Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

The L Word

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Crashsky

Crashsky

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2006
Nu stiu daca cineva a vazut acest serial in Romania (100% cred ca nu, deoarece nu stiu ce televiziune s-ar incumeta sa-l difuzeze)...Eu am citit intamplator pe Net cate ceva despre serial si mi-a starnit curiozitatea...L-am cautat si am reusit sa downloadez primele 3 sezoane...Am inceput sa privesc primul episod si am ramas socata in scaun...E un serial despre viata de zi cu zi a unui grup de lesbiene din Los Angeles..."Dezgustator", mi-am spus la inceputul episodului pilot, insa pe parcurs ce scenele se derulau a inceput sa imi starneasca interesul...Oare cum isi traiesc viata de zi cu zi aceste personaje?...Sunt aceptate in societate fara nici o restrictie?...Au curajul sa-si asume aceasta orientare sexuala?...Asa am ajuns sa urmaresc si celelalte episoade...sa descopar ca, in ciuda repulsiei pe care am avut-o initial, pot privi cu detasare aceste personaje ce isi traiesc bucuriile, tristetile, iubirile, implinirile, dezamagirile la fel ca ceilalti...adica noi, heterosexualii...E un serial ce ofera oportunitatea de a intra intr-o lume pe care n-o cunoastem si pe care nu cred ca suntem inca pregatititi s-o intelegem pe deplin!

PS: De nota 10+ este coloana sonora...Melodiile te lasa fara glas...
Nick Cave And The Bad Seeds People - Ain't No Good
Tommy James & The Shondells - Crimson And Clover
Damien Rice - The Blower's Daughter
Fantcha - Sol ja camba
Leonard Cohen - In My Secret Life
Leonard Cohen - I'm your man
Luz Casal - Un año de amor

Daca vreti sa vedeti primul episod si sa va faceti o idee, il aveti aici, de pe youtube.

The L Word-Sezonul 1-episodul 1 I
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 II
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 III
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 IV
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 V
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VI
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VII
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 VIII
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 IX
The L Word-Sezonul 1-episodul 1 X

Edited by maxy, 21 January 2007 - 10:05.


#2
luca32

luca32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.06.2007
Am vazut si eu acest serial, si intr-adevar este ceva deosebit. Merita sa-l vedeti, pacat ca de-ocamdata nu exista subtitrare decat in engleza.

#3
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
THERE'S NOT ENOUGH ACTION!!!

#4
Glamourous

Glamourous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.06.2008

 Crashsky, on Jan 20 2007, 00:26, said:

Nu stiu daca cineva a vazut acest serial in Romania (100% cred ca nu, deoarece nu stiu ce televiziune s-ar incumeta sa-l difuzeze)...Eu am citit intamplator pe Net cate ceva despre serial si mi-a starnit curiozitatea...L-am cautat si am reusit sa downloadez primele 3 sezoane...Am inceput sa privesc primul episod si am ramas socata in scaun...E un serial despre viata de zi cu zi a unui grup de lesbiene din Los Angeles..."Dezgustator", mi-am spus la inceputul episodului pilot, insa pe parcurs ce scenele se derulau a inceput sa imi starneasca interesul...Oare cum isi traiesc viata de zi cu zi aceste personaje?...Sunt aceptate in societate fara nici o restrictie?...Au curajul sa-si asume aceasta orientare sexuala?...Asa am ajuns sa urmaresc si celelalte episoade...sa descopar ca, in ciuda repulsiei pe care am avut-o initial, pot privi cu detasare aceste personaje ce isi traiesc bucuriile, tristetile, iubirile, implinirile, dezamagirile la fel ca ceilalti...adica noi, heterosexualii...E un serial ce ofera oportunitatea de a intra intr-o lume pe care n-o cunoastem si pe care nu cred ca suntem inca pregatititi s-o intelegem pe deplin!

EVIDENT !! Tarile avansata social si tehnologic nu judeca o pers dupa orientarea sexuala...in Occident, gay si lesbienele se plimba de mana pe strada, se saruta, au cartierele lor etc...crezi ca tot Glogul e la fel de pudic si imbecilo-religios ca si Romania ? ?  :death:

#5
gigi l'amoroso

gigi l'amoroso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.11.2005
am vazut serialul integral si mi s-a parut foarte misto. poate cel mai bun soundtrack de serial EVER, actrite faine care joaca relaxat, femei frumoase, mult umor, replici inteligente..
ma indoiesc ca il va difuza vreo televiziune de la noi la cat de ipocrit-pudici sunt romanii si CNA-ul.
pacat.
not enought action, indeed, dar nu cred ca action-ul era miza serialului, cat ideea de a prezenta viata unor cupluri gay pentru a-i face pe straight sa inteleaga ca sunt oameni la fel ca ei cu aceleasi probleme, vise, framantari etc
oricum nu cred ca m-as fi uitat cu la fel de mare interes la un serial despre barbati gay, desi "queer as folks" a avut succes enorm in State.
sa vada domnu' becali l-word, poate ii mai trece inversunarea ;)

#6
Glamourous

Glamourous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.06.2008

 gigi l'amoroso, on Jun 27 2008, 15:06, said:

am vazut serialul integral si mi s-a parut foarte misto. poate cel mai bun soundtrack de serial EVER, actrite faine care joaca relaxat, femei frumoase, mult umor, replici inteligente..
ma indoiesc ca il va difuza vreo televiziune de la noi la cat de ipocrit-pudici sunt romanii si CNA-ul.
pacat.
not enought action, indeed, dar nu cred ca action-ul era miza serialului, cat ideea de a prezenta viata unor cupluri gay pentru a-i face pe straight sa inteleaga ca sunt oameni la fel ca ei cu aceleasi probleme, vise, framantari etc
oricum nu cred ca m-as fi uitat cu la fel de mare interes la un serial despre barbati gay, desi "queer as folks" a avut succes enorm in State.
sa vada domnu' becali l-word, poate ii mai trece inversunarea ;)

Jiji e pierdut pe veci ! !   :death:
Pe ala nu-l mai scoate nimeni din ignoranta si prostie ! !

#7
Twiggy

Twiggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2010
Buna! As avea si eu nevoie de putin (mai mult) ajutor :D Imi fac proiectul de licenta pe reprezentari ale homosexualitatii in media si folosesc serialul L Word ca studiu de caz. Ati putea sa-mi completati va rog chestionarul? Din moment ce este in engleza, daca nu intelegeti ceva sau aveti orice nelamurire va raspund imediat. M-ati ajuta enorm si v-as ramane recunoscatoare. Acesta este chestionarul, are doar 10 intrebari, raspunsurile sunt standard si , desi pare lung, nu e (doar ca am dezvoltat foarte mult anumite intrebari pentru a fi sigura ca sunt intelese):

INTRO:
This questionnaire is developed with the purpose of relating the messages transmitted by the media through the television series The L Word to the actual reality encountered in the United States, as well as in Romania. Using a comparative approach, the degree of realism of the representations encountered in the series can be determined, as well as the impact of these representations on viewers from these two vastly different cultural backgrounds. Thus, the co-dependent influence society-media can be seen by analyzing the extent to which the subjects can relate to the presented characters and their stories, as well as the influence media-society can be seen through the opinions it creates and the impression the series leaves on the subjects.

CAMPURI DE COMPLETAT:
Age:
Gender: Male/Female
Sexual orientation:
Country:

INTREBARI:
1. Do you consider that the characters and the stories presented in The L Word are realistic?
YES / NO

2. Can you identify yourself (to a certain degree) with a character (or perhaps more characters) from the series?
YES / NO

3. Can you find significant similarities between the relationships in the series and your current or past relationships?
YES / NO

4. Can you find significant similarities between certain situations encountered by the characters in the film and your personal experiences?
YES / NO


5. Do you consider The L Word’s target audience to be composed out of straight males rather than lesbians or gay individuals? (In other words, does it seem to enact and reinforce straight male fantasies rather than explore lesbian sexuality?)
YES / NO

6. Did the series influence your opinion on homosexuality to any degree or in any way?
YES / NO

7. Did the series influence your behavior to any degree or in any way? (e.g. your attitude towards homosexuals)
YES / NO

8. In the case in which the series had such influences over your opinions, views or even behavior, can you consider these influences to be positive (e.g. the series made you realize that homosexual lifestyle and relationships are not that different from the heterosexual case; you find the depictions realistic/applying to a certain level to personal experience; your view on homosexuality has been broadened) or negative (e.g. the series made you understand some issues related to homosexuality that you do not agree or approve of; you find the depictions unrealistic; you consider the series to be containing too many scenes of sexual intercourse or the plot to have too many romantic complications which make you believe that the lesbian scene is over-dramatic and that lesbian relationships are dominated by unfaithfulness and other such issues and complications)?
POSITIVE / NEGATIVE

9. Did you immediately notice the influence the series had on you, was a kind of epiphany/realization, or did this influence occur gradually, in time, while watching the series or while perhaps observing similarities between the series and real situations/people?
IMMEDIATELY / GRADUALLY

10. Finally, do you consider these depictions were determined by the American society to the same extent to which they affect the viewer? (In other words, do you consider that the representations borrowed from the reality or the society as much as they transmitted back to it? Were they influenced by the American society to the same extent to which they influenced it?)
YES / NO

#8
Twiggy

Twiggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2010
P.S.: Ca sa nu fiu complet off-topic, am vazut si eu serialul integral (bineinteles :D), de mai multe ori. Mi s-a parut genial si foarte realist, mi-a deschis ochii spre niste perspective pe care nu le vad posibile in Romania, fapt pentru care m-a atras in mod deosebit. In plus, s-a axat pe destul de multe subiecte interesante si probleme sociale, de la inseminarea artificiala pana la posibilitatile si obstacolele care pot aparea in calea educatiei unui copil care are ambii parinti de acelasi sex. Mi se pare un serial complex din multe puncte de vedere, desi s-a cam exagerat cu accentul pe partea sexuala :P Oarecum.

Edited by Twiggy, 22 June 2010 - 17:59.


#9
Twiggy

Twiggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2010
Nu mai am nevoie de raspunsuri, mi-am terminat licenta :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate