Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Grundig V7200 (amplificator)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dany_l

dany_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.01.2007
As avea nevoie de schema unui amplificator Grundig V7200 (72W) sau macar denumiri ale finalilor...
  Am schimbat finali si sar protectile termice... iar la iesire difuri. am o tensiune c.c. de vreo 30 v...
     pls.....help me...

#2
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 13.10.2006
Salut, finalii sunt tranzistori? sau integrate ori hibrizi??
daca ai la iesire +30v (sau minus 30) ai probabil :
-unul din tranzistorii finali strapuns, trebuie depistat si inlocuit, il gasesti mai usor dupa ce polaritate ai la iesire (+/-) si e ars ala din-spre acea linie de alimentare.
-unul din treanzistori nu are conectat unul din terminale, daca e baza, nu primeste  tensiune de polarizare, deci nu se deschide si lasa cealalta ramura sa dezechilibreze iesirea, deci il gasesti pe reamura opusa tensiunii de iesire :).
-unul din prefinali e strapuns si pompeaza curent in final, prefinalii sunt distrusi adesea, de finali cand e sa moara vre-unul.
-una din sigurante e arsa, sau e un traseu de alimentare intrerupt.
-ideal e sa verifici si anteprefinalii, personal am avut cazuri in care sa parlit, lantul, pana acolo. din cauza unei supravoltari la intrare ...
-daca sunt tranzistori in carcasa de plastic (epoxy) e foarte probabil sa ii poti inlocui cu tranzistoare complementare din seria TIPxxx, eu am inlocuit cu tranzistori din seria BUxxxAF, dar erau numai NPN-uri :)). iar daca sun in carcasa TO-39, tot cu TIPxxx se poate rezolva. prinse in-trun singur surub in gaurile pentru colector de la TO-39-uri ;)
-daca finalii sunt din seria hibrizilor STK... e posibil sa o fi incurcat-o... eu nu am mai gasit prin magazinele rin .ro, nici urma de vechile amplificatoare de la Grundigh sau Phillips cu STK...
-Cele cu integrate, cred ca sunt destul de usor de obtinut.
Verifica intai continuitatea la toate liniile de alimentare si legarea corecta a terminalelor de la finali, sigurantele de pe +/- . si "integritatea" cablajului inprimat, se poate , de la scurturi, sa pocneasca si cablatura.
Succes, si pentru ajutor suplimentar, am acelasi id si pe yahoo.

#3
dany_l

dany_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.01.2007
As mai avea niste nelamuriri cu Grundigu al V7200
Istoria incepe cam asa : cand am cumparat statia, protectile termice erau legate cu sarma(binenteles statia nu mergea) ca sa nu sara...si in cateva minute mia spus cel de la car am luato ca iese fum din ea...
pe cand am desfacuto 2 rezistente erau pur si simplu spulberate...doar piciorusele se vedeau, pe radiator erau 6 tranzistori 2X bd 901 ( la car am gas echivalent bd651) 2X bd 902(echivalent bd652)+ inca doua "urme"de tranzistor sau ceo fost facuti scrum dea binelea.... am reusit sa descifrez de pe unu un 237... asa ca iam inlocuit cu  bd237 apoi am schimbat finalibd901 si bd902 in final sau ars si bd 651 si 652 + inca doua rezistente (spulberate)si un bc 327 un pic umflat...cam atat...astept parerea ta...(ce am facut bin si ce nu)si dak mai are rost sa ma mai chinuiesc cu ea fara schema sau i dau foc?...ms oricum...

#4
dany_l

dany_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.01.2007
revin cu niste intrebari: partea de amplificare am schimbat-o cu 2Xtda 7294 iar acum am probleme cu egalizatorul statiei,mai exact cu alimentarea lui si cu conectarea potentiometrului de volum,am atasat nishte poze cu egalizatoru si cu circuitu imprimat .tranzistorii care apar la egelizator sunt bc 550C si bc 560C as avea mare nevoie de date legate de alimentarea egalizatorului.Attached File  tran..JPG   310.22K   30 downloadsAttached File  DSC00525.JPG   282.71K   27 downloadsAttached File  DSC00527.JPG   346.53K   25 downloads

Attached Files


Edited by dany_l, 26 March 2007 - 16:29.


#5
dany_l

dany_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.01.2007

 dany_l, on Mar 26 2007, 17:28, said:

revin cu niste intrebari: partea de amplificare am schimbat-o cu 2Xtda 7294 iar acum am probleme cu egalizatorul statiei,mai exact cu alimentarea lui si cu conectarea potentiometrului de volum,am atasat nishte poze cu egalizatoru si cu circuitu imprimat .tranzistorii care apar la egelizator sunt bc 550C si bc 560C as avea mare nevoie de date legate de alimentarea egalizatorului. tran..JPG DSC00525.JPG DSC00527.JPG
hai mah nu are nime nici o idee sau macar o schema de egalizator care foloseste bc 55o/560? k nu mai la ce sa ascult muzica :death:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate