Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 

act de donatzie sau contract de vanzare cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
care ar fi cea mai buna varianta intre cele doua in cazul in care sora mamei mele ar dori sa`mi lase moshtenire un apartament in bucuresti, cu clauza de intretzinere.
vreau sa shtiu care varianta este cea mai buna din punct de vedere legal shi neatacabila, de potentzialii moshtenitori, shi eventual economica.
"Sora memei mele in varstsa de 80 de ani, provine din urmatorul mediu social: Vaduva din 2002, singura casatorie, nu are copii. Au fost 7 fratzi, mai sunt 4; are mai multzi nepotzi de la ei. Locuieshte singura intr`un apartament proprietate personala. nu mai are alte proprietatzi.
afirma ca doreshte sa faca un contract de intretzinere cu nepoata X ( nepoata de sora) pt ca aceasta este foarte apropiata de ea shi o ingrijeshte de n ani inclusiv cu bani."
citat din certificat medico`legal aliberat de INML Bucureshti.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
mai sigura, vanzare/cumparare
mai economica, donatie

#3
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
problema este in felul urmator: in cazul donatziei am intzeles ca poate fi atacat actul destul de ushor, in cazul contractului de vanzare cumparare la fel shi se poate cere chitantza sau contul bancar cu suma care s`a platit pe apartament, iar in cazul in care nu se poate dovedi devine shi mai urata treaba pt ca in spatele unui contract de vanzare cumparare se ascunde de fapt un contract de donatzie.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006
consulta un avocat, o sa-ti ceara cateva sute de mii de lei vechi(3-4-5) pentru o consultatie care te va feri de probleme.
oricum, nu stiu sa se ceara vreo justificare privind banii implicati intr-un contract de vanzare-cumparare (nici de unde i-a luat cumparatorul, nici ce-a facut cu ei vanzatorul)

#5
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
chestia cu banii nu shtiu cat de sigura e doar mi`a spus cineva.
oiricum am de gand sa consult un avocat abia luni, dar pana atunci am crezut ca a mai fost cineva in cazul meu shi mi`ar fi putut da un sfat pana luni cand voi consulta avocatul.
oricum multzumesc pt sfat ;)

#6
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Ca si cumparator, de la banca ti se va cere o declaratie pe proprie raspundere privind provenienta banilor - cica astea-s normele BNR privind evitarea spalarii de bani. Cel putin anul trecut asa am patit eu.

Daca vanzatorul vireaza banii intr-un cont la aceeasi banca, presupun ca nu mai e nevoie sa declare si el, altfel...

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mie mi-a facut maica-mea vinzare/cumparare cu uzufruct viager. deci daca vreau sa vind apartamentul tre sa-mi omor parintii mai intii. asta a fost acum vreo 8 ani parca, cind nu trebuia sa justifici nimic, iar pretul declarat al apartamentului putea fi ridicol.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006

 Dana_H, on Jan 13 2007, 22:30, said:

Ca si cumparator, de la banca ti se va cere o declaratie pe proprie raspundere privind provenienta banilor - cica astea-s normele BNR privind evitarea spalarii de bani. Cel putin anul trecut asa am patit eu.

Daca vanzatorul vireaza banii intr-un cont la aceeasi banca, presupun ca nu mai e nevoie sa declare si el, altfel...


in cazul lui Psych0Bitch, nu e nevoie sa implici nici o banca. Actul de vanzare/cumparare se face la notar, se platesc taxe(de asta ziceam ca e mai economica donatia), vanzatorul declara ca a primit deja banii (notarul nu e obligat sa ii vada), se semneaza actele si gata.

#9
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Corect (desi notarii vor de obicei sa vada banii).

Numai ca donatia, cum s-a mai zis, e atacabila...si, dat fiind numarul de frati, e mai sanatos sa fie acoperita :)

Edited by Dana_H, 13 January 2007 - 23:35.


#10
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Sunt curios, in cazul vanzarii unei locuinte iar banii nu se predau cash,ce fac partile mai intai:

1.semneaza contractul (cu riscul ca acel cumparator de a nu-ti mai vira banii in cont  )
2.cumparatorul ridica banii (cu riscul de a nu mai semna ulterior)

???????????

#11
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 ryky, on Jan 15 2007, 00:04, said:

Sunt curios, in cazul vanzarii unei locuinte iar banii nu se predau cash,ce fac partile mai intai:

1.semneaza contractul (cu riscul ca acel cumparator de a nu-ti mai vira banii in cont  )
2.cumparatorul ridica banii (cu riscul de a nu mai semna ulterior)

???????????
Ce contract e ala ? Aia e hartie igienica.

De obicei intr-un contract se trec si clauze de reziliere. In cazul in care cumparatorul nu poate face dovada platii in termenul stabilit contractul se reziliaza.

#12
slyfil

slyfil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.08.2004

 Psych0Bitch, on Jan 12 2007, 23:14, said:

care ar fi cea mai buna varianta intre cele doua in cazul in care sora mamei mele ar dori sa`mi lase moshtenire un apartament in bucuresti, cu clauza de intretzinere.
vreau sa shtiu care varianta este cea mai buna din punct de vedere legal shi neatacabila, de potentzialii moshtenitori, shi eventual economica.
"Sora memei mele in varstsa de 80 de ani, provine din urmatorul mediu social: Vaduva din 2002, singura casatorie, nu are copii. Au fost 7 fratzi, mai sunt 4; are mai multzi nepotzi de la ei. Locuieshte singura intr`un apartament proprietate personala. nu mai are alte proprietatzi.
afirma ca doreshte sa faca un contract de intretzinere cu nepoata X ( nepoata de sora) pt ca aceasta este foarte apropiata de ea shi o ingrijeshte de n ani inclusiv cu bani."
citat din certificat medico`legal aliberat de INML Bucureshti.


Donatia este cea mai indicata in cazul tau. Daca faci vanzare-cumparare se poate demonstra ulterior ca a fost o vanzare fictiva. La donatie e mai greu sa o atace in instanta deoarece trebuie sa dovedeasca ca nu ai avut grija de batrana si trebuiesc probe concludente (care sunt f.f.f. greu de facut) nu vorbe. Vanzarea-cumpararea ar fi fost o solutie daca batrana ar fi avut copii, ceea ce nu-i cazul.

#13
Albert Einstein

Albert Einstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.01.2007

 slyfil, on Jan 23 2007, 12:36, said:

Donatia este cea mai indicata in cazul tau. Daca faci vanzare-cumparare se poate demonstra ulterior ca a fost o vanzare fictiva. La donatie e mai greu sa o atace in instanta deoarece trebuie sa dovedeasca ca nu ai avut grija de batrana si trebuiesc probe concludente (care sunt f.f.f. greu de facut) nu vorbe. Vanzarea-cumpararea ar fi fost o solutie daca batrana ar fi avut copii, ceea ce nu-i cazul.

Asa este.
In plus daca faci vanzare cumparare, taxele notariale te omoara + impozitul pe suma pe care o declari ca o primeste batrana!
sti tu cu venitul global...

#14
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 Albert Einstein, on Jan 23 2007, 15:36, said:

Asa este.
In plus daca faci vanzare cumparare, taxele notariale te omoara + impozitul pe suma pe care o declari ca o primeste batrana!
sti tu cu venitul global...

Ce conteaza 1000EUR ca sa eviti un risc?! Faci vanzare cumparare si gata, este al tau forever, si totul dureaza 1 zi. Daca intri in procese dupa, daca vreo ruda are pile nu stiu unde sau are un avocat mai bun ca al tau?!

Legat de vanzare-cumparare, procedura este asa: notarul doar il intreaba pe cumparator daca a primit banii, nu verifica efectiv.

Oricum, decizia iti apartine.

#15
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
thx.
s`a rezolvat treaba cu actele.
am discutat amanuntzit cu notarul shi se pare ca de la 1 ian. 2007 dupa noile legi actul de donatzie nu poate fi atacat decat de: sotz/sotzie daca este in viatza, copii, parintzi (caz in care mai traiesc).
in cazul in care am fost eu actul de donatzie nu poate fi atacat de catre nimeni altcineva. chiar shi fratzii, nu pot ataca actul de donatzie, ci doar rudele de gradul I. fratzii sunt consideratzi ca fiind rude de grad II.
cert e ca am facut actul de donatzie, pt pretzul minim pe apartament din zona respectiva, shi sincer se pare ca intre actul de vanzare cumparare (in care notarul mi`a spus ca obliga vanzatorul sa scrie cu manutza lui ca a primit banii de la cumparator shi sa semneze) shi actul de donatzie nu este chiat atat de mare diferentza de taxe. ma refer aici la onorariul notarului.  daca la actul de vanzare cumparare ma costa impozitul + onorariul + tva = 118.000.000 lei vechi la actul de donatzie impozitul + onorariul + tva = 80.000.000 lei vechi. teoretic mi s`a spus ca nu se mai plateshte onorariul in cazul actului de donatzie...dar se pare ca tot pe acolo se ajunge.
m`am informat destul de amanuntzit pana am facut acest act. va multzumesc oricum pt intzelegere shi pt sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate