Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Intelsat 1W + Astra 19.2 + Receiver Digi + SkyStar 2

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
szili_boy

szili_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.01.2007
am kitul original digi (antena de 90cm + hyunday), vreau sa cumpar un LNB sa pun pe Astra 19.2, si un SkyStar 2 in calc, stiu ca am nevoie de un switch.

intrebarile mele:

antenna e focalizata pe Intelsat, astfel ce semnal o sa am pe Astra cu antena respectiva (stau in jud Covasna)?

cum conectez receiverul cu skystar?
si pot sa ma uit cu SkyStar pe Astra Si Cu Hyundayul pe Intelsat in aceasi timp?? (cum lucreaza switchul in acest caz?)

#2
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

 szili_boy, on Jan 24 2007, 19:46, said:

am kitul original digi (antena de 90cm + hyunday), vreau sa cumpar un LNB sa pun pe Astra 19.2, si un SkyStar 2 in calc, stiu ca am nevoie de un switch.

intrebarile mele:

antenna e focalizata pe Intelsat, astfel ce semnal o sa am pe Astra cu antena respectiva (stau in jud Covasna)?

cum conectez receiverul cu skystar?
si pot sa ma uit cu SkyStar pe Astra Si Cu Hyundayul pe Intelsat in aceasi timp?? (cum lucreaza switchul in acest caz?)
Semnal 0 . Sunt 20 de grade diferenta .

#3
szili_boy

szili_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.01.2007
si daca focalizez antena in cemtrul dintre cele 2 satelite, pot sa am a sansa?

#4
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
NU .

#5
szili_boy

szili_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.01.2007
cum naiba?!

cei de la digi zic ca da (pe hotbird)

"Opteaza pentru un LNB suplimentar si vei avea la dispozitie inca 300 de programe TV!"

#6
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Parca tu intrebai de Astra .

#7
szili_boy

szili_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.01.2007

 kingblana, on Jan 24 2007, 20:04, said:

Parca tu intrebai de Astra .

macar Hotbird-ul sa mearga.

#8
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Hotbird da .

#9
szili_boy

szili_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.01.2007

 kingblana, on Jan 24 2007, 20:11, said:

Hotbird da .

stiam ca astra are semnalul mai slab.

mai am o nelamurire: cum conectez hyudayul cu Skystar?
prin loop out de la hyunday?

#10
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Intreaba un abonat Digi . Problema nu e semnalul la Astra ci distanta prea mare intre Astra si Intelsat .

#11
lvy18

lvy18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2006
eu am kitul digi de 1 un, vara trecuta mi-am pus inca o antena pentru asta si am conectato la un switch! merge perfect semnal maxim si pe digi si pe astra ! iar fiidca ma 2 receptoare am luat un lnb twin. Prima porblema : daca tu conectezi digi cu skystar prin loop cand urmaresti un program pe receptor in polarizare verticala pe skystar no sa mearga pol orizontala si ii valabil si in cealalalta directie! cu lnbul twin nu ai probleme de genul! A 2a problema este ca desi conectezi switchul la receptor pe skystar nu poti vedea programele de pe astra pt ca nu poti controla wsitchul din skystar! Solutia pt astra 2 antene cu 2 ln twin si 2 switchuri astfel nu ai probleme la niciuna!!

#12
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003

 lvy18, on Jan 25 2007, 19:40, said:

eu am kitul digi de 1 un, vara trecuta mi-am pus inca o antena pentru asta si am conectato la un switch! merge perfect semnal maxim si pe digi si pe astra ! iar fiidca ma 2 receptoare am luat un lnb twin. Prima porblema : daca tu conectezi digi cu skystar prin loop cand urmaresti un program pe receptor in polarizare verticala pe skystar no sa mearga pol orizontala si ii valabil si in cealalalta directie! cu lnbul twin nu ai probleme de genul! A 2a problema este ca desi conectezi switchul la receptor pe skystar nu poti vedea programele de pe astra pt ca nu poti controla wsitchul din skystar! Solutia pt astra 2 antene cu 2 ln twin si 2 switchuri astfel nu ai probleme la niciuna!!

Ia spune`ne cate canale ai pe Astra .....

#13
lvy18

lvy18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2006
nush nu leam numarat dar is puse doar cele fta is multe peacolo si nus puse toate numai ce imi trebe mie vreo 30

#14
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Aaa , deci ai 2 antene ? 1 pt astra si 1 pentru digi ?
Scuze ca nu am rabdare sa citesc posturi lungi :) Credeam ca ai pe o antena ambii sateliti , d`aiaa am intrebat .

#15
lvy18

lvy18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2006
no problem, da am 2 antene nu una nici nu merge cu cel de la digi si ii in Cluj deci nu imi trebe antena mare pt astra

Edited by lvy18, 25 January 2007 - 21:39.


#16
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Asa da , pe 2 antene da . Pe o antena doar Intelsat+Hotbird care e destul de OK .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate