuie sa platesc  :worthy:E  

Asa ca aveti grija la facturi  :cursing:
Pai tu ce te asteptai de la grecii aia? Mureau de foame la ei in tara si-au venit aici, ca e liber la furat.
Exact cum fac si la Romtelecom. :cursing:

#25
find2distroy

find2distroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 27.11.2006

View Postsabian, on Jan 30 2007, 18:01, said:

Pai tu ce te asteptai de la grecii aia? Mureau de foame la ei in tara si-au venit aici, ca e liber la furat.
Exact cum fac si la Romtelecom. :cursing:
Ar fi bine sa justifici afirmatiile tale . Si mie imi e usor sa spun ca ma fura X cate 100.000 lei/zi , dar mai treb sa si justific, nu?

#26
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003

View Postfind2distroy, on Jan 30 2007, 22:36, said:

Ar fi bine sa justifici afirmatiile tale . Si mie imi e usor sa spun ca ma fura X cate 100.000 lei/zi , dar mai treb sa si justific, nu?
Am lucrat 14 ani la Romtelecom. Iti este deajuns???

#27
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postfind2distroy, on Jan 27 2007, 11:24, said:

Apropo...intereseaza-te mai intai, de legalitatea postarii unei facturi fiscale ! :coolspeak:

Asta a fost funny....

#28
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postsabian, on Jan 31 2007, 18:21, said:

Am lucrat 14 ani la Romtelecom. Iti este deajuns???
:kisstogether: asta a fost si mai funny

#29
find2distroy

find2distroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 27.11.2006

View Postsabian, on Jan 31 2007, 18:21, said:

Am lucrat 14 ani la Romtelecom. Iti este deajuns???
Deci tu furai? Exemplifica !

Edited by find2distroy, 31 January 2007 - 23:26.


#30
blecaipi

blecaipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.12.2005

View Postgompo, on Jan 29 2007, 13:19, said:

Cred ca te agiti degeaba.
Desi n-am nici o legatura cu Cosmote, o sa incerc sa-ti explic ce cred eu ca s-a intamplat.

Intai de toate, cred ca convorbirea a avut loc (daca apelul a fost intre parinti banuiesc ca nr care apare pe factura detaliata este nr real al unuia dintre ei) si e posibil sa fi durat 52 minute (sau poate a durat mai putin si la sfarsit fiecare a lasat telefonul asteptand ca celalalt sa inchida :naughty: )
Banuiesc ca abonamentul tau are si o extraoptiune cu minute in retea sau daca nu macar aveai niste minute nationale.
La momentul inceperii convorbirii mai aveai ramase aprox. 3min si 19sec (in retea sau nationale) disponibile (este foarte posibil ca datorita Cost Controlului care uneori functioneaza ca porcu' sa fi crezut ca ai mai multe :naughty: )
Deci practic o mica parte din apel a fost facuta in contul minutelor incluse iar restul a generat cost suplimentar la 14Eurocenti/minut, asta fiind practic "apelul de tranzitie" dintre platit anticipat (inclus in abonament sau in EO) si cost suplimentar.
Probabil asta e motivul pentru care softul de billing a impartit apelul in patru si tot asta e motivul pentru care primele 15 min au costat mai putin, pentru ca de fapt ai platit doar aprox. 11min si 41sec. din cele 15 min.
Pentru restul celor 3 "fractiuni" de apel ai fost taxat corect.

De curiozitate, pentru apelurile in retea anterioare acestului apel ai avut vreun cost suplimentar? (intreb pentru ca pe factura este "in ceata")

gompo


sa inteleg ca lucrezi pt cosmote ?!!

Apelurile anterioare nu au avut costuri suplimentare, aveam 30 min nationale incluse...
Oricum toate astea mi'au lasa un gust amar, asa ca am reziliat contractul cu ei.
Si cosmoteul a fost dragut si mi'au emis o factura de 70 E. :peacefingers:
Asa ca tot ce pot sa spun pana la urma, e ca intotdeauna se vor gasi portite de a iesi in ra.at.

Se you next time

P.S. Unul din telefoane era cu clapita, so nu prea cred ca putea sa ramana deschis apelul :nonobad:

#31
gompo

gompo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 19.07.2005

View Postblecaipi, on Feb 7 2007, 12:03, said:

sa inteleg ca lucrezi pt cosmote ?!!
Ai inteles gresit, am spus clar mai sus ca n-am nici o legatura cu ei adica, mai pe intelesul tau, NU lucrez la ei!  :notangel:

View Postblecaipi, on Feb 7 2007, 12:03, said:

Apelurile anterioare nu au avut costuri suplimentare, aveam 30 min nationale incluse...
asta este OK, pentru ca abia de la acel apel ai inceput sa generezi cost suplimentar.

View Postblecaipi, on Feb 7 2007, 12:03, said:

P.S. Unul din telefoane era cu clapita, so nu prea cred ca putea sa ramana deschis apelul :nonobad:
Nu am cum sa verific nici daca apelul a avut loc si nici daca a durat 52 min. Poate fi o eroare de la ei sau poate fi de la parintii tai.
Eu am incercat sa-ti explic de ce cred eu ca acel apel a fost impartit in patru si de ce primul sfert de ora a costat mai putin.
Ai omis sa mentionezi daca ai si o extraoptiune cu minute in retea, dar banuiesc ca ai EO300+300 si numarul apelat era carteluta SIM de 1Euro primita cadou la activarea EO300  :P
Iar daca aveai minute in retea e posibil sa fi crezut ca ai mai multe minute disponibile datorita Cost Controlului care uneori merge aiurea.

View Postblecaipi, on Feb 7 2007, 12:03, said:

Asa ca tot ce pot sa spun pana la urma, e ca intotdeauna se vor gasi portite de a iesi in ra.at.
Aici n-am prea inteles, ce portite ai gasit pentru a iesi IN ra.at?  :P

gompo

#32
hummer H2

hummer H2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2007
El are dreptate....chestia k in primele 15 minute a fost taxat diferit fata de celelalte doua calupuri de 15 minute rezulta din faptul k el mai avea ceva minutele gratuite, asa k degeaba se bate cu pumnul in piept k a fost taxat gresit!!!!!

#33
blecaipi

blecaipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 19.12.2005
Acu chiar nu mai conteaza...eroare sau nu
Am renuntat la abonament, datorita modului in care au tratat problema cu mine la telefon...
Dar intre timp plecai si din tara si vreau sa spun ca serviciile de telefonie mobila din tara noastra mai au mult de invatat ...
Asa ca succes si la mai mare :D

#34
onebobitza

onebobitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2007

View Postddddd, on Jan 27 2007, 12:06, said:

@blecaipi - posetezi anul asta factura scanata ???

Are Cosmote un milion de defecte ... dar faza cu furatul nu o cred nici mort .


Pai atunci tu esti oricum imun la orice s-ar scrie.De ce mai esti pe aici?Aici se plang clienti ce au fost furati prin facturi nerealiste sau servicii proaste,tu le-ai crede doar pe cele cu serviciile.
Uite ca sunt si eu un fost client care dupa ce am activat optiunea de 200 sms in retea am constatat ca dupa ce am trimis 4 sms la verificare aveam trimise 12 sms.Am pus problema la rel cu clientii si mi s-a inapoiat doar 3 sms.
M-am plans ca nu e corect si .....degeba.
Thinging!Daca ei mi-au inapoiat doar 3 sms e deja o recunoastere a faptului k au probleme cu tarifarea orbule,nu ca nu mi-a acoperit tot prejudiciul.
Si sa nu-mi spui ca mi le-a dat pe alea 3 de frica,ai fi jalnik.

#35
tele_com

tele_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 31.08.2007

View Postonebobitza, on Sep 2 2007, 00:17, said:

Eu am trecut pe la toti operatorii in afara de COSMOTE.


View Postonebobitza, on Sep 2 2007, 01:31, said:

Uite ca sunt si eu un fost client care dupa ce am activat optiunea de 200 sms in retea am constatat ca dupa ce am trimis 4 sms la verificare aveam trimise 12 sms.Am pus problema la rel cu clientii si mi s-a inapoiat doar 3 sms.
M-am plans ca nu e corect si .....degeba.
Thinging!Daca ei mi-au inapoiat doar 3 sms e deja o recunoastere a faptului k au probleme cu tarifarea orbule,nu ca nu mi-a acoperit tot prejudiciul.
Si sa nu-mi spui ca mi le-a dat pe alea 3 de frica,ai fi jalnik.


Te-as ruga sa ne spui cum puii mei te-a furat Cosmote la semeseuri... daca in urma cu o ora ai declarat ca NU AI FOST CLIENTUL LOR.

Liar, liar.

#36
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Sigur ai trimis sms-uri de MAXIM 160 de caractere sau cat o fi limita la telefonul tau? Ca un sms scris pe telefon se poate imparti in 7..

Edited by MasterC, 02 September 2007 - 01:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate