Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Primele poze / intoarcere la foto / BogdanRa

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostTudor_DX, on Apr 4 2007, 14:42, said:

Dupa mine, ultima are cel mai mare potential, imi place contrastul. Dar chiar mergeau niste expuneri multiple sau niste filtre graduale ceva.

dap, un gnd, poate :)

uite de pozele astea mi-au adus aminte : http://forum.softped...m...t&p=1550571

si in general de toate pozele mele subexpuse :lol:

#56
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postshobi, on Apr 4 2007, 13:47, said:

dap, un gnd, poate :)

uite de pozele astea mi-au adus aminte : http://forum.softped...m...t&p=1550571

si in general de toate pozele mele subexpuse :lol:

Mie imi plac mult pozele tale... subexpusele mie imi dau frisoane...de bine

PS: Ce inseamna gnd?

#57
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostBogdanra, on Apr 4 2007, 15:47, said:

Mie imi plac mult pozele tale... subexpusele mie imi dau frisoane...de bine

PS: Ce inseamna gnd?
hehe, pozele alea sunt vechi, cand foloseam subexpunerea ca sa scot un cer ok ...

gnd = filtru gradual grey ... are o jumatate inchisa, explicat mai bine aici : http://en.wikipedia....uated_ND_filter

#58
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postshobi, on Apr 4 2007, 14:52, said:

gnd = filtru gradual grey ... are o jumatate inchisa, explicat mai bine aici : http://en.wikipedia....uated_ND_filter
Ah, il stiu, dar nu stiam prescurtarea

10x man

#59
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
si inca o chestie, apusurile se fac dupa caderea soarelui astfel vor iesi cum ti-au iesit tie :)
dupa caderea soarelui vei ave niste culori excelente ;) si ceva raza dinamica (DR)

#60
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
OK, cool, o s atin seama, s avedem ce fac weekendul asta.

Mai revin cu cateva poze, sa vedem ce este bine si ce este rau;-) A! Si s anu uit...multumesc tuturor atata pentru mesajele pe forum, cat si pt cele pe privat (se stie el care). Chiar voi incerca sa tin seama, sa vedem daca imbunatatesc cu ceva "arta". Majoritatea celor de mai jos au probleme d elumina... dar nu pot s aimi dau seama exact ce... Poza cu persoana cum vi se pare? putin prea in margine, nu? :confuzzled:

Attached Files



#61
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View PostBogdanra, on Apr 5 2007, 10:35, said:

Poza cu persoana cum vi se pare? putin prea in margine, nu? :confuzzled:

Poza cu persoana mai e si in pagina anterioasa. Este putin arsa si din pacate nu transmite absolut nimic. Nu are nici un mesaj.

Uita-te la acea poza, incercand sa te detasezi de momentul in care ai facut-o. Fa abstractie de faptul ca tu cunosti persoana pe care ai fotografiat-o. Gandeste-te ca acolo ar fi orice alt necunoscut. Ce ti-ar spune tie poza aceea? Ce ai vrut sa ilustrezi acolo?

#62
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postcaramell, on Apr 5 2007, 14:25, said:

Poza cu persoana mai e si in pagina anterioasa. Este putin arsa si din pacate nu transmite absolut nimic. Nu are nici un mesaj.

Uita-te la acea poza, incercand sa te detasezi de momentul in care ai facut-o. Fa abstractie de faptul ca tu cunosti persoana pe care ai fotografiat-o. Gandeste-te ca acolo ar fi orice alt necunoscut. Ce ti-ar spune tie poza aceea? Ce ai vrut sa ilustrezi acolo?

Pai ceea ce mi-a placut au fost doua lucruri... 1 culoarea, doi privirea aceea de cautare. Adica specific la aceasta poza am vazut un minitablou, sincer nu am avzut ca am ars-o (uenori mi-e greu sa inteleg exact termenul, ca in cazul acestei poze)

Mie imi transmite, dar e posibil s afiu eu ala subieciv, am si de ce, pace, liniste, plimbare la munte..., culori frumoase (zic eu)

#63
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
Din pacate nici mie nu-mi transmite nimic..de fapt cam multe din pozele tale au mari erori de expunere..eu nu sunt adeptul perfectiunii...chiar sunt impotriva sa zic asa...incerc mereu sa "sfidez regulile" cumva ...insa cel putin ultimele de la tine mi se par mai mult poze de familie.

#64
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postglodeanucatalin, on Apr 12 2007, 11:20, said:

Din pacate nici mie nu-mi transmite nimic..de fapt cam multe din pozele tale au mari erori de expunere..eu nu sunt adeptul perfectiunii...chiar sunt impotriva sa zic asa...incerc mereu sa "sfidez regulile" cumva ...insa cel putin ultimele de la tine mi se par mai mult poze de familie.

Daca doi oameni zic ca esti beat, te duci sa te culci. Thanx guyz pentru sinceritate. O sa incerc sa mestec cam tot ce am citit pe aici si voi reveni mai incolo sper cu ceva in plus...

Edited by Bogdanra, 12 April 2007 - 15:47.


#65
slazenger17

slazenger17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.03.2007
sunt facute cu un fuji s5600

Attached Files



#66
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postslazenger17, on May 3 2007, 14:21, said:

sunt facute cu un fuji s5600
Ok... uite un link pe care e musai să il accesezi http://forum.softped...t...0&start=600

#67
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
asta e mai impotrant decat primu'  http://forum.softped...showtopic=24052 ;)

#68
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View PostCadyllac, on May 4 2007, 00:59, said:

asta e mai impotrant decat primu'  http://forum.softped...showtopic=24052 ;)
Corect!
După ce citești topicul propus de Cadyllac postează pe cel propus de mine. Si toată lumea va fi fericită  :P

#69
mathe adrian

mathe adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 10.05.2007
cine ma lamureste si pe mine.....cu regula treimii..am citit pe net...surse diferite....explicatii diferite ca idee...si sunt confuz......cu exemple daca se poate......pls pls :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate