Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2719
StefanPS

StefanPS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2017
Buna,

va rog sa ma ajutati cu niste firme serioase de consultanta import China, din tara sau strainatate. Eu a gasit si in tara si in strainatate, dar dupa niste discutii nu par a fi seriosi, adica fac reclama ca ei cauta furnizori, fac vizita la fabrica, negociaza pretul si suporta pierderile in caz de "teapa" din partea furnizorului agreeat de ei dar la niste discutii concrete nu ma vor sa asigure acest lucru. Va multumesc.

#2720
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Neata, aveti idee daca cererea pe ntru EORI se poate depune si offline la DRAOV Bucuresti? Ideea e ca la completarea online s-a blocat calculatorul si nu am apucat sa notez numarul de referinta (am facut pe un calculator mai vechi care sa intruneasca conditiile browser/java...).
Merci

#2721
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Nu.
Daca nu a apucat sa ti se salveze cererea/ori ti s-a salvat suna la ei si vb cu ei sa iti stearga cererea neanregistrata din sistem ori sa iti trimita cererea inregistrata pe mail pt printare si semnare.

Asa am patit si eu cand sa o printez mi s-a inchis aplicatia; am sunat si vb cu ei, primit cerea in pdf pe mail in aceeasi zi, semnat si retrimis scanat pe mail iar in 2zile am primit activarea pe mail.

Daca iti sterge cerea o iei de la capat din nou. Alta sansa nu ai daca nu vb cu ei, chiar si pe alt calc, intrucat cnp-ul/cif-ul e blocat.

Edited by costinuti, 24 August 2017 - 21:58.


#2722
progigi

progigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2009
Salut! Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Am facut o comandata de pe gearbest de 2 telefoane cu valoarea totala pe care am platit-o de 218 usd.  problema e ca dhl’ul imi cere copie dupa factura unde este prezent si costul transportului. factura emisa de gearbest este la jumate adica 110 usd valoare totala. eu pana la urma ce factura trimit la dhl ? factura pe care mi’a emis’o gearbest sau dovada platii prin paypal? o sa am probleme din cauza ca gearbest mi’a facut factura la jumatate din pret?

#2723
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
dai  mail  la  gb  si le spui  ca  ai nevoie de factura  reala  .

dhl  o sa iti  ceara si  factura  gb  si  factura  pp
  sumele  trebuie sa fie identice

Edited by MasterOfDark, 23 September 2017 - 17:36.


#2724
progigi

progigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2009

View PostMasterOfDark, on 23 septembrie 2017 - 17:35, said:

dai  mail  la  gb  si le spui  ca  ai nevoie de factura  reala  .

dhl  o sa iti  ceara si  factura  gb  si  factura  pp
  sumele  trebuie sa fie identice
ok.. le'am trimis mail ca vreau factura corecta. in cazul in care imi trimit iar o factura aiurea, ar fi vreo problema daca completez eu template'ul care a fost pus intr'un post precedent cu sumele care le'am platit ?

#2725
Baiony

Baiony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.09.2004
Salutare ... asta https://goldway.alie...om/store/311331 e goldway-ul "oficial" ? Multumesc !

#2726
progigi

progigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2009
Ok.. Sa va spun experienta mea cu DHL.
Plasat comanda pe Gearbest de 2 bucati telefon la 109.9$ bucata. Profitat de promotie datorita primei plati prin PayPal 3$. Platit cost de livrare prin DHL HK (DHL China) 1.54$.
Chinez trimis factura la mine cu pret la jumatate (adica 54$ fiecare bucata de telefon).. injurat putin la chinez pt ca stiam ca vor fi ceva probleme din cauza asta..
Primit mesaj de la DHL cand coletul a ajuns in europa (dupa 2 zile jumatate coletul a ajuns din china in bucuresti) sa le furnizez cnp si email. confirmat la curier datele.
Primit email de la dhl prin care trebuia sa aleg varianta prin care se va face vamuira: varianta 1 – eu ma ocup de tot ce inseamna acte si plati pt serviciile vamale adica scoaterea numarului eori si plata datoriei vamale in contul trezoreriei.
Facut rost de numarul EORI in 2 ore (facut cererea online pe site’ul vamei, intampinat anumite probleme datorita faptului ca nu puteam sa sa printez cererea, asa ca am sunat la vama galati-sunt din galati-, si foarte draguti mi’au spus sa le trimit email cu print screen la cerere, dupa care mi’au trimis ei cererea pe care a trebuit sa o printez, printat, semnat, facut fotografie cu telefonul, trimis pe mail, primit cod EORI in jumatate de ora.. super rapid.. chiar nu ma asteptam la asa ceva).
Primit email de la DHL cum ca factura trebuie sa fie REALA, si sa prezinte si costul transportului.
Deschis ticket la chinez in care le’am cerut factura reala, chinez trimis la mine factura.
Printat factura reala de la chinez, semnat factura, printat codul EORI, semnat, printat declaratiile primite prin mail de la dhl, semnat si trimis mail la dhl cu pozele la tot.
Asteptat 1 zi…
Asteptat inca 1 zi …
Asteptat inca un weekend..
Asteptat inca o luni…
Trimis mail la dhl intrebandu’i de ce nu imi elibereaza amarata aia de instiintare de plata a datoriei vamale.. primesc email ca cererea este in curs de procesare la declarant…
Primit mail cu instiintarea de plata dupa jumatate de ora
Mers in banca, facut ordin de plata la Raiffeisen, pe care mi l’au stampilat pe loc fara comision separat.
Trimis mail la dhl cu poza ordinului de plata…
Asteptat altre 4 zile pana cand mi’a procesat coletul in vama
Trecut vama joi seara, vineri seara inmanat pachetul la curier
Luni primit coletul intreg fara sa platesc ABSOLUT NIMIC IN PLUS!
Per total multumit.. singura nemultumire a fost viteza cu care s’a miscat coletul meu in vama.. oricum … urmatoarele comenzi din china, tot prin DHL le voi face pentru ca mi se pare mult mai comod decat sa astept luni intregi pachetul prin posta si sa ma duc la posta vamala si sa stau la cozi interminabile…

#2727
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Care a fost valoarea ordinului de plata?

#2728
progigi

progigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2009

View Postpartyman, on 11 octombrie 2017 - 09:11, said:

Care a fost valoarea ordinului de plata?
159 lei si culmea, fara taxe vamale.. ciudat pentru ca comanda a fost de peste 150 euro

#2729
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Pe windows 10 se poate face cererea pentru EORI? Am încercat după mai multe variante descrise pe net dar nu reușesc de nicio culoare.
Poate își face cineva pomana și descrie pas cu pas ce e de făcut.
Mulțumesc.

#2730
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Se poate, dar din Internet Explorer, nu din Edge. Start > Internet Explorer, ala cu "e" albastru deschis si cerculet galben.
Vezi sa ai instalat Java si sa adaugi site-ul la cele in care are incredere totala.

#2731
baldar

baldar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.02.2016

View Postdhaneey, on 14 iunie 2017 - 21:56, said:

eu nu inteleg cum plasati voi comenzi in China. Sa zicem ca intri pe Alibaba, gasesti un producator / furnizor / bisnitar etc. Ii dai banii lu' ala, paypal de preferat si pe urma iti trimite containerul ( si daca nu-l trimite? ) ? Unde ar trebui sa ajunga? La Constanta in port? Si ce produs e ala incat sa umpli un container intreg? Gen daca iei pantofi sa zicem, trebuie sa fie toti acelasi model? Si daca pe langa 354 de pantofi ( modele diferite ) mai vrei si 158 de lustre ( modele diferite ) si 34 de mese de biliard ( modele diferite ), ar insemna ca in total sunt 3 produse? Si pe comisionar il iei de manuta si te duci cu el la Constanta sau unde o ajunge containerul ala ca sa vamuiasca marfa?

De unde comanzi in China e treaba ta, ai nevoie de un roman in china care are casa de expeditii ca sa iti verifice marfa ( parerea mea !), adica sa se asigure ca ce ai comandat aia e , ca marfa corespunde cantitativ . Poti sa apelezi si la o firma mai mare (gen SGS dar te rupe la bani ). Marfa iti ajunge acolo unde vrei tu sa-ti ajunga . Trebuie a ai in vedere faptul ca autoritatea vamala romana are o baza de produse cu preturi minimale ( ma refer aici la pantofi). Comisionarul il gasesti in Constanta , nu pleci cu el de mana .

#2732
baldar

baldar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.02.2016

View Postcoroianlaurentiu, on 30 iunie 2017 - 18:35, said:



Am inteles daca nu reusesc sa obtin acel document si vama nu poate fi facuta  am intelesc ca primesc amenda intre 1500-3000lei pentru neprezentarea documentelor in termenul stabilit de vama ( autoritatile vamale mai solicita alte documente justificative iar termenul pentru furnizarea acestora nu este respectat )

Eu zic sa te duci tu in vama si sa o rezolvi '' romaneste'' . Dupa cum poti sa verifici si singur :

Data valabilitate referinta: 2017/10/13
Codul de marfa  
9503007000 - Alte jucării, prezentate în seturi sau serii complete
Dupa prerea mea , asta e incadrarea tarifara care ar trebui folosita, depinde ce incadrare a folosit '' supereroii de la DHL'' .

View Postprogigi, on 12 octombrie 2017 - 11:45, said:

159 lei si culmea, fara taxe vamale.. ciudat pentru ca comanda a fost de peste 150 euro


Pai ...nu sunt taxe :))

Datoria vamala
Data valabilitate referinta: 2007/09/18
Codul de marfa  
8517120090 - - - Altele
Unitate suplimentara

Restrictii si Prohibitii
Tara de origine/destinatie: ERGA OMNES Reglementare R0615492
Unitate suplimentară la import:  p/st

Tara de origine/destinatie: ERGA OMNES Reglementare R0615490
Taxă pentru ţară terţă:  0  %

Ai avut de plata doar TV-ul , baza de calcul a fost in jur de 800-820 ( adica 173-183 Euro) de lei, de unde rezulta cei 159 de lei TVA;)

View Postashtefan, on 12 octombrie 2017 - 21:28, said:

Pe windows 10 se poate face cererea pentru EORI? Am încercat după mai multe variante descrise pe net dar nu reușesc de nicio culoare.
Poate își face cineva pomana și descrie pas cu pas ce e de făcut.
Mulțumesc.

Incearca asta : https://www.customs....L26.05.2014.doc

#2733
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Am reușit sa completez cererea în cele din urma dar s-a închis aplicația înainte de a tipări cererea. O sa sun luni la DRAOV sa ii rog sa mi-o trimită pentru a o putea semna.

#2734
bodoo69

bodoo69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.12.2008

View PostIuliaCUI, on 21 noiembrie 2013 - 08:02, said:

Salutare, sunt studenta din China, as vrea sa colaboram impreuna, cine se intereseaza? Am mai lucrat la o agentie in China, si pot sa va ajut la
achizitii de produse, verificarea calitatii si Shipping.

Buna

Pot apela la tine cu acest produs?

Vreau sa il comand si tipa a spus ca il trimite in portul Constanta, nu am mai comandat din China prin port, habar nu am ce trebuie sa fac,
ma poti ajuta macar cu cateva detalii?

Multumesc

https://www.alibaba....0645458444.html

#2735
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Dupa 4 ani, cred ca sunt slabe sanse.
Adusul cu vaporul pentru cortul ala te costa cam 450 USD, sunt firme care se ocupa cu asta. Nu poti sa o faci singur, ca pe vapor se incarca doar containere intregi, nu te duci ca la curier cu ce produs vrei tu. Cea mai mare parte din bani sunt taxe, comisioane si manipulari/acte. La asta se mai adauga TVA si transportul din port la tine, daca e cazul.

#2736
didrau

didrau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.05.2008
Salut,
Ma poate ajuta cineva cu niste informatii?
Doresc sa cumpar niste produse din China, pe persoana fizica, in valoare totala de aprox. 4500USD.
Am luat legatura cu un producator de pe Alibaba si recent am primit o factura proforma pentru ce am comandat cu urmatoarele detalii:
1. DELIVERY TIME: 30 DAYS AFTER RECEIVE TT ADVANCE.
2. TERMS OF SALES: CFR CONSTANTA
3. TERMS OF PAYMENT: T/T
4.LOADING PORT:DALIAN,CHINA DESTINATION PORT:CONSTANTA, Romania
5. BANK INFORMATION:

Tin sa mentionez ca produsele comandate nu ocupa un container intreg si nici nu cunosc mai multe detalii de transport inca. Stiu doar ca termenul e FOB si ca pretul include transportul pana la noi in port.
Inainte de a face plata, nelamuririle mele (posibil sa fi inteles eu gresit) sunt urmatoarele:
- de unde stiu cum sunt incarcate(in ce containere) si cand ajung la noi in port?
- care sunt pasii, dupa ce aflu cumva ca au ajuns in port la noi, sa le fac vama?
- am optiunea sa merg si personal sa fac vama insa recomandati serviciile altcuiva (avand in vedere si valoarea comenzii)?
- alte sfaturi/probleme intampinate?

Multumesc si imi cer scuze daca in thread mai aparea genul asta de intrebare!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate