Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Primele poze / intoarcere la foto / BogdanRa

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Buna tuturor si salut softpedia... Am si eu cateva poze de pus. Incep cu cateva gata micsorate, dar as fi incantat s aimi spuneti care este marimea optima (nu regulamentara). Si accept critici la greu, eventual si sfaturi... Digitalul e ceva super nou pt mine.

Trandafirul rosu este prelucrat in PS un pic, cel alb nu, nici bradul de Craciun care desi pare felicitare de pe vremea lui CEasca mie mi-a placut (expresia apartine altui softpedist prieten), iar primavara timpurie este zapada rece care m-a atras...

Attached Files



#2
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
si mai adaug ;-)
recunosc ca nu sunt toate ceva "superbitati", adica macar jumate reusite... dar au ceva ce lipseste si nu stiu ce... dinamica?

Attached Files



#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hmm, temele nu sunt extraordinare, si ceva potential vad in macro-uri. Ai oricum timp sa-ti perfectionezi tehnica.

Problema serioasa : Unele poze sufera puternic la capitolul calitate...in special a doua serie. Prima pare doar putin artificiala datorita luminii , insa in a doua serie nici cu post procesare nu poti obtine rezultate deosebite. Ai folosit un trepied ?

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostBogdanra, on Jan 13 2007, 13:33, said:

Trandafirul rosu este prelucrat in PS un pic, cel alb nu...

Păi tocmai asta e... va trebui să te pui cu burta pe învăţat editare. Editarea poate schimba mult faţa pozelor tale.
Îmi plac floricelele şi pescăruşul (cu rezerve). Ar mai fi mugurelul, dar e prea încărcat cadrul. Celelalte sunt banale.
800x600 e mai mult decât suficient. Poţi folosi biţii să menţii calitatea. Nu m-am uitat pe nici un EXIF, ce aparat ai? Are un bokeh mişto.

Edited by ursamajor, 13 January 2007 - 17:40.


#5
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Si mie imi plac macrourile florale.
Pescarusul mai are un pic si iese din cadru. Una din reguli spune că subiectul trebuie să aibă spațiu in cadru in direcția spre care se indreaptă.
Celelalte... nu prea imi inspiră nimic.

Prin "marimea optimă" presupun că te referi la rezoluție, nu la numărul de biți. Eu zic că nu degeaba producătorul s-a chinuit să pună x megapixeli pe camera digitală. Așa că dacă iți permite spațiul de pe card trage la rezoluție maximă. Utilizarea unei rezolultii inferioare nu exploateaza toate calitatile camerei, calitati pe care insa le-ai plătit. Plus dacă nu ai o incadrare perfectă crop-ul mere făcut fără a pierde prea mult din calitate.

Edited by Semper Pri, 13 January 2007 - 19:30.


#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSemper Pri, on Jan 13 2007, 19:29, said:

Una din reguli spune că subiectul trebuie să aibă spațiu in cadru in direcția spre care se indreaptă.
Mai ignoră și tu regulile, că sunt făcute pentru a fi încălcate.  :naughty:

#7
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Wow... multumesc de critici, multe le banuiam, dar deh... trebuie sa recunosc ca apreciez de 10x mai mult o discutie decat sa citesc teorie...
Sa raspund pe rand:

@krossfire : pentru a ma obisnui cu digitalul recunosc ca las de multe ori subiectul s anu existe relevant, ci doar sa vad cum pot folosi viewerul care este LCD, sa inteleg diferenta intre ce iese pe hartie si ce iese pe web... Aparatul l-am primit in decembrie, deci nici foarte multe zile cu lumina faina nu am gasit... si pana atunci vreau sa ma perfectionez... degeaba vreau sa sculptez daca imi dau cu ciocanul peste deshte.
si nu, nu am folosit trepied decat la banala poza cu bradul de craciun unde expunerea cred ca a fost de 10 sec, sa ma uit pe exif...

@ursamajor : Multumesc, mi-am dat seama dupa o discutie cu hellrider care mi-a prelucrat o poza si a ajuns (atasata). Sper ca nu se supara. Aparatul este un FUJI care il consider cel mai bun la categoria de pret (S5600 la 7 milioane). Ca target am un Rebel sau Pentax, dar intai, asa cum ziceam, sa realizez deosbirile dintre digital si analogic (1) si intre poza si video (2)

@Semper Pri : ma refeream la pozele aici pe site, cat d emari. Intr-adevar producatorul s-a chinuit s apuna megapixeli multi si ca sa ai informatie, DAR si ca s avanda produsul. Dar intram in alta categorie de discutii...;-) Pescarusul? Imagineaza-te intr-un stol de pescarusi pe Herastaru si incerci sa ii prinsi din zbor.... mai am unul, dar nu il gasesc... ala mi se pare mai fain...

@ursamajor (2) : oricum nu stiam regula, dar o sa spun ca asa am vrut eu, ca sa par mai ..."altfel"...glumesc...

Attached Files


Edited by Bogdanra, 13 January 2007 - 20:51.


#8
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostBogdanra, on Jan 13 2007, 20:36, said:

... mi-am dat seama dupa o discutie cu hellrider care mi-a prelucrat o poza si a ajuns (atasata).

A fost facut in 30 sec ca sa vada despre ce e vorba. Mai e mult de lucru la ea.

#9
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View PostBogdanra, on Jan 13 2007, 15:44, said:

si mai adaug ;-)

Eu nu zic de tehnica.
E interesanta prima. Dar as 'decupa' din ea.
Din a treia, as alege unul sau mai multe grupuri de pasari care sa formeze un desen, o figura.
Oricum, succes! :)

PS.Imi place semnatura ta.Negarea negatiei..frumoasa metafora!

Edited by panama35, 13 January 2007 - 23:47.


#10
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
@ursamajor : la unele reguli, dacă le incalci... oricât de mult te-ai strădui tot "pescăruș" iți iese. Altele...

@Bogdanra: 1 - La faza cu pescarusul stiu exact cum e. Stau in Dobrogea de 3 ani si pana acum am făcut câteva sute de poze la pescăruși, dar pe niciuna nu am curajul să o pun pe forum.  :lol:
                   2 - citat de la concursuri foto - "Limite:  latime maxima: 1800 px,  inaltime maxima: 1400 px,  marime maxima: 300 Kb,  format: doar jpg", dacă meri pe varianta asta sigur nu dai greși.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostSemper Pri, on Jan 14 2007, 11:55, said:

@ursamajor : la unele reguli, dacă le incalci... oricât de mult te-ai strădui tot "pescăruș" iți iese. Altele...

Ți-am înțeles ghilimelele, dar aici (caz concret), dacă pescărușul avea spațiu mai mult în față nu mai era atât de dinamic cum e acum; stă să iasă din cadru. Regulile sunt bune, dar nu ele sunt totul, ci imaginația.

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
De acord cu ursamajor. Eu de obicei nu suport ca subiectul sa iasa din poza dar genul asta poate fi o exceptie.

#13
AlexAFC

AlexAFC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 09.03.2006
BogdanRa, la S5600, cand faci poze cu culori ruginii foloseste optiunea Chrome.

Apasa pe F acolo unde setezi rezolutia and stuff, sari peste ISO si seteaza acolo C, nu STD. O sa vezi efectul imediat, unele culori sunt mult mai puternice.

#14
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
nu facem si noi un topic pe undeva cu utilizatorii de fuji? :) is o gramada pe aici care au fuji s5600 6500 9500. sa ne ajutam inte noi, cu manualul in ro(asa cum e un topic), cu inf despre filtre, chestii. hinturi. pot sa va dau eu unul, de inceput. o chestie  f interesanta este gridul pe care ti-l pune daca apesi pe butonul disp/back. iti pune niste dungi orizontale si verticale care iti impart ecranul in cateva patrate. pana acum nu am dat importanta acestei optiuni, pana cand m-am intrebat cum pot sa fac sa nu-mi mai iasa unele poze strambe. asta era solutia salvatoare. cu ajutorul gridului, poti sa aliniezi diferite cehstii.. mai ales linia orizontului

#15
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Grid-ul ala nu te ajuta numai sa tii orizontul drept. Te ajuta sa respecti rule of thirds.

#16
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
asta scria si in manual parca, dar nu am bagat de seama ca stiam ce e aia :) dar e interesanta faza cu intersectiile alea. o sa ma documentez mai mult pe tema asta. (dupa sesiune  :wallbash: )

#17
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postskin311, on Jan 19 2007, 00:02, said:

asta scria si in manual parca, dar nu am bagat de seama ca stiam ce e aia :) dar e interesanta faza cu intersectiile alea. o sa ma documentez mai mult pe tema asta. (dupa sesiune  :wallbash: )


Salut... Acel grid intr-adevar te ajuta la orice aparat digital sa respecti niste reguli de pozitionare, ceea ce este bine. Ca de multe ori nu o sa vrei sa ai orizontul drept, sau nici vreo casa sa iti apara cu liniile paralele... Dar computerul te poate ajuta apoi prin rotate...

Cat priveste utilizatorii de Fuji un asemenea thread ar fi excelent si l-am facut eu acuma la adresa
noul link

Toate bune

#18
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Postez inca doua poze prelucrate insa... Este vorba de idee, poate va place, poate nu.
Primul se cheama Natura vs Civillizatie, al doilea cadru imi aduce aminte de filmul Signs...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate