Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 

eten glofiish m700 VS fujitsu siemens loox t830

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
licrimon2002

licrimon2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.12.2006
Azi ambele sunt pe piata, la preturi aproape egale.
Pentru diferente tehnice recomand link ul:

http://www.pdadb.net...p?m=pdacomparer


Din multe review-uri se pare ca eten ar avea ceva pb pe partea de sunet, respectiv se aude destul de slab.
Nu am avut nici nici unu din cele 2, si din pacte nu ma pot hotara care ar merita mai mult.
Oeice idee. e binevenita.
mersi

#2
datcu

datcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.08.2005

View Postlicrimon2002, on Jan 13 2007, 16:47, said:

Azi ambele sunt pe piata, la preturi aproape egale.
Pentru diferente tehnice recomand link ul:

http://www.pdadb.net...p?m=pdacomparer
Din multe review-uri se pare ca eten ar avea ceva pb pe partea de sunet, respectiv se aude destul de slab.
Nu am avut nici nici unu din cele 2, si din pacte nu ma pot hotara care ar merita mai mult.
Oeice idee. e binevenita.
mersi


Confirm faptul ca terminalele eten nu sunt fiabile pe partea de sunet. Eu nu sunt posesor de eten, insa o cunostinta de-a mea si-a achizitionat recent un x500 si pot spune ca de fiecare data cand ma suna (eu avand un nokia obisnuit ;)  ) il auzeam foarte slab, in comparatie cu alte convorbiri gsm. Pacat, sunt niste gadget-uri foarte fainutze pda-gsm-gps, dar stiti voi cum e...cu cat e mai complexa treaba ..cu atat apar probleme mai multe.

#3
Cip20

Cip20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 21.07.2006
Eu sunt posesor de Eten X500, adik M700 fara tastatura, si pot sa iti zic ca sunt multumit de el. De sunet in convorbire nu s-a plans nimeni inca, insa cand ascult muzica in media player pot sa iti spun ca se aud destul de incet castile. Poate ca mp3 urile mele care sunt pe 56 kb sunt porblema, ca radio se aude super bine, si tare.
Eu unu sunt impresionat de bateria Glofish-ului meu. Crede ca e un mare plus pentru el, insa habar nu am cum sta celalt cu bateria, pentru ca in link-ul care l-ai lasat nu gasesc celalt PDA.
Daca sunt cam la fel, eu iti recomand sa te duci intr-un magazin sa le vezi pe amandoua si ca aspect si ca marime, eu unu am fost putin surprins de cat de mic e X500.
Si inca ceva, eu nu ma gasit M700 in nici un magazin din Bucuresti. Am cautat la eMag, NeoMax, Germanos, Mediagalaxy, Hypermarketuri, si multe altele ( caut PDA de vreo 3 luni).

#4
licrimon2002

licrimon2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.12.2006
Cip, in primul rand te felicit pentru achizitia facuta si sa ai parte cat mai mult si cat mai frumos de el!
x 500 este m700 fara tastatura, asa e. Ca sa le vezi alaturi M700 si FSC T 830, iti recomand sa la cauti pe www.price.ro , unde sunt mai multe magazine. Sincer, nu sunt din Bucuresti si nu pot sa iti dau mai multe detalii.
Iti recomand un review f bun: m700

Sincer ma intereseaza ca problema de sunet daca se aude cand suna si sa se auda convorbilrile f bine. Ma intereseaza cum se aude la difuzorul lui, caci nu am folosit si nui voi folosi casti vreodata. Sper ca are "hands free" incorporat, ca 99 % din telefoanele :gratis la abonamentul de 4 usd"....ca sa poti vb la volan.  

Cat despre cat de mic poate fi ecranul sunt de acord caci am avut un SPV M3100 care avea ecran tot de 2.8". Ce e drept cam aiurea functia de gps implementata pe un ecran asa de mic la t830 (2.4" iar la N73 e de 2.2"). Dar ma gandesc eu ca la t830 celelalte functii sunt ok.

Aprpo: nu se blocheaza?,  cum iti ies pozele?
mersi anticipat !

PS tocmai asta e pb: Oscilez intre t830 si m700 (sau x 500, caci tastatura pt a forma un nr de tel e super ridicola, iar pt a naviga pe net merge super stilusul).

Edited by licrimon2002, 28 January 2007 - 11:52.


#5
rmg

rmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.12.2006
Am eu FS T830 insa nu sunt extraordinar de incantat de el.
Muzica se aude bine, nu foarte tare dar merge.
Pozele sunt ok numai daca faci eforturi sa nu misti aparatul, altfel ies ca naiba.
Pe GPS este destul de bun, nu sunt probleme cu satelitii insa ii prinde destul de greu la prima conectare(cateodata si 5min).
Tastatura este efectiv degeaba, mai bine puneau un ecran mai mare.
Bateria tine vreo 2 zile doar pe GSM (doar stand-by) si 2-3ore pt GPS. Banuies ca daca stai pe telefon si vorbesti tine 1 zi.
Eu nu am reusit sa-l fac sa meraga cu un SIM de Cosmorom, vede reteaua insa nu merge sa sun si sa primesc apeluri. Pe forumul F-S se vaita lumea ca pe partea de telefonie apar intreruperi in timpul convorbirii. Eu nu prea am vorbit pe el insa cat am vorbit nu am remarcat asa ceva.
Insa cea mai mare dezamagire este pe partea de telefonie: are functii minimale de telefon, sa suni sa adaugi contacte, sa salvezi numere, prostii d-astea insa in rest celelalte functii importante ale telefonului nu exista.
Mi-ar placea sa gasesc niste softuri aditionale care sa ma ajute sa folosesc functiile de telefon. Daca stiti niste softuri va rog sa-mi spuneti si mie niste nume. Poate un emulator de telefon sau ceva asemanator care sa mimeze un telefon cu functiile obisnuite!

#6
baxx

baxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.06.2006
t 830 e mare si greoi , cu un ecran mic , si nici la specificati nu prea se apropie de M700 , plus ca e mai scump cu vreo 4 milioane.
PLus ca o sa cauti de o sa te saturi incarcator de masina , si cand o sa il gasesti o sa te ia nervi cand vei vedea ce scump e :) .
Recomand M700cu toate increderea :) sau Mio A701 .

Edited by baxx, 12 February 2007 - 01:54.


#7
rmg

rmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 25.12.2006
E adevarat ca am cautat ca un berbec incarcator de masina, insa am cautat unde nu trebuia, adica pe NET!
Din intamplare, am intrat in cateva magazine din Mall de articole GSM si am gasit la 800.000ROL incarcator auto + de casa, nu special pt FS T830 insa la aceleasi specificatii. E super!
Cand eu mi-am cumparat FS pe piata asemanator cu el nu era decat HP 6915, insa cu camera mai slaba.
Intre timp au aparut si alte firme, gen Eten, HTC care sa ofere ce voiam eu: GSM, GPS, WiFi, BT si daca se poate camera foto. Eu am dat vreo 24mil. cu tva, astea vad ca au alte preturi dar asta e!!!

#8
licrimon2002

licrimon2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.12.2006
multumesc mult de raspuns RMQ,  dupa cum spui tu se pare ca pe partea de telefon este mai reusit  ETEN. Crede-ma ca m am gandit sa cumpar acest produs (t830), doar prin recomandarea a ceea ce este firma Fujitsu Siemens in lumea calculatoarelor. Am avut o experienta foarte neplacuta cu un HTC Tytn, mai precis un SPV M 3100 care, abia cumparat, s-a blocat in 3 zile fara a-i pune nici un soft sau macar mp3 suplimentar.

#9
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
[ETEN M700 Vs HTC TyTN]

#10
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Pret super bun la M700 - 1800RON TVA inclus.

LE: acuma am vazut ca mai sus este un link unde e la promotie :)

Edited by Arpi, 14 February 2007 - 10:25.


#11
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
Buna,

eu sunt posesorul unui HTC TyTn de aproape 6 luni, inainte am avut un HP 6515 vreo 5 luni, iar mai inainte am avut un Palm Treo 650 un an de zile. Pot sa spun ca dintre toate, Palm mi-a placut cel mai mult, se "simte" altfel, foarte placut, forma, greutatea, totul este la superlativ. Nu acelasi lucru pot spune despre sist. de operare, care e cam vechiut, in sensul in care, spre deosebire de WM nu are multitasking, asa ca daca faci browsing pe net si suna tel in acelasi timp ti s-a inchis explorerul si trebuie s-o iei de la capat. neplacut.
HTC TyTn este un device deosebit, face tot ce promite, e suficient de mic cat sa-l pot folosi ca telefon fara casca BT, nu are defecte majore de hardware, doar se mai blocheaza din cand in cand, ca mai toate deviceurile WM5.
HP nu il recomand nimanui, in special din cauza problemelor pe care le-am avut cu serviceul. e o poveste mai lunga, daca doriti, scrieti-mi si v-o spun. cert e ca am stat 3 luni fara el si cand s-a intors era la fel de stricat, deci l-am dat inapoi.
Referitor la subiectul din titlu, sincer sa fiu nu am pus mana pe nici unul din cele 2 sa'l simt, dar nu mi se par solutii. daca totusi doriti sa alegeti NUMAI dintre aceste 2 pdamobile, va sugerez Eten, deoarece FSC are ecranul patrat, si, credeti-ma, este o diferenta, Palm avea ecran patrat. se vede mult mai putin informatie pe 240x240.
In continuare, tastatura qwerty este utila numai in cazul in care scrieti multe smsuri sau emailuri on-the-go, altfel puteti sa va ganditi si la un eten X500, un pic mai ieftin.
Pentru alte detalii, modele, etc, va invit sa vizitati www.********.ro, site specializat exclusiv in vanzarea acestor tipuri de dispozitive. Suntem la inceput, scuzati eventualele neajunsuri si, cu ajutorul vostru, speram sa crestem, pentru ca pasiunea exista.


multumesc,
Ionutz

Edited by Codename, 20 March 2007 - 11:51.


#12
ionutz6

ionutz6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.11.2003
Alte sfaturi:

daca incercati sa va luati un device preponderent pt GPS, nu va luati Fujitsu Siemens. Gaseste foarte greu satelitii la deschiderea programului GPS, de ex. iGO. Dureaza in medie 4-5 minute, iar daca cumva il deschideti in alta localitate decat ultima in care l-ati folosit, poate dura si pana la 10 min!! Pentru functia de GPS recomand Mio sau Asus, sunt cele care au iesit cel mai bine in toate testele de specialitate.
Cele mai reusite si vandute PDAMobile la ora actuala sunt HTC P3300, HTC TyTn (ceva mai scump), Eten X500 (cel mai bun raport calitate-pret).
Pentru alte intrebari, detalii, va stau la dispozitie: [email protected]

ionutz

Edited by Codename, 20 March 2007 - 11:52.


#13
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View Postionutz6, on Feb 14 2007, 13:59, said:

Alte sfaturi:

daca incercati sa va luati un device preponderent pt GPS, nu va luati Fujitsu Siemens. Gaseste foarte greu satelitii la deschiderea programului GPS, de ex. iGO. Dureaza in medie 4-5 minute, iar daca cumva il deschideti in alta localitate decat ultima in care l-ati folosit, poate dura si pana la 10 min!! Pentru functia de GPS recomand Mio sau Asus, sunt cele care au iesit cel mai bine in toate testele de specialitate.
Cele mai reusite si vandute PDAMobile la ora actuala sunt HTC P3300, HTC TyTn (ceva mai scump), Eten X500 (cel mai bun raport calitate-pret).
Pentru alte intrebari, detalii, va stau la dispozitie: [email protected]

ionutz
www.pdamobile.ro

Buna Ionutz6. Bine ai venit pe forum.  Cred ca ai fi de mare folos aici

#14
bcriveanu

bcriveanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2007
Am un ETEN GLOFIISH M700 si va rog sa spuneti si mie cum sa scot Message from Network? e foarte stresant si nu stiu cum sa scap de el.

#15
adysontl

adysontl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2006

View Postrmg, on Feb 12 2007, 23:27, said:

E adevarat ca am cautat ca un berbec incarcator de masina, insa am cautat unde nu trebuia, adica pe NET!
Din intamplare, am intrat in cateva magazine din Mall de articole GSM si am gasit la 800.000ROL incarcator auto + de casa, nu special pt FS T830 insa la aceleasi specificatii. E super!
Cand eu mi-am cumparat FS pe piata asemanator cu el nu era decat HP 6915, insa cu camera mai slaba.
Intre timp au aparut si alte firme, gen Eten, HTC care sa ofere ce voiam eu: GSM, GPS, WiFi, BT si daca se poate camera foto. Eu am dat vreo 24mil. cu tva, astea vad ca au alte preturi dar asta e!!!



Incrcator auto pentru T830 gasesti cu 10 ron daca ai imaginatie

Este foarte bun ce de la telefoanele Motorola . Folosesc de ceva luni unul si nu am avut probleme !
Are acelasi voltaj si incarca la fel ca unul original !

#16
adysontl

adysontl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2006

View Postionutz6, on Feb 14 2007, 12:59, said:

Alte sfaturi:

daca incercati sa va luati un device preponderent pt GPS, nu va luati Fujitsu Siemens. Gaseste foarte greu satelitii la deschiderea programului GPS, de ex. iGO. Dureaza in medie 4-5 minute, iar daca cumva il deschideti in alta localitate decat ultima in care l-ati folosit, poate dura si pana la 10 min!! Pentru functia de GPS recomand Mio sau Asus, sunt cele care au iesit cel mai bine in toate testele de specialitate.
Cele mai reusite si vandute PDAMobile la ora actuala sunt HTC P3300, HTC TyTn (ceva mai scump), Eten X500 (cel mai bun raport calitate-pret).
Pentru alte intrebari, detalii, va stau la dispozitie: [email protected]

ionutz


Asta poate depinde de igo !
La mine igo se deschide in 30 de sec si conectarea se face in 1-2 minute
Prima conectare dupa instalarea softului este mai greaoaie adica 5 min!

#17
sorin_sorin77

sorin_sorin77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.05.2007

View Postadysontl, on Jun 3 2007, 15:29, said:

Asta poate depinde de igo !
La mine igo se deschide in 30 de sec si conectarea se face in 1-2 minute
Prima conectare dupa instalarea softului este mai greaoaie adica 5 min!
;) Salutare tuturora,poate ca nu are legatura cu forumul acesta .dar as dori sa achizitionez si eu un Eten x500,am inteles ca se poate cumpara optional micro sd-uri,eu am gasit cel mai mare ''Sandisk Micro SDHC Card 4GB'',e oare compatibil? <_<





                                                                       R E S P E C T ! :peacefingers:

Attached Files



#18
KyCround

KyCround

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.05.2006
deci vreau sa imi iau m700. ce ziceti?
imi tre pt tastatura/gps....
stiti cumva daca se poate updata softulm, adica din WM5 in WM6 si eventual in WM7 cand apare :D ???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate