Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2701
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
eu nu inteleg cum plasati voi comenzi in China. Sa zicem ca intri pe Alibaba, gasesti un producator / furnizor / bisnitar etc. Ii dai banii lu' ala, paypal de preferat si pe urma iti trimite containerul ( si daca nu-l trimite? ) ? Unde ar trebui sa ajunga? La Constanta in port? Si ce produs e ala incat sa umpli un container intreg? Gen daca iei pantofi sa zicem, trebuie sa fie toti acelasi model? Si daca pe langa 354 de pantofi ( modele diferite ) mai vrei si 158 de lustre ( modele diferite ) si 34 de mese de biliard ( modele diferite ), ar insemna ca in total sunt 3 produse? Si pe comisionar il iei de manuta si te duci cu el la Constanta sau unde o ajunge containerul ala ca sa vamuiasca marfa?

#2702
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
In sfarsit am primit coletul ,intreg si functional .Posted Image

#2703
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
@dhaneey --am vrut sa iti raspund punctual dar mi-am dat seama ca ar fi o pierdere de timp si cred ca cel mai bun raspuns este :
-Daca nu intelegi cum se fac aceste lucruri ii lasi pe cei care inteleg sa o faca.

#2704
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
@poolonik - de ce te-ai mai chinuit sa scrii cele 2 randuri? Astea n-au fost o pierdere de timp?
Pt mine si ceilalti care le citim in mod cert sunt o pierdere de timp.

#2705
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

 SDN, on 12 iunie 2017 - 20:05, said:

Chiar ca ar fi culmea sa mai platesc si depozitareaPosted Image  .......la telefon imi zic ca nu este din cauza mea ............ nu am stiut ce si cum despre DHL in momentul efectuarii comenzii.....greseala mea . Nici nu stiu pe unde am mai facut reclamatii / sesizari .
Nu am platit taxa de depozitare .

 vad, on 25 mai 2017 - 12:47, said:

super ... sa ne tii la curent cat te-a dus pana la urma cu totul .

Pentru marfa am platit 697 lei, iar la DHL 127 LEI. Alte taxe nu am mai platit .

#2706
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017
Salut ,

Ma numesc Laurentiu  si vreau sa va impartasesc situatia mea , astept sfaturi , pareri , recomandari...
Am comandat de pe alibaba in valoare de 766,6$ ,54 seturi de minifigurine , nu m-am informat atent decat dupa  ce am luat legatura cu un agent DHL.
Mai exact un set are 144bucati ceea ce inseamna 7776bucati:) . Cei de la DHL mi-au comunicat ca nu exista nici o posibilitate sa ridic coletul pe persoana fizica.
Mi-am asumat tva-ul , imi asum si taxa celor de la DHL sa se ocupe ei de acte , insa singurul lucru pe care nu-l pot rezolva ei este codul EORI. Am vorbit cu o cunostinta care are
PFA , sa-mi ridic coletul pe PFA-ul ei . Pot obtine cod  EORI pe orice cod caen PFA? Adica persoana respectiva este consultant finaciar la o banca  si lucreaza cu PFA , pot obtine produsele  pe persoana respectiva?
In cazul in care se pot  obtine  produsele ,  si persoana respectiva inchide PFA-ul ce se intampla cu produsele?

#2707
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Trebuie cod CAEN de comerț.
Cel mai bine ar fi să demarezi înființarea unui PFA propriu (dacă ai diploma competentă), sau SRL, în max. 2 săptămâni ar trebui să fie gata, chiar de plătești 30 lei/zi magazinajul curierului tot ieși mai bine decât să apelezi la o firmă străină.
Renunțarea la import e posibil să te lase cu banii complet pierduți, sau în cel mai bun caz doar cu costul returului la expeditor.

#2708
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017
Daca deschid PFA iar dupa il inchid ce se intampla cu produsele?

#2709
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
@coroianlaurentiu - se poate face importul și fără cod CAEN de comerț. Doar daca intenționezi să le vinzi ai nevoie de acest cod  Se poate obține EORI pe orice cod CAEN. Poti face importul liniștit pe PFA -ul prietenului. Mai departe iei legatura cu un contabil și te invață el cum scapi de produse de pe PFA. Câteva exemple : le face cadou "colaboratorilor", le prinde in inventar ca decorațiuni pt birou iar peste cateva luni din cauza calitatii proaste s-au casat. Dacă rămân in stocul PFA-ului din orice motiv și se închide PFA-ul intră in patrimoniul patronului. Dacă nu ai nici o cunoștință contabil, dai 100 lei la un contabil și te invață el. Cât timp este un caz izolat nu sunt probleme.

Mai problematic o să fie să rezolvi cu plata. PFA-ul trebuie să demostreze că a plătit produsele(atât la vamă cât și în contabilitate)....ele fiind deja plătite nu știu cum poate obține un ordin de plată fără să efectueze plata. Aceiași problemă apare și in cazul in care îți faci propria firma/PFA, etc. Poate știe un contabil cum se poate rezolva și problema asta.
Atenție ca firma/PFA-ul care face plata trebuie să-și deschidâ un cont in valuta în care s-a făcut plata. Dacă firma respectivă nu are încasări in valută  nu are voie să depună valută in cont, doar schimb valutar prin bancă. După cum se vede nu este prea roz situația.

L.E

Ca o părere personală. Știu de această teamă a comisionarilor vamali că dacă sunt mai multe produse nu se poate face importul pe persoană fizică. Eu aș forța un pic nota. Să demonstreze vameșul că eu le aduc pentru a le vinde. Poate sunt colecționar sau doar țicnit si vreau să îmi decorez pereții cu figurine. Din câte știu, în lege spune că nu ai voie să imporți pentru vânzare, pe persoană fizică neautorizată. Poți incerca o declarație pe proprie raspundere unde "te juri" ca sunt pentru uz personal. Cod EORI  pentru plata TVA-ului poți obține pe numele tău fără ajutorul DHL-lului, citește cateva pagini in urmă cum.

Edited by poolonik, 19 June 2017 - 22:18.


#2710
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017
@poolonik multumesc de sfaturi , nici nu stiu cum sa procedez . Plata este efectuata doar TVA-ul mai trebuie platit  . O sa imi fac EORI pe PFA-ul persoanei in cauza iar dupa o sa incerc sa gasesc o solutie .
Coletul ajunge cu DHL la ei in depozit , cum pot sa-l ridic eu de la vama daca el este in posesia DHL?

#2711
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017
Salut ,

Am reusit  sa trimit toate actele celor de la DHL mi-au spus ca totul este ok iar dupa 2 zile  mi-au scris asa  " Vama solicita un Certificat de calitate, conformitate.. Astept documentul pentru a putea retrimite documentele."
Am luat legatura cu furnizorul din china si mi-au comunicat ca ei nu pot oferii certificate de calitate sau conformitate , doar licenta lor de productie ... Am primit licenta de productie in limba chineza le-am trimis-o acum imi zic sa o traduc . Eu o traduc dar posibil sa nu fie buna...
Ce pot sa fac? Cum sa fac eu rost  de o declaratie de conformitate.

Edited by coroianlaurentiu, 30 June 2017 - 15:09.


#2712
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ia-o din aproape în aproape.
Dă documentul pe care-l ai și vezi ulterior ce răspuns primești.
Nu poți obține un astfel de document de conformitate de capul tău, decât în măsura în care te apuci să-l falsifici.

#2713
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017

 retele, on 30 iunie 2017 - 16:51, said:

Ia-o din aproape în aproape.
Dă documentul pe care-l ai și vezi ulterior ce răspuns primești.
Nu poți obține un astfel de document de conformitate de capul tău, decât în măsura în care te apuci să-l falsifici.


Am primit licenta in limba chineza , le-am trimis-o au spus ca o vor in engleza , cand am cerut chinezului in engleza mi-a scris asa " Sorry that we do not have English version. This is issued by our government.
All our customers can do customs clearance themselves, I do not know why you need it.
You should tell me you can not do the customs clearance before buying. "


#2714
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Oricum licența aia nu e totuna cu declarația de conformitate, care trebuie să fie prezentă la importul anumitor tipuri de produse, vezi legea 608/2001.

#2715
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017

 retele, on 30 iunie 2017 - 17:12, said:

Oricum licența aia nu e totuna cu declarația de conformitate, care trebuie să fie prezentă la importul anumitor tipuri de produse, vezi legea 608/2001.



Sa  inteleg ca pot sa-mi iau adio de la colet?

#2716
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Asta doar vama o stabilește, dacă e mulțumit de actul pe care-l prezinți.
Ai mai putea încerca să obții un document de la firma exportatoare, în care să se specifice că produsele sunt conforme cu normele cerute.

#2717
coroianlaurentiu

coroianlaurentiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2017

 retele, on 30 iunie 2017 - 18:20, said:

Asta doar vama o stabilește, dacă e mulțumit de actul pe care-l prezinți.
Ai mai putea încerca să obții un document de la firma exportatoare, în care să se specifice că produsele sunt conforme cu normele cerute.


Am inteles daca nu reusesc sa obtin acel document si vama nu poate fi facuta  am intelesc ca primesc amenda intre 1500-3000lei pentru neprezentarea documentelor in termenul stabilit de vama ( autoritatile vamale mai solicita alte documente justificative iar termenul pentru furnizarea acestora nu este respectat )

#2718
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
prepara si tu  un  certificat  de conformitate  sa para  cat mai  original   ... ca sa   le  sadisfaci   fanteziile erotice  ale celor de la  dhl ........mai  idioti  si  tampiti  ca dhl  romania nu am  vazut  in  viata mea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate