Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

vechea garda vs. noua garda

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: ce va place? (39 member(s) have cast votes)

Ce alegeti? Rockul anilor `70, `80, `90 sau cel nou, de dupa 2000?

  1. vechea garda (34 votes [87.18%])

    Percentage of vote: 87.18%

  2. noua garda (5 votes [12.82%])

    Percentage of vote: 12.82%

Vote Guests cannot vote

#1
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006
Am vazut plin de topicuri cu "vs" asa ca am decis sa fac si eu unul. Doar ca de data aceasta nu e despre 2 trupe ci despre 2 perioade ale rockului, 2 generatii. Old school vs New school...AC/DC, Led Zeppelin, Metallica, Judas Priest, Iron Maiden, Queen, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple(+many more) vs. Linkin Park, Korn, Limp Bizkit, Evanescence, Panic At The Disco, Rammstein, etc. Pareri pro si contra, comentarii, discutii.

#2
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
I'd rather go for the old school, 100%. Reasons: 1) I might be suffering from some kind of now-denial syndrom. or 2) s-a cam pierdut calitatea si originalul pe traseu. I think it's a bit of both.

#3
daniel.bontea

daniel.bontea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.01.2007
Votul meu s-a dus tot catre cei batrani dar Rammstein sunt o trupa de show total si pentru ei as fi impartit procentele.

#4
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View Postyezidis, on Jan 25 2007, 21:58, said:

Am vazut plin de topicuri cu "vs" asa ca am decis sa fac si eu unul. Doar ca de data aceasta nu e despre 2 trupe ci despre 2 perioade ale rockului, 2 generatii. Old school vs New school...AC/DC, Led Zeppelin, Metallica, Judas Priest, Iron Maiden, Queen, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple(+many more) vs. Linkin Park, Korn, Limp Bizkit, Evanescence, Panic At The Disco, Rammstein, etc. Pareri pro si contra, comentarii, discutii.
Si in noua garda exista formatii bune comparabile cu formatiile vechi problema e ca la televizor vedem rahaturile comerciale de mai sus. Cu ce e Raimmstein peste Ministry? Cu rahaturi pirotehnice?
Formatiile vechi incep sa isi dea duhul si se retrag una cate una iar formatiile noi, bune, stau in undergound si se multumesc sa cante in cluburi.

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostMamaVoastra, on Jan 25 2007, 22:20, said:

I'd rather go for the old school, 100%. Reasons: 1) I might be suffering from some kind of now-denial syndrom. or 2) s-a cam pierdut calitatea si originalul pe traseu. I think it's a bit of both.

Ai dreptate ca de obicei :P dar exista si acum formatii de calitate... singura problema e ca cele de calitate de azi canta chestii mai grele/dure/paranoice, la fel ca societatea de azi: Nevermore, Tool, Meshuggah, SYL... Devin Towsend, trebuie sa ii asculti albumul Terria, Opeth (Damnation si Deliverance albume foarte faine, de asemenea), etc.. :)

#6
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006
nu contest calitatea rockului din zilele noastre. E foarte adevarat ca exista o multime de trupe bune care stau in underground. Dati exemple de trupe, albume, piese, sa se mai cultive si altii

#7
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Nu poti sa imparti rockul in doar 2 perioade. 70's rock nu seamana cu 90's rock si nici 90's cu rockul de astazi !

#8
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
aici alegerea e prea usoara...macar dak era ceva de genu 70-80 vs. 90-00 ar mai fi fost vreo cativa care sa aleaga a doua perioada...insa asa...

#9
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
ACDC,Metallica,Maiden vs limbi in parc si limbrici?? LOL.  :coolspeak:
Pt cel care a deschis threadul: esti obligat de catre provider sa ai un trafic minim pe net lunar?

#10
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Noua garda, desi respect vechea garda. Simt stralucirea unor trupe mai putin mediatizate :)

#11
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Rockul de azi e bun (din pacate sunt mult prea multi de umplutura, care distrug genul), la fel si cel din perioda 90-2000, dar cel de dinainte de 89 nu imi place, e pentru 'batrani', dar pana la urma fiecaruia ii place muzica cu care a crescut.

Edited by mwlambo, 26 January 2007 - 15:13.


#12
Gulugulu

Gulugulu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 18.12.2006
Ce ai pus tu acolo nu e "noua garda", sunt doar o adunatura de clovni, dar chiar si asa, tot vechea garda as alege, daca ar fi vorba de o comparatie... rezonabila :)

#13
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006
Eu fiind un ascultator al rockului vechi(70->94, cu mici exceptii in prezent) nu prea stiu si nici nu prea am tangente cu rockul din zilele noastre. De aceea cei care prefera rockul de acum sa dea exemple de formatii, albume, piese, etc sa se mai cultive si altii. La fel, pt cei care nu stiu prea multe despre rockul vechi si vor sa asculte some quality music, sa intrebe... exemple se pot da cu nemiluita.

#14
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postyezidis, on Jan 25 2007, 21:58, said:

Am vazut plin de topicuri cu "vs" asa ca am decis sa fac si eu unul. Doar ca de data aceasta nu e despre 2 trupe ci despre 2 perioade ale rockului, 2 generatii. Old school vs New school...AC/DC, Led Zeppelin, Metallica, Judas Priest, Iron Maiden, Queen, Pink Floyd, Dire Straits, Deep Purple(+many more) vs. Linkin Park, Korn, Limp Bizkit, Evanescence, Panic At The Disco, Rammstein, etc. Pareri pro si contra, comentarii, discutii.
Linkin Park, Evanscence si Panic At the disco reprezentanti ai rockului actual?  :cursing:  unde sunt SOAD, Slipknot, Soulfly, etc?

#15
yezidis

yezidis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmwlambo, on Jan 26 2007, 16:06, said:

Linkin Park, Evanscence si Panic At the disco reprezentanti ai rockului actual?  :cursing:  unde sunt SOAD, Slipknot, Soulfly, etc?

Yes, I know...sorry...am uitat complet de one of my favs , SOAD! trupele astea mi-au venit in minte la ora aia. Oricum nu trebuie luate ca atare, sunt doar niste exemple.

#16
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View PostAlexIP, on Jan 25 2007, 22:40, said:

Ai dreptate ca de obicei :P dar exista si acum formatii de calitate... singura problema e ca cele de calitate de azi canta chestii mai grele/dure/paranoice, la fel ca societatea de azi: Nevermore, Tool, Meshuggah, SYL... Devin Towsend, trebuie sa ii asculti albumul Terria, Opeth (Damnation si Deliverance albume foarte faine, de asemenea), etc.. :)

Am ascultat si noua garda de sa-mi iasa pe ochi si pe urechi. Abia apoi am reusit sa descopar rock ul intr-adevar rock, care nu uita sa fie, in primul rand, muzica. De la tanar spre batran, de la nou spre vechi, cu mentiunea ca noul nu e tocmai nou si e cam repetitiv. Cred ca acum, mai mult ca niciodata, rock ul e amestecat cu o sumedenie de alte chestii, fie ele clasice, ambientale, atmosferice, ultra-brutale etc si chitara aia nu mai suna...cum suna acu 20 de ani. Factorul subiectiv o fi aici de vina.

#17
wizZard

wizZard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.03.2005

View Postmwlambo, on Jan 26 2007, 15:10, said:

Rockul de azi e bun (din pacate sunt mult prea multi de umplutura, care distrug genul), la fel si cel din perioda 90-2000, dar cel de dinainte de 89 nu imi place, e pentru 'batrani', dar pana la urma fiecaruia ii place muzica cu care a crescut.
Nimic mai fals, prefer rockul incepand cu sfarsitul anilor 60 pana pe la mijlocul anilor 90,
am 18 ani, parintii mei nu au ascultat niciodata rock de nici un fel deci nu pot sa zic ca am crescut cu muzica asta.
am inceput cu  formatiile noi dar dupa ce am descoperit rockul clasic mi-am dat seama ce am pierdut ca nu m-am nascut mai devreme :D
Old school for me!

#18
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

View PostwizZard, on Jan 26 2007, 17:04, said:

prefer rockul incepand cu sfarsitul anilor 60 pana pe la mijlocul anilor 90,
am 18 ani,
Cred ca 90% din cei care scriu pe acest forum au varsta cuprinsa intre 18-25 ani si 90% din ei prefera muzica veche.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate