Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Connex - 3,457,000 clienti la sfarsitul anului.

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
pe mine Connex-ul m-a numarat de trei ori :)

#20
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by cutler
pe mine Connex-ul m-a numarat de trei ori :)


Pe mine m-a numarat de 6 ori :)

3 abonamente, 1 GO = fost abonament, 2 kamarad din care 1 e cea cadou :)

Mai LR, tzeparii nu prea o sa-si mai aiba locul, fii sigur ca nu vor mai pupa ei "tzepe" pana n-o sa plateasca un depozit de 100-150$. Pe scurt, Connex poate se frige o data. Dar o singura data.
Si daca  nu esti fan Orange, ce tot sari in sus ca Hopa Mitica? Ai argumente mai clare decat mine? Daca da, expune-le aici sa stim si noi. Eu doar am explicat care este situatia reala dedusa din posturile anterioare. Era o contradictie acolo si nu se poate sa o ignoram. Din partea mea sa aiba Dialogu` si 10 milioane de clienti si tot nu ma duc la ei. Nu de dragu` Connex, poate ma mut pe Cosmorom sau Zapp, dar nu pe Dialog. E singurul pe care-l exclud din lista de variante.

#21
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Eu ma intreb daca ei pun la socoteala toate cartelele kamarad oferite cadou, sau numai cele activate deja? Eu, de ex, am primit 2 cartele insa nu am activat nici una ca nu am ce face cu ele. Cred ca nu sunt singurul caz.

#22
cdarau

cdarau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 10.08.2003

Quote

Originally posted by woulfy
Eu ma intreb daca ei pun la socoteala toate cartelele kamarad oferite cadou, sau numai cele activate deja? Eu, de ex, am primit 2 cartele insa nu am activat nici una ca nu am ce face cu ele. Cred ca nu sunt singurul caz.


Buna remarca :OK:  Cred ca daca s-ar pune si cartelele incativate s-ar ajunge lejer la 4 milioane de clientzi. Dupa cum apar comunicatele cu dezvoltarea Connex ,numararea lor va fi facuta in perioada mai negre  ;)  :D Glumeam...

:mad:  :ciocan:
:cya:

#23
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Oricum banuiesc ca se asteapta ca la anul pe vremea asta cel putin 400.000 de abonati (cei care s-au abonat acum pt telefoane) sa le zica "pa"

#24
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Mai mult ca sigur. Oricum din ce 3 mil si ceva clienti, banuiesc ca doar 1 mil jumate sunt unici, restul au cate 8 cartele si 5 abonamente. Probabil connex va lansa in curand oferta promotionala "daca vii la germanos pana la sfarsitul anului si ai cel putin 3 abonamente pe numele tau, mai primesti unul nou cu reducere 80% pe un an. si daca ai si 5 cartele, mai primesti inca o data nr de cartele pe care le ai, la numai 40% din pret".:)

#25
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Da, ei considera 1 client ca fiind un cod client. Aici intervine o chestie. Daca esti abonat persoana fizica, pentru fiecare numar pe care-l ai se aloca un cod client. Daca esti firma, ai un singur cod client si n numere.
Daca iau in considerare cate 072x au alocat e mai grava situatia, ca alocate apar si cartelele inactive, cele de pe raftul dealerilor si cele din plicul de pe masa (facturile cu kamarazi) :)

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Conteaza mai putin cu ce si cum aduc clientii noi, caci si la Orange e exact la fel... vezi promotia "un abonament, o cartela gratis" care echivaleaza cu kamarad la aia cu vechime peste 3 ani  :P

Deci lucrurile fiind clare, va atrag atentia la cea mai noua promotie lansata, aia legata de reducere 50% la abonamente pentru 1 an de zile !!! Asta chiar ca o sa atraga cartelistii catre cent 200 care rupe, pe locul 1 ca abonamente solicitate... dupa disparitia lui cent 500.

Adica facind un calcul, fara misto' Connex a devenit mai ieftin ca Romtelecom... cu abonamente mai mici.... eu cu abonament full 7.5$ am platit la mobil 400k lei ultima factura iar la romtelecom vreo 600k lei... si asta fara sa vorbesc peste 100 min oferite, doar ce am dat putin cu net-ul...  :cool:

Iti dai seama ce va fi cu reducerea asta de 1 an de zile... rupere curata, de la 7.5$ se fac aprox 3.7$ pe luna... cel mai mic abonament din Romania de mobil... i-a pus cu roatele pe sus si pe Zapp... si asta 1 an de zile, nu 6 luni, nu 5 luni etc...

#27
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Jawohl, intrebarea este abonamentul e profitabil si pt Connex?

Poate a cazut concurenta cu rotile-n sus si cu picioarele desfacute dar nu se intampla acelasi lucru si cu reteaua Connex care oricum nu se simtea prea bine?

'Am invatat la scoala' ca o firma iti face reclama atunci cand merge prost si lanseaza oferte sinucigase cand ceva e putred in Danemarca. Desi cred ca s-ar fi lansat zvonuri, Connexul se comporta ca si o firma ce urmeaza sa fie cumparata si se chinuie sa-si atraga cat mai multi clienti pt a avea un portofoliu impresionant.

Nu exista nici un insider ce sa explice logica economica a acestei oferte? Sau din nou totul are legatura cu mentalitatea de 'toti prietenii mei sunt pe Connex asa ca ma duc si eu pe Connex' sau vor sa-i faca pe cartelari sa treaca pe un abonament ce le-ar aduce automat minim 3.7 USD/luna in plus si se stie faptul ca un om trecut de la 'cartela' la abonament vorbeste in prima luna de bani grei.

Pe moment oferta isi gaseste justificarea economica, dar ce se intampla pe termen lung? Fac iarasi cum au facut cu cent 500?

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
---
'Am invatat la scoala' ca o firma iti face reclama atunci cand merge prost si lanseaza oferte
---

La ce scoala ai invatat asta nu stiu dar e exact pe dos in realitatea romaneasca...
Reclama si oferta e spiritul comertuiui... cu cit sunt mai putine oferte si reclame, cu atit e mai naspa... e un efect psihologic.

---
Pe moment oferta isi gaseste justificarea economica, dar ce se intampla pe termen lung? Fac iarasi cum au facut cu cent 500?
---

Pai cand nu mai e nevoie, nu o sa mai fie oferta... de fapt este pina pe 31 ianuarie 2004... nu stiu daca se va prelungi... cine stie. Oricum, ce e important este ca poti vorbi mult si ieftin... nu asta cautam cu totii ?

Cat despre mentalitate... nu stiu ce nu gasesti normal... daca eu am 98% agenta in retea ce rost are sa ies din ea ? Stau unde am contactele ca eu cu alea vorbesc... Nu e nimic balcanic, la fel se gandeste peste tot... am relatii in Germania si la o sueta mi-au zis... "eu nu sun in D2 la ala ca am E Plus..."... foarte normal. Fidelizarea e mama afacerii. Cand 1 sau mai multi prieteni de sud sa se aboneze... ca in reclame... merg pe aceeasi retea oricare ar fi ea, ca sa aiba avantaje. Important e ca au de ales... au alternativa.

Cent 500 a fost, nu mai e insa toti abonatii care au avut 500 au si vor avea in continuare caci asta e ideea fidelizarii, sa nu aplici cat mai putine modificari retroactiv... la vremea aia acum 1 an si ceva multe guri rele au comentat amintind de kamarad we... si iata cum era de asteptat, lumea merge inainte  :cool:

Cat despre profitabilitatea abonamentului de 3.7$... normal este mai mica cu 50% decit cea normala... dar exact asta e ideea, o firma care poate scoate abonamente "nerentabile" in plin program de acoperire in Transilvania... care costa si alea girla... inseamna ca "are cu ce"... isi permite si nu in ultimul rind, de gandeste la clienti, ca altfel nu aveau nici un motiv sa o faca cand puteau lasa bine-mersi 6 luni...

#29
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Ca profitabilitate ideea e ca Orange cu mai putini 'abonati' are rezultate superioare decat ale Connex ce are mai multi 'abonati'.

Evident, si eu in Romania sunt pe Orange si nu stiu cum se face (sunt din 99) ca toti prietenii imi sunt tot pe Orange :) Cred ca-mi aleg prietenii dupa retea. Si intr-adevar, nu sun in afara retelei.

In Germania nu prea am invatat inca prefixele, stiu doar ca 0179 e O2 si-n rest habar nu am. Exista oricum telefonul de la firma. Spre deosebire de Romania unde nu ma mai atinsesem de telefonul fix de mult timp, aici folosesc fixul in draci... si sun tot pe fix (daca in timpul zilei pe celular as suna cu 17-20 ct/min in reteaua fixa nationala sun cu 2-3 ct/min)

Revenind, ar fi misto sa vedem niste date statistice cu incarcarea retelei (eventual pe regiuni). De la Orange cred ca pot face eu rost. Se mai ofera cineva?

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
---
Ca profitabilitate ideea e ca Orange cu mai putini 'abonati' are rezultate superioare decat ale Connex ce are mai multi 'abonati'.
---

Exact, asa este. Asta e un alt amanunt trecut cu vederea de regula... costurile generale de comunicare sunt mai mici in Connex si ca atare si profitul brut e mai mic :cool: Avantaj clienti.

#31
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Am cautat pret de 30 minute pe net, inclusiv pe site-urile economice sa vad efectiv datele comerciale, si...surpriza, ele n-au fost furnizate, nu exista decat un comunicat oficial in legatura cu numarul de clienti, ATAT si nimic mai mult. Regula la TIW era ca partea economica in cifre sa faca head-line-ul, asta pana acum.

Daca tot anuntul lor financiar se rezuma doar la atat, desi in Canada nu este voie voie sa vii cu date incomplete, inseamna ca situatia e grey rau de tot.

Vrem cifra de afaceri, profit, investitii, ARPU si nivelul datoriilor, asa ne facem o idee despre firma, nu dupa numarul de clienti.

Greets,
Speedo

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
in iunie aveau parca 350 milioane de dolari....deci anul l-au incheiat cu peste 550 mil dolari cu siguranta....

#33
Operations

Operations

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.02.2002

Quote

speedo

Am cautat pret de 30 minute pe net, inclusiv pe site-urile economice sa vad efectiv datele comerciale, si...surpriza, ele n-au fost furnizate


suntem totusi in 12 ianuarie. Cred ca doar buticarii au reusit sa isi termine calculele anului contabil 2003.

Probabil ca intr-o luna o sa fie disponibile toate informatiile financiare.

#34
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Buticarii si Orange.

Speedo

#35
danl

danl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.01.2004

Quote

Originally posted by Speedo
Buticarii si Orange.

Speedo



... pai la ei a fost simplu ... :)

#36
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
sau cei de la connex le da cu virgula si nu stiu ce sa faca cu ea .......

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate