Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

parola administrator

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
mihneap

mihneap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 25.11.2003
multam mult tuturor.

phj34r : o sa incerc cand am ocazia si te anunt daca s-a rezolvat.
              multumesc

#20
mati

mati

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 20.12.2003
eu am auzit undeva urmatoarea chestie (n-am incercat ca n-am avut nevoie):
daca partitia e FAT32, bootezi dupa o discheta de DOS si apoi te duci in
c:windowssystem32config si copiezi fisierul SAM.Acolo se tin setari din registri, inclusiv parola de administrator.cica..
Este Hashed, asa ca  va trebui sa-l desfaci cu l0pht4 .
daca partitia e NTFS, cauta un disc cu DOS pentru NTFS (google it)
si restul e la fel.

Sper ca n-am spus prostii.

#21
gogoshila

gogoshila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 05.03.2004
am eu un programel ce se creama PWCrack.exe si cu el am gasit parola de admin de server 2000; trebuie sa va spun si ca a durat 11 zile?

#22
Stefan295

Stefan295

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 07.02.2004
Mai simplu este sa faci un cont de administrator in safe mode.

Trebuie decat sa bootezi XP-ul in safe mode si sa te loghezi cu orice user (limitat sau admin) si sa dai urmatoarele comenzi in Command Prompt ca sa faci un cont nou:

net user /add

si dup-aia:

net localgroup administrators /add

#23
imhotep

imhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 02.08.2003
cd-ul se numeste EMERGENCY BOOT DISK !!!

#24
UnuSimplu

UnuSimplu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 395
  • Înscris: 04.02.2004
Partea cu CD-ul bootabil functioneaza numai daca Registrul este editabil din DOS... orice admin adevarat stie ca trebuie sa seteze permisiile si pt. registru dar cum majoritatea nu sunt cred ca e mai simplu cu un CD bootabil...

Cat despre programele de de-hash-uit (sau pe romana: de-dispersare) nu sunt o solutie ideala... ex: eu fol. in win parole intre 16-24 ch si chiar daca sunt folosite doar litere a-z (nu A-Z) dureaza mult... avantajul OW (OneWay) la dispersie...

O solutie (cred eu) mai buna: sa fol. unul din acele cd-uri bootabile dar care sa-ti si restaureze parola originala... la CPL/User Acounts iti faci o discheta in caz ca uiti parola si chiar daca parola este schimbata de admin, ai SID-ul cu care te identifici si log-ezi fara sa stii parola actuala a contului...

#25
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004
http://home.eunet.no...d/bootdisk.html

eu am folosit softul de pe acest site si chiar a mers.
intr-o perioada trebuia sa lucrez pe un calc cu cont de user care la log out stergea toate modificarile facute si nu puteam sa fac nici click dreapta, chestii care erau fffffoarte enervante. asa ca m-am apucat sa caut o soluitie am gasit acest soft. am incercat initial sa bootez de pe o discheta, dar nu stia sa booteze decat de pe hdd. asa ca am incercat sa resetez bios-ul cu un utilitar special, dar antivirusul nu ma lasa sa il execut, zicand ca e un virus. acest programel accesa memoria intr-un mod mai special asa ca era trecut la rubrica virusi. asa ca am desfacut calculatorul, am scos bateria si am mutat jumperul de langa baterie. asa am resetat bios-ul. apoi am bootat de pe o discheta si am incercat sa resetez paorla la win 200. am incercat initial sa o schimb, dar nu a mers. apoi am incercat doar sa o sterg si a mers. dupa aceea m-am logat in windows ca administrator cu o parola goala si din acel moment aveam drepturi pe acel calculator ca pe al meu de acasa. userul din domeniu folosit inainte a mers in continuare fara probleme, eu am resetat doar parola de administrator local.

#26
no_body

no_body

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 01.09.2005

BlindGirl, on Jan 10 2004, 14:29, said:

Atunci care este programul care reseteaza parola de la winxp sau 2000? Nu ma intereseaza daca afla sau nu adminul, pt. ca in toate cazurile, chiar adminul uita parola :)

<{POST_SNAPBACK}>


programul se cheama ERD Commander si costa 400 de euro!
te mai joci?

Editat de no_body, 01 septembrie 2005 - 12:52.


#27
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

no_body, on Sep 1 2005, 12:51, said:

programul se cheama ERD Commander si costa 400 de euro!
te mai joci?

<{POST_SNAPBACK}>


programul propus de mine e free :))

#28
dreptroman

dreptroman

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 07.09.2005
io am resetat u EBCD easy boot cd creator care e un botabil dragut cu tot felu de aplicatii inclusiv de resetare a parolei.....e free....are 5mega...e intuitiv adik cateva enteruri si iti intra el prin SAM and stuff...la mine s-a prins administratoru da iam zis ca daca nu folosim contu impreuna nu-i mai dau parola noua :D..tot ce vroiam era sa pot instala si eu programe ca omu ca nu mergea

#29
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.619
  • Înscris: 16.06.2004

dreptroman, on Sep 7 2005, 07:21, said:

io am resetat u EBCD easy boot cd creator care e un botabil dragut cu tot felu de aplicatii inclusiv de resetare a parolei.....e free....are 5mega...e intuitiv adik cateva enteruri si iti intra el prin SAM and stuff...la mine s-a prins administratoru da iam zis ca daca nu folosim contu impreuna nu-i mai dau parola noua :D..tot ce vroiam era sa pot instala si eu programe ca omu ca nu mergea

<{POST_SNAPBACK}>


e cumva vorba de link-ul asta?
http://www.petri.co....or_password.htm

#30
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 724
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

One method of gaining access to the system is by trying hard to remember the forgotten password, or a password of another user which has the same level of administrative rights. However I don't think this approach will help you, otherwise you wouldn't be sitting here reading article, would you?
  :D  :lol: Tare !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate