Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 

Magazin haine sport

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
Salut tuturor!
Vreau sa-mi deschid un magazin cu haine/incaltaminte/accesorii sportive originale (nike, adidas, puma etc.)
Am o intrebare: Se poate? Adica pot sa aduc din afara hainele si sa le vand in magazin? Sau imi trebuie licienta de la Nike de ex. sa le vand produsele?
La fel si cu pretul, daca la mine in magazin o pereche de adidasi costa 3 mil si la reprezentanta sunt 4 mil se considera ca practic preturi de dumping?
Astept parerile voastre.

#2
dl.trandafir

dl.trandafir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.11.2006

View Postdjsave, on Jan 24 2007, 16:47, said:

Salut tuturor!
Vreau sa-mi deschid un magazin cu haine/incaltaminte/accesorii sportive originale (nike, adidas, puma etc.)
Am o intrebare: Se poate? Adica pot sa aduc din afara hainele si sa le vand in magazin? Sau imi trebuie licienta de la Nike de ex. sa le vand produsele?
La fel si cu pretul, daca la mine in magazin o pereche de adidasi costa 3 mil si la reprezentanta sunt 4 mil se considera ca practic preturi de dumping?
Astept parerile voastre.
Poti sa-ti deschizi un magazin cu articole sportive de marca, dar nu poti sa aduci produse de afara.
Exista distribuitori unici pt. toate brandurile mari si poti sa comanzi de la ei.
Daca vinzi produse aduse pe cont propriu, risti sa-ti fie confiscata marfa si o sa ai mari probleme cu garda financiara. Am patit-o, asa ca nu te juca.
Distribuitori pt NIKE si CONVERSE - S.C. ELMEC ROMANIA Bucuresti, pt. PUMA S.C. MEXXEM S.R.L. Cluj.
ADIDAS ROMANIA nu o sa te bage in seama.
Succes!

#3
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
Multumesc pt sfat.
Ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva la mijloc altfel apareau mai multe magazine cu adidasi de marca si preturi la jumate ca in reprezentanta.

#4
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdjsave, on Jul 26 2007, 02:58, said:

Multumesc pt sfat.
Ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva la mijloc altfel apareau mai multe magazine cu adidasi de marca si preturi la jumate ca in reprezentanta.

nu ai nici o treaba cu importatorii, te p... pe regulile facute de ei!
iti iei marfa de unde vrei, chiar ieri am avut o discutie cu cineva pe tema asta si dupa ce m-am documentan destul de bine iti spun ca acest termen de "exclusivitate" e frectie la picior de lemn....

#5
nBlade

nBlade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2007
Instructor de tennis de camp organizez cursuri de initiere pentru toate categoriile de varsta.Si pentru persoanele care vor sa slabeasca sau sa aiba un corp de invidiat va astept la sala de fitnness. Relatii la telefon: 0720 66 49 14

#6
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007

View PostnBlade, on Jul 29 2007, 20:23, said:

Instructor de tennis de camp organizez cursuri de initiere pentru toate categoriile de varsta.Si pentru persoanele care vor sa slabeasca sau sa aiba un corp de invidiat va astept la sala de fitnness. Relatii la telefon: 0720 66 49 14
Hahahhahahahahahahhaha  ce-l mai offtopic, vazut vreodata in viata mea!!!

#7
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Nu se poate deschide un magazin second hand si de fapt hainele si adidasii sa fie noi? Cumpar eu nike si rebok din strainatate, deci e prima mana, deschid un sc second hand srl si vand nike si rebok ca si cand ar fi la mana a doua. si pentru asta am nevoie de acord de la distribuitorii din romania?

#8
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

View Postkappa_man84, on Jul 26 2007, 06:22, said:

nu ai nici o treaba cu importatorii, te p... pe regulile facute de ei!
iti iei marfa de unde vrei, chiar ieri am avut o discutie cu cineva pe tema asta si dupa ce m-am documentan destul de bine iti spun ca acest termen de "exclusivitate" e frectie la picior de lemn....


Cand aduci marfa din afara tarii i se face VAMA.

Daca vamesii descopera ca ai articolele respective ti le confisca.

Asa ca...sanse slabe

#9
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
de ce sa le confiste?
daca  tu le cumperi cu factura si platesti vama la ele? chiar nu inteleg ce problema ar fi.

#10
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View Postdjsave, on Dec 29 2007, 03:15, said:

de ce sa le confiste?
daca  tu le cumperi cu factura si platesti vama la ele? chiar nu inteleg ce problema ar fi.
Nu ti le confisca nimeni daca ai factura, doar ca nu le poti vinde, pentru ca nu esti importatorul oficial al marcilor respective. Mai poti strecura printre produsele cumparate de la importatorii oficiali si din astea, aduse de tine, dar la o verificare, daca n-ai factura pentru fiecare produs...

#11
smt

smt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdoll_ralu, on Dec 30 2007, 00:36, said:

Nu ti le confisca nimeni daca ai factura, doar ca nu le poti vinde, pentru ca nu esti importatorul oficial al marcilor respective. Mai poti strecura printre produsele cumparate de la importatorii oficiali si din astea, aduse de tine, dar la o verificare, daca n-ai factura pentru fiecare produs...
deci in concluzie se poate sa vinzi imbracaminte de marca aduse de afara daca ai factura sau nu??

#12
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Question
  I am starting a business selling shoes and apparel and would like some information about carrying your product in my store.

  Answer
  NIKE RETAILER ACCOUNT APPLICATION PROCESS

To apply for a Nike domestic or Nike international account, please contact Nike's Customer Information group by phone, fax or email, and provide the following information:

Customer Contact Name
Phone #
Company Name
Mailing Address  
Phone: 503-671-3113
Fax: 503-671-6014
Email: [email protected]

An application packet will be mailed to you within 7-10 business days. Note: Before you can request an account, you MUST have an existing retail location.

de aici

am si eu o curiozitate: de ce nu contactati direct nike,converse etc daca tot vreti sa incepeti ceva? nu de alta dar mai toata marile companii producatoare din afara au obiceiul sa raspunda la intrebari destul de repede.

#13
djsave

djsave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 27.11.2004
ideea era de un "all brands shop" si aduse direct din sua la preturi rezonabile nu sa le iau de la ELMEC si sa castig mai nimic...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate